Γενικά Εξημερωση λουγαρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lianita

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους,
εχω ενα λουγαρο-του οποιου την ηλικια δεν ξερω.
Το πηρα απο καποιον που δεν το ηθελε και προφανως το ειχε πιασει στη φυση. Απο φωτογραφιες που εψαξα νομιζω οτι ειναι αρσενικο.
Στην αρχη-ηταν και καλοκαιρι-του χαν πεσει τα μισα φτερα, ηταν καραφλο και σχεδον χωρις ουρα. Με πολυ φροντιδα, βιταμινες κτλ επανεκτησε ολα τα φτερα του και ειναι πολυ ομορφο. Διαβαζοντας λοιπον για τα λουγαρα εμαθα οτι μπορουν ακομα και τα αγρια να εξημερωθουν. Ετσι το αφησα ελευθερο στο δωματιο μου εδω και λιγες μερες κ πλεον επελεξε να μενει στο κλουβι του κοκατιλ μου (κανουν καλη παρεα) το οποιο ειναι παντα ανοιχτο. Εχει ηδη εξοικειωθει με το περιβαλλον, καθεται κυριως στο κλουβι και κανει κ μερικες βολτες γυρω απο το δωματιο για γυμναστικη προφανως. Πολλες φορες πεταει κοντα μου, ενα μετρο αποσταση και καθεται εκει για καποια ωρα, αλλα φυσικα δεν μπορω να το πλησιασω. Προς το παρον κανω την αδιαφορη κ συνεχιζω την οποια δραστηριοτητα μου για να καταλαβει οτι δεν εχω σκοπο να του κανω κακο.
Ειναι δυνατον ομως καποια στιγμη, συνηθιζοντας με, να μαθει να ερχεται κοντα μου και ισως και να τρωει απο το χερι μου; Αν ναι με ποιο τροπο;
 
Καλησπερα λιανιτα...
καταρχην οτι δεν ειναι δυσκολο να το εξημερωσεις αλλα μην ξεχνας οτι ειναι αγριο και το ενστικτο του ειναι διαφορετικο απο τα κλουβισια πουλια...
αλλα απο την αλλη τα λουγαρα ημερευουν πιο ευκολα απο τις καρδερινες η' απο αλλου ειδους αγρια πιασμενα...
και ζευγαρωνουν και πιο ευκολα...
αλλα θα σου συνηστουσα να μην αφησεις καποιο παραθυρο ανοικτο...
ειπαμε εχει αλλο ενστικτο...

φιλικα
 
Σημειωση Γνωριζοντας την ευαισθησια των φιλων του φορουμ (συμπεριλαμβανομενης και της δικης μου) για τα πουλια που αφαιρουνται απο το φυσικο τους περιβαλλον θελω να τονισω οτι οταν το υιοθετησαμε ηταν σε ασχημη κατασταση και χρειαζοταν τη σωστη φροντιδα για να επανελθει σε φυσιολογικα επιπεδα (αναφερω παραπανω) και δεν ειχε ελπιδες επιβιωσης αν το αφηναμε ελευθερο.
2) Δεν το υιοθετησα απο χομπυ, καθως ηδη εχω 2 υπεροχους παπαγαλους, αλλα επειδη ηταν καλυτερα μαζι μου παρα με τον ανθρωπο που το αιχμαλωτισε καθως προφανως οχι μονο του στερησε την ελευθερια αλλα και δεν του παρειχε τη σωστη φροντιδα. Θελω να τονισω οτι πλεον δεν τον αγαπαμε λιγοτερο απο τα υπολοιπους 2 φτερωτους μας φιλους.
3) Ο λογος που δεν το ελευθερωσα (μολις μεσα Νοεμβρη ολοκληρωθηκε η αναρρωση του) ειναι οτι σε μια πολη σαν την Αθηνα η ευρεση τροφης θα ειναι δυσχερης και ιδιαιτερα μεσα στον χειμωνα.
 
Αφού λοιπόν προτίμησες να το κρατήσεις, προσπάθησε να του δώσεις πολλά περισσότερα απο ότι θα μπορούσε να βρεί μόνο τους στην φύση. Τα λούγαρα είναι αρκετά φιλήσυχα πουλιά οπότε μια εξημέρωση δεν θα αργήσει. Διάβασε αρκετά τα θέματα περί της διατροφής τους, αν και πιστεύω τα καταφέρνεις αρκετά καλά. Να προσέχεις όμως στην περίτπτωση που το αφήνεις ελεύθερο μέσα στο σπίτι να είναι μακριά απο τους παπαγάλους σου. Μέλος φόρουμ έχει καταφέρει αυτό που λέμε εξημέρωση σε μεταναστευτικά πουλιά, ελεύθερα, και όχι σε κλουβί (και της αξίζουν συγχαρητήρια), οπότε συνέχισε την προσπαθεια σου για εξημέρωση αλλά και σωστή φροντίδα.
 
Incα,
η αληθεια ειναι οτι κανενα απο τα τρια πουλακια μου δεν ειναι στο κλουβι κλεισμενο. Ειναι σαν δωματιο και οχι σαν φυλακη.
Στα παραθυρα εχουμε σιτες εξ'αιτιας της επιμονης μου στο ζητημα αυτο (το οποιο παραλιγο να μου κοστισει το κοκατιλ μου το οποιο πεταξε μια μερα απο το παραθυρο οταν ακουσε εναν δυνατο θορυβο κ τρομαξε).
Επιπλεον, το λουγαρακι το αφηνα ορισμενες φορες ελευθερο (οταν αναρρωσε) και καθε φορα πηγαινε στο κοκατιλ.
Αυτη τη φορα τα εβαλα στο ιδιο δωματιο και αγνοησε παντελως το κλουβι του κ μπηκε στου κοκατιλ. Απο τοτε δεν ξαναπηγε στο δικο του οποτε και μετεφερα το φαγητο του εκει. Το κοκατιλ δεν τον πειραζει, ισα ισα που ειναι κυριος και τον αφηνει να τρωει παντα πρωτος. Θεωρω οτι κανουν παρεα. Οταν τους βαζω μουσικη, κελαηδανε και τα 2 μαζι. Τους εχω βαλει κλαδια απο πευκο στο κλουβι γιατι διαβασα οτι το προτιμουν. Εχει ηδη συνηθισει τον χωρο και πεταει γυρω γυρω, καθεται στο πανω μερος του κλουβιου του, ενα μετρο μακρυα απο μενα, κ μετα γυριζει στο μεγαλο κλουβι.
Η πραγματικη προκληση ομως ειναι το πως εξημερωνονται; Διαβασα οτι μπορουν να εξημερωθουν αλλα ποτε δεν βρηκα πως. Προς το παρον του δινω οσο χρονο χρειαζεται.
 
Σημειωση Γνωριζοντας την ευαισθησια των φιλων του φορουμ (συμπεριλαμβανομενης και της δικης μου) για τα πουλια που αφαιρουνται απο το φυσικο τους περιβαλλον θελω να τονισω οτι οταν το υιοθετησαμε ηταν σε ασχημη κατασταση και χρειαζοταν τη σωστη φροντιδα για να επανελθει σε φυσιολογικα επιπεδα (αναφερω παραπανω) και δεν ειχε ελπιδες επιβιωσης αν το αφηναμε ελευθερο.
2) Δεν το υιοθετησα απο χομπυ, καθως ηδη εχω 2 υπεροχους παπαγαλους, αλλα επειδη ηταν καλυτερα μαζι μου παρα με τον ανθρωπο που το αιχμαλωτισε καθως προφανως οχι μονο του στερησε την ελευθερια αλλα και δεν του παρειχε τη σωστη φροντιδα. Θελω να τονισω οτι πλεον δεν τον αγαπαμε λιγοτερο απο τα υπολοιπους 2 φτερωτους μας φιλους.
3) Ο λογος που δεν το ελευθερωσα (μολις μεσα Νοεμβρη ολοκληρωθηκε η αναρρωση του) ειναι οτι σε μια πολη σαν την Αθηνα η ευρεση τροφης θα ειναι δυσχερης και ιδιαιτερα μεσα στον χειμωνα.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ...
Αν εννοεις ολα αυτα που εγραψες, τοτε πολυ λογικα το επομενο βημα θα επρεπε να ηταν:
4) Τωρα πια που δυναμωσε και εδειξε την αγρια φυση του θελω να βρω ενα ωραιο μερος στην εξοχη και να το απελευθερωσω.
 
Kanonika i mono apantisi gia ta piasmena poulia einai "fis ton eleftheros". Kai den areso poli na sinexisoume to thema, afou milame gia piasmeno pouli.

Ala kati den mou pai, apo ti mia grafeis :
3) Ο λογος που δεν το ελευθερωσα (μολις μεσα Νοεμβρη ολοκληρωθηκε η αναρρωση του) ειναι οτι σε μια πολη σαν την Αθηνα η ευρεση τροφης θα ειναι δυσχερης και ιδιαιτερα μεσα στον χειμωνα.

Kai apo tin ali
Ειναι δυνατον ομως καποια στιγμη, συνηθιζοντας με, να μαθει να ερχεται κοντα μου και ισως και να τρωει απο το χερι μου; Αν ναι με ποιο τροπο;

An ton matheneis na erthei afto to pouli sto xeri sou, pos tha ton finis meta eleftheros; Tha pai sto kathe anthropos, giati pistebei oli exoune trofi kai tou dinoune. Afto den einai logiko. Etsi exo tin etiposei den exeis skopo na ton finis eleftheros.
 
Lianita συγχαρητηρια για την φροντιδα που παρειχες στο ταλαιπωρημενο λουγαρακι. Φανταζομαι το σκηνικο παρεα με το κοκατιλ, πρεπει να ειναι πολυ ομορφο. Δεν θελω να σε προτρεψω να το ελευθερωσεις αλλα η γνωμη μου ειναι πως θα επιβιωνε ακομα και στην Αθηνα χειμωνα, αλλωστε ειναι πουλι που επισκεπτεται τον χειμωνα την χωρα μας. Επισης υπαρχουν πολλα μερη "οασεις" για τα πουλια και στο κεντρο της Αθηνας. Ενα απο αυτα ειναι ο εθνικος κηπος οπου εχω δει μεχρι και νεροκοτα και κοκκοθραυστες, και η ποικιλια δεντρων του μπορει να καλυψει πολλα ειδη. Στα προαστια τα μερη ειναι πολλα.

Σχετικα με την εξημερωση το καλητερο ειναι αυτο που σου λεει ο Γρηγορης. Βρες μια λιχουδια που ξερεις πως προτιμα, μειωνε σταδιακα την αποσταση της απο εσενα και... υπομονη
 
Σχετικά με απελευθέρωση συμφωνώ απολύτως.. Αυτό που θέλω να σου πω εγώ, είναι να μην το αφήνεις ποτέ μα ποτέ μαζί με το κοκατίλ.. Υπερέχει σημαντικά σε μέγεθος και ποτέ λοιπόν δεν μπορείς να ξέρεις τί κατάληξη θα υπάρχει σε μια κατάσταση πάνω στο παιχνίδι ή με μια προειδοποιητική τσιμπιά.. Εμένα το καναρίνι μου έχασε το ματάκι του από Budgie με μια τέτοια ιστορία!
 
Eπειδη εχω την αισθηση οτι μερικοι νιωθετε οτι μιλατε σε ζωεμπορο η σε χομπιστα που αιχμαλωτιζει αγρια πουλια θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Εχω ξαναβοηθησει αγρια πουλια και στη συνεχεια παντα τα ελευθερωνα. Πρωτη φορα ομως συμβαινει να εχει χρειαστει ενα πουλακι να μεινει μαζι μας για τοσο διαστημα και να ειναι και σε τοσο τραγικο σημειο. Ο κυριος αυτος δεν το ηθελε γιατι δεν κελαηδαγε. Οταν το πηραμε ηταν σε αθλια
κατασταση και πηρε πολλους μηνες να συνελθει. Δεν πηγα πουθενα με σκοπο να αγορασω ενα ελευθερο πουλι και να το αιχμαλωτισω.Απο την αλλη οταν εχεις δει τον αγωνα ενος ζωου να σταθει στα ποδια του, γινεσαι προστατευτικος. Δεν ξεραμε καν τι πουλι ητανε μεχρι προσφατα
επειδη ουτε πουπουλα στο κεφαλι ειχε και ουτε ουρα. Ουτε καν το ενα του φτερο δεν ητανε τελειως σχηματισμενο. Δεν γνωριζω την ηλικια του και συνεπως ουτε την εμπειρια του στη φυση.
Φυσικα και σκεφτηκα πολλες φορες να το ελευθερωσω αλλα ποιος μου εγγυαται οτι το πουλακι θα επιβιωσει; Οταν οπως προανεφερα το κοκατιλ μου εφυγε πριν λιγους μηνες, μεσα στην αγωνιωδη προσπαθεια
μου να το βρω το μονο μου μελημα ηταν εαν δεν τον βρω αν θα καταφερει να επιβιωσει.Φυσικα και πεταει αλλα μπορει να βρει τροφη και να αντιμετωπισει τους κινδυνους; Και δεν θα επιβιωνε γιατι εχει μαθει να χει τα παντα στο πιατο. Ετσι νιωθω λοιπον και για το λουγαρακι. Και αυτο
λεγεται αισθημα προστασιας και οχι ασυνειδησιας.
Απο την αλλη, να τονισω οτι ο λογος που ρωτησα αν ειναι εφικτη η εξημερωση ειναι μονο και μονο επειδη φερομαι στα κατοικιδια μου σαν μελη της οικογενειας μου και προσπαθω να χτισω μαζι μου την καλυτερη δυνατη σχεση. Δεν τα θεωρω διακοσμητικο στοιχειο.
Εγω για το μονο που νοιαζομαι ειναι η ευτυχια τους τουλαχιστον οπως την αντιλαμβανομαι εγω, καλως η κακως. Τουλαχιστον η συνειδηση μου ξερει οτι οι προθεσεις μου ειναι καλες.
 
Eπειδη εχω την αισθηση οτι μερικοι νιωθετε οτι μιλατε σε ζωεμπορο η σε χομπιστα που αιχμαλωτιζει αγρια πουλια θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.
Εχω ξαναβοηθησει αγρια πουλια και στη συνεχεια παντα τα ελευθερωνα. Πρωτη φορα ομως συμβαινει να εχει χρειαστει ενα πουλακι να μεινει μαζι μας για τοσο διαστημα και να ειναι και σε τοσο τραγικο σημειο. Ο κυριος αυτος δεν το ηθελε γιατι δεν κελαηδαγε. Οταν το πηραμε ηταν σε αθλια κατασταση και πηρε πολλους μηνες να συνελθει.

Na sou kathariso kai ego merika pragmata.
DEN pistebo eisai zooemporos,
OUTE pistebo eisai poulopiastei.

Ala an ego pernao apo merika Pet-Shop stin Athina i apo to bazari sto ksisto, tha blepo toulaixston 40-50 poulia pou einai se poli athlia katastasei. Ola afta ta poulia seloune epigondas boithia apo emas. Merika apo afta ta poulia den exoune ftera sto stithos i sto oura. Merika exoune karafla i fenounte san einai i theleftea tous ora.

OMOS

afta ta poulia einai piasmena apo tin fisi, kai den tous boithao katholou an tous perno kai na tous kratao sto xoro mou. Ithagenia poulia pou den forane daxtilidia einai paranoma. Gia kathe piasmeno pouli pou poulane piasoune alo dio apo tin fisi.
Kai den areso katholou na diabaso "Exo piasmeno pouli, pos tha kano na ginete pio iremo kai na boro na plisiaso".
Exeis afto to poulaki; DIKA SOU APOFASEI,
seleis na to kratas to poulaki; PALI DIKA SOU APOFASI.
Seleis na ksereis pios na ton iremisis; MIN PERIMENEIS POLI BOITHIA APO EMAS.
An exeis poulia apo ektrofei . ROTA OTI SELEIS, EXEIS KATHE BOITHIA POU BORIS NA FANTASEIS APO TO FORUM.
 
Αλεξανδρε χιλια συγγνωμη αλλα υποτιθεται εισαι μονιμο μελος του φορουμ αλλα ακομα δεν εμαθες οτι γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες. Εκτος και αν εισαι ειδικη εξαιρεση.
Επισης αν περνας και τα βλεπεις σε αθλια κατασταση και δε σε νοιαζει, τοτε πραγματικα εσυ πρεπει να παρεις μαθηματα φιλοζωιας και οχι εγω.
Τελος γιατι με κουρασε να απολογουμαι και επειδη θελεις να δημιουργεις εντυπωσεις γιατι ετσι απλα θελεις κατι να πεις... ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ! ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΓΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ! Δεν ειμαι αυτης της αποψης και δε θα γινω ποτε. Αλλωστε, περα απο το να ηθικολογεις, δεν ειδα ουτε ενα επιχειρημα απο εσενα τον φιλοζωο σχετικα με την προσαρμοστικοτητα του λογαρινιου στη φυση, σε ποια ηλικια κτλ. Μπορεις εσυ να μου εγγυηθεις οτι θα ζησει;
Για σενα ειναι ενα πουλακι, ενα απο τα καραφλα που βλεπεις στο παζαρι και αγνοεις. Για μενα ειναι οικογενεια. Και δε θα το αφησω να γινει θηραμα απο καμια γατα κ δε θα το αφησω χωρις τροφη και νερο να ψοφησει, επειδη ενας δηθεν "ευαισθητος" φιλοζωος ετσι μου ειπε. Επισης δεν εκπροσωπεις ολα τα μελη του φορουμ γιατι ηδη μου δωσανε πολυτιμες συμβουλες.Ακομα και εκεινοι που ειχαν αντιθετη αποψη απο τη δικη μου φροντισανε να πουν τη γνωμη τους εμπεριστατωμενα. Αυτο ηρθα να κανω εδω και οχι ανωφελα debate.
 
Αλεξανδρε χιλια συγγνωμη αλλα υποτιθεται εισαι μονιμο μελος του φορουμ αλλα ακομα δεν εμαθες οτι γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες.

Afto den brika stis kanones tou forum, ala AFTO brika stis kanones https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/.
Mipos itane kala na diabaseis afto ; Einai skolio me thema ta piasmena poulia kai pos ta iremisoume.

Kai etsi kai alios sou egrapsa afto
Exeis afto to poulaki; DIKA SOU APOFASEI,
seleis na to kratas to poulaki; PALI DIKA SOU APOFASI.
 
Εχετε ολοι δικιο..
Αλλα Lianita εν προκειμενο δεν γινεται να ισχυουν δυο μετρα και δυο σταθμα. Σκεφτητε αυτη η τοση ευαισθησια σας ειναι αντικειμενο εκμεταλευσης απο καποια ατομα που κλεβουν πουλια απο την φυση. Ξερουν πως αυτος που θα τα κοιταξει.. Θα σκυψει απο πανω τους θα το κανει απο αγαπη και ευαισθησια. Οσο πιο χαλια ειναι(αλλωστε δεν θα μπορουσε να ειναι αλλιως) τοσο πιο πολλα θα ''σπρωξουν''. Ξερω δεν το αγορασες... Ουτε θα σου πω μην εισαι τοσο ευαισθητη..
Εχεις δικιο που λες πως δεν μπορεις να το αφησεις ετσι απλα χωρις εγγυησεις οτι θα επιβιωσει. Σκεψου ομως αν ο μικρος σου δεν επιβιωσει τελικα μαζι σου;Δεν θα σε βασανιζει ενα ερωτηματικο; Μηπως ελευθερο ειχε περισσοτερες πιθανοτητες; Μηπως θα εβρησκε τον δρομο του;Λες πως ειναι η οικογενεια σου... Ομως η δικη του;
Μην καταδικαζεις ετσι τα ατομα που σου ειπαν αστον..χωρις ή με επιχειρηματα. Ολους μας δενει μια κοινη αγαπη. Για τα πουλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Εαν καταληξω εκει, θα ειναι καλοκαιρι, στην επαρχια και μετα απο συνενοηση με ανθρωπους που γνωριζουν για το συγκεκριμενο ειδος, την ηλικια τους, την προσαρμοστικοτητα στη φυση καθως και τις πιθανοτητες επιβιωσης. Οσο για το αν πεθανει μαζι μου, τουλαχιστον του προσφερω τροφη, προστασια απο τους κινδυνους καθως και φαρμακευτικη περιθαλψη σε περιπτωση ασθενειας. Ειναι γνωστο αλλωστε οτι τα ζωα που ζουν σε σπιτι, ζουν περισσοτερα χρονια απο τα αλλα που ζουν στη φυση. Τουλαχιστον εγω εχω ενα επιχειρημα και θα διαφωνησω στο "με η χωρις επιχειρηματα" που προβαλεις. Αλλο πραγμα η κοινη αγαπη που εχουμε για τα πουλια και αλλο ετσι απλα "αστο για να το αφησεις γιατι δεν ταιριαζει στη νοοτροπια μας". Τις ιδιες απαντησεις πηρε το ποστ μου με απαντησεις εμπορου αγριων πουλιων. Αυτο με κανει να αμφισβητω την αντικειμενικοτητα αλλα και τις γνωσεις ορισμενων και δε θα παρω αποφασεις συμφωνα με το τι λενε αλλα συμφωνα με το τι ειναι καλυτερο για το λουγαρακι μου.
Οσο για τους κανονες του φορουμ, τους οποιους κατηγορηθηκα οτι παραβιασα, που ορισμενοι προβαλουν με τοση αφοσιωση, αναρωτιεμαι γιατι ο Αλεξανδρος(που στην τελικη ειναι υπερμαχος των κανονων) μπορει να γραφει με λατινικους χαρακτηρες (που ειναι και πιο ευκολο για ολους), ενω οι υπολοιποι δεν μπορουμε;! Εδω γιατι υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα; Λυπαμαι που φερνω το θεμα στην επιφανεια αλλα δεν μπορουν ορισμενοι να καλλιεργουν εντυπωσεις χωρις να παιρνουν αναλογη απαντηση.
 
Lianita ειναι καλητερο ομως για το συγκεκριμενο πουλι να απελευθερωθει χειμωνα γιατι πολυ πιο ευκολα θα βρει πουλια του ειδους. Οπως σου ειπα το Λουγαρο ειναι κυριως χειμερινος επισκεπτης στην χωρα μας. Για να μην εχεις καμια αμφιβολια μπορεις να το αφησεις σε μερος με πλατανια οπου σιγουρα θα βρει κι αλλα λουγαρακια. Το καλοκαιρι παραμενει και φωλιαζει στην Ελλαδα μικρος πληθυσμος στα ορεινα δαση της Πινδου και της Ροδοπης. Εγω θα σου προτεινα αν οχι αυτον τον χειμωνα, τον επομενο, γιατι για καλοκαιρι θα ειναι δυσκολα και για σενα και κυριως για αυτο. Θεμα προσαρμοστηκοτητας πιστευω δεν τιθεται μιας και το πουλακι εχει μεγαλωσει στην φυση. Τα μερη απελευθερωσης τον χειμωνα ειναι πολλα και ευκολα να τα βρεις. Αν χρειαστεις βοηθεια στην επιλογη εδω ειμαστε
 
Σ'ευχαριστω Οδυσσεα,
η αληθεια ειναι οτι ακομα τα φτερακια του στο πισω μερος του κεφαλιου δεν εχουν τελειως καλυφθει και απο φωτογραφιες που ειδα με λουγαρα (φτερα κτλ) νομιζω ειναι ακομα μικρουλης (ισως λιγοτερο ενος ετους). Πρεπει να τον παω στην ορνιθολογικη και να ρωτησω, σιγουρα ομως δεν θα κανω καμια κινηση βεβιασμενη.
 
Αφού βλέπω ότι το ψάχνεις και το σκέφτεσαι πολύ -και καλά κάνεις- θα σου πρότεινα, προς το παρόν τουλάχιστον να μη κάνεις προσπάθειες εξημέρωσεις γιατί αν τελικά το ελευθερώσεις, τα πράγματα θα είναι σίγουρα δύσκολα και επικίνδηνα για το μικρό.. Σίγουρα καλό θα τον κάνουν οι πτήσεις πάντως για να είναι σε ''φόρμα''. Σχετικά με ορνιθολογική, αν χρειαστείς καμιά βοήθεια πάντως, ξέρω έναν ορνιθολόγο που συνεργάζεται, είναι μέλος κάτι τέτοιο.:)
 
Οι προσπαθειες εξημερωσης ειναι ουσιαστικα μικρες. Δηλαδη τον εχω ελευθερο, πεταει κ μετα παει στο κλουβι του. Δεν τον πιανω και δεν κανω κατι για να του χαλασω την ηρεμια. Απλα αναρωτιομουνα αν μετα απο καιρο που με συνηθιζε ως μερος αυτης της σχετικης ελεθεριας που του δινω μεσα στο δωματιο, ερχοταν να φαει κατι απο το χερι μου η καθοταν στον ωμο μου απο μονος του. Δεν εννοουσα να τον κανω σαν το κοκατιλ μου που ερχεται μου δινει φιλακια και τριβεται στ'αυτι μου.:D
 
Back
Top