Φροντίδα Εκτροφειο φιλου στη Λαρισα

Αντωνη οντως πολύ σεβασμο.
Μπράβο τους πολύ ωραία εγκατάσταση!

Άνθρωποι με σεβασμό σε αυτό που κάνουν!
Αντώνη πολύ σεβασμο φιλε... Μακαρι να ερθουν και αλλοι σοβαροι ανθρωποι στην εκτροφη της καρδερινας στην παρεα μας!
 
Αντωνη οντως πολύ σεβασμο.

Αντώνη πολύ σεβασμο φιλε... Μακαρι να ερθουν και αλλοι σοβαροι ανθρωποι στην εκτροφη της καρδερινας στην παρεα μας!

Εγώ προσωπικά βγάζω το καπέλο σε όλους εσάς τους σωστους εκτροφεις εντός και εκτός forum..

Αν και όλοι εμείς οι υπόλοιποι είχαμε την ίδια συνείδηση, δεν θα υπήρχε Σχιστο και όλα αυτά τα αισχη στα περισσότερα pet shop...

Είναι θέμα παιδείας και δυστυχώς πάσχουμε σαν χωρα
 
Αχ δε γίνεται να αρχίσουν όλοι έτσι όμορφα περιποιημένα και με σεβασμό όπως λέτε, και να αφήσουν τη φύση ήσυχη πια;! Μακάρι σε λίγα χρόνια να είναι πολλοί σαν τον φίλο σου και λίγοι οι πουλοπιάστες! Το εύχομαι!
 
Εκτροφειο και αλλού φίλου στη Λάρισα.
20170222_162645.jpg
20170222_162844.jpg
20170222_162940.jpg
20170222_163918.jpg
20170222_163945.jpg
20170222_163858.jpg


20170222_163022.jpg


20170222_164013.jpg
 
Είχα δεί παλιά ένα εκπληκτικό βίντεο ενός εκτροφείου στο Βέλγιο, κατα το οποίο γινόταν υπαίθρια προέκταση των κλωβών δωματίου που έχει και ο φίλος σου μέσω ενός μικρού ανοίγματος, για το κάθε ζευγάρι.Ας το έχετε και αυτό υπόψιν.Φυσικά θέλει, βάση απο τσιμέντο και χώμα για φύτεμα. Δίπλα απο το εκτροφείο είχε περιφραγμένο απο παντού, με κουνελόσυρμα και σήτα, μεγάλο μποστάνι αποκλειστικά για τα πουλιά.
Πολύ ωραία πράγματα μας δείχνεις Νίκο!
 
Λίγο πολύ μοιάζει με το προηγούμενο...
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
Υποψιάζομαι κουμπαριά!
Γιαννη και το δικό μου έτσι είναι, σε μορφή μπρελόκ βέβαια, συγκριτικά.
Μήπως θες να ρωτήσεις για τις τεράστιες κλούβες; Γιατί εγώ θέλω να το ρωτήσω. Νομίζω είχα διαβάσει κάπου παλιά οτι δεν έχει "εμπορικό" νόημα αυτό, καθώς το πουλί δεν ημερεύει, να γίνει δηλαδή "καναρινέ".Ισχύει κάτι τέτοιο;Είναι άγριες οι Major;Ή είναι μια απόρροια της πρακτικής των πουλοπιαστών,τα μικρά κλουβάκια;
 
Λίγο πολύ μοιάζει με το προηγούμενο...
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
Γιαννη δεν υπαρχει καποιος ιδιαίτερος λογος,τα νεα εκτροφεία πλεον ετσι τα κανουν ολοι οσοι εχουν καρδερίνες(8 στους 10). Είναι προδιάγραφες εξωτερικού, άνετοι χωροι οπου χαίρεσαι τα πουλια να πετάν(υγεια το πέταγμα της καρδερίνας)! Δημητρη τα πουλια είναι πολύ ηρεμα σε γενικες γραμμες,τρωνε μπροστα μας και μερικα από τα χερια μας..χαδεύουμε τα θηλυκά μέσα στις φωλιες!
 
Δημητρη τα πουλια είναι πολύ ηρεμα σε γενικες γραμμες,τρωνε μπροστα μας και μερικα από τα χερια μας..χαδεύουμε τα θηλυκά μέσα στις φωλιες!
Δεν ξέρω αν είναι δόκιμο αυτό που θα πώ, αγνοώ τα πάντα γύρω απο το θέμα.
Είναι δηλαδή πιο εξημερωμένο είδος σε σχέση με τις balcanica;

Μπορείς να αναφέρεις περίπου το κόστος ανέγερσης και των δύο εκτροφείων που παρέθεσες;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Δημητρη δες τα βιντεο. Δες κ αυτό το βιντεο που ταιζω την σατινε.σορρυ για το χαλια βιντεο!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δημητρη δες τα βιντεο. Δες κ αυτό το βιντεο που ταιζω την σατινε.σορρυ για το χαλια βιντεο!
Και μία γενική και ειδική ερώτηση. Στα σατινέτ ή όλα τα κοκκινομάτικά δίνεις ιδιαίτερη προσοχή στη φωλιά και ταίζεις και εσύ. Έχουν κάποια χρονική υστέρηση ανεξαρτησίας σε σχέση με τα άλλα που έχεις;
 
Δεν ξέρω αν είναι δόκιμο αυτό που θα πώ, αγνοώ τα πάντα γύρω απο το θέμα.
Είναι δηλαδή πιο εξημερωμένο είδος σε σχέση με τις balcanica;

Μπορείς να αναφέρεις περίπου το κόστος ανέγερσης και των δύο εκτροφείων που παρέθεσες;
Δημητρη το κοστος του κάθε εκτροφείου είναι περίπου στα 1500-2000 ευρω!

Και μία γενική και ειδική ερώτηση. Στα σατινέτ ή όλα τα κοκκινομάτικά δίνεις ιδιαίτερη προσοχή στη φωλιά και ταίζεις και εσύ. Έχουν κάποια χρονική υστέρηση ανεξαρτησίας σε σχέση με τα άλλα που έχεις;
Όχι Δημητρη δεν ταΐζω ποτε τα μικρα... Τα πουλια με κοκκινα ματια χάνονται στο πολύ φως του ηλίου(θελουν σε εκείνη την κλουβα διχτυ σκίασης, επισης θελουν λιγο παραπανω βιταμινη Α, ειδικα αν είναι σε εκτροφεία χωρις φυσικο φως). Επίσης μεγαλώνουν το ιδιο με τα αλλα πουλια!
 
Δημητρη το κοστος του κάθε εκτροφείου είναι περίπου στα 1500-2000 ευρω!
Δεν είναι απαγορευτικό ποσό, με προσωπική εργασία φαντάζομαι προκύπτει. Ο χώρος είναι αυτός που δεν υπάρχει συνήθως.
Στο ίντερνετ υπάρχουν διάφορα βίντεο με βήμα βήμα την ανέγερση των εκτροφείων. Εχεις κάποιο να μας προτείνεις σαν οδηγό προδιαγραφών εξωτερικού;
επισης θελουν λιγο παραπανω βιταμινη Α, ειδικα αν είναι σε εκτροφεία χωρις φυσικο φως
Δύο ερωτήσεις, γιατί αυτό, σε κάθε περίπτωση;
 
Δεν είναι απαγορευτικό ποσό, με προσωπική εργασία φαντάζομαι προκύπτει. Ο χώρος είναι αυτός που δεν υπάρχει συνήθως.
Στο ίντερνετ υπάρχουν διάφορα βίντεο με βήμα βήμα την ανέγερση των εκτροφείων. Εχεις κάποιο να μας προτείνεις σαν οδηγό προδιαγραφών εξωτερικού;

Δύο ερωτήσεις, γιατί αυτό, σε κάθε περίπτωση;
Δημητρη δυστυχώς ποτε δεν εχω ψάξει να δω αν υπαρχει στο ιντερνετ το πως κάνουμε βημα βημα τα εκτροφεία.. Εγω είδα τοτε εκτροφεία σε τέτοιο στυλ στο εξωτερικο και στην ελλαδα και απλα εκανα κατι παρόμοιο!Η τιμη που σου ειπα είναι με προσωπική εργασια 100% και με τα υλικά λιγο ποιο φθηνά λογο του επαγγέλματος τους!
Η βιταμινη Α είναι απαραίτητη στον οργανισμό των πουλιών,την εχουν μεγαλη αναγκη για τα ματια τους και ειδικα τα λευκα πουλια που δεν μπορουν να την συνθέσουν ! Η ελειψη της εχει δυσάρεστα αποτελέσματα. Εχει σχεση από την όραση τους μεχρι την γονιμότητα τους(παντα άκουγα από εκτροφείς με καρδερίνες ειτε εξωτερικου ειτε εσωτερικου χωρου να παρέχουν κάθε μηνα συστηματικα Βιταμινη Α, κυριως ΑD3E, μου ειχαν πει ότι είναι οι ποιο βασικες). Μου έλεγαν ότι τα πουλια χωρις ηλιο βαίνουν με ποιο μουντά χρωματα και αναγκάζονται να δίνουν αρκετη χρωστικη!
 
Η βιταμινη Α είναι απαραίτητη στον οργανισμό των πουλιών
Το ξέρω ακριβώς.Απλά προσπαθώ να βρώ την σύνδεση με τα σατινέτ και τα φαιό,όχι απο πλευράς σημασίας της βιτ Α αλλά απο πλευράς έλλειψής της σε αυτά τα πουλιά, κυρίως για τα μάτια φυσικά.
Τα άσπρα πουλιά, δηλαδή μόνο τα λευκά υπολειπόμενα που έχουν αυτή την αδυναμία, είναι άσπρα ακριβώς για αυτό το λόγο, επειδή δεν μπορούν να επεξεργαστούν τα καροτινοειδή και αυτό φυσικά έχει αντίκτυπο στο λιπόχρωμα, το οποίο είναι προφανώς λευκό. Στα φαιό ή τα σατινέτ οπού η παρενέργεια εμφανίζεται στις μελανίνες, αλλά και στις μελανίνες που αφορούν το μάτι, φαντάζομαι οτι έχει σαν συνέπεια την προστασία και την λειτουργία του ματιού, μηχανικά και όχι οργανικά, συναρτήσει μια έλλειψης. Σκέφτομαι βέβαια σαν καναρινάς, οι καρδερίνες μπορεί να είναι διαφορετικές.
Εδώ θα καταθέσω μια συγκριτική έρευνα, μεταξύ λευκών υπολειπόμενων και κοινών καναρινιών, που βάζει την στάθμη επάρκειας και μη τοξικότητας στα πουλιά μας: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209090
Μου έλεγαν ότι τα πουλια χωρις ηλιο βαίνουν με ποιο μουντά χρωματα και αναγκάζονται να δίνουν αρκετη χρωστικη!
Αυτό έχει να κάνει αφενός με το πτέρωμα, μέσα απο το οποίο το λιπόχρωμα αναδεικνύεται και αφετέρου με τις μελανίνες, απο τις οποίες η μαύρη φορτίζεται ενώ η φαιομελανίνη αποφορτίζεται(με μια σχετική επιφύλαξη μήπως εννοώ την καφέ ευμελανίνη εδώ). Υπάρχει εξήγηση και εδώ και μάλιστα σπουδαίας σημασίας για την ιστορική ύπαρξη και εξέλιξη και των δυό. Ο ήλιος δηλαδή, πάνω κάτω,τις επικαθορίζει.
 
Το ξέρω ακριβώς.Απλά προσπαθώ να βρώ την σύνδεση με τα σατινέτ και τα φαιό,όχι απο πλευράς σημασίας της βιτ Α αλλά απο πλευράς έλλειψής της σε αυτά τα πουλιά, κυρίως για τα μάτια φυσικά.
Τα άσπρα πουλιά, δηλαδή μόνο τα λευκά υπολειπόμενα που έχουν αυτή την αδυναμία, είναι άσπρα ακριβώς για αυτό το λόγο, επειδή δεν μπορούν να επεξεργαστούν τα καροτινοειδή και αυτό φυσικά έχει αντίκτυπο στο λιπόχρωμα, το οποίο είναι προφανώς λευκό. Στα φαιό ή τα σατινέτ οπού η παρενέργεια εμφανίζεται στις μελανίνες, αλλά και στις μελανίνες που αφορούν το μάτι, φαντάζομαι οτι έχει σαν συνέπεια την προστασία και την λειτουργία του ματιού, μηχανικά και όχι οργανικά, συναρτήσει μια έλλειψης. Σκέφτομαι βέβαια σαν καναρινάς, οι καρδερίνες μπορεί να είναι διαφορετικές.
Εδώ θα καταθέσω μια συγκριτική έρευνα, μεταξύ λευκών υπολειπόμενων και κοινών καναρινιών, που βάζει την στάθμη επάρκειας και μη τοξικότητας στα πουλιά μας: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209090

Αυτό έχει να κάνει αφενός με το πτέρωμα, μέσα απο το οποίο το λιπόχρωμα αναδεικνύεται και αφετέρου με τις μελανίνες, απο τις οποίες η μαύρη φορτίζεται ενώ η φαιομελανίνη αποφορτίζεται(με μια σχετική επιφύλαξη μήπως εννοώ την καφέ ευμελανίνη εδώ). Υπάρχει εξήγηση και εδώ και μάλιστα σπουδαίας σημασίας για την ιστορική ύπαρξη και εξέλιξη και των δυό. Ο ήλιος δηλαδή, πάνω κάτω,τις επικαθορίζει.
Δημητρη πολύ σωστα! Το μονο που θελω να διορθώσω σε αυτό που είπα ποιο πανω για τα μουντα χρωματα(κυρίως εννοω το χρωμα της μασκας και όχι τοσο το πτερωμα).φυσικα εδώ το μπλέκουμε πολύ γιατι παίζει ρολο κ η λειτουργεία του συκωτιού και ποσο μεταβολιζει σωστα..
 
Back
Top