Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ουφ! Επιτέλους! Στην γειτονιά μου ακούγονται και πάλι κραξίματα (λιγότερα μεν, αλλά ξανά καθημερινά 😉 )
... Πέρασαν πάνω από τα κεφάλια μια ομάδα των 5-6 ατόμων...
tinypic-no-longer-available.jpg

Οι τρεις από αυτούς που λέγαμε:D (φωτ κόντρα στον ήλιο)
 
Ναι, μονκ είναι Γιώργο... Πριν 2 χρόνια (2014) είχα πετύχει καμιά 30αριά στο δίπλα οικοδομικό τετράγωνο να ''βόσκουν'' σ΄ένα παρτέρι με γκαζόν, αλλά δεν είχα φωτογραφική να τους βγάλω (και το τηλέφωνο μου είχε χαλάσει εκείνες τις μέρες)
 
Ναι, μονκ είναι Γιώργο... Πριν 2 χρόνια (2014) είχα πετύχει καμιά 30αριά στο δίπλα οικοδομικό τετράγωνο να ''βόσκουν'' σ΄ένα παρτέρι με γκαζόν, αλλά δεν είχα φωτογραφική να τους βγάλω (και το τηλέφωνο μου είχε χαλάσει εκείνες τις μέρες)
Πω πω! 30 μαζί; Εγώ σήμερα άκουσα την κραυγή από ringneck, αλλά μέχρι να βγω στο μπαλκόνι είχε εξαφανιστεί!
 
Πω πω! 30 μαζί; Εγώ σήμερα άκουσα την κραυγή από ringneck, αλλά μέχρι να βγω στο μπαλκόνι είχε εξαφανιστεί!
Ναι, το γράφω στην αρχή του θέματος (#55 ) με😛 αποδείξεις... 😀

Φέτος,(για πρώτη χρονιά), αλωνίζουν τη γειτονιά οι ♥ άτιμοι![/QUOTE]
 
Πολύ όμορφοι, μακάρι να συνεχίσουν να αναπαράγονται και να τους βλέπουμε. Εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν έχω πετύχει ποτέ Μονκ, μόνο ringneck βλέπω!
ναι μόνο τέτοια πρέπει να έχουμε...
 
Μου είπε κάποιος στην Ραφήνα ότι κοντα στο σπίτι του βλέπει συχνά έναν μπλε παπαγάλο.. Τι μπορεί να είναι;
Αν είναι μεγάλος μακάω που έχει και μπλε αν είναι μικρότερος καμιά ροζέλλα. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι, δεν πάει το μυαλό μου.
 
Αν είναι μεγάλος μακάω που έχει και μπλε αν είναι μικρότερος καμιά ροζέλλα. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι, δεν πάει το μυαλό μου.
Μηπως ειναι μπλε indian ringneck ή μπλε Monk;
 
Ωραίο θεματάκι, ας βαλω λοιπον κι εγώ μια φωτό από τα ρινγκνεκ που έχουν κατακλύσει το ρέμα Χαλανδρίου αλλά επισκέπτονται και τις γύρω περιοχές τακτικά προς αναζήτηση τροφής. Εδώ βρίσκονται δίπλα από μία φυστικιά, ενω λίγο πιο πέρα είναι και μία μουσμουλιά την οποία κατασπαράζουν με μεγάλη όρεξη :)
Η φωτογραφία είναι περίπου 100-150 μέτρα από το ρέμα, στο οποίο όπως προείπα βρίσκονται πολύ μεγάλοι αριθμοί ρινγκνεκ αλλά και άλλων παπαγάλων (έχω δει και παροτλετακια)

View media item 20793
 
μέτρα από το ρέμα, στο οποίο όπως προείπα βρίσκονται πολύ μεγάλοι αριθμοί ρινγκνεκ αλλά και άλλων παπαγάλων (έχω δει και παροτλετακια)
είσαι σίγουρος; μου φαίνεται πολύ δύσκολο να επιβίωσαν αυτά τα μικρά πουλάκια δεδομένου και του ότι πιθανώς προέρχονται απο εκτροφή...
 
...όπως προείπα βρίσκονται πολύ μεγάλοι αριθμοί ρινγκνεκ αλλά και άλλων παπαγάλων (έχω δει και παροτλετακια)...
Αν δεν γνώριζα πόσο καλά τα γνωρίζεις δεν θα το πίστευα Διονύση, απίστευτο! 🙄
 
είσαι σίγουρος; μου φαίνεται πολύ δύσκολο να επιβίωσαν αυτά τα μικρά πουλάκια δεδομένου και του ότι πιθανώς προέρχονται απο εκτροφή...
Μία φορά αλλά ναι είμαι σχεδόν (για να αφήσω και μια ελαχιστη πιθανότητα) θετικά σίγουρος. Τρία πουλάκια σε δέντρο σχετικά κοντά μου. Δεν έχω ξαναδεί βέβαια ξανά αλλά για τη συγκεκριμένη φορά (θα είναι 3 χρονια τώρα) ναι.
 
Και στη πόλη μου,το Ρέθυμνο κυκλοφορεί ένας αρκετά μεγάλος αριθμος από Ρινγκ νεκ πρασινους...
Στην αρχη νόμιζα οτι απλά ακουγα φωνες και ειχα ανησυχήσει... Οτιι με βαρεσα πολύ η παπαγαλοαρρωστια, αλλα πείστηκα οταν τους είδα να πετουν στο κήπο της πόλης και να φωλιάζουν στα ψηλά κτήρια των σχολείων..
 
Back
Top