Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Εχω δυο... Αλλα δεν ξερω πως να τα βοηθησω για να ζευγαρωσουν... Νομιζα πως ειναι πολυ δυσκολο.. Ειχα σε μεγαλο κηπο πολλες χελωνες αλλα μου εφυγαν.. Τωρα εχω δυο σε μικρο χωρο.. Το αρσενικο το αγορασα με 3 ποδια..
 
Άστα αν είναι θα ζευγαρώσουν. Ποιο πόδι του λείπει; Μήπως δυσκολεύεται;
 
Το πισω δεξια.. Τον ειχα αυτο μονο (δεν καταφερε να φυγει). Πηγα στο pet shop να του αγορασω θηλυκο και μου εδωσε αρσενικο.. Αυτος βγηκε απο πανω του αλλου μεσα στα πεντε λεπτα! Τι κι αν ηταν αρσενικος ο αλλος.. Τον πηρα πισω και εφερα θηλυκο και τα εχω πανω απο δυο χρονια.. Δεν τον ειδα να κανει καποια κινηση αυτος...

Ειναι σιγουρα αρσενικο.. Απο κατω παει προς τα μεσα.
 
Αν ειναι ευκολο στειλε φωτογραφιες με τον χωρο που μενουν οι χελωνες... Να παρω ιδεες ή να διορθωσω καποιο λαθος
 
μαρια σε αυτο που λεει ο πετροs εχει δικοιο. ημουν σε καποιο φορουμ με ενυδρεια και πολλη ειρωνεια επεφτε.

πολλοι απο αυτους στα φορουμ ειναι σπισιστες(αγαπανε τα ζωα αναλογα με το ειδος)και λενε διαφορα οπως κατι σαλιγκαρια που ερχονται στο ενυδρειο μαζι με τα φυτα τα λενε λαθρεπιβατες και τα σκοτωνουν ή τα πεταν στα σκουπιδια και τετια και κοροιδευουν οσους αγαπανε ολα τα ζωα
 
Η λέξη "λαθρεπιβάτες" δεν είναι τόσο αρνητική. Δείχνει την παρουσία ανεπιθύμητων οργανισμών ή και βλαβερών στον ενυδρείο μας (τα συγκεκριμένα σαλιγκαράκια δεν είναι ανεπιθύμητα κατά την προσωπική μου γνώμη ).
Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα την κακόβουλη αντιμετώπισή τους. Αν συμβαίνει είναι άλλο πράγμα.

Τέλος πάντων, δεν ταιριάζει στο επίπεδο του φόρουμ μας ο σχολιασμός άλλων χώρων έστω και διαφορετικού αντικειμένου.
Ας εστιάσουμε στην ουσία των απόψεών μας και των ενδιαφερόντων μας και όχι στο τι κάνουν ή δεν κάνουν άλλοι, αλλού.
 
Αν ειναι ευκολο στειλε φωτογραφιες με τον χωρο που μενουν οι χελωνες... Να παρω ιδεες ή να διορθωσω καποιο λαθος
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαμορφώσει κάποιον ιδιαίτερο χώρο. Η τύχη μου να ζω σε σπίτι με πάρα πολύ μεγάλο κήπο και στα βόρεια προάστια, δηλάδη σε κατάλληλο για χελώνες κλίμα, μου δίνει την δυνατότητα να τις έχω.. Ο κήπος είναι σαν ένα δάσος μόνο χώμα χωρίς καθόλου φυτοφάρμακα με αγριολουλουδα, πεύκα κτλ. είναι σαν να βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.. Βέβαια το καλοκαίρι αναλαμβάνω εγώ την διατροφή τους!
 
Περίφραξη; Επειδή σκαρφαλώνουν.
τι εννοεις; το γκαράζ είναι απομονωμένο και έτσι είναι ελεύθερες σε όλο τον υπόλοιπο κήπο..
η περίφραξη του οικοπέδου αρκεί..
 
Σταύρο ξεπετάχτηκε η μικρή και γίνεται μια κούκλα, να σου ζήσει!
Με την άλλη τα πάνε καλά; Όμορφη και κι εκείνη, να τις χαίρεσαι!
 
Πανέμορφο το σκυλί σου Αλέξανδρε να το χαίρεσαι καθώς και την γατούλα σου!
 
Σχεδόν καλά Μαρία. Ευτυχώς δείχνει κατανόηση η Μπουμπού.
 
Σχεδόν καλά Μαρία. Ευτυχώς δείχνει κατανόηση η Μπουμπού.

😀! Η μικρη ειναι πανεμορφη! Εμαθε την τουαλετα; Ειμαι σιγουρος οτι η Μπουμπου περναει το Γολγοθα της με την μικρη. :D Ολοκληρο γομαρι εγινε! Ποτε κιολας! Σαν χτες μου φαινεται που εβαλες τη φωτο που ηταν μια σταλιτσα!
 
Εμαθε την τουαλετα;
Ναι έμαθε. Σχεδόν. 🙄
Ειμαι σιγουρος οτι η Μπουμπου περναει το Γολγοθα της με την μικρη.
Κόλαση, τη λυπάμαι.
Ολοκληρο γομαρι εγινε! Ποτε κιολας! Σαν χτες μου φαινεται που εβαλες τη φωτο που ηταν μια σταλιτσα!
Η φωτό είναι πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Κανα δυο κιλά ακόμη τα χει πάρει σίγουρα.
 
Back
Top