Φροντίδα Εκπαίδευση καναρινιού για να πετά ελεύθερο στο σπίτι

Πάντως αυτός ο τύπος, είναι τόσο περίεργος που πρέπει να είναι εκπαιδεύσιμος!
full
 
Πάντως αυτός ο τύπος, είναι τόσο περίεργος που πρέπει να είναι εκπαιδεύσιμος!
full
Και εγώ Μαρία όπως λες, πιστεύω πως το έχει ο Λέανδρος! Όταν πάω κοντά στο κλουβί τους η Ηρώ συνήθως αρχίζει να πηδάει από τη μια πατήθρα στην άλλη και αν βάλω μέσα χέρι αρχίζει και χτυπιέται να το αποφύγει! Αντίθετα ο Λέανδρος όσο κοντά και αν πάω κάθεται χαλαρός στην πατήθρα του! Ακόμα και αν βάλω χέρι μέσα στο κλουβί, το αποφεύγει, αλλά δεν χτυπιέται! Πιστεύω πως το έχει λίγο! Φαίνεται και στο βλέμα του!
 
Η γνώμη μου είναι ότι όλα μαθαίνονται με την κατάλληλη υπομονη.
Φυσικά το κάθε ένα θα φτάσει σε διαφορετικό επίπεδο μιας και δεν έχουν όλα τον ιδιο χαρακτήρα.
Παπαγάλοι μπορεί να μην είναι αλλά είναι ζώα, έξυπνα και... φαγανά.

Ένα βιβλίο που είχα με καναρίνια έλεγε μέσα ότι πρέπει να το βγάζεις από το κλουβί και σιγά σιγά σε πλησιάζει μόνο του.
Επίσης έλεγε ότι πρέπει να το έχεις συνέχεια δίπλα σου για να σε συνηθίσει.
Δηλαδή αν τα έχεις στο μπαλκόνι και περιμένεις ότι με μια στο τόσο θα μάθει είναι λίγο δύσκολο.
Πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο, να έχεις το καναρίνι δίπλα σου εκεί που κάθεσαι στον υπολογιστή πχ να του μιλάς να του βάζεις λιχουδιές και μετά από λίγο καιρό να ανοίξεις την πορτουλα και όταν νιώσει έτοιμο θα βγει.

Η μητέρα μου είχε παλιά ένα καναρίνι που δεν τον είχε μεγαλώσει από μικρό αλλά το έβγαζε έξω πάνω στο χέρι της (κάπου έχει και μια φωτογραφια).
Όμως ήταν συνέχεια μαζί του κλπ.
 
Η γνώμη μου είναι ότι όλα μαθαίνονται με την κατάλληλη υπομονη.
Φυσικά το κάθε ένα θα φτάσει σε διαφορετικό επίπεδο μιας και δεν έχουν όλα τον ιδιο χαρακτήρα.
Παπαγάλοι μπορεί να μην είναι αλλά είναι ζώα, έξυπνα και... φαγανά.

Ένα βιβλίο που είχα με καναρίνια έλεγε μέσα ότι πρέπει να το βγάζεις από το κλουβί και σιγά σιγά σε πλησιάζει μόνο του.
Επίσης έλεγε ότι πρέπει να το έχεις συνέχεια δίπλα σου για να σε συνηθίσει.
Δηλαδή αν τα έχεις στο μπαλκόνι και περιμένεις ότι με μια στο τόσο θα μάθει είναι λίγο δύσκολο.
Πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο, να έχεις το καναρίνι δίπλα σου εκεί που κάθεσαι στον υπολογιστή πχ να του μιλάς να του βάζεις λιχουδιές και μετά από λίγο καιρό να ανοίξεις την πορτουλα και όταν νιώσει έτοιμο θα βγει.

Η μητέρα μου είχε παλιά ένα καναρίνι που δεν τον είχε μεγαλώσει από μικρό αλλά το έβγαζε έξω πάνω στο χέρι της (κάπου έχει και μια φωτογραφια).
Όμως ήταν συνέχεια μαζί του κλπ.
Ηλέκτρα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να είμαι κοντά στον Λέανδρο ώστε να με συνηθήσει και μάλιστα θα ακολουθήσω μια μέθοδο ταΐσματος που μου σύστησε ο Δημήτρης ( @Deukalion ) ώστε να κερδίσω την εμπιστοσύνη του και όταν θα είναι έτοιμος θα τον αφήσω ελεύθερο να δω αντιδράσεις. :)
 
Όταν πάω κοντά στο κλουβί τους η Ηρώ συνήθως αρχίζει να πηδάει από τη μια πατήθρα στην άλλη και αν βάλω μέσα χέρι αρχίζει και χτυπιέται να το αποφύγει! Αντίθετα ο Λέανδρος όσο κοντά και αν πάω κάθεται χαλαρός στην πατήθρα του! Ακόμα και αν βάλω χέρι μέσα στο κλουβί, το αποφεύγει, αλλά δεν χτυπιέται! Πιστεύω πως το έχει λίγο! Φαίνεται και στο βλέμα του!
Και εδώ φαίνεται η διαφορά στην προσωπικότητα του κάθε καναρινιού!
θα ήθελα να πω πως ακόμα και τα καναρίνια μας έχουν χαρακτήρα και προσωπικότητα. Κατά πλειοψηφία τα καναρίνια είναι ζώα που φοβούνται τον άνθρωπο, δεν αποζητούν να αναπτύξουν σχέση με έναν άνθρωπο, δεν επιθυμούν χάδια και αγκαλιές μαζί του (όπως ένας παπαγάλος) και θεωρώ πως είναι πιο ευτυχισμένα με τους όμοιους τους. Υπάρχει όμως και μια μειοψηφία που παρόλο που δεν είναι μικρά σε ηλικία, παρόλο που είναι αγορασμένα από πετ σοπ, είναι περιέργως κοινωνικά και περιέργως δεν φοβούνται τους ανθρώπους! Σπάνια κι όμως υπάρχουν και τέτοια καναρίνια, που απλά θα αρκεστούν στο να μην φοβούνται το ανθρώπινο χέρι που θα εισβάλει στο κλουβί.
 
Είχα ένα καναρίνι (μας άφησε από νεοπλασία) το οποίο κατάφερα λιγάκι να εκπαιδεύσω. Όταν το αγόρασα ήταν ενός έτους και δεν κελαηδούσε με ανθρώπινη παρουσία. Είχε,όμως, ιδαίτερη αδυναμία στην αυγοτρογή με αποτέλεσμα όταν έβγαλα την αυγοθήκη αφήνοντας μόνο το στεφάνι και έβαλα κάτω από αυτό το χέρι μου με την αγαπημένη του τροφή μετά από λίγες προσπάθειες έτρωγε από το χέρι μου!
Στη συνέχεια έβγαινε από το κλουβί(με δόλο πάντα) και καθόταν στη παλάμη μου χωρίς προβλημα...
Μολονότι μπορούσα να τον είχα εκπαιδεύσει περισσότερο λόγω της ασθένειάς του τον άφησα χωρίς να τον "ταλαιπωρώ".
Μετά από λίγο καιρό Ο Αλέξης "έφυγε"...
Αξίζει μία προσπάθεια...
Βλέποντας και κάνοντας πάντα!
 
Γιώργο βλέπω πως σου καρφώθηκε η ιδέα να το βγάλεις εκτός κλουβιού ε;
Κανονικά είναι επικίνδυνο. Μπορεί ανα πασα στιγμή να χτυπήσει οπουδήποτε στην προσπάθεια του να πετάξει η να πηδήξει και να μην το προλάβεις. Καλύτερα μόνο Κάνε προσπάθειες να τρώει απ'το χέρι σου παρά να το βγάλεις έξω.
Εγώ για το καλό του στο λέω μην με πεις κακιααα...
Εντάξει δεν μπορώ να πω κάτι άλλο Κάνε ότι θέλεις με αρκετή προσοχή πάντα! 🙂
 
θελει απο πολυ μικρο να συνηθισει τα χερια σου(μεγαλο δυσκολο)
και εξαρταται και απο τον χαρακτηρα του

οσα ειχα μεγαλωσει καθοταν στο δαχτυλο μου συνεχεια δεν βλεπω το νοημα να το ταιζεις ομως
εννοειται οτι εισαι σιγουρος οτι το δωματιο που το βγαζεις ειναι απολυτος στεγανο
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας! Εύα φυσικά θα προσέχω και φυσικά άμα δω ότι κάτι δεν πάει καλά δεν θα τον βγάλω έξω, πάνω από όλα είναι η υγεία του! Θα προσπαθήσω στην αρχή να μάθει να τρώει από το χέρι μου και με το καλό, βλέπουμε και για το θέμα εκτός κλουβιού. Φίλε @boukefalas τι εννοείς όταν λες το δωμάτιο να είναι απολύτως στεγανό; :)
 
Στεγανό;
Κανονικά ξέρω πως ονομάζεται κάτι που δεν διαπερνέται από υγρά.Αλλά σ'αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι θέλει να πει.
Είναι ναυτικός όρος κανονικά. 😛
 
Ναι και εγώ ξέρω τι σημαίνει η λέξη, απλά δεν κατάλαβα τι εννοεί ο φίλος @boukefalas !
δεν ηταν ακριβες ισως. εννοω εχεις κλειστα ολα τα παραθυρα/πορτες η οποιαδηποτε αλλη εξοδο απο το δωματιο που θα βγαλεις το καναρινι σου για να μη σου φυγει.
 
δεν ηταν ακριβες ισως. εννοω εχεις κλειστα ολα τα παραθυρα/πορτες η οποιαδηποτε αλλη εξοδο απο το δωματιο που θα βγαλεις το καναρινι σου για να μη σου φυγει.
Αα εντάξει, φυσικά, το έχω διαβάσει και αλλού αυτό!
 
Ε άντε ξεκίνα να εκπαιδεύεις το περίεργο αγόρι να δούμε πως θα συμπεριφερθεί.
Πρέπει να προμηθευτούμε πρώτα τα κατάλληλα "εργαλεία" της εκπαίδευσης και αυτές τις μέρες δεν κατάφερα να τα πάρω!
 
Πρέπει να προμηθευτούμε πρώτα τα κατάλληλα "εργαλεία" της εκπαίδευσης και αυτές τις μέρες δεν κατάφερα να τα πάρω!
Μήπως να έρθεις σε επικοινωνία με το petbirdιανό τμήμα εκεί στον βορρά;
Μπορεί γκλόστερ να μην σου βρήκαν, εργαλεία όμως, σίγουρα θα έχουν!
 
Μήπως να έρθεις σε επικοινωνία με το petbirdιανό τμήμα εκεί στον βορρά;
Μπορεί γκλόστερ να μην σου βρήκαν, εργαλεία όμως, σίγουρα θα έχουν!
Λες; Δεν ξέρω, θα δώ! Ευχαριστώ πάντως! 😉
 
Back
Top