Γενικά Θεωρείτε απαραίτητα τα δαχτυλίδια στην εκτροφή ιθαγενών πουλιών;

Ααα κατάλαβα.. Κ δηλαδή όλα τα υπόλοιπα πουλιά μου δεν μπορούν ν δηλωθούν. Τώρα καταλαβαίνω.. Τι σημασία έχει ο σύλλογος..
 
Παναγιώτη έχω βάλει κι εγώ σε κάποιες περιόδους μηδενικά δακτυλίδια στα εκτός συλλόγων χρόνια. Για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος.
Το δακτυλίδι συλλόγου εκτός από τον αριθμό του πτηνού, το έτος, την ομοσπονδία και το σύλλογο, καταγράφει και τον εκτροφέα. Όπου κι αν βρεθεί αυτό το πτηνό θα φέρει την "υπογραφή" του, το όνομά του και ασφαλώς τον υποχρεώνει να στέκεται πιο τίμια στην εκτροφή του.
Φυσικά δε μιλάμε για διαγωνισμούς και εκθέσεις όπου εκεί είναι απαραίτητα.
Ο σύλλογος προσπαθεί να ενημερώνει όλα τα μέλη του για τις νέες εκτροφικές εξελίξεις και τα νέα δεδομένα. Τα μέλη των συλλόγων δημιουργούν φιλικές ομάδες καλής συνεργασίας με στόχο την αλληλοβοήθεια. Υπάρχουν πάρα πολλοί σύλλογοι... Σίγουρα κάποιος θα ταιριάζει και σε σένα...
 
Ααα κατάλαβα.. Κ δηλαδή όλα τα υπόλοιπα πουλιά μου δεν μπορούν ν δηλωθούν. Τώρα καταλαβαίνω.. Τι σημασία έχει ο σύλλογος..

Δεν καταλαβα τι εννοεις Παναγιωτη. Τι σημαινει οτι
όλα τα υπόλοιπα πουλιά μου δεν μπορούν ν δηλωθούν
.

Σε παρακαλω επισης να μην κοβεις γραμματα διοτι δυσκολευομαι να διαβασω ετσι. Το παρακατω το διαβασα 4-5 φορες για να καταλαβω τι θελεις να πεις.
μ 00 το ν μπω σε κάποιο...
 
Οκ. Κατάλαβα... Εννοώ ότι, τα πουλιά μου έχουν δαχτυλίδι με αριθμό 0,τα αγοράζα από ίντερνετ.. Αυτά τα πουλιά εφόσον εγώ μπω σε κάποιον σύλλογο καταγραφονται στην εκτροφή μου; Η μόνο η νέα γεννια που θα έχει δαχτυλίδι συλλόγου;
 
Οκ. Κατάλαβα... Εννοώ ότι, τα πουλιά μου έχουν δαχτυλίδι με αριθμό 0,τα αγοράζα από ίντερνετ.. Αυτά τα πουλιά εφόσον εγώ μπω σε κάποιον σύλλογο καταγραφονται στην εκτροφή μου; Η μόνο η νέα γεννια που θα έχει δαχτυλίδι συλλόγου;
Για προσωπική χρήση τα δακτυλίδια που έχεις σε καλύπτουν. Είναι κλειστού τύπου, έχουν χρώμα και στοιχεία της χρονιάς που γεννήθηκαν και ασφαλώς αυτά δεν αλλάζουν. Φυσικά ανήκουν σε σένα και συνεπώς στην εκτροφή σου.
Τα νέα πτηνά σου θα μπορούν να έχουν όλα τα πλεονεκτήματα που διασφαλίζουν τα κλειστά δακτυλίδια των συλλόγων.
 
Οκ. Κατάλαβα... Εννοώ ότι, τα πουλιά μου έχουν δαχτυλίδι με αριθμό 0,τα αγοράζα από ίντερνετ.. Αυτά τα πουλιά εφόσον εγώ μπω σε κάποιον σύλλογο καταγραφονται στην εκτροφή μου; Η μόνο η νέα γεννια που θα έχει δαχτυλίδι συλλόγου;

H δικια σου εκτροφη καταγραφεται και παιρνει στοιχεια δικα σου, οχι αυτα που αγορασες απο αλλου, εκεινα ειναι εκτροφη αλλουνου.
 
H δικια σου εκτροφη καταγραφεται και παιρνει στοιχεια δικα σου, οχι αυτα που αγορασες απο αλλου, εκεινα ειναι εκτροφη αλλουνου.
Μιλάει για τα μηδενικά δακτυλίδια... χωρίς σύλλογο.
 
Κωστα εαν γνωριζεις εστω και εκτροφης καρδερινες εαν δεν εχουν δαχτυλιδια κωδικοποιημνα συλογου και πρεπει να δηλωνονται στη Ε. Ο. Ο και στη γραματεια Υπουργιου αγροτικης αναπτυξεις ανηκουν στην κατηγορια CITES 1 για να μην εχεις μπλεξιματα και να μπορεις να δοικαιολογεισης την επομενη αναπαραγωγη ακομη και της μεταλλαγμενες που εφερα απο Ιταλια της δηλωσα με το χαρτη του κτηνιατρου τοις αποδειξεις που πηρα του εκτροφεα και αναγραφουν τους κωδ τον πουλιων και το χαρτι εισαγωγης απο το τελωνειο για να εχω ήσυχο το κεφάλι μου και να μπορώ να αποδείξω οτι απο ταδε ζευγάρι με κωδ εχω πάρει αυτα τα πουλια με κωδ ταδε και δυλωνονται συγγνωμη εαν σας κούρασα
 
Παιδιά έχω συλογο στο Άργος πρέπει ν πάω από εκεί για δήλωση και αγορά; Η μπορώ και αλλιώς;
 
Αν είσαι μακριά και δεν μπορείς να συμμετέχεις, θα σου πρότεινα να πάρεις μηδενικά δαχτυλίδια από κάποιο e-shop. Είναι κρίμα να πληρώσεις συνδρομή σε σύλλογο, αν δεν σκοπεύεις (η δεν μπορείς να είσαι ενεργό μέλος η να εκθέσεις πουλιά σου).
Η απόσταση πάντως δεν είναι πρόβλημα. Πολλοί (και Αθηναίοι) είναι γραμμένοι π.χ. σε σύλλογο της Βέροιας.
Στην περίπτωση που γραφτείς, ο κωδικός που θα σου δοθεί, είναι αποκλειστικά δικός σου.
 
Όχι δεν υπάρχει θέμα μπορώ ν πηγαίνω κ ν συμετεχω.. Απλά τόσο καιρό δεν είχα ενημερωθεί σωστά... Κ φέτος που περνώ κ το πτυχίο κ τελος η σχολή θ έχω χρόνο ν πηγαίνω πιο εύκολα παντού κ μ είμαι ενεργός...
 
Φαντάσου λοιπόν να ασχοληθείς με ένα είδος (π.χ. καναρίνια χρώματος ) να μάθεις και να ενημερωθείς για τα χαρακτηριστικά της ράτσας.. Να βγάλεις αξιόλογα πουλιά και να μην μπορούν να αξιολογηθούν και να βαθμολογηθούν... Δεν θα'ναι κρίμα;
 
Κρίμα είναι ήδη τώρα γιατί έχω μωσαϊκ.. Κ είχα πλήρη άγνοια. Για διαγωνισμούς καναρινιών χρώματος νόμιζα ότι υπήρχαν μόνο φωνής, κ για αυτό πήρα κ μαλινουα και έχω ξεκινήσει και αύτα ν τα αυξανω σιγά σιγά.. Αλλά τώρα βλέπω ότι χωρίς δαχτυλίδι.. Δεν παίρνεις μέρος..
 
Αν εννοείς τον ΠΕΣΥΠ, μια χαρά σύλλογος είναι Παναγιωτη. Και με πολύ καλά παιδιά.
Αν θές να σου δώσω το τηλ ενός φίλου μου που είναι γραμμένος εκεί, να σε κατατοπίσει
 
To κάνω την πλάκα μου και δεν μ'ενδιαφέρουν οι ''χαλκάδες'', δεν είναι απάντηση και δεν πρέπει να αποτελεί πρόφαση για όποιον θέλει να λέγεται εκτροφέας, η προσπαθεί να πάει το χόμπυ μας σε ''επαγγελματικό'' επίπεδο (ανεξαρτήτως αν χαρίζει, πουλάει, ανταλλάσσει).
Η ταυτότητα του πουλιού είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση. Όλοι βγάζουμε κατά καιρούς πουλιά που για τον Α η Β λόγο έμειναν αδαχτυλίδωτα. Για μένα (και για όποιον το έχει καθιερώσει και έχει κάνει ρουτίνα το δαχτυλίδωμα) σ' αυτά τα πουλιά νομίζω πως κάτι λείπει... Με ενοχλεί και οπτικά να τα βλέπω με γυμνά πόδια..
Τα δακτυλίδια δεν σε πάνε σε επαγγελματικό επίπεδο, αλλά το κρατάνε ψηλά, μιλάμε για ερασιτέχνες.

Μην αγοράσεις τίποτα.. Θα σου δώσω τα δικά μου τα φετινά... Με λευκοπλάστ, δαχτυλίδωμα το σούρουπο και παρακολούθηση, μειώνονται σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα. Αν περάσει μια μέρα χωρίς παρατράγουδα, μετά είσαι ο. Κ.
Πως βοηθάει το λευκοπλάστ;
 
Τα πόδια των ιθαγενών είναι (συνήθως) σκούρα. Η θηλυκιά βλέπει το δαχτυλίδι(σε όποια απόχρωση κι αν είναι) στο πόδι του νεοσσού, την ξενίζει η το περνάει για κουτσουλιά- για ξένο σώμα και προσπαθεί να το αφαιρέσει.. Πολλές φορές αυτό είναι οδυνηρό είτε για το πόδι, είτε για όλο το νεοσσό που καταλήγει εκτός φωλιάς.
Το λευκοπλάστ με την απόχρωση που έχει, κατά κάποιο τρόπο ξεγελάει οπτικά τη μάνα (χωρίς αυτό να συμβαίνει πάντα).
Αν μια ολόκληρη μέρα περάσει, τότε σημαίνει ότι η μάνα αποδέχθηκε αυτό που βλέπει. Αυτή η αποδοχή είναι σίγουρα μεγαλύτερη, αν οι γεννήτορες φοράνε κι αυτοί δαχτυλίδι. Είναι πολύ πιο εύκολο να το αποδεχθούν.
 
Back
Top