Φροντίδα Εκανα καλα που παρηγγειλα θηλυκο ζακο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zako

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Έδεσσα
Παιδια σας παρακαλω πεστε μου ειναι καλα που εχω παραγγειλει θηλυκο ζακο και αν ναι για ποιους λογους;
 
αγορα παπαγαλου ζακο

Παιδια καλησπερα σε ολους. ειχα εναν παπαγαλο ζακο αρσενικο, αγορασμενος απο μικρο πουλι. μεγαλωσε και τωρα που εφτασε τα 7 χρονια τον πουλησα.
Ο λογος, εγινε επιθετικος προς εμενα και αφοσιωμενος στη μητερα μου και μονο. Για να φτασει σε αυτο το σημειο φταιω και εγω αφου τον ειχα ψιλοπαραμελησει.
Τωρα εχω παραγγειλει παλι εναν παπαγαλο ζακο θηλυκο αυτη τη φορα με τεστ ντι εν νει, και ρωτω θα εχουμε καλη εξελιξη.Ακουω γνωμες
 
Ειχα διαβασει και παλιοτερο ποστ σου που εψαχνες θηλυκο. Τον λογο δεν καταλαβα μαλλον... Τον θελεις για να τους βαλεις για αναπαραγωγη σωστα; Αν ναι τοτε καλα εκανες. Απλα προσεξε να μη σε εξαπατησουν (σκοπιμα η μη) οσον αφορα το φυλο και να ζητησεις χαρτια που να πιστοποιουνε το φυλο του πουλιου. Να ξερεις οτι οι γκρι ωριμαζουν σεξουαλικα μετα τα 2 χρονια της ζωης τους. Τι παρηγγειλες μωρο η ενηλικο; Απο που τον παρηγγειλες; Αν δεν τον θελεις για αναπαραγωγη αλλα για κατοικιδιο τοτε πρεπει να λαβεις υποψιν σου αλλες παραμετρους αλλα μετα τα 2 χρονια και παλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει φίλε μου. Το θέμα συμπάθειας - αντιπάθειας για τους παπαγάλους είναι εντελώς απρόβλεπτο. Καλό είναι πάντως να τον συνηθίσεις με πολύ κόσμο αφού έτσι γίνεται πιο κοινωνικός και πιστεύω θα το εκφράσει αυτό και μέσα στα μέλη της οικογένειας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zako
Συγνωμη αλλα γιατι δεν τα μαζευεις ολα σε ενα ποστ να μας τα πεις; 😕 Δυο ποστ για το ιδιο θεμα και η ιστορια ειναι μιση και στα δυο. Αν τα εβαζες μαζι θα επαιρνες ολοκληρωμενη απαντηση σε σχεση με αυτο που σου απαντησα στο αλλο σου ποστ. Που να φανταστω οτι πουλησες τον αλλο;
 
Παιδια για να ειμαι σαφης, τον θελω μονο του αφου τον αλλο τον πουλησα, τον αγορασα απο το τσι πετ στην Αθήνα και εντος τον προσεχων ημερων θα τον εχω στα χερια μου με ολα τα χαρτια του. ειναι καλη η αγορα δευτερη φορα της ιδιας; ρατσας, και σημειωστε οτι θα μπει σε οικογενεια
 
τι εννοεις αν ειναι καλή η αγορά 2η φορα της ίδιασ ράτσας;
για να καταλαβω δηλ?
 
Φιλε μου ναι δευτερη φορα την ιδια ρατσα με διαφορετικο φυλο ομως
 
Για το συγκεκριμενο ''καταστημα'' (επειδη ειναι on-line μονο εβαλα τα εισαγωγικα) καλυτερα να μη σου πω την αποψη μου τωρα αφου εκανες ηδη την παραγγελια σου γιατι δεν ειναι καλη. Απλα ζητα τα χαρτια που σου προτεινα. Και να φοραει δαχτυλιδια, οχι χρωματιστα απλα αλλα να γραφουνε στοιχεια πανω που θα σου εξηγησουνε τι γραφουν. Οι παπαγαλοι διαλεγουν τον ανθρωπο ταιρι τους εφοσον ζουνε σε οικογενεια. Δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις τιποτα παρολα αυτα ειναι καπως διαπιστωμενο να ταιριαζουν τα αντιθετα φυλα ανθρωπου και ζωου χωρις αυτο να ειναι κανονας. Ειναι καπως αργα να αναρωτιεσαι αν εκανες καλα για την επιλογη του ειδους... Αφου η προηγουμενη ιστορια ειχε την καταληξη που ειχε ισως επρεπε να το ψαξεις καλυτερα για το ποιο ειδος σου ταιριαζει, στην οικογενεια και στον τροπο ζωη σας...

Πελετς για τροφη εχω να σου προτεινω. Μεσα στο φορουμ υπαρχουν πληροφοριες σε παλιοτερα ποστ για διατροφη αν θελεις να διαβασεις και σου ευχομαι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα:) και εφοσον λες οτι τον προηγουμενο τον ψιλοπαραμελησες φροντισε να μην το κανεις και σε αυτον... 😀
Φιλικα παντα, Ανεστης.
 
Ανεστη σε ευχαριστω πολυ αλλα με προβληματιζει η θεση σου για το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και προκειται να ερθει η παραγγελια μου και μπορω να την ακοιρωσω, και κατα δευτερο ποιο ειδος παπαγαλου κανει για οικογενεια; διαφωτισε με σε παρακαλω
 
Εγώ είχα πέρσι ένα σκυλάκι αλλά επειδή δεν μπορούσα να το κρατήσω σε διαμερισμα το έδωσα σε ένα φίλο. Από τότε αν και τα λατρεύω δεν ξαναπείρα. Περιμένω να πάω σε μέρος που θα μπορώ να το έχω χωρίς να δημιουργούνται προβλήματα. Και όποτε σκέφτομαι να πάρω ένα σκύλο θυμάμαι το προηγούμενο. Στη δικιά σου περίπτωση έχει αλλάξει κάτι από τον προηγούμενο παπαγάλο ή θα καταλήξει και ο καινούριος να ψάχνει για σπίτι μετα από κάποιο διάστημα; Θέλει αφοσίωση. Τον είχες 7 χρόνια και πρέπει να το έχεις καταλάβει. Πρόσεχε και κακώς βιάστηκες να πάρεις αποφάσεις. Τώρα που ρωτάς εμάς αν έκανες καλά είναι αργά. Αλλά και αυτό δείχνει ότι έχεις αμφιβολίες. Κάνε μια χάρη σε σένα (και στα κατοικίδια και αυτό ισχύει για όλους). Όταν έχεις αμφιβολίες για το αν μπορείς να φροντίσεις ένα ζώο (ή αν σου ταιριάζει όπως το θέτεις) ΜΗΝ το αγοράζεις. Σιγουρέψου πρώτα. Με όλη την καλή διάθεση σου τα λέω αυτά και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά νομίζω ότι βιάζεσαι στις αποφάσεις σου. Τα κατοικίδια δεν είναι αντικείμενα να τα πουλάμε και να τα αγοράζουμε. Έχουν ψυχή και συναισθήματα και πολύ περισσότερο οι παπαγάλοι σαν τους ζακό που είναι πανέξυπνοι. Μην τους το κάνετε αυτό. Δεν τους αξίζει.
 
Εγω ειχα προβλημα μαζι τους οσον αφορα καποιες τροφες που παρηγγειλα και η κοροϊδια και το ψεμα που ακουσα πηγε συννεφο. Αλλα εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε ζωντανο χωρις να το δω. Γουρουνι στο σακι που λεμε... Εχετε συμφωνησει να δεις το πουλι πρωτα αν ειναι ενταξει, υγιες, ζωηρο, θα σου δωσουνε χαρτια; Σε περιπτωση που διαφωνησεις μολις το δεις αν σου φανει αρρωστο τι θα γινει; Γι αυτο σε ρωτησα απο που θα το φερουν. Αν ερχεται απο εκτροφειο του εξωτερικου πρεπει να εχει πιστοποιητικο υγειας, και βασικων εμβολιασμων και να αναγραφεται η ημερομηνια γεννησης.
 
Βασιλη σιγουρα εχεις δικιο και τα λογια σου δεν παρεξηγουνται, θελω ομως να προσθεσω οτι καποιες φορες στη ζωη μας κανουμε λαθη κατω απο πιεση.
στη δικη μου περιπτωση αναλαμβανω πληρως το λαθος της αποφασης μου, αλλα θελω και την βοηθεια για να μη ξανακανω τα ιδια λαθη λογω απειριας.
Στην πρωτη περιπτωση επαιξε μεγαλο ρολο η αποστροφη του πουλιου απο το προσωπο μου, και αυτο με κλονισε.
Τωρα με την αγορα του δευτερου, πιστευω να πηρα τη σωστη αποφαση, αλλα διαφωτισε με αν ειναι το καταλληλο ειδος για οικογενεια
 
Φιλε Ανεστη εγω μενω επαρχια και με διαβεβαιωσαν οτι θα εχει χαρτια, αλλα το πουλι θα το δω οταν ερθει στην εδεσσα τι λες;
 
οταν λες καταλληλα για οικογένεια τι εννοεις;
γιατι δεν επαιρνες κανα κοκατιλ πουνε λιγοτερο απαιτητικα και θα το εξημερωνες και αυτο. Ποσο σου ειπα για τον παπαγαλο απο χρηματα;
 
Και γιαυτό τα είπα (άλλωστε κι εγώ έχω κάνει τα ίδια λάθη) για να το σκέφτεσαι καλύτερα στο μέλλον. Στο θέμα που λέει ο Φοίβος σχετικά με το γουρούνι στο σακί συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω.Άλλο να αγοράζουμε αξεσουάρ και τροφές από το internet και άλλο πουλιά. Δεν θα το έκανα ποτέ. Όσον αφορά το αν είναι κατάλληλο είδος για οικογένεια αυτό είναι πολύ σχετικό. Ξέρω οικογένειες για τις οποίες δεν θα ήταν κατάλληλο ούτε ένα καναρίνι. Δεν μπορώ να ξέρω τις ώρες που μπορείς να διαθέσεις ούτε πως αισθάνονται τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας σου με την απόφασή σου να έχεις ένα ζακό. Αυτό πρέπει να το συζητήσεις μαζί τους. Το ότι μπορεί να αναπτύξει αντιπάθεια προς ένα μέλος της οικογένειας είναι γεγονός και δυστυχώς δεν μπορείς να προβλέψεις αν θα συμβεί ή να το αποτρέψεις. Είναι δική σου απόφαση. Προσωπικά λατρέυω τους ζακό αλλά δεν έχω. Εγώ την πήρα την απόφασή μου. Πάντως όποια απόφαση και να πάρεις να φροντίσεις να είσαι σίγουρος για αυτήν και να την υποστηρίξεις μέχρι τέλους. Δηλαδή μην καταλήξεις πάλι να δώσεις το πουλί. Αν αποφασίσεις να το πάρεις φρόντισε να το έχεις στις καλύτερες δυνατές συνθήκες όποιες και αν είναι οι ιδιοτροπίες του. Μια άλλη λύση είναι να πάρεις άλλο είδος παπαγάλου (κοκατίλ ή Lovebirds) που δεν έχουν τόσες ιδιαιτερότητες. Αυτό έκανα εγώ τουλάχιστον, πήρα ένα ζευγάρι Lovebirds αγρίμια και τώρα έχουν εξημερωθεί σε μεγάλο βαθμό και περιμένω και μικρά:). Τι πιο όμορφο από αυτό. Κάτσε και σκέψου. Ζύγιασε τα πράγματα και αν θες τη γνώμη μου ακύρωσε την παραγγελία μέχρι να είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις. Δεν θα αλλάξει τίποτα αν το αποκτήσεις μια εβδομάδα αργότερα το πουλί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πάντως όποια απόφαση και να πάρεις να φροντίσεις να είσαι σίγουρος για αυτήν και να την υποστηρίξεις μέχρι τέλους. Δηλαδή μην καταλήξεις πάλι να δώσεις το πουλί. Αν αποφασίσεις να το πάρεις φρόντισε να το έχεις στις καλύτερες δυνατές συνθήκες όποιες και αν είναι οι ιδιοτροπίες του.
Εχεις απολυτο δικιο!
O καημενος, μετα απο 7 χρονια που τον ειχες, θα εχει μελαγχολησει! Θα του λειπει η μαμα σου(αφου λες οτι ηταν δεμενος). Συν οτι θα σοκαριστει απο την αλλαγη περιβαλλοντος.
Εχουν κι αυτα "ψυχουλα". Δηλαδη οταν δεν μας κανουν(δεν πληρουν τις προϋποθεσεις που εμεις ειχαμε θεσει στο μυαλο μας), τα "πεταμε"; Αν δεν μπορεις να το φροντισεις σωστα κ το δινεις για το καλο του, οκ, τοτε αυτο ειναι αλλο, αλλα αν απλως δεν σου κανει κολπα, τι εξασφαλιζει οτι δεν θα γινει το ιδιο και με το νεο πουλι;
Εγω εχω μια χαζουλα κ στειρα πιγκουινα, αλλα την κρατησα ενω δεν εχω χωρο-ενω θα μπορουσα να την δωσω κ να παρω μια "μη προβληματικη" ας πουμε! Νιωθω υπευθυνη γι'αυτη τη στιγμη που εγω την επελεξα. Δεν ειναι πχ ηλεκτρικη συσκευη-χαλασε-πεταμα-η επομενη!
Με λιγα λογια, θα σε παρακαλεσω να αποφυγεις τα λαθη του παρελοντος
 
Παιδια καλησπερα σε ολους. ειχα εναν παπαγαλο ζακο αρσενικο, αγορασμενος απο μικρο πουλι. μεγαλωσε και τωρα που εφτασε τα 7 χρονια τον πουλησα.
Ο λογος, εγινε επιθετικος προς εμενα και αφοσιωμενος στη μητερα μου και μονο. Για να φτασει σε αυτο το σημειο φταιω και εγω αφου τον ειχα ψιλοπαραμελησει.
Τωρα εχω παραγγειλει παλι εναν παπαγαλο ζακο θηλυκο αυτη τη φορα με τεστ ντι εν νει, και ρωτω θα εχουμε καλη εξελιξη.Ακουω γνωμες

Για να καταλάβω καλά, η συμπεριφορά άλλαξε απότομα και αν ναι απο τι; Αν όχι σε πόσο χρονικό διάστημα άλλαξε συμπεριφορά;
Φιλικά
 
Και επανέρχομαι αφου δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.

06-02-2008 και ώρα 22:11
https://community.petbirds.gr/threads/Αγάπη-για-τα-πουλιά.1949/

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥ ΖΑΚΟ . ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΥ.
ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ,ΣΚΑΘΑΚΙΑ,ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ , ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ .:)

06-02-2008 και ώρα 22:44
ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ , ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1 ΧΡΟΝΟΥ.
ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΕΧΩ 4 ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ , 3 ΣΚΑΘΑΚΙΑ, 1 ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΓΙΟΡΚΣΑΙΡ,2 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ, 2 ΖΑΚΟ , ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΘΥΛΙΚΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ.

Θα ήθελα να μάθω το μαγαζί που ψωνίζεις να ψωνίσω και εγώ όχι μόνο 1 ζακό αλλά 10.
 
Back
Top