Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Οπς, πέσαμε σε πατριώτη! Να σου ζήσουν τα ζωάκια και τα ψαράκια! Πρόσεξέ τα τώρα το καλοκαίρι, γιατί είχα κι εγώ ενυδρείο και μόλις μπήκε Ιούνιος ψόφησαν όλα. Τι παγάκια τους έριχνα, τι αλλαγές με κρύο νερό, τίποτα.
 
εριχνες παγακια και κρυο νερο; Μεγα λαθος☹
ασχωλουμε 15χρονια με το ενυδρειο και θα σου πω το εξης:ολα τα τροπικα ψαρια ζουνε σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες και με παρα πολυ υγρασια οποτε οι δικες μας θε/σιες τους φαινονται αστεις αν υπολογισεις τη ζεστη εχει η αφρικη ή η νοτια αμερικη!
Καταλαβαινεις λοιπον οτι τα ψαρακια σου ψοφησαν απο τα παγακια και απο την γρηγορη αλλαγη νερου που δεχτηκαν.
Τους καλοκαιρινους μηνες το μονο που κανουμε ειναι να βγαζουμε το θερ/τη και να αδειαζουμε το 1/3 του νερου και να το αντικαθιστουμε!
Υ. Γ. Δε σου κανω παρατηρηση απλα σου εξηγω πως εχουν τα πραγματα:)
 
χρυσόψαρα και κόι είχα σε ένα ενυδρείο 210 λίτρων. Έκανα ό,τι μου είπε ο ιδιοκτήτης του pet shop απ' όπου τα αγόρασα.
 
γεια και απο μενα! Εγω εκτος απο τους παπαγαλους και τα παραδεισια εχω και 5 σκυλια (2 μικροσωμα, 2 μεσαιου μεγεθους και 1 τεκελ(λουκανικο) ολα τους θηλυκα!), 2 χρυσοψαρα, 1 ζευγαρι περιστερια ρατσας, ορτυκακια, κοτες, την παπια μου (που της εχω ιδιαιτερη αδυναμια οπως και αυτη!) και προσφατα ενα γατακι που το παρατησανε και δεν ξερω ακριβως που θα το βαλω μεσα στο γλυκο και ομορφο ζωολογικο μου κηπο...
 
Γεια!
Εγω εκτος απο τα 2 κοκατιλ μου και το μικρο σπουργιτι εχω 1 γατα και 1 χελωνα(εδαφους)!
 
εγω εκτος απο τον σενεγαλης και 2 μουλους εχς δυο γερμανικα ποιμενικα ενα 11 και ενα 1.5 ετων και πριν λιγες μερες απεκτησα και ενα ποιμενικο καυκασου με διαταυρωση με ελληνικο ποιμενικο μολις 2,5 μηνων.

ααα και τωρα τελευταια εχω και μερικες εκατονταδες κατοικιδια μυρμηγκια στο μπαλκονι μου. :)
οχι για πολυ ομως
 
Με τον συντροφο μου εχουμε 2 γκρισους αφρικανικους, ενα χρυσοψαρο (σε 20 λιτρα)που συντομα θα αποκτησει πιο μεγαλο ενυδρειο η θα φτιαξουμε μια μικρη λιμνη και θα του φερουμε παρεα,Ενα ημιαιμο λαμπραντορ με λυκο, ενα ζευγαρι Πρεσα καναριο, ενα μπουλ τερριε και τρια αρσενικα γατια.
 
καλημερα εχω εκτος του σειριου 2 ενυδρεια με δισκους που ειναι τα αγαπημενα μου ψαρια και συχνα εχω και μωρακια...
 
εγω εχω 2 γατες 1 σκυλο 18 πουλια 1 χαμστερ και 2 χρυσοψαρα και επισης κοτες και παπιες
 
Ο Mπόμπος

Ο Μπόμπος (λέτε να είναι Μπόμπα 😉 είναι ένα χρυσόψαρο τύπου Oranda το οποίο ζεί σε ένα ενυδρείο 15l. Eίναι εξαιρετικά ήμερος και σαφώς αχόρταγος!
 

Συνημμένα

  • 000_0003.webp
    000_0003.webp
    44,2 KB · Προβολές: 29
  • 000_0005.webp
    000_0005.webp
    47,2 KB · Προβολές: 27
Ο Μπόμπος (λέτε να είναι Μπόμπα 😉 είναι ένα χρυσόψαρο τύπου Oranda το οποίο ζεί σε ένα ενυδρείο 15l. Eίναι εξαιρετικά ήμερος και σαφώς αχόρταγος!

Toν καημενουλη.☹

Γιωργο τα χρυσοψαρα θελουν τουλαχιστον 40 λιτρα το καθενα και φιλτρανση.

Κανε μια εγγραφη εδω και ριξε διαβασμα να σωσεις το ψαρακι σου.
aquatek.gr

Αν δεν μπορεις να του διαθεσεις ενα σωστο μεγαλο ενυδρειο καλυτερα να το χαρισεις σε καποιον που να χει λιμνη η μεγαλο ενυδρειο με χρυσοψαρα και να χωραει ενα ακομα.
 
εγώ έχω μια χελωνίτσα νερού και τη λουλού μου. Ναι μη γελάσετε λουλου τη λέω κοιτάξτε φωτογραφια και θα μ καταλάβετε.χεχε. (δεν ειναι κουκλα;) είχα και εναν λύκο διαστάυρωση γερμανικού και βέλγικου αλλα δεν είχα χρόνο και τον έδωσα σε καποιον που μπορουσε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του..
 

Συνημμένα

  • Picture 033.webp
    Picture 033.webp
    40,5 KB · Προβολές: 21
  • lulu.webp
    lulu.webp
    36 KB · Προβολές: 17
  • lul1.webp
    lul1.webp
    37,2 KB · Προβολές: 20
Φώτη μου τι να κάνω; δε λες που βρήκα κι αυτό το ενυδρίο; βασικά τον Μπόμπο μου τον χάρισαν σε γυάλα οπότε είχε η αδερφή μου αυτό το ενυδρίο περισευάμενο και το πήρα. Φίλτο του έχω βάλει. Είναι εκείνο το εξωγήινο αντικείμενο που φαίνεται μέσα στο ενυδρίο. Και φιλτρο του έβαλα! Πρέπει να βολευτεί προς το παρόν εκεί, διότι αν τον δώσω θα έχω προβλήματα από αλλού 😉
 
Γιωργο κι εκει που τον εχεις θα υποφερει απο νανισμο. Θα σου μεινει ετσι και ειναι κριμα... Μεγαλωνουν πολυ αυτα τα ψαρακια.

Με την πρωτη ευκαιρια να κοιταξεις να του παρεις ενα ενυδρειο(κι ενα 54λιτρο καλο ειναι) και να το κανεις οσο πιο φυσικο μπορεις. Μην βαλεις μεσα καραβακια δυτες οξυγονο κλπ.

Πριν παρεις το ενυδρειο για να βαλεις μεσα το ψαρι σου στειλε μου πμ να σου πω περισσοτερα. 😉
 
Χμμμ...όχι νανισμό δε θέλω να πάθει! Θα κοιτάξω αν είναι για μεγαλύτερο ενυδρείο. Όχι, δύτες ναυάγια και άλλα τέτοια ευτράπελα δε θα το έκανα ποτέ! Οκ, αν είναι θα επικοινωνήσουμε να πάρω συμβουλές! Ευχαριστώ Φώτη!
 
Παιδιά για σας, εγώ έχω τα καναρινάκια μου ( 9 πουλιά), μια σκυλίτσα cane corso, 8 κοτούλες και τέσσερα αγριοπούλια. Είδα που μιλάτε και για τα ψαράκια και ζήλεψα. Μώλις μετεκομήσω στο χωριό και εγκατασταθώ θα πάω για ενυδρείο.
 
γεια σας... 😀

το σπιτι μας λεει η μαμα μου εχει καταντισει ζωολογικος κηπος! 😀

λοιπον εχω 4 σκυλους( 2 jack russel terrier , 1 cocker spaniel ,1 poynter) 1 γατoυλι, 6 ψαρακια και 2 κοκατιλ

σιγα τον ζωολογικο 🙄
 
ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ!

τωρα εχουμε 5 σκυλια την Ρητα (την μαμα), την Ουρανιτσα( την κορη), την Φοφη, την Λιλη και την Νικη(καθαροαιμο τεκελ)!
η Φοφη ειναι η αδυναμια του μπαμπα μου και η Ρητα ειναι η ουρα της μαμας μου καθως την ακολουθει παντου την "προστατευει" ακομα και σε εμας αγριευει.
 

Συνημμένα

  • ΡΗΤΑ ΝΙΚΗ ΟΥΡΑΝΙΤΣΑ.webp
    ΡΗΤΑ ΝΙΚΗ ΟΥΡΑΝΙΤΣΑ.webp
    76,1 KB · Προβολές: 19
  • 5.10.05, 8.05μμ Η ΦΟΦΗ ΜΟΥ7 (3).webp
    5.10.05, 8.05μμ Η ΦΟΦΗ ΜΟΥ7 (3).webp
    37,3 KB · Προβολές: 19
  • Η ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΑΣ  ΡΗΤΑ (2).webp
    Η ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΑΣ ΡΗΤΑ (2).webp
    64,5 KB · Προβολές: 17
  • ΒΦΝ (3).webp
    ΒΦΝ (3).webp
    41,4 KB · Προβολές: 17
  • 3258.webp
    3258.webp
    65,8 KB · Προβολές: 19
Back
Top