Εκτός από πουλιά, έχετε άλλα κατοικίδια ζώα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ποιο/α κατοικίδια έχετε, εκτός από πουλιά;

  • Σκυλιά

  • Γάτες

  • Ερπετά

  • Υδρόβια - Αμφίβια (ψάρια, χελώνες κ.α.)

  • Τρωκτικά

  • Κουνέλια


Τα αποτελέσματα εμφανίζονται αφού ψηφίσετε.
υπάρχουν και ρόδες που δε κάνουν θόρυβο, απόσο ξέρω
Καποια στιγμη θα κανουν.. κ παλι μπορει να μην κανει η ροδα θορυβο αλλα τα διαβολακια πανω στη ροδα! Εγω το θεωρω πολυ χαριστωμενο, αλλοι δεν τα αντεχουν!
 
Απότι καταλαβαίνω έχεις χάμστερ-νάνους; Πόσο εύκολη είναι η αναπαραγωγή; Μετά τη γέννα ο αρσενικός πρέπει να απομακρυνθεί ή συμμετέχει στην ανατροφή;
 
Στα χάμστερ είναι πολύ δύσκολη η αναπαραγωγή...
Να φανταστείς, πρέπει μέχρι να αρχίσουν να ζευγαρώνουν να περάσουν και... 3 λεπτά😛.
 
Οχι δεν εχω! Απλα προσπαθω να διευρυνω τους οριζοντες μου!

Στην αναπαραγωγη οτι σου πε ο Γιαννης... αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα ειναι ποντικια, καθε τρεις κ λιγο θα γεννανε οποτε προσεχε γιατι ο πληθυσμος τους βγαινει εκτος ελεγχου σχετικα ευκολα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Στην αναπαραγωγη οτι σου πε ο Γιαννης... αν σκεφτεις οτι ουσιαστικα ειναι ποντικια, καθε τρεις κ λιγο θα γεννανε οποτε προσεχε γιατι ο πληθυσμος τους βγαινει εκτος ελεγχου σχετικα ευκολα.
Και να προσθέσω πως οι γονείς εμφανίζουν καβαλιστικές τάσεις απέναντι στα μικρά τους οπότε ο μπαμπάς απομακρύνεται και πολλές φορές και η μαμά! Και έχω ακούσει και περίπτωση που τα μικρά πριν καν προλάβεις να πεις μεγάλωσαν, έχουν ζευγαρώσει και έχουν κάνει δικά τους μικρά! Ποντίκια βλέπεις... 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Αν κάποιος ξέρει από χαμστερ, θαθελα τις συμβουλές του. Σε τι να επικεντρώσω τη προσοχή μου

Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή, μετά το ζευγάρωμα αμέσως απομακρύνεις τον αρσενικό καθώς η θηλυκιά γίνεται πολύ επιθετική ενστικτωδώς, προκειμένου να σώσει την επικείμενη γέννα από αυτόν, που συνήθως σκοτώνει τα μικρά. Επίσης, όταν γεννηθούν τα χαμστεράκια, δεν τα πιάνεις με γυμνά χέρια, καθώς οποιαδήποτε οσμή στο σώμα τους ξενίζει τη μητέρα και τα σκοτώνει. Επιπλέον, ωριμάζουν σεξουαλικά στους 2-3 μήνες με ότι αυτό συνεπάγεται. Κλείνοντας, είναι μοναχικά ζώα και πρέπει να διατηρούνται σε ατομικά κλουβιά, διαφορετικά οι διενέξεις τους μπορεί να αποβούν μοιραίες.
 
Stfns υπάρχουν διάφορα είδη χαμστερ-νανων απόσο ξέρω. Είναι δυνατή η αναπαραγωγή μεταξύ τους; Πχ. Winter-white με Cambel’s;
 
Χάμστερ είναι... Με όποιον θέλουν πάνε.
VariousPhotosLoubysCamera059.jpg
IMG_8207.jpg

Ακατάλληλο κάτω των 18! 😛
 
η πάνω φωτογραφία είναι συριακά χαμστερ. Η κάτω είναι μάλλον Cambel’s (ή Winter-white). Νάνοι δηλαδή..
 
Stfns υπάρχουν διάφορα είδη χαμστερ-νανων απόσο ξέρω. Είναι δυνατή η αναπαραγωγή μεταξύ τους; Πχ. Winter-white με Cambel’s;

Νίκο φαντάζομαι πως γίνεται αν και ασχολήθηκα μόνο με συριακά.
 
Σκοπεύω το επόμενο διάστημα να αγοράσω χαμστερ-νάνους. Έχω ήδη φτιάξει ένα γυάλινο κουτί γιαυτά. Με διαστάσεις 80χ60 και ύψος 20cm. Αν κάποιος ξέρει από χαμστερ, θαθελα τις συμβουλές του. Σε τι να επικεντρώσω τη προσοχή μου

αντι να πας να αγορασεις απο καποιο πετ σοπ υπαρχει συλλογος τρωκτικων οπου μπορει να υιοθετησεις καποιο
 
Μαριλένα, λογικά ο σύλλογος τρωκτικών θα έχει έδρα την αθήνα. Εγώ όμως μένω στη ζακυνθο :)
 
παλια ειχα διαφορα τωρα εχω ενα φιδακι cornsnake και το κοκατιλ παπαγαλο που απεκτησα προσφατα
 
θα ανεβασω αυριο γιατι αλλαξε δερμα σημερα και δεν θελω να τον ενοχλησω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
γιατι αλλαξε δερμα σημερα και δεν θελω να τον ενοχλησω

Κάθε πότε αλλάζουν δέρμα και γιατί δεν πρέπει να ενοχλούνται κατά την διάρκειά της αλλαγής αυτής; Πολύ όμορφο χρώμα το φιδάκι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αναλογα το μεγεθος του φιδιου. Οσο πιο μικρα ειναι τοσο συχνοτερα αλλαζουν δερμα. Οαν αλλαζουν δερμα ειναι μια διαδικασια που θελει καποιον χρονο λεπτα ωρες δεν ξερω ακριβως. Δεν θελει να το ενοχλεις τοτε γιατι θα στρεσαριστει το φιδι.
 
Back
Top