Φροντίδα Εκπαίδευση καναρινιού για να πετά ελεύθερο στο σπίτι

Αντε ακομα ένα βιντεακι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αντε ακομα ένα βιντεακι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Απιστευτοο!
Είναι πανέμορφα.. Που το βρήκες αυτό το βίντεο;
 
Όμορφο βίντεο και έχει πολύ υπομονή και μπράβο του, αλλά εγώ δε θα άφηνα 2 καναρινάκια ελεύθερα σε ένα τέτοιο δωμάτιο με τόσα επικίνδυνα και αιχμηρά αντικείμενα. Δε θα συμβούλευα να το δοκιμάσετε. Μόνο σε ένα δωμάτιο σχεδόν άδειο ή με ελάχιστα έπιπλα. Και πάλι όμως λίγο να τρομάξουν, μπορεί να χτυπήσουν άσχημα...
 
Το βίντεο είναι θλιβερό.
Αντί να καταπιάνεται με βιντεάκια θα μπορούσε να φτιάξει το πίσω δάκτυλο του καναρινιού. Το δέ άλλο μάλλον έχει μπετατίν στο καλάμι. Το πτέρωμά τους είναι άθλιο επειδή είναι μικρά και θα παραμείνει έτσι μέσα σε αυτά τα υπέροχα κλουβάκια, οι ουρές τους ήδη ξεφτίζουν.Ακρίβως κάτω απο τα κλουβιά, εκεί που ήδη στεγάζει έναν ακόμη μελλοθάνατο και εκεί που θα μπούν οι πρωταγωνιστές μας, είναι που μαθαίνει τα πουλιά να υπηρετούν εμάς και την ράτσα τους,το τραγούδι των μαλινουά φαίνεται να κοστίζει πολλά σεντούκια. Για την κλούβα στα αριστερά,θα μπορούσε να βάλει το ακουαφόρτε και το λιπαντικό στο κάτω ράφι, να μην σκύβει τουλάχιστον αλλά εδώ φαίνεται ευφυία, αισθητική και γενική τοποθέτηση πάνε μαζί, στον κάλαθο των αχρήστων.
Γιάννη,@misalouris, μικρός τόπος είναι ο Βόλος, βάλε μια φωνή, απο εκτροφή σε εκτροφή, να φτάσει στα αυτιά του.
 
Αντί να καταπιάνεται με βιντεάκια θα μπορούσε να φτιάξει το πίσω δάκτυλο του καναρινιού.
Το καημένο... Τώρα ξανά είδα το βίντεο.όντως έχει θέμα το ποδαράκι του. Κρίμα..
Και δεν το παρατήρησα καθόλου χθες που το είδα!
 
Τα κλουβιά είναι τα ενδεικνυόμενα για την ωδική εκπαίδευση της ράτσας αυτής.
Το περιβάλλον αν και "ακατάλληλο" νομίζω πως ίσως είναι καλύτερο από πολλά άλλα κλειστά και άφωτα μέρη που θα μπαίνουν για εκπαίδευση τα πουλιά αυτής της ράτσας.
Το δάχτυλο που η εξαιρετική παρατηρητικότητα του Δημήτρη (@Deukalion ) μας υπέδειξε όντως είναι πρόβλημα και μάλιστα σε αυτή την ηλικία των πουλιών είναι σε μεγάλο ποσοστό επανορθώσιμο και πρέπει να βοηθήσουμε.
Γιάννη,@misalouris, μικρός τόπος είναι ο Βόλος, βάλε μια φωνή, απο εκτροφή σε εκτροφή, να φτάσει στα αυτιά του.
Αν δεις τα σχόλια στο video θα διαπιστώσεις πως το έκανα.
Δεν ξέρω όμως αν θα έχει αποτελέσματα.
Ακούν, βλέπουν, καταλαβαίνουν κι αντιλαμβάνονται τα "αντικειμενικά" σωστά, μόνο οι άνθρωποι που θέλουν, μπορούν, έχουν υγεία στη σκέψη και απουσία εμπάθειας.
 
Τα κλουβιά είναι τα ενδεικνυόμενα για την ωδική εκπαίδευση της ράτσας αυτής.
Το ξέρω οτι στην εκμάθηση φωνής συστήνουν περιορισμό κίνησης και λοιπές συνθήκες αυξημένης συγκέντρωσης. Το τεχνιτό σούρουπο και η αποφυγή οπτικής επαφής μπορούν να συναντηθούν με άλλο τρόπο.Αυτή η ντουλάπα που έχει φτιάξει, δεν ξέρω κατα πόσο είναι ενδεικνυόμενη,το σίγουρο είναι πως αποτελεί βασανιστήριο.Αν φτάνουμε σε αυτό το σημείο για να παράξουμε ένα αποτέλεσμα καλύτερα να χάσουμε και επίσημα κάθε ικανότητά μας στην απόλαυση, καλύτερα να εξαφανιστεί αυτή η τόσο ωραία ράτσα που μας "αναγκάζει" να αποκτηνωθούμε.
 
Παιδιά το βίντεο το έβαλα μόνο για την εκπαίδευση που μπορεί να δεχτεί ένα καναρινί και εδώ βλέπουμε δύο να ακούν το σφύριγμα και να έρχονται και αυτό είναι και το αρχικό ποστ (Εκπαίδευση καναρινιού να πετάει ελεύθερο στο σπίτι) τώρα για τα υπόλοιπα δυστυχώς τα καναρινια φωνής είναι καταδικασμένα να ζουν σε μικροσκοπικά κλουβιά σε σκοτάδι και άλλα πολλά που έχω ακούσει κατά καιρούς. Για τον χώρο δεν θα πω κάτι γιατί έχω δει πολλοί χειρότερα.
 
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αρχίσεις εξημέρωση του πτηνού. Δεν είναι ούτε γάτες ούτε σκύλοι. Καλό θα ήταν να αρχίσεις να το βγάζεις από το μυαλό σου για το καλό του πτηνού αλλά και το δικό σου.Ακόμα και να το καταφέρεις δεν θα έχεις κερδίσει τίποτα. Μόνο τον εγωισμό μας θρέφουμε με τέτοιες ενέργειες. Επειδή επίσης λες ότι θα προσέχεις και θα δεις αν θα είναι έτοιμος να του ανοίξεις το κλουβί θα σου πω κάτι τελευταίο. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο να μην χτυπήσει πετώντας. Το πρόβλημα που υπάρχει και δεν είναι εμφανές αρχικά είναι ότι με τις τόσες φορές που θα έχεις βάλει το χέρι σου μέσα θα του δημιουργείς τόσο στρες που θα σου προκύψουν άλλα προβλήματα. Και μετά θα βλέπουμε στα posts με τις ασθένειες γιατί είναι φουσκένο το καναρίνι μου, γιατί κοιμάται την ημέρα και άλλα πολλά.
Συγνώμη που ίσως φαίνομαι αυστηρός αλλά έτσι πρέπει για μένα. Και απορώ που κάποιοι σιγοντάρετε για το πως να το κάνει.Ακόμα και ο @misalouris που στο εκτροφείο του τα πτηνά του πηγαίνουν στα χέρια επισκεπτών του πράγμα που δείχνει πόσο ήμερα είναι σε συμβούλεψε να μην το κάνεις. Κάτι παραπάνω ξέρει.
 
Πιστευω οτι αν εχει καποιος ενα δωματιο σωστα διαμορφωμενο με σκεπασμενα παραθυρα, καθρεπτες και γενικα χωρις κατι επικυνδινο και ανοιξουμε το κλουβι να πεταξει λιγο το πτηνο να ξεμουδιασει και οταν πεινασει να μπει μεσα μονο του, τοτε μια χαρα θα ειναι ψυχολογικα το πουλι.
Δεν χρειαζεται να βαζει το χερι του μεσα στο κλουβι. Επισης δεν το θεωρω εγωηστικο να αφηνεις ενα πουλι να πεταει και να μην ζει ολη του την ζωη μεσα σε ενα κλουβι.
Δυστυχως δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να εχουν κλουβες στο σπιτι, οποτε ποσο χαρουμενο να ειναι ενα πτηνο που δεν πεταει ποτε, παρα μονο πηδαει απο κλαδακι σε κλαδακι;
Εννοειται πως προεχει η ασφαλεια και πως αν δεν εχεις καταλληλο χωρο δεν το αφηνεις.
Αλλα -το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω- αν εχεις ενα δωματιο χωρις κινδυνους και ανοιγεις το κλουβι να βγει οποτε και αν θελει και να μπει οταν πεινασει τοτε μονο χαρουμενο θα ειναι το πτηνο.
Το οτι δεν ειναι παπαγαλοι δεν σημαινει οτι εχουν υπογραψει συμβολαιο "αιχμαλωσιας"...
 
Και πως είσαι σίγουρος ότι θα γυρίσει μόνο του μέσα;Η λογική λέει θα γυρίσει γιατί πεινάει αλλά αν δεν γυρίσει λόγο φόβου θα το κυνηγάς με το ψεκαστήρι και την απόχη; Αν πάρεις ευρύχωρο κλουβί θα πετάει.
Το οτι δεν ειναι παπαγαλοι δεν σημαινει οτι εχουν υπογραψει συμβολαιο "αιχμαλωσιας"...
Και όμως όσο σκληρό και αν σου ακούγεται το πουλί θα ζει μέσα στο κλουβί για όλη του τη ζωή.Αν το λυπάσαι που το βλέπεις στο κλουβί καλύτερα μην έχεις πτηνό. Είναι απλά τα πράγματα. Και εγώ το σκέφτομαι κρίμα τα κακόμοιρα τα έχουμε στα κλουβιά αλλά εκεί γεννήθηκαν. Δεν μπορούμε να ανοίγουμε τα κλουβιά άντε κάνε μια βόλτα και ξαναέλα. Δυστηχώς δεν πάει έτσι.Από τη μια έχεις την πτήση στο δωμάτιο και από την άλλη τον κίνδυνο να χάσεις το πτηνό σου. Εσύ επιλέγεις το πρώτο αγνοώντας πως μπορεί να συμβεί το δεύτερο; Αν δεν είναι εγωιστικό αυτό τότε τί είναι;
 
Αν δεν είναι εγωιστικό αυτό τότε τί είναι;
Να εχεις ενα καναρινι κλεισμενο σε ενα κλουβι μεχρι να πεθανει..

Φυσικα δεν το λεω για να παω κοντρα απλα ο καθε ενας εχει την γνωμη του.
Πχ εγω γι αυτο εχω παπαγαλο, ωστε να μπορω να τον βγαζω εξω με ασφαλεια..
Ομως μαρεσει καποιος που εχει καναρινι να το ψαχνει ωστε να δωσει οτι καλυτερο στον φτερωτο του φιλο. ΠΑΝΤΑ με ασφαλεια εννοειται.
 
Θα ήθελα να καταθέσω μια εμπειρία μου σχετικά με την ελεύθερη συμβίωση των πουλιών.

Στα φοιτητικά μου χρόνια είχα ένα ζευγάρι καναρίνια που ζούσαν ελεύθερα μέσα στο δωμάτιο.
Το κλουβί τους βέβαια υπήρχε... αλλά είχα βγάλει τις πόρτες και είχα τοποθετήσει και μια πατήθρα προς τα έξω, έτσι ώστε να διευκολύνεται η είσοδος σ΄αυτό.
Φαγητό έβαζα μόνο στο κλουβί κυρίως για την "καθαριότητα" του χώρου.
Οι ώρες που πετούσαν ελεύθερα ήταν ελάχιστες, γιατί συνεχώς μέσα και γύρω από το κλουβί τριγύριζαν.
Ελάχιστα ήταν τα σημεία εκτός του κλουβιού που θα έμεναν έστω και για λίγα λεπτά, με εξαίρεση ίσως το φωτιστικό που κάπως περισσότερο το προτιμούσαν.
Τα πουλιά ζούσαν έτσι για δυο περίπου χρόνια.
Είχαν τόσο εξοικειωθεί με τον άνθρωπο και κυρίως με μένα που όταν έτρωγα μήλο ήταν πάντα δίπλα μου για το μεζέ τους.
Μια μέρα βρήκα το αρσενικό κρεμασμένο και νεκρό από τα κρόσσια που είχε το τραπεζομάντιλο στο τραπέζι μου.
Από τότε... μου έφυγε κάθε διάθεση για ελεύθερη συμβίωση με τα καναρίνια, γιατί βασικά δεν ξέρω από τι θα πρέπει να τα προστατέψω.
 
Και αυτό εγωιστικό είναι έχεις δίκιο. Όμως όταν παίρνεις ένα καναρίνι το έχεις μέχρι να πεθάνει στο κλουβί του. Ναι. Είναι σαν αξίωμα στα μαθηματικά. Δεν αλλάζει.
Επίσης δεν γίνεται να έχεις δωμάτιο χωρίς κινδύνους και να μην έχεις 20 ευρώ να πάρεις ένα 60άρι κλουβί να ζει αξιοπρεπές το πουλί.
 
Θα ήθελα να καταθέσω μια εμπειρία μου σχετικά με την ελεύθερη συμβίωση των πουλιών.

Στα φοιτητικά μου χρόνια είχα ένα ζευγάρι καναρίνια που ζούσαν ελεύθερα μέσα στο δωμάτιο.
Το κλουβί τους βέβαια υπήρχε... αλλά είχα βγάλει τις πόρτες και είχα τοποθετήσει και μια πατήθρα προς τα έξω, έτσι ώστε να διευκολύνεται η είσοδος σ΄αυτό.
Φαγητό έβαζα μόνο στο κλουβί κυρίως για την "καθαριότητα" του χώρου.
Οι ώρες που πετούσαν ελεύθερα ήταν ελάχιστες, γιατί συνεχώς μέσα και γύρω από το κλουβί τριγύριζαν.
Ελάχιστα ήταν τα σημεία εκτός του κλουβιού που θα έμεναν έστω και για λίγα λεπτά, με εξαίρεση ίσως το φωτιστικό που κάπως περισσότερο το προτιμούσαν.
Τα πουλιά ζούσαν έτσι για δυο περίπου χρόνια.
Είχαν τόσο εξοικειωθεί με τον άνθρωπο και κυρίως με μένα που όταν έτρωγα μήλο ήταν πάντα δίπλα μου για το μεζέ τους.
Μια μέρα βρήκα το αρσενικό κρεμασμένο και νεκρό από τα κρόσσια που είχε το τραπεζομάντιλο στο τραπέζι μου.
Από τότε... μου έφυγε κάθε διάθεση για ελεύθερη συμβίωση με τα καναρίνια, γιατί βασικά δεν ξέρω από τι θα πρέπει να τα προστατέψω.

Νομιζω οτι ολο αυτο θα ειχε αποφευχθει αν δεν εμεναν ποτε μονα τους εκτος κλουβιου.
Φανταζομαι το σοκ οταν ειδες το θεαμα ομως εκει το πηγαμε στο αλλο ακρο.
Νομιζω οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι ελευθερα μονο με την εποπτεια μας και παντα οταν μπουνε στο κλουβι κλεινουμε την πορτουλα και συνεχιζουμε τις δουλειες μας..
 
Δηλαδή βρε παιδιά αν κάποιος ασφαλίσει ένα δωμάτιο και το αφήσει να πετάξει 10-20 λεπτά είναι κακό ή σημαίνει ότι θα πεθάνει το πουλί; Δεν μιλάμε βέβαια για ολοήμερη διαμονή εκτός κλουβιού σε κανένα πουλί που ζει στα σπίτια μας.
 
Δηλαδή βρε παιδιά αν κάποιος ασφαλίσει ένα δωμάτιο και το αφήσει να πετάξει 10-20 λεπτά είναι κακό ή σημαίνει ότι θα πεθάνει το πουλί; Δεν μιλάμε βέβαια για ολοήμερη διαμονή εκτός κλουβιού σε κανένα πουλί που ζει στα σπίτια μας.
Νομιζω οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι ελευθερα μονο με την εποπτεια μας και παντα οταν μπουνε στο κλουβι κλεινουμε την πορτουλα και συνεχιζουμε τις δουλειες μας..
Νομίζω πως αυτό που έγραψαν ο Ανέστης και @ilie mp είναι το ιδανικό.
Λίγη ώρα σε όποια περίπτωση τα πουλιά μπορούν να το κάνουν με ασφάλεια.
Κάπως έτσι προσπαθώ να έχω τα πουλιά... κι όταν οι συνθήκες μου το επιτρέπουν.
 
Νομιζω οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι ελευθερα μονο με την εποπτεια μας και παντα οταν μπουνε στο κλουβι κλεινουμε την πορτουλα και συνεχιζουμε τις δουλειες μας..

έτσι... Εδώ και τους εκπαιδευμενους παπαγάλους μου δεν μπορω να τους αφήσω χωρις εποπτεια.. Με την περιεργεια που εχουν μπορει ανα πασα στιγμη να τσιμπησουν κατι που θα τα βλαψει ή να σκαλωσουν καπου τα νυχάκια τους..
 
Άρα καταλήγουμε στο μετρό άριστον! Όποιος έχει τα καναρινια του μέσα σε δωμάτιο μπορεί να τα αφήνει οποτε μπορει για λίγη ώρα ελεύθερα αλλά πρέπει να είναι εκεί και θα πρέπει να έχει διαμορφώσει το δωμάτιο κατάλληλα. Λόγω όγκου και μεγέθους τα καναρινια είναι πολύ πιο ευαίσθητα από ένα κοκατιλ. Και επίσης υπερβολικά φοβιτσιαρικα. Γι αυτό τα μάτια σας 114 όταν δοκιμάζετε να αφήνετε το καναρινι σας ελεύθερο στο δωμάτιο. :)
 
Back
Top