Αναπαραγωγή Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
7 και 3 δεκα; Μπραβο Αλεξαντρε να τα χαιρεσαι 😉
Να μας ενημερωνεις για τις εξελιξεις! Αν και με αυτα που γινονται σε κανα μεσημεριανο θα σας δουμε
 
Ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε! Το ιδιο ευχομαι και σε εσενα! Νομιζω εχει σταματησει στα 7 γιατι πλεον ειμαστε σε φαση επωασης! Περιμενω 12 μερες ακομα να δω! 😉
 
Η αυγομηχανή δε σταματάει εδώ..8 η πιτσιλωτή και 4 η γκρι...
 

Συνημμένα

  • P1010309.webp
    P1010309.webp
    22,5 KB · Προβολές: 111
  • P1010310.webp
    P1010310.webp
    17,4 KB · Προβολές: 93
Απο κλωσσημα τι γινεται;
(ενα αυγο της πιτσιλωτης ειναι σπασμενο, αστο εκει ομως...)
 
Ξέρεις τι εγινε; το σπασμένο και ένα ακόμα τα βρήκα εκτός του κύκλου με τα αυγά στην απέναντι γωνία της φωλιάς! Τα πήρα με ένα ξυλάκι και τα έβαλα ξανά μέσα στο κύκλο! Κλωσσάνε κανονικά εναλλάξ και πλέον η πιτσιλωτη κοιμαται σπίτι τησ τα βραδια...
 
Καλα μιλαμε για πολυ αυγο! Εσενα ειναι πιο παραδεισοκουνελα και απο τη δικη μου! Αντε με το καλο! Περιμενουμε και φωτο απο τα μωρα μετα ε;! 😉
 
το σπασμένο και ένα ακόμα τα βρήκα εκτός του κύκλου με τα αυγά στην απέναντι γωνία της φωλιάς! Τα πήρα με ένα ξυλάκι και τα έβαλα ξανά μέσα στο κύκλο!

Mην ασχολεισαι καθολου με τα αυγα!
Αυτα ξερουν τι κανουν και να εισαι σιγουρος οτι θα τα μεταφερουν μονα τους αν χρειαστει

Γενικα μην ανοιγεις τη φωλια συνεχεια. Μια φορα τη μερα ειναι αρκετα, για 2-3 δευτερολεπτα. Ισα ισα να τσεκαρεις αν ολα ειναι ΟΚ και να κλεινεις
 
Ετσι κάνω! Εδώ γενούσσαν καλά καλά και το μάθαινα δυο μέρες μετά... Δε θέλω να τα ενοχλώ και πόσο μάλλον όταν σκάσουν μύτη τα μωρά, ακόμα λιγότερο!
 
Αφού ειδα δυό αυγα να έχουν φύγει απο το υποτιθέμενο "κυκλο" της φωλίας της πιτσιλωτής με ενα πλαστικο στιλο τα ξαναέβαλα στο κύκλο! Σήμερα πρόσεξα οτι πάλι στο κύκλο υπάρχουν 4! Τι γίνεται; Καταλαβαίνει οτι έιναι ασπορα και τα διώχνεί; Μπες βγες τα χτυπάει και φευγουν καταλάθος;να μη τη πειραξω τη φωλία και να τα αφήσω να κάνουν τη δουλεια τους; Μήπως δεν είνια καλα φτιαγμένη η φωλία;
 

Συνημμένα

  • P1010313.webp
    P1010313.webp
    15,1 KB · Προβολές: 89
  • P1010314.webp
    P1010314.webp
    20,8 KB · Προβολές: 87
μπες βγες τα χτυπάει και φευγουν καταλάθος;να μη τη πειραξω τη φωλία και να τα αφήσω να κάνουν τη δουλεια τους; Μήπως δεν είνια καλα φτιαγμένη η φωλία;

Το πιθανοτερο ειναι κατι απο αυτα. Εξαλλου ειναι αρκετα τα αυγα και ειναι λογικο να ξεφευγουν κατω απο το σωματακι που κλωσσαει κ να κυλανε..
Αυτα ξερουν τι κανουν ομως, μην ανησυχεις! Θα τα μαζεψουν
Και αν καποιο "κρυωσει", ειναι αρκετα τα υπολοιπα κ λογικα θα εχεις μερικα πουλακια
 
Καλημέρα σας Παιδία! Δεν είνια πρωταπριλιάτικο αστείο... Εσκασέ το πρώτο αυγό απο την πιτσιλωτή και βγήκε ο πρώτος νεοσσός!😱:D😱! Είναι πολύ μικρός και ακόμα ψάχνεται! Θα βάλω και φωτογραφίες όταν μπορέσω!
 
Να σου ζησει! 🙂 Με το καλο κ τα υπολοιπα!
 
Το σημερίνο ιατρικο ανακοινωθέν:
Η μαμα πιτσιλωτή 3 τεκνά...
η μαμα γκρι ενα τεκνό...😀!Η ευτυχια ειναι ζωγραφισμένη στο προσωπο μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!
 
Μπραβο βρε Αλεξανδρε! Να σου ζησουν ολα να τα χαιρεσαι! Και οταν ειναι σε "καλη ηλικια" περιμενουμε και φωτο απο τα μωρουλια!
 
Back
Top