Αναπαραγωγή Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπραβο Αλεξαντρε να ναι γερα και να μας τα δειχνεις συχνα
Ειναι φοβερη εμπειρια και σε ευχαριστω γιατι δεν ειχα δει ποτε μικρα τερατινια(😛)απο πιγκουινακια!
 
Καλησπέρα σας! Τα μωράκια έχουν γίνει κακάσχημα..😛Θέλω να μου πείτε πώς μπορώ να κάνω μια σχετική καθαριότητα στη φωλιά! Στην ουσία να βοηθήσω τα πουλάκια μου στη καθαριότητα που ήδη κάνουν! Αφαίρεσα τα άσπορα. Έβαλα ένα εξεταστικό γάντι και τα έπιασα! Ενα μικρό με τσιμπησε... Τσαμπουκάς μας βγήκε..😛... Το πίο σοβαρό είνια ότι η πιτσιλωτή είχε πέντε μωρά και τώρα έχει και μεγαλώνει τρια.. Τα άλλα δύο που πήγαν;δε μπορώ να τα βρώ γιατι θα κάνω ανω κάτω τη φωλία...
 

Συνημμένα

  • P1010382.webp
    P1010382.webp
    37,2 KB · Προβολές: 143
  • P1010383.webp
    P1010383.webp
    42,6 KB · Προβολές: 161
  • P1010384.webp
    P1010384.webp
    38,8 KB · Προβολές: 118
  • P1010385.webp
    P1010385.webp
    38 KB · Προβολές: 102
Αυτο που λες ειναι σοβαρο.

Πρεπει να τα βρεις ακομα και αν κανεις τηνφ ωλια ανω κατω. Μπορει να ναι κατω απο τα χαρτια να ναια ταιστα η ακομα και να χουν ψηφησει.Βγαλε τα υλικα που υπαρχουν στην φωλιες και κοψε νεες λωριδες χαρτιου και βαλτες. Ενημερωσε μας...

βλεπω κατι καφε μικρα; Δεν εχω δει καφε πιγκουινακια..
 
Την φωλια την ελεγχεις καθημερινα; Σημερα το παρατηρησες αυτο;
 
Εκανα ότι μου είπες και το μικρό το βρηκα νεκρό! Τη φωλία την ελεγχα καθημερινα αλλα μετα όταν είδα οτι μεγαλώνανε σταμάτησα για να μην τα ενοχλώ! Οχί το είχα παρατηρήσει πιο πρίν αλλα έλεγα πάει θα μου πέθανε...Βασικά αυτό πρεπει να έγινε να πέθανε και να το απομάκρυναν απο τη φωλία... Εβαλα νεό υλικό και όλα κυλούν ομαλά... Δε πιστευω να έκανα καμια Μ@κια έγω και να πέθανε το πουλάκι γιατι θα πάθω καταθληψη...
 
Δεν φταις εσυ.Αλλα απο δω και περα κοιτα τα καθημερινα. 😉

Το ενα μονο βρηκες;2 δεν ειπες οτι λυπουν;
 
Πραγματικα αγνοείται η τυχη του... Τα έβγαλα όλα απο τη φωλία... Δε ξέρω που πήγε...
 
Περιεργο... Και πως εξαφανιστηκε;

Να το εφαγαν αποκλειεται γιατι εχουν μεγαλωσει. Παρε ενα τηλεφωνο την Νικολουλη😛
 
Μπορεί να το έφαγαν όταν ήταν μικρο και εγω να μη το ειχα καταλάβει. Γιατι όταν ήταν μικρα ήταν ένα κουβάρι όλα μαζεμένα... Δε ξέρω φιλαράκο!
 
Νικο όχι δε νομιζω να είναι κανίβαλοι όπως φαντάζεσαι τη σημασία της λέξης, αλλα τα ζώα έχουν τάσεις κανιβαλισμού...Άλλα για επιβίωση... (τρώνε τα αδύναμα για να σωθούν τα δυνατά... Κι άλλα απο βαρεμάρα και μόνο.. Ποντίκια)!
 
αυτο το ειχα δει με τα χαμστερ μου που ειχα, οταν γενναγαν μετα απο λιγο τα μικρα τα τρωγαν σαν ηλιοσπορο. Παντως εχω ακουσει για ζεμπρακια οτι τρωγαν τα μικρα τους.
 
Αχ Αλεξανδρε να σου ζησουν τα μικρα! Ελπιζω να ειδες και τα μικρα μου ζεμπρακια τα εχω και στις παρουσιασεις πουλιων! Αντε να τα δεις και στο κλαρακι!
 
Λίγες μέρες πριν το κλαρί...
 

Συνημμένα

  • P1010405.webp
    P1010405.webp
    17,2 KB · Προβολές: 119
  • P1010406.webp
    P1010406.webp
    23,2 KB · Προβολές: 127
  • P1010407.webp
    P1010407.webp
    26 KB · Προβολές: 113
Της πιτσιλωτης ειναι θεικα! 😱
Πολυ περιεργα χρωματα! Περιμενω να δω πώς τελικα θα ειναι οταν γινουν ενηλικα!

Τα γκρι μαλλον ειχαν τον γκρι πατερα τελικα 😉
 
Στα πιτσιλωτά είχαμε θέμα... Οπότε μια ισον καμία... Ο πατέρας είναι ο πιτσιλωτός! Καλα ε δε φαντάζεσαι... Με τα πιτσιλώτα έχω πάθει τη πλάκα μου!
 
Πανεμορφα ειναι. Τρελαθηκα. Ειναι σπανιος χρωματισμος; Μπας και ειναι νεα μεταλλαξη του Αλεξανδρου; Εψαξα στο google και δεν βρηκα κατι αναλογο. Γιωργια τα φωτα σου.😱
 
Κοιτα Φωτη μου, απο νεοσσους κι εγω δεν ξερω πολλα.
Ως γνωστον κι εγω εκανα 10 χρονια να ζησω τετοια χαρα.

Δεν θα μεινουν ετσι, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Γι'αυτο ειπα πριν οτι πρεπει να περιμενουμε μεχρι την ενηλικιωση...
Eνα πολυ καλο σαιτ με διασταυρωσεις κ τα αποτελεσματα τους ειναι αυτο: Anything to do with genetics can seem daunting
Αλλα δεν ξερουμε και πως ηταν οι προγονοι του πιτσιλωτου ζευγους 😉

Καλο θα ηταν να εγραφε καποιος που τα εκτρεφει πολλα χρονια, αλλιως θα πρεπει απλως να περιμενουμε...
 
Λογικα ομως, οπως τα βλεπω, το ενα θα βγει πιτσιλωτο και τα αλλα ποικιλια παστελ ή οπαλ...
 
Ωρηκα μια εικονα που μοιαζει με του Αλεξανδρου.

kathimerini.gr - Μέτρα στήριξης για την προστασία των ζώων από τον Σ. Χατζηγάκη

Ετσι θα γινουν;
 
Back
Top