Φροντίδα Εκτροφή των μπαλκονάτων

Εγω μετα απο μια ατυχια (δημοσιευω σε αλλο post) μου βγηκε το ενα ζευγαρι εκτος. Απο τα αλλα 2 αναμενω τα αποτελεσματα. Και οι δυο κυριες ειναι με αυγα στις φωλιες!
Ιδωμεν...
 
Καλημέρα από Βόλο. Εγώ έχω πάρει μια πλαστική ραφιέρα, αρκετά βαριά από ΑΛΕΧ ΠΑΚ. Έχει 5 ράφια. Το 1ο(το πιο χαμηλό) είναι άδειο. Στο 2ο έχω τροφές, σύνεργα κλπ. Στο 3ο έχω 2 απλά μονά κλουβιά. Στο 4ο και 5ο έχω από 1 ζευγαρώστρα στο καθένα. Η ραφιέρα είναι σε γωνία του μπαλκονιού(σκεπασμένη, μπαλκόνι από πάνω), οπότε οι 2 πλευρές είναι στον τοίχο. Στην πλευρά που είναι προς τα έξω έχω χοντρό πλαστικό διαφανές άκαμπτο. Στην μπροστά πλευρά έχω σίτα προστατευτική (σαν αυτή που βάζουμε στα κάγκελα για τα παιδιά) την οποία ανεβοκατεβάζω όταν περιποιούμε τα κλουβιά. Θα σας δείξω αργότερα και φωτό.
Έχω 4 ζευγάρια, τα 3 καναρίνια και το 1 καρδερίνα με κανάρα. Τα 2 ζευγάρια γεννήσαν αυγά με τα κρύα τέλη Φεβρουαρίου αλλά ήταν κλούβια. Ξαναγεννήσαν αυγά που τώρα είναι 7 ημερών και φαίνοννται πως είναι καλά.
Το άλλο ζευγάρι έχει ήδη 4 νεοσσούς 9 ημερών. Η καρδερίνα με την κανάρα τέλος έχουν 4 αυγά 3 ημερών. Τελικά όποιος θέλει και στο μπαλκόνι μπορεί να κάνει πολλά.
Δεν πιστεύω να σας κούρασα;
 
Καλημέρα από Βόλο. Εγώ έχω πάρει μια πλαστική ραφιέρα, αρκετά βαριά από ΑΛΕΧ ΠΑΚ. Έχει 5 ράφια. Το 1ο(το πιο χαμηλό) είναι άδειο. Στο 2ο έχω τροφές, σύνεργα κλπ. Στο 3ο έχω 2 απλά μονά κλουβιά. Στο 4ο και 5ο έχω από 1 ζευγαρώστρα στο καθένα. Η ραφιέρα είναι σε γωνία του μπαλκονιού(σκεπασμένη, μπαλκόνι από πάνω), οπότε οι 2 πλευρές είναι στον τοίχο. Στην πλευρά που είναι προς τα έξω έχω χοντρό πλαστικό διαφανές άκαμπτο. Στην μπροστά πλευρά έχω σίτα προστατευτική (σαν αυτή που βάζουμε στα κάγκελα για τα παιδιά) την οποία ανεβοκατεβάζω όταν περιποιούμε τα κλουβιά. Θα σας δείξω αργότερα και φωτό.
Έχω 4 ζευγάρια, τα 3 καναρίνια και το 1 καρδερίνα με κανάρα. Τα 2 ζευγάρια γεννήσαν αυγά με τα κρύα τέλη Φεβρουαρίου αλλά ήταν κλούβια. Ξαναγεννήσαν αυγά που τώρα είναι 7 ημερών και φαίνοννται πως είναι καλά.
Το άλλο ζευγάρι έχει ήδη 4 νεοσσούς 9 ημερών. Η καρδερίνα με την κανάρα τέλος έχουν 4 αυγά 3 ημερών. Τελικά όποιος θέλει και στο μπαλκόνι μπορεί να κάνει πολλά.
Δεν πιστεύω να σας κούρασα;

Σου ειναι ευκολο να γραψεις τις διαστασεις της ραφιερας;
 
Κι εγω στο μπαλκονι τα εχω, βελτιωσα μαλιστα την κατασκευη, προσθεσα πλεξιγκλας αφαιρούμενο.
Εχω ενα ζευγαρι σε ζευγαρωστρα με χωρισμα, ο αρσενικος ειναι ζωηρος, αλλα η θηλυκια μου τα χαλασε. Αρχισε να χανει φτερα, της δινω βιταμινες και Pulmosan για ακαρεα (τα εχω πει σε αλλο ποστ ).
Ελπιζω να αναρρώσει η μικρα...

Πάντως κι εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να ειναι εξω.
 
Οι διαστάσεις της ραφιέρας ειναι: 83χ44χ220, το ύψος όμως αυξομειώνεται αν αφαιρέσεις ή προσθέσεις ράφι. Πιστέυω να σας αρέσει η πατέντα μου...
 

Συνημμένα

  • P3260056.webp
    P3260056.webp
    55,6 KB · Προβολές: 371
  • P3260057.webp
    P3260057.webp
    48,3 KB · Προβολές: 297
  • P3260058.webp
    P3260058.webp
    44,1 KB · Προβολές: 300
  • P3260059.webp
    P3260059.webp
    38,4 KB · Προβολές: 415
  • P3260060.webp
    P3260060.webp
    38,8 KB · Προβολές: 438
Πολύ όμορφη και πρακτική η πατέντα σου Θανάση συγχαρητήρια,
Θα σου κάνω μόνο 2 ερωτήσεις που με έχουν απασχολήσει πολύ στην δική μου κατασκευή:

1. Πως προστατεύονται τα πουλάκια απ'τα κουνούπια;
2. Που θα βάλεις τα πολλά καινούρια πουλάκια που σου εύχομαι να αποκτήσεις;
 
Εγω παντως για τα κουνουπια και για καθε λογης "επισκεπτες" χρησιμοποιησα ανοξειδωτη σιτα. Ειναι ψιλη και δεν περναει τιποτα, ενω δεν σκουριαζει.
 
Στα πλαινα ειναι σταθερη ενω στην μπροστινη μερια θα ειναι καρφωμενη σε τελαρα τα οποια και ειναι αφαιρουμενα.
Λεω "θα" γιατι μονο αυτο μου εχει μεινει για να ολοκληρωθει η κατασκευη!:D
 
Φίλε Τίμο, από τα κουνούπια δεν έχω προστασία γιατί δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα. Όσο για τα πουλάκια ήδη περιμένουν αρκετοί γνωστοί για να τους δώσω φετινά πουλάκια. Να αναφέρω πως τη ραφιέρα την έχω ''πιασμένη'' από τον τοίχο(με 2 ούπες) για να μην υπάρχει περίπτωση να πέσει(από αέρα ή άλλη αιτία).
 
Το κακο με τις ετοιμες ραφιερες ειναι οτι η διασταση αναμεσα στα ραφια δεν ειναι αρκετη ωστε να χωρεσει μια κλασσικη ζευγαρωστρα.Αν καποιος μαλιστα χρησιμοποιει τις κινεζικες ζευγαρωστρες που ειναι ψιλοτερες τοτε υπαρχει προβλημα. Εγω το προβλημα του κρυου το ελυσα αγοραζοντας κλουβα την οποια την εντυσα με ναιλον. Επειτα απο αρκετους μηνες ψαξιματος διαπιστωσα οτι το κοστολογιο μια κατασκευης αγγιζει την τιμη μιας κλουβας οποτε εκανα αυτη την αγορα. Τωρα που τα πουλια βρισκονται στις ζευγαρωστρες αρκουμε σε ενα ετοιμο σταντ του LIDL απο το οποιο κρατησα μονο τη βαση και εβαλα τα κλουβια ενα πανω στο αλλο σε τετοιο σημειο ωστε να μη τα χτυπα ο αερας.
Προβλημα με τα κουνουπια το καλοκαιρι στην περιοχη που μενω δεν εχω αν και εχω παρει τα μετρα μου.Βασιλικος τον συχενονται τα κουνουπια οποτε εχω καποια γλαστρακια.Φετος ισως αγορασω και μια λαμπα μπλε αυτες που τραβανε την προσοχη των εντομων και τα καει
 
Το κακο με τις ετοιμες ραφιερες ειναι οτι η διασταση αναμεσα στα ραφια δεν ειναι αρκετη ωστε να χωρεσει μια κλασσικη ζευγαρωστρα.Αν καποιος μαλιστα χρησιμοποιει τις κινεζικες ζευγαρωστρες που ειναι ψιλοτερες τοτε υπαρχει προβλημα.

Το ύψος τους είναι 40 πόντοι και μπορούν να χωρέσουν σε Dexion, ήθελα όμως κάτι πιο όμορφο για το μπαλκόνι

Επειτα απο αρκετους μηνες ψαξιματος διαπιστωσα οτι το κοστολογιο μια κατασκευης αγγιζει την τιμη μιας κλουβας οποτε εκανα αυτη την αγορα.

Έχεις δίκιο Θοδωρή. Τι γίνεται όμως αν το μπαλκόνι έχει πλάτος μικρότερο του ενός μέτρου;

Προβλημα με τα κουνουπια το καλοκαιρι στην περιοχη που μενω δεν εχω αν και εχω παρει τα μετρα μου.Βασιλικος τον συχενονται τα κουνουπια οποτε εχω καποια γλαστρακια.

Έχεις απόλυτο δικιο συχαίνονται τον βασιλικό και όχι μόνο

https://community.petbirds.gr/threads/Φυσικά-απωθητικά-κουνουπιών.8403/
 
Στα ντεξιον ρυθμιζεις το υψος αλλα στα σταντ τα ετοιμα τυπου βιβλιοθηκης η ραφιερας το υψος ειναι περιπου 35 εκ. Μια κλασσικη ζευγαρωστρα διπλη με χωρισμα εχει ανω των 35εκ υψος. Περισυ που τα πουλια ηταν λιγοτερα καθως ειχα μονο τεσσερα ειχα τα δυο αρσενικα σε κλουβια και τα δυο θυληκα σε μια ζευγαρωστρα. Ειχα αγορασει ενα μινι θερμοκηπιο.Αυτο ειχε το πλεονεκτημα των ραφιων αλλα και εμπαινε φορετο σε ολο το σταντ ενα ναιλον. Ειχαν ξεχειμωνιασει μια χαρα τα πουλια. Οι διασταση σε μηκος ηταν περιπου 60 εκ και ειχε κοστισει μονο 20 ευρω.Αν ψαξεις λιγο σε καποιο παλιο ποστ ειχα φορτωσει φωτογραφια.
 
Για να ανεβει λιγο η διαθεση μιας και αυγα ακομα οι περισσοτεροι μπαλκονατοι τα βλεπουμε με το μακαρονι διαβαστε το παραπανω καταστατικο.
Τα πνευματικα δικαιωμα ανηκουν στο φιλο Πανο (Lancashire) ευεργετη και εμπνευστη των μπαλκονατων
Απεκτησα αδεια χρησης απο του δημιουργο και σας το παρουσιαζουμε σε πρωτη petbirds πανελλαδικη μεταδοση
 

Συνημμένα

Λοιπον φιλε Θοδωρη καιρος ειναι λοιπον να φτιαξεις μια νεα κοινοτητα στο ΡΒ. Για τους μπαλκονατους και νομιζω οτι θα εχουμε συμετοχη καλη,ξεκινοντας απο εμενα.Αφου εχουμε και καταστατικο τι αλλο θελουμε. Οι αλλες κοινοτητες ουτε καν εχουν.
 
H ομαδα εγινε τα μελη πρεπει να πληρουν το καταστατικο του Πανου. Δεκτοι και οι ημιυπαιθριοι χωροι εφοσον ειναι ευαεροι. Ταρζανιες οπως καλυμα με τζαμι πορτες κλπ θεωρουνται ζαβολιες αλλα αν μας παρουσιαζουν το εργο τους θα γινονται δεκτοι.
Και οταν μιλαμε για μπαλκονατους μιλαμε για μονιμα εξοριστα πουλια στο μπαλκονι και οχι για πουλια που ζεσταινεται το κοκκαλακι τους που και που μεσα
 
Ζήτω η προσφιλής τάξη των μπαλκονάτων.

Να και 2 φωτο απο την δική μου εγκατάσταση. Όταν έχει πολύ κρυο ή βροχη, τα δυο πλαϊνά κλείνονται με πλεξιγκλάς.

Χρήστος
 

Συνημμένα

  • DSC02786.webp
    DSC02786.webp
    23 KB · Προβολές: 358
  • DSC02787.webp
    DSC02787.webp
    20,4 KB · Προβολές: 258
Προς αποφυγην παρεξηγησεων το καταστατικο του Πανου ειναι κατι χιουμοριστικο και δεν εχει να κανει με την νεοσιστατη κοινοτητα που δημιουργηθηκε. Στο θεμα μπορουν να γραφουν ολοι ελευθερα αλλα κατι τετοιο δε μπορουμε να το κανουμε στην κοινοτητα μπαλκονατοι εκτροφεις γιατι θα γινει χαος.
Οποτε συγνωμη αν θα δυσαρεστισω μερικους αλλα
Δικαιωμα εγραφης στην κοινοτητα εχουν τα εξις μελοι:
α)Υπαρξη εκτροφης η κατοχης καναρινιων ή νομιμων ιθαγενων πουλιων
β)Υπαρξη μπαλκονιου ή ημιυπαιθριο χωρου οπου στεγαζονται καναρινια και ιθαγενοι
γ)Φυλο μελους αυστηρα male γιατι καπου πρεπει να τρωνε πορτα και οι γυναικες και διοτι αυτες ειναι ο λογος της υπαρξης μπαλκονατης εκτροφης αλλιως τα καναρινια θα βρισκοταν σε εξαισια θεση στο εσωτερικο του σπιτιου
δ)η εγγραφη γινεται επειτα απο invite και οχι μεσω pm
και τελος:
ε)Τα υποψηφια μελοι δεν θα ξεφυτρωνουν απο το πουθενα θα πρεπει να εχουν δωσει σημεια ζωης με το γραπτο λογο στο υπαρχων θεμα μπαλκονατοι εκτροφεις

Δεν γινονται δεκτοι:
α)κατοχοι παρανομων ιθαγενων πουλιων(για ευνοητους λογους)
β)κατοχοι παπαγαλωειδων και συναφη γιατι οσοι τα αγαπανε δεν ειναι δινατον να τα εχουν στο μπαλκονι

Σκοπος της ομαδας:
Συζητησεις πανω στη σωστη διαχειρηση των πουλιων στο μπαλκονι, διατροφη, αναπαραγωγη πτερορια και λοιπα
 
γ)Φυλο μελους αυστηρα male γιατι καπου πρεπει να τρωνε πορτα και οι γυναικες και διοτι αυτες ειναι ο λογος της υπαρξης μπαλκονατης εκτροφης αλλιως τα καναρινια θα βρισκοταν σε εξαισια θεση στο εσωτερικο του σπιτιου
πολυ καλο! 🙂
 
Back
Top