Γενικά Εκτροφή εντομοφάγων πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimmyK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimmyK

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Πειραιάς
Εκτροφη Εντομοφαγων, ειναι η ιδεα μου η πλεον τα Εντομοφαγα κατακτησαν εδαφος; Βεβαια εννοω οτι ξεκινησε η εκτροφη τους και στην Ελλαδα. Ηξερα οτι υπηρχαν στο εξωτερικο εκτροφεις αλλα στην Ελλαδα δεν ηξερα μεχρι που επεσα σε καποια βιντεο με εκτροφη αηδονιων, γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να ζησουν αλλα οχι ακατορθωτο με την σωστη "προσαρμογη" των κατσαπλιαδων εμπορων-αλλα νομιζω οτι αρχιζει και σπαει αυτο το εμποριο-αλλα την εκτροφη την ειχα ξεγραψει πιστευα στην Ελλαδα οτι δε θα δω ποτε μου. Πλεον βγηκα λαθος και μαθαινω οτι εκτρεφονται και αλλα Εντομοφαγα οπως κοκκινολαιμηδες, κοτσυφες, αηδονια ακομα και πυροβασιλισκοι. Τι γινεται πλεον; Μηπως ο κοσμος ενημερωθηκε και αρχισε να βλεπει οτι τα αγρια με τα εκτροφης διαφερουν απλα 30-40 ευρω; Μιας και ενα αηδονι αγριο "γυρισμενο" οπως λενε εχει 60 ευρω, ενα αηδονι εκτροφης εχει 90 ευρω. Τι γινεται παιδια; Μηπως επιτελους ολα οσα παλευαμε αλλαζουν; Θα ξεκινησει και εδω το επιπεδο να φτανει ψηλα στην εκτροφη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: yannip
πριν πολλα χρονια στη Κυπρο, ακομα ειχαμς τις Κυπριακες λιρες, ειχα αγορασει αηδονι Πεκινου, απο ιδιωτη δικη του εκτροφη. Το λατρεψα αυτο το πουλι, αν θυμαμαι καλα, εζησε γυρω στα 9 χρονια, και καθημερινα μαε επαιρνε τα αφτιά με την καλη εννοια απο το τραγουδι του. Ο εκτροφεας τα ειχε σε μια τεραστια κλουβα, μπορω να πω οτι προσαρμοστηκε ευκολα στο κλουβι που εβαλα, θυμαμαι επιανα μυγες και ερχοταν απο το χερι μου και ετρωγε. Εδω τα αηδονια (μονο πεκινου) κοστιζουν 150 ευρω .
 
Εδω τα αηδονια (μονο πεκινου) κοστιζουν 150 ευρω .

Και φθηνα ειναι, στο εξωτερικο τα αναπαραγουν κατα δεκαδες. Ειναι συνηθισμενο ειδος εντομοφαγου γι αυτους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ποιο ειναι το σιτηρεσιο στα αηδονια εκτροφης;

Απ οσο εχω ακουσει ειναι πατεε εντομοτροφη που εχει αναλογιες σε αποξηραμενα εντομα και φρουτα ολα σε ενα και ζωντανα εντομα σε συγκεκριμενα διαιτολογια μαζι με συμπληρωματα.
 
Αντωνη, τροφη για μαινες, σκουλικια αλλα δικη σου εκτροφη, και οτι εντομο πιασεις του το δινεις. Εκεινη την εποχη τετοια του εδινα. Τωρα βλεπω σε πετσοπ οτι υπαρχουν και τροφες για αηδονια, φανταζομαι δεν θα απεχει απο αυτη για την μαινα.
 
Οι κοκκινολαιμηδες είναι το αγαπημένο μου πτηνό. Παρόλα αυτά δεν θα ήθελα ποτέ να τον δω μέσα σε κάποιο από τα κλουβιά μου ακόμη κι αν ήταν εκτροφής. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω εάν η εκτροφή τέτοιου είδους πτηνών είναι θετική εξέλιξη ή το αντίθετο. Και για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι αυτοί οι ανεκδιηγητοι τύποι πιάνουν και τα είδη που ανέφερες.
 
τροφη για μαινες, σκουλικια αλλα δικη σου εκτροφη, και οτι εντομο πιασεις του το δινεις.

Απεχει απ οσο ξερω λογο διατροφικων απαιτησεψν,το ενα ειναι 60% φρουτοφαγο-40% εντομοφαγο(μαινα),το αλλο 10% φρουτοφαγο-90% εντομοφαγο(αηδονι). Βεβαια υπαρχουν πλεον και εντομα στην αγορα ειτε ζωντανα ειτε κατεψυγμενα ειτε αποξηραμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι αυτοί οι ανεκδιηγητοι τύποι πιάνουν και τα είδη που ανέφερες.

Ζωη να φανταστεις οτι στο facebook υπαρχει σελιδα που τα διαφημίζουν και εχουν ταριφα, δε θυμαμαι τιμες. Νομιζω στη Λαρισσα ειναι αυτο το παιδι
 
Και για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι αυτοί οι ανεκδιηγητοι τύποι πιάνουν και τα είδη που ανέφερες.

Στον βωμο του κερδους ολα τα πιανουν. Πιστευω πως θα ειναι θετικο, μιας και τα πουλαγαν 10-20-30-40 ευρω αγρια και να κανουν καιρο να κελαηδησουν μπροστα σου η να ειναι ηρεμα και να ξεκινησουν να κελαηδησουν. Αντιθετως διαθετεις καποια χρηματα σαφεστατα παραπανω και ξερεις απο που προερχεται τι ετρωγε τι και πως, πιστευω οτι ειναι θετικο ο κοσμος ευαισθητοποιειται!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Απεχει απ οσο ξερω λογο διατροφικων απαιτησεψν,το ενα ειναι 60% φρουτοφαγο-40% εντομοφαγο(μαινα),το αλλο 10% φρουτοφαγο-90% εντομοφαγο(αηδονι). Βεβαια υπαρχουν πλεον και εντομα στην αγορα ειτε ζωντανα ειτε κατεψυγμενα ειτε αποξηραμενα.

Τωρα μιλαμε για Κυπρο(μικρη αγορα) και σιγουρα μια 10ετια πισω, μπορει και παραπανω, ασε τωρα που εχουμε συσκευασμενα mealworms , να φανταστεις για να βρω σκουλικια για τις καρδερινες μου, επρεπε να παω σε πετσοπ στη Λαρνακα, 150 χμ μακρια.
 
και να κανουν καιρο να κελαηδησουν μπροστα σου η να ειναι ηρεμα και να ξεκινησουν να κελαηδησουν
Το θέμα για μένα δεν είναι αν θα κελαηδησουν αλλά αν θα ζήσουν. Πριν χρόνια είχε έρθει στον κήπο μας ένας κοκκινολαιμης με σπασμένο πόδι. Ο πατέρας μου το πήγε στον γιατρό και αποφασίσαμε να το φροντίσουμε μέχρι να βγάλει τον ναρθηκα. Ήταν σε μεγάλο κλουβί, του δίναμε τροφή με έντομα, κάναμε τα πάντα. Δεν έφαγε ποτέ. Δεν κινήθηκε ποτέ. Κάθε βράδυ έβγαζε μόνο έναν θλιμμένο ήχο. Τελικά το ελευθερωσαμε από φόβο μήπως προσπαθώντας να το βοηθήσουμε το οδηγούσαμε στον θάνατο. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ πόσα πουλιά θα χάσει/σκοτώσει κάποιος από αυτά που θα πιάσει μέχρι να πετύχει την αναπαραγωγή ενός ζευγαριού.

Ζωη να φανταστεις οτι στο facebook υπαρχει σελιδα που τα διαφημίζουν και εχουν ταριφα, δε θυμαμαι τιμες. Νομιζω στη Λαρισσα ειναι αυτο το παιδι
Σελιδα στο Facebook με πιασμένα από τη φύση πουλιά; Εντάξει, έχουμε ξεφύγει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το θέμα για μένα δεν είναι αν θα κελαηδησουν αλλά αν θα ζήσουν.

Το ιδιο συννεβηκε σε παπαγαλους και σε καναρινια. Φυσικα και θα ζησει με την σωστη διαχειριση και το να ακολουθησει κατα γραμμα καποιος το συτηρρεσιο που χρησιμοποιουσε ο εκτροφεας. Αντιθετως αυτοι εχουν μια διαφορα, καθησαν και τα παρακολουθησαν στην φυση για τις διατροφικες τους συμπεριφορες και ψυχολογικες τους, γι αυτο ειχαν επιτυχια. Η διαφορα με εμας που τα περιμενουμε ετοιμα.

ασε τωρα που εχουμε συσκευασμενα mealworms , να φανταστεις για να βρω σκουλικια για τις καρδερινες μου, επρεπε να παω σε πετσοπ στη Λαρνακα, 150 χμ μακρια.
Ε ναι εχει διαφορα πλεον! Τωρα ολα ειναι ετοιμα.

Σελιδα στο Facebook με πιασμένα από τη φύση πουλιά; Εντάξει, έχουμε ξεφύγει.

Υπεραρκετες μπορω να πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η διαφορα με εμας που τα περιμενουμε ετοιμα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Η διαφορά όμως είναι στο ότι εγώ αναφέρομαι στο πως θα γίνει η αρχή και όχι πως εμείς θα συνεχίσουμε παίρνοντας πουλιά από εκτροφεα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ζωη, δεν νομιζω να υπαρχει πιθανοτητα αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια απο αυτα τα ειδη, εκτος απο το αηδονι Πεκινου.

Υπαρχει, εκτροφεις στο εξωτερικο αναπαραγουν συνεχως αρκετα ειδη εντομοφαγων. Ειδικα κοινων και ενας Ελληνας καταφερε εκτροφη.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Η διαφορά όμως είναι στο ότι εγώ αναφέρομαι στο πως θα γίνει η αρχή και όχι πως εμείς θα συνεχίσουμε παίρνοντας πουλιά από εκτροφεα.

Σε ολα υπηρξαν θυσεια, αναγκαστικα μπορει να χαθουν καποια, βεβαια δεν χανονται πλεον οι αριθμοι οι τεραστιοιοι οπως παλια. Πχ στα 10 τα 8 θα ζησουν. Πορσωπικη μου αποψη, αφου πλεον υπαρχουν και αυτα εκτροφης η αγορα απο εκτροφεις ειναι ανοιχτη και η αναπαραγωγη τους αλλο τοσο. Βεβαια με σωστη ενημερωση και διατηρρηση. Με ενα παιδι που το ειχα συζητησει μου ειπε στις εκθεσεις οι εκτροφεις οι ξενοι ρωτανε γιατι εμεις δεν αναπαραγουμε αφου εχουμε τελειο κλιμα και τελειες συνθηκες για την διατηρρηση τους οπως και γεωμορφολογικες συνθηκες ιδανικες για εξωτερικες εγκαταστασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με ενα παιδι που το ειχα συζητησει μου ειπε στις εκθεσεις οι εκτροφεις οι ξενοι ρωτανε γιατι εμεις δεν αναπαραγουμε αφου εχουμε τελειο κλιμα και τελειες συνθηκες για την διατηρρηση τους οπως και γεωμορφολογικες συνθηκες ιδανικες για εξωτερικες εγκαταστασεις.
Τέλειο κλίμα κτλ για ποια είδη;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τέλειο κλίμα κτλ για ποια είδη;

Αηδονια, κοτσυφια, τσιχλες κτλ. Ειναι πολυ καλο μιας και βοηθανε υπερβολικα στην αναπτυξη των πτηνων. Και πολλα μεταναστευτηκα το διαλεγουν για να φωλιασουν και να αναπαραχθουν.
 
Ζωη να φανταστεις οτι στο facebook υπαρχει σελιδα που τα διαφημίζουν και εχουν ταριφα, δε θυμαμαι τιμες. Νομιζω στη Λαρισσα ειναι αυτο το παιδι

Ο συγκεκριμενος ειναι και "εκτροφεας" καρδερινας και πυρουλας
 
Back
Top