Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
Αυτή είναι η Κούτη, το κουταβάκι μας. Γεννήθηκε 6 Δεκεμβρίου και είναι διασταύρωση κοκόνι με γκριφόν. Έχουμε ξετρελαθεί!

View attachment 32129

κοίτα μάσκα και φρυδάκια... Τι μουσούδι είναι αυτό; θέλω να το σφήξωωω! 🙂
 
Η Σάμερ 16 μηνων. Λιγες ημερες πριν το πρωτο κουρεμα. Την αλλη εβδομαδα θα ξεφορτωθουμε για λιγο καιρο το μαλλι και την εβδομαδιαια φροντιδα που απαιτει. Ετσι για λιγο, για να παρουμε μια ανασα ολοι μπας και μπορεσουμε να την αφησουμε να μπει στη θαλασσα φετος χωρις να βουλιαξει... 😛





Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλά φοβερή είναι! Να την χαίρεστε την μακρομαλλούσα σας :)
 
Πανέμορφη! Και το μαλλί λες και είναι από κομμωτήριο! Μπράβο σας! Για όλη αυτή την περιποίηση κάθεται η γλυκούλα; Δεν γκρινιάζει;
 
Πανέμορφη! Και το μαλλί λες και είναι από κομμωτήριο! Μπράβο σας! Για όλη αυτή την περιποίηση κάθεται η γλυκούλα; Δεν γκρινιάζει;

Δεν κουνιεται καθολου. 😉 Δυσανασχετει μονο οταν εχει κανεναν κομπο στα μαλλια και πρεπει να τον ανοιξεις με το χτενακι. Εκει ξαπλωνει κατω μπας και το αποφυγει, αλλα ποτε της δεν εχει βγαλει ιχνος νευρικοτητας ή γκρινιας. Βεβαια απο πολυ μωρο φροντισαμε να εχει καλη και συχνη επαφη με τα συνεργα του καλλωπισμου της. Πλεον το θεωρει ρουτινα.

Αλλαζουν ομως οι υποχρεωσεις μας αυτο το διαστημα κι οσο να πεις η 1,5 ωρα του εβδομαδιαιου καλλωπισμου της, οπως και η καθημερινη φροντιδα αυτου του μαλλιου εγιναν πολυτελεια που δεν θα μπορουμε να διαθεσουμε, προσωρινα τουλαχιστον.
 
Πάρτα με την ψιλή να ξεμπερδεύεις :D

Περα απο το οτι το ετερον ημισυ θα κλαιει με μαυρο δακρυ αν το κανω αυτο :D θα ηταν σοκ και για το ματι το δικο μου κι ισως και για της μικρης. Σαν αρουραιος θα ηταν.

Απαισιο
56457-LFL%20Pic%202.jpg
 
Περα απο το οτι το ετερον ημισυ θα κλαιει με μαυρο δακρυ αν το κανω αυτο :D θα ηταν σοκ και για το ματι το δικο μου κι ισως και για της μικρης. Σαν αρουραιος θα ηταν.

Απαισιο
56457-LFL%20Pic%202.jpg
Από άποψη υγείας και δροσιάς όμως... μακράν καλύτερο.
 
Υγειας ναι, δροσιας οχι απαραιτητα. Δεν υπαρχει αυτο που λενε ολοι οτι τα κουρευουν για να δροσιζονται. Η τριχα των σκυλων ειναι μονωτικη ως προς το κρυο και τη ζεστη, σιγουρα ζεσταινονται περισσοτερο, αλλα οχι οτι ειναι απαραιτητο. Περισσοτερο γινεται για αισθητικους λογους, και προφανως σε σκυλια που δεν εχουν προβλημα να κουρευτουν.
 
Μπορεί να είσαι άσχημος, αλλά έχεις δίπλα σου ωραία θηλυκά... Πως τα καταφέρνεις; :)
 
Από άποψη υγείας και δροσιάς όμως... μακράν καλύτερο.

Για τη δροσια απαντησε η Μιραντα. το δερμα τους δεν εχει πορους που να ιδρωνουν και να δροσιζονται και δρα μονωτικα. Βεβαια μια φιλη μου, γκρουμερ πιστευει αυτο που λες κι εσυ και λεει πως βλεπει διαφορα στη συμπεριφορα στη ζεστη οταν κουρευει το σκυλι της. Το βλεπει λεει να "υποφερει" λιγοτερο.
Υγειας ναι, δροσιας οχι απαραιτητα. Δεν υπαρχει αυτο που λενε ολοι οτι τα κουρευουν για να δροσιζονται. Η τριχα των σκυλων ειναι μονωτικη ως προς το κρυο και τη ζεστη, σιγουρα ζεσταινονται περισσοτερο, αλλα οχι οτι ειναι απαραιτητο. Περισσοτερο γινεται για αισθητικους λογους, και προφανως σε σκυλια που δεν εχουν προβλημα να κουρευτουν.

Υγειας ομως, γιατι βρε παιδια;

Μπορεί να είσαι άσχημος, αλλά έχεις δίπλα σου ωραία θηλυκά... Πως τα καταφέρνεις; :)

Για ποιον μιλας, δεν σε καταλαβαινω...😎
 
Υγειας γιατι αποφευγονται δερματικα προβληματα που μπορει να προκυψουν απο τυχον "απεριποιητο" τριχωμα, και γιατι "αναπνει" καλυτερα το δερμα. Δερματιτιδες δινουν και παιρνουν. Επισης μπορεις να διαχειριστεις καλυτερα τυχον παρασιτα, αλλα επιβαρυνεις το σκυλι κανοντας το ευκολο στοχο για τα κουνουπια.
 
Υγειας γιατι αποφευγονται δερματικα προβληματα που μπορει να προκυψουν απο τυχον "απεριποιητο" τριχωμα, και γιατι "αναπνει" καλυτερα το δερμα. Δερματιτιδες δινουν και παιρνουν. Επισης μπορεις να διαχειριστεις καλυτερα τυχον παρασιτα, αλλα επιβαρυνεις το σκυλι κανοντας το ευκολο στοχο για τα κουνουπια.

Ασε, τετοια περιποιηση το δικο μου κεφαλι δεν ειχε ποτε Μιραντα. 😎
 
Υγειας ναι, δροσιας οχι απαραιτητα. Δεν υπαρχει αυτο που λενε ολοι οτι τα κουρευουν για να δροσιζονται. Η τριχα των σκυλων ειναι μονωτικη ως προς το κρυο και τη ζεστη, σιγουρα ζεσταινονται περισσοτερο, αλλα οχι οτι ειναι απαραιτητο. Περισσοτερο γινεται για αισθητικους λογους, και προφανως σε σκυλια που δεν εχουν προβλημα να κουρευτουν.
Εγώ και τα δύο γουλί...
Καλά η μικρή κάθε 40 - 50 ημέρες...
 
Ειδικα για τους κατοικους Αττικης λογω κουνουπιων ειχαν πει να αποφευγονται τα κουρεματα. Εγω κουρεψα το κυνηγοσκυλο μου, και πραγματικα ολο το καλοκαιρι ειχε ενα συννεφο κουνουπιων κοντα του, σε αντιθεση με τα τσοπανοσκυλα και με την ιδια αντιπαρασιτικη προστασια.
 
Back
Top