Γενικά Εκεί που φιλιούνται τα budgie μου η θηλυκιά τσιμπάει τον αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jackg13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jackg13

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Xios
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι budgie εκεί που φιλιούνται η θηλυκιά που και που τσιμπάει τον αρσενικό είναι φυσιολογικό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ναι ως ένα βαθμό είναι φυσιολογικό, καθώς τα θηλυκά budgie θεωρούνται κυριαρχικά, δύστροπα και πιο επιθετικά από τα αρσενικά.
Θέλει προσοχή η συμπεριφορά της, ειδικότερα σε περιόδους αναπαραγωγής, γιατί μπορεί τα τσιμπήματα αυτά να γίνουν δυνατότερα με αποτέλεσμα να τραυματίσουν ή ακόμη και να σκοτώσουν τον αρσενικό.
Πόσο καιρό είναι μαζί στο ίδιο κλουβί ;
 
Λέτε να τα βάλω πάλι χωριστά?και αν ναι μετά από πόσο καιρό να τα ξαναβάλω μαζί?
 
Λέτε να τα βάλω πάλι χωριστά?και αν ναι μετά από πόσο καιρό να τα ξαναβάλω μαζί?
Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να σου το πει κανείς με βεβαιότητα, διότι αναλόγως του πόσο επιθετικό μπορεί να γίνει το θηλυκό, κινδυνεύει έως και η ζωή του αρσενικού.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.Κατι τελευταίο που το παρατήρησα σήμερα η θηλυκιά τον τσιμπάει μόνο όταν πάει να την πλησιάσει και κουνάει πάνω κάτω το κεφάλι του ο αρσενικός δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει κάτι
 
η θηλυκιά τον τσιμπάει μόνο όταν πάει να την πλησιάσει και κουνάει πάνω κάτω το κεφάλι του ο αρσενικός
Το αρσενικό με την συμπεριφορά του δείχνει ότι την φλερτάρει και ότι θέλει να ζευγαρώσει μαζί της.
Το θηλυκό τον τσιμπάει δείχνοντάς μ'αυτό το τρόπο ότι δεν θέλει κάτι τέτοιο να γίνει.
Το πιθανότερο είναι να μην βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής το θηλυκό.
 
Δεν είμαι ειδικός στο είδος, αλλά αυτό το ροζ στον χαλινό του θηλυκού, κάπως με προβλημάτισε. Μπορούμε να δούμε φωτογραφίες των πουλιών σε φυσικό φως, στις οποίες να φαίνεται και ο χαλινός;
Πες μας και τις ηλικίες τους, αν γνωρίζεις.
 
Δυστυχώς ηλικίες δεν γνωρίζω το θηλυκό έχει ένα δαχτυλίδι και γράφει πάνω 29 χωρίς να ξέρω τι σημαίνει
[automerge]1670595883[/automerge]
19 συγγνώμη όσον αφορά τις φωτογραφίες θα της στείλω το βράδυ η αύριο το πρωι γιατί δεν είμαι στο σπιτάκι που τα έχω και δεν ξέρω αν θα προλάβω να ξαναπάω σήμερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
IMG_20221209_190446.webp
[automerge]1670605584[/automerge]
Είναι με φως παιδιά καθώς είναι βράδυ έξω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@jackg13
Το budgie που βλέπουμε είναι ένα ενήλικο θηλυκό, που δεν βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής, γιατί ο χαλινός του έχει αυτό το μπεζ ανοιχτό καφέ χρώμα.
Όταν θα μπει σε οίστρο ο χαλινός του θα γίνει πιο τραχύς και πιο σκούρας καφέ.
Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που αντιδρά με τσιμπήματα στα τερτίπια του αρσενικού.
Όπως στους ανθρώπους έτσι γίνεται και στα ζώα.
Όταν το θηλυκό δεν θέλει, δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα....😕
 
Λες να τα χωρίσω δηλαδή ώσπου να βρίσκεται σε φάση?
 
Back
Top