Ελεύθεροι παπαγάλοι στη γειτονιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν έχω κοιτάξει οπότε δεν γνωρίζω τι έχουν βρει και τρώνε στο συγκεκριμένο παρκάκι... Οι καρποί στους φοίνικες της ευρύτερης περιοχής, έχουν εδώ και μήνες τώρα εξαφανιστεί-αποδεκατιστεί...
 
Δεν έχω κοιτάξει οπότε δεν γνωρίζω τι έχουν βρει και τρώνε στο συγκεκριμένο παρκάκι... Οι καρποί στους φοίνικες της ευρύτερης περιοχής, έχουν εδώ και μήνες τώρα εξαφανιστεί-αποδεκατιστεί...

Μάλλον τρώνε χορτάρια και λουλούδια. Το πλατάνι έχει καρπούς;
 
Από την μία θαυμάζω αυτά τα σμήνη από την άλλη όμως δεν κρύβω την ανησυχία μου για τις επιπτώσεις στο περιβάλλον, στα ιθαγενή είδη και την γεωργική παραγωγή.


Εγω παλι προσπαθω να τα βλεπω τα πραγματα με λιγο πιο ελαστικη οπτικη Γιαννη. Ολα μεσα στο παιχνιδι τα βλεπω να ειναι. Στησαμε τσιμεντουπολεις, εξαφανισαμε ενα σωρο ειδη, ρυπαινουμε καθε μερα στο ακρον το περιβαλλον μας, ε μεσα σε ολα τα αλλα που τα καναμε μανταρα βαλαμε και παπαγαλους στο ελληνικο οικοσυστημα. Σιγουρα δεν ειναι σωστη κινηση αλλα αν δουμε την υπολοιπη καταστροφη που προκαλουμε σας ειδος εμεις, ισως αυτη να ειναι λιγοτερο μεμπτη.
 
Πρέπει να αναγνωρίσεις τα δένδρα για να δεις τι τρώνε. Πάντως στην γειτονιά μου πέφτουν με τα μούτρα στην αρσενική ακακία, αργότερα όμως, την άνοιξη, όταν βγάζει κάτι μικρούς καρπούς σαν φασολάκια. Όχι στην θηλυκή δεν πάνε εκεί. Επίσης πάνε στους ευκάλυπτους. Στην αμυγδαλιά π.χ που φιλοξενεί εκατοντάδες μικρά πουλάκια, δεν έρχονται καθόλου.
Εφόσον οι παπαγάλοι είναι σποροφάγοι, χορτοφάγοι, τα υπόλοιπα πτηνά δεν κινδυνεύουν από αυτούς. Επιφυλάσσομαι ως προς τις καλλιέργειες. Πάντως προς το παρόν δεν έχω δει ή διαβάσει κάτι σχετικό. Επίσης εκείνο που βλέπω είναι ότι προτιμούν τα δασώδη σημεία του αστικού ιστού όμως. Δεν τους βλέπεις στην ανοιχτή φύση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μάλλον τρώνε χορτάρια και λουλούδια. Το πλατάνι έχει καρπούς;

Εχει
fra-gio484.jpg
 

Το ξέρω ότι τα πλατάνια έχουν καρπούς. Έχω φυτέψει πλάτανο στην αυλή για αυτό το λόγο. Εκτός απο το κάλλος προσελκύει και κάποια αγριοπούλια :)…
Η ερώτηση μου είναι για το συγκεκριμένο πλάτανο που αναφέρει η Σίσσυ.
Δηλαδή προσπαθώ να καταλάβω αν τρέφονται και με τους καρπούς αυτού του δέντρου (πολύ πιθανό).
 
Το ξέρω ότι τα πλατάνια έχουν καρπούς. Έχω φυτέψει πλάτανο στην αυλή για αυτό το λόγο. Εκτός απο το κάλλος προσελκύει και κάποια αγριοπούλια :)…
Η ερώτηση μου είναι για το συγκεκριμένο πλάτανο που αναφέρει η Σίσσυ.
Δηλαδή προσπαθώ να καταλάβω αν τρέφονται και με τους καρπούς αυτού του δέντρου (πολύ πιθανό).

ααα... :D
 
... Πάντως προς το παρόν δεν έχω δει ή διαβάσει κάτι σχετικό.
... Επίσης εκείνο που βλέπω είναι ότι προτιμούν τα δασώδη σημεία του αστικού ιστού όμως. Δεν τους βλέπεις στην ανοιχτή φύση.
...Φαντάζομαι πως πρέπει να είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο.
Πέρυσι πχ δεν υπήρχαν παπαγάλοι εδώ τριγύρω, ενώ εφέτος είναι το πιο συχνό είδος πουλιού που βλέπει και ακούει κάποιος (όποιος δηλ ''θέλει'' να δει ή ν΄ακούσει, διότι μου έχει κάνει εντύπωση η αδιαφορία των πεζών για ένα είδος μη ενδημικών πουλιών, αν μη τι άλλο...
Σίγουρα προτιμούν τα αστικά δασώδη σημεία, αλλά οι διαδρομές που διανύουν εντός των Αθηνών (μάλλον για αναζήτηση τροφής) είναι...χιλιομέτρων όπως προσωπικά έχω διαπιστώσει.

'Άσχετο... λατρεύω να βλέπω τις πράσινες πλατούλες τους από τη βεράντα μου, όταν κατεβαίνουν σε ακόμα πιο κεντρικά σημεία της πόλης (πετούν χαμηλότερα από τον 5 όροφο που μένω)
 
Το ξέρω ότι τα πλατάνια έχουν καρπούς. Έχω φυτέψει πλάτανο στην αυλή για αυτό το λόγο. Εκτός απο το κάλλος προσελκύει και κάποια αγριοπούλια :)…
Η ερώτηση μου είναι για το συγκεκριμένο πλάτανο που αναφέρει η Σίσσυ.
Δηλαδή προσπαθώ να καταλάβω αν τρέφονται και με τους καρπούς αυτού του δέντρου (πολύ πιθανό).
Θα περάσω να δω και θα σας... Αναφέρω! (απ΄τα πολύ αγαπημένα μου δέντρα τα πλατάνια! ) :)

Κινουνται σαν στουκας αναμεσα στις πολυκατοικιες...
'
Νομίζω πως ήταν μια από της ωραιότερες στιγμές μου (ως οδηγός) το να πετούν μπροστά μου (σε ύψος 3ου ορόφου πολυκατοικίας) εγώ να οδηγώ και ν΄ανεβαίνουμε μαζί την Β. Σοφίας με αυτά τα πουλιά:D
 
Ναι πολλοί δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι κινούνται παπαγάλοι στην Αθήνα, το λες και σε κοιτάζουν σαν τρόφιμο του Δαφνιού και λένε "άντε βρε" :D
Κι εγώ τρελαίνομαι να τους βλέπω.
 
Οι περισσοτεροι οχι μονο δεν ξεχωριζουν τα περιστερια απο τις δεκαοχτουρες, αλλα ακουνε ενα κραξιμο και δεν γυρνανε καν το κεφαλι... Εγω απο τα πρωτα χρονια που ξεκινησαν στο γουδη να κυκλοφορουν τους προσεξα, και καθε φορα που τους ακουω κοιταω και χαμογελαω.. Τελικα ποσα πραγματα χανουν οι ανθρωποι των πολεων με την αγνοια τους..
 
Μάλλον τρώνε χορτάρια και λουλούδια. Το πλατάνι έχει καρπούς;
Φυσικά και έχει.. Και τους τιμούν πολλά πουλιά
upload_2015-2-25_15-53-28.webp

Έχουμε αναρωτηθεί αν αυτά τα ''ξενόφερτα'' είδη (που φυσικά δεν φταίνε σε τίποτα που έφθασαν εδώ) και έγιναν μέρος του δικού μας οικοσυστήματος... Επηρεάζουν και σε ποιό βαθμό τα δικά μας ιθαγενή πουλιά ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G

Το ξέρω ότι τα πλατάνια έχουν καρπούς. Έχω φυτέψει πλάτανο στην αυλή για αυτό το λόγο. Εκτός απο το κάλλος προσελκύει και κάποια αγριοπούλια :)…
Η ερώτηση μου είναι για το συγκεκριμένο πλάτανο που αναφέρει η Σίσσυ.
Δηλαδή προσπαθώ να καταλάβω αν τρέφονται και με τους καρπούς αυτού του δέντρου (πολύ πιθανό).

Φυσικά και έχει..
Έχει απαντηθεί και έχει διευκρινιστεί :)
 
Φυσικά και έχει..
View attachment 32050

Έχουμε αναρωτηθεί αν αυτά τα ''ξενόφερτα'' είδη (που φυσικά δεν φταίνε σε τίποτα που έφθασαν εδώ) και έγιναν μέρος του δικού μας οικοσυστήματος...επηρεάζουν και σε ποιό βαθμό τα δικά μας ιθαγενή πουλιά ;

Nικα αυτα συζηταμε και σε προηγουμενα μηνυματα, τα διαβασες; 😎

Περισσοτερο απο τους καπατσεδες για εμπλουτισμο της εκτροφης μας;
 
Ναι θα μας ρωτήσουν τα πουλιά αν μετοικήσουν. Εδώ δεν μας ρωτάνε (και καλώς) τόσα εκατομμύρια πρόσφυγες που ήρθαν στην χώρα μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Στο συγκεκριμένο παρκάκι (υπάρχουν 3 σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους) εκτός από πλατάνια (με καρπούς), έχει πολλές δάφνες (με καρπούς), χαρουπιές (χωρίς χαρούπια), λιγούστρα, καλλιστήμονες, μουριές, λέιλαντ, κυπαρίσια και άλλα είδη που δεν γνωρίζω.
Σήμερα πήγα οργανωμένη με φωτογραφική μηχανή, αλλά βρήκα μόνο τα περιστέρια σε κάποια γωνιά να τρώνε ψωμάκια... Οπότε σίγουρα θα βρίσκουν και ψωμί οι μονκ.
 
Πριν καμμια βδομαδα ειχα παει στα δικαστηρια ακουω ενα κρωξιμο και βλεπω ενα πρασινο παπαγαλο να προσγειώνεται στον μεγαλυτερο φοινικα... Πρασινος ηταν και το χαρακτηριστικο του ηταν οτι η ουρα του ηταν σαν μια βενταλια με κενα αναμεσα στα φτερα. Για ρινγκνεκ τον εκοψα αν και μου φανηκε μικρόσωμος (ηταν και ο φοινικας θεόρατος)
 
Back
Top