Φροντίδα Εκτροφειο φιλου στη Λαρισα

στο περιπου θα σου πω ένα μεσο ορο: 1,30 βαθος επι 0,80 και 1,80 με 2 μετρα υψος!

Νίκο το 1.30 θα μπορούσε να είναι και μικρότερο; Παίζει ρόλο;
Η εκεί έχεις προσέξει ότι είναι το ιδανικό;
 
Νίκο το 1.30 θα μπορούσε να είναι και μικρότερο; Παίζει ρόλο;
Η εκεί έχεις προσέξει ότι είναι το ιδανικό;
Ναι μπορει να είναι ακρετα μικροτερο! Μπορει να είναι ανετα κ 1 μετρο από 1.30!
 
Να κάνω μια τεχνική ερώτηση. Τα 2 μέτρα ύψος τί εξυπηρετούν;
Το ρωτάω αυτό γιατί σε μια γενική συμβουλή δίνουμε προτεραιότητα στο μήκος και όχι στο ύψος.
Επίσης Νίκο, σε έχω πεθάνει στις ερωτήσεις σήμερα, αυτά τα μπουκετάκια που κάνεις στις φωλιές, ποιό φυτό είναι;Εξυπηρετούν κάτι άλλο πέρα απο κάλυψη;
 
Να κάνω μια τεχνική ερώτηση. Τα 2 μέτρα ύψος τί εξυπηρετούν;
Το ρωτάω αυτό γιατί σε μια γενική συμβουλή δίνουμε προτεραιότητα στο μήκος και όχι στο ύψος.
Επίσης Νίκο, σε έχω πεθάνει στις ερωτήσεις σήμερα, αυτά τα μπουκετάκια που κάνεις στις φωλιές, ποιό φυτό είναι;Εξυπηρετούν κάτι άλλο πέρα απο κάλυψη;
Δημητρη οι καρδερίνες μπορει να θελουν και μηκος. Αλλα κ το υψος τις αναγκάζει από χαμηλά να πετάν με δυναμη προς τα πανω(αυτό εχει σαν αποτέλεσμα να γυμνάζετε ίσως κ περισσότερο το σωμα τους και να αποκτούν περισσότερη δυναμη με αποτέλεσμα τα οργανα τους να δουλεύουν πολύ ποιο καλα). Τα ποιο πολλα φυτα είναι ψεύτικα Δημητρη! Αχ😀
 
τα ποιο πολλα φυτα είναι ψεύτικα Δημητρη! Αχ😀

Μπράβο και πάλι μπράβο σε όλους σας που ασχολείστε με τόσο μεράκι. Να ρωτήσω και εγώ κάτι: τα ψεύτικα φυτά προσπαθούν να τα τσιμπολογήσουν; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έχουν πρόβλημα μιας κα το πλαστικό θα συσσωρεύεται στο στομάχι τους...
 
Μπράβο και πάλι μπράβο σε όλους σας που ασχολείστε με τόσο μεράκι. Να ρωτήσω και εγώ κάτι: τα ψεύτικα φυτά προσπαθούν να τα τσιμπολογήσουν; Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα έχουν πρόβλημα μιας κα το πλαστικό θα συσσωρεύεται στο στομάχι τους...
Πολύ ωραια η ερωτηση σου. Το εχω σκεφτεί πολλες φορες, αλλα το κανω 5 χρονια και το κανουν και φιλοι μου όπως το κανουν και πολλοί στο εξωτερικο. Αφου δεν ειχα μεχρι τωρα κάποιο πρόβλημα πιστεύω ότι θα συνεχισω να το κανω!
 
Θα έλεγα να σκεφθείτε το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείτε φούντες από φυσικά αρωματικά βότανα γι αυτή την δουλειά, όπως
ρίγανης, δεντρολίβανου, λεβάντας, θυμαριού, ακονιζιάς και ίσως διαπιστώσετε πως θα τα χρησιμοποιούν όχι μόνο για προκάλυψη αλλά και για στρώσιμο φωλιάς.
Επειδή έχετε μεγάλο δείγμα, θα είχε ενδιαφέρον να μας πείτε μετά και συμπεράσματα.
Επίσης επειδή έχετε και διαθέσμιους χώρους περιμετρικά της κλούβας, θα μπορούσατε να φυτέψετε αρωματικά βότανα για αυτή την χρήση, τα οποία είναι εύκολα και δεν απαιτούν γνώσεις κηπουρικής, απλά νερό και ήλιο-αέρα.
 
Επίσης επειδή έχετε και διαθέσμιους χώρους περιμετρικά της κλούβας, θα μπορούσατε να φυτέψετε αρωματικά βότανα για αυτή την χρήση, τα οποία είναι εύκολα και δεν απαιτούν γνώσεις κηπουρικής, απλά νερό και ήλιο-αέρα.
Μαρια μου μπραβο για τον τροπο σκεψης σου(πρεπει να παρεις αμεσα καρδερίνες,θα γινεις φοβερη εκτροφεας μια μερα), ειμαστε μια μικρη παρεα οπου βαζουμε μερικα βοτανα σε κυπους που εχουμε, επισης φυτεύουμε κάθε χρονο σχεδόν ηλιους(ηλιόσπορους),bella di notte, κεχρι τσαμπια, μαζευω ημιωριμα σπορία από γαϊδουράγκαθο από τη φυση και ταΐζουν τα μικρα οι γονεις και τρωνε και τα μικρα που είναι μερικών μηνων.
 
θα γινεις φοβερη εκτροφεας μια μερα
Είμαι μικρή ακόμα :D
Σοβαρολογώντας τώρα, στην φύση οι καρδερίνες χρησιμοποιούν βρύα για επίστρωση φωλιάς, καθότι τα βρύα έχουν αντιμικροβιακές ιδιότητες.
Επίσης προσθέτουν διάφορα χλωρά ή ξηρά βότανα και για αντιπαρασιτική δράση αλλά και για την ηρεμία και χαλάρωση του θηλυκού και των νεοσσών.
 
Επίσης προσθέτουν διάφορα χλωρά ή ξηρά βότανα και για αντιπαρασιτική δράση αλλά και για την ηρεμία και χαλάρωση του θηλυκού και των νεοσσών
Ετσι ακριβως Μαρια! Το λεω ξανα μπραβο για τον τροπο σκέψης σου(μακάρι να το διαβάσουν ολο αυτό νεοι ανθρωποι και να κανουν εκτροφή καρδερίνων)!
 
20170224_124639.jpg
20170224_124633.jpg
 
Back
Top