Γενικά Εξημερωση λουγαρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οσο για το αν πεθανει μαζι μου, τουλαχιστον του προσφερω τροφη, προστασια απο τους κινδυνους καθως και φαρμακευτικη περιθαλψη σε περιπτωση ασθενειας. Ειναι γνωστο αλλωστε οτι τα ζωα που ζουν σε σπιτι, ζουν περισσοτερα χρονια απο τα αλλα που ζουν στη φυση. Τουλαχιστον εγω εχω ενα επιχειρημα και θα διαφωνησω στο "με η χωρις επιχειρηματα" που προβαλεις. Αλλο πραγμα η κοινη αγαπη που εχουμε για τα πουλια και αλλο ετσι απλα "αστο για να το αφησεις γιατι δεν ταιριαζει στη νοοτροπια μας". Τις ιδιες απαντησεις πηρε το ποστ μου με απαντησεις εμπορου αγριων πουλιων. Αυτο με κανει να αμφισβητω την αντικειμενικοτητα αλλα και τις γνωσεις ορισμενων και δε θα παρω αποφασεις συμφωνα με το τι λενε αλλα συμφωνα με το τι ειναι καλυτερο για το λουγαρακι μου.
Οσο για τους κανονες του φορουμ, τους οποιους κατηγορηθηκα οτι παραβιασα, που ορισμενοι προβαλουν με τοση αφοσιωση, αναρωτιεμαι γιατι ο Αλεξανδρος(που στην τελικη ειναι υπερμαχος των κανονων) μπορει να γραφει με λατινικους χαρακτηρες (που ειναι και πιο ευκολο για ολους), ενω οι υπολοιποι δεν μπορουμε;! Εδω γιατι υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα; Λυπαμαι που φερνω το θεμα στην επιφανεια αλλα δεν μπορουν ορισμενοι να καλλιεργουν εντυπωσεις χωρις να παιρνουν αναλογη απαντηση.
Συγχατηρηρια στην Κλαιρη για τα υπεροχα πουλακια της! Τους εδωσε την καλυτερη προσοχη και αγαπη και φαινεται απο τις φωτογραφιες. Αν δεν ηταν αυτη θα ειχαν πεσει θυμα καποιας γατας, μεγαλυτερου πουλιου η θα χαν πεθανει απο την πεινα. Αντιθετα τωρα ειναι υγιεστατα και χαρουμενα που εχουν μια μη φτερωτη μαμα. Εδω δεν παραπονιουνται αυτα και παραπονιεστε εσεις; Επιτελους μερικοι να σταματησουν να φερονται στους ευαισθητους ανθρωπους που σωζουν και περιποιουνται ζωα που εχουν αναγκη λες και ειναι τιποτα αδιστακτοι ζωεμποροι. Δεν κανετε κανενα καλο και δεν προσφερετε την παραμικρη βοηθεια, απλα ερχεστε να τα χωσετε για να αισθανθειτε καλυτερα με τον εαυτο σας.
Αν νομιζεις πως με λαβαρο-μπαιρακι τον υπερμετρο φιλοζωισμο σου και την υπερβολικη σου ευαισθησια.. Θα μας πεισεις οτι οι προσθεσεις σου δεν ειναι ακρως εγωιστικες.. Και παραλληλα θα κανεις εμενα ή οποιον αλλο εδω μεσα, να σου πουμε αυτο που θες να ακουσεις κανεις λαθος.
 
Ok παιδιά δεν νομίζω πως μπορεί να βγει κάτι αν συνεχίσουμε να λέμε κουβέντες ο ένας στον άλλο...🙄

Ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή! Καλά έκανες Lianita και πήρες το πουλάκι από τον προηγούμενο "ιδιοκτήτη" του, το φρόντισες και τώρα χαίρει άκρας υγείας, σωστά;
Με το να το κρατάς στο σπίτι σου τώρα δεν του προσφέρεις κάτι, αφού είναι πουλί πιασμένο από την φύση! Θα μπορούσες κάλλιστα να το αφήσεις σε μια περιοχή όπου συχναζουν κι άλλα πουλάκια του είδους του, όπως προαναφέρθηκε. Με το να το κρατάς δεν θα βγει κάτι, μπορεί να ψοφήσει κιόλας! Και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου φαίνεται πως κι εσύ θες το καλό του πουλιού, αλλά έχεις κάποιες αμφιβολίες για το αν θα επιβιώσει στην φύση. Μπορείς να κάνεις και το άλλο για να επιβεβαιωθείς. Κάνε ένα τηλέφωνο σε κάποια οργάνωση η οποία ασχολείται με άγρια ζώα και πες τους το και το και αυτοί θα σου πουν τι είναι καλύτερο για το πουλάκι.
Με το να καθυστερείς την απελυθέρωσή του του κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό. Το καλύτερο για το πουλάκι είναι να ελευθερωθεί άμεσα αλλά κάνε ένα τηλεφωνάκι για να δεις τι θα σου πουν για να μην έχεις "τύψεις" και "ενοχές". 😉
 
Για να τα γραφεις αυτα μαλλον καπου σ'αυτα που γραφω αναγνωρισες τον εαυτο σου. ε;
Απο την αλλη ολα οσα λες, πανε σε σενα και σε μερικους αλλους αλαζονες ηθικολογους φιλοζωους που με λαβαρο-μπαιρακι (για να μιλησω τη γλωσσα που καταλαβαινεις) προσπαθουν να γεμισουν ενοχες αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται. Η ευαισθησια μου δεν χαρακτηριζεται απο εγωισμο, εχω δεχτει ολες τις γνωμες ακομα και τις διαφορετικες απο τη δικη μου, αρκει να εχουν σωστα επιχειρηματα κ σκοπο να βοηθησουν οχι να κρινουν ανθρωπους με καλες προθεσεις οπως ειναι και η κυρια με τις καρδερινες. Εσυ και οι ομοιδεατες σου προφανως δεν ανηκετε στην κατηγορια. 😉
 
Δεν ξέρω αν παίρνει κι εμένα η μπάλα με το τελευταίο σου μήνυμα αλλά να ξέρεις ότι και τα παιδιά που σου μίλησαν λίγο απότομα δεν το έκαναν από κακό και ούτε έχουν κάτι προσωπικό μαζί σου. Κι αυτοί θέλουν το καλό του πουλιού, όπως κι εσύ άλλωστε και προσπαθούν να σου δείξουν τον "σωστό δρόμο" ίσως με "σκληρό" τρόπο.
 
Αναστασια, οχι δεν παιρνει εσενα η μπαλα, τουλαχιστον δεν παρατηρησα κατι σε καποιο ποστ σου. Δεν ζητησα να ακουω αυτο που θελω. Κοιτα παραπανω, υπηρχαν μελη που μου προτειναν αλλα πραγματα, διαφορετικα απο αυτα που αντιλαμβανομαι εγω για το καλο του λουγαρου μου και εχω κατα νου οσα μου ειπαν. Γιατι αυτα τα παιδια πραγματικα θελουν να βοηθησουν, ακομα και να με βοηθησουν να δω οτι εχω αδικο. Αν εχω, θα το δεχτω. Δεν εχω προβλημα να μου πουν οτι κανω λαθος αλλα με ωραιο τροπο, διαφορετικα αυτο ειναι κηρυγμα και με ιδιαιτερα προσβλητικο χαρακτηρα κ αποκλειεται να το δεχτω.
Φυσικα και δεν εχουν κατι προσωπικο μαζι μου αλλα ουτε και γω μαζι τους. Ισως ειναι και τα καλυτερα παιδια. Απλα τους απανταω αναλογως με το πως μου απευθυνονται. Δεν ηρθα να ανοιξω μετωπα, ηρθα για πληροφοριες. Πως παιρνω ομως πληροφοριες οταν εχω να αντιμετωπισω αντιπαραγωγικη κριτικη; Ισως οταν το κανουν αλλου να μην παιρνουν αναλογη απαντηση αλλα εγω δεν τους γνωριζω και δεν εχω υποχρεωση να ανεχομαι τις ιδιαιτεροτητες στον χαρακτηρα τους η τον "σκληρο" τροπο που θελουν να χρησιμοποιουν σε ανθρωπους που δεν γνωριζουν καν.
 
... Οσο για τους κανονες του φορουμ, τους οποιους κατηγορηθηκα οτι παραβιασα, που ορισμενοι προβαλουν με τοση αφοσιωση, αναρωτιεμαι γιατι ο Αλεξανδρος(που στην τελικη ειναι υπερμαχος των κανονων) μπορει να γραφει με λατινικους χαρακτηρες (που ειναι και πιο ευκολο για ολους), ενω οι υπολοιποι δεν μπορουμε;! Εδω γιατι υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα; Λυπαμαι που φερνω το θεμα στην επιφανεια αλλα δεν μπορουν ορισμενοι να καλλιεργουν εντυπωσεις χωρις να παιρνουν αναλογη απαντηση.

To θέμα εχει ξανασυζητηθει και καλυπτεται απο τους κανονες λειτουργειας.

Η θέση του φόρουμ σχετικά με την εκτός θέματος συζήτηση που έχει αναπτυχθεί περί greeklish, αναφέρεται στους όρους χρήσης του. Με βάση αυτούς λοιπόν, η επιλογή του τρόπου γραφής επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια των αλλοδαπών μελών που δεν έχουν την ελληνική ως μητρική τους γλώσσα, προκειμένου να επιλέξουν τον αυτόν που τους βοηθά να εκφράζονται ευκολότερα, καλύτερα και με τρόπο που μπορούν να διατυπώσουν την άποψή τους με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Θα ειναι κριμα να κλειδωσει ακομη ενα θεμα εαν δεν σταματησουν αμεσα οι προσωπικες αντιπαραθεσεις.

Οι κανονες λειτουργιας ειναι σαφεις οσον αφορα τη δημοσια προσωπικη αντιπαραθεση. Κανενας δεν εχει την ορεξη να διαβαζει τετοιου ειδους μηνυματα.

Απαγορεύεται να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.
PetBirds Forum Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας
 
Αναστασια το προτελευταιο μηνυμα σου δεν το ειδα, μαλλον ηρθε οταν εγραφα ηδη. Μαλλον γι'αυτο παρανοησες οτι απευθυνομουν σε σενα. Μολις το ειδα λοιπον, καλα λες θα παρω τηλεφωνα και θα ρωτησω.
 
Μια και είμαι μέλος θα πω την γνώμη μου...όσο και αν στεναχωρήσω κάποιους..
όταν από ταχύτητα κάποια φορά απάντησα με αγγλικούς χαρακτήρες μου έγινε παρατήρηση- σύσταση να μην το ξανακάνω.
Δείτε παρακάτω
Αγαπητέ Δημήτρη,

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να γράφεις τα μηνύματά σου στο φόρουμ με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες (μικρά γράμματα), διότι η γραφή με κεφαλαία και greeklish απαγορεύεται από τους κανόνες λειτουργίας.

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση και για ό,τι χρειαστείς, μη διστάσεις…
__________________

__________________
Τους ανθρώπους χωρίς φτερά επειδή δεν μπορούμε να τους αποκαλούμε αγγέλους, τους λέμε φίλους...


Τώρα για το θέμα μας πιστεύω ότι το μικρούλι πρέπει να το κρατήσεις μέχρι να βεβαιωθείς ότι είναι γερο και δυνατό να ανταπεξελθει στην φύση.
Αν έχει πιαστεί όταν ήταν μικρός δηλαδή ''ξεπετασιαρικο'' και δεν έχει προλάβει να ακολουθήσει τούς γονείς του σε αναζήτηση τροφής έχει μικρές πιθανότητες να ζήσει εκτός και μπει σε ομαλά σε ομάδα πουλιών του ίδιου είδους. Ρώτησε, ψάξε, διάβασε και κανε το καλύτερο για το μικρούλι...
όσο για την εξημέρωση αν κατά την διάρκεια της συμβίωση σας αν έρθετε ποιο κοντά, δεν θα επηρεάσει την συμπεριφορά του όταν μείνει ελεύθερο αφού δεν χάνει εύκολα τα φυσικά του ένστικτα...
 
Δημητρη σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Απο αλλες φωτος που ειδα οντως το λουγαρακι φαινεται μικρουλι ηλικιακια, και αυτο ηταν ενας απο τους βασικους μου φοβους για την επιβιωση του. Διαβασα επισης οτι τα λουγαρα ειναι περιπου 12 εκατοστα, το δικο μου μετα βιας φτανει τα 7-8. Ισως ειναι το ειδος η λογω ηλικιας;
 
Αν και t:
Όσοι έχετε δει παιδιά να γράφουν επανηλιμένα greeklish έχουν κάποιο λόγο.. Ο Αλέξαντρος είναι γερμανός. Μη παρεξηγείτε τον τόνο που γίνονται οι όποιοι σχολιασμοί, απλά κακά τα ψέμματα αλλιώς είναι στο γραπτό λόγο να τα διαβάζεις και αλλιώς να τα ακούς ζωντανά. Για αυτό και οι όποιες ''παρεξηγήσεις''
 
Δεν υπαρχει κανενας λόγος να συνεχιζετε τα off topic μηνυματα. Το θεμα με τα greeklish εχει απαντηθει.
 
Εφη, εσυ ξερεις καλυτερα τους φιλους σου και τις προθεσεις τους.
Το θεμα ειναι να εστιασουμε στις εποικοδομητικες συζητησεις και στην ανταλλαγη πληροφοριων κ νομιζω ολοι εχουμε την καλη διαθεση να το πραγματοποιησουμε.
 
Δημητρη σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Απο αλλες φωτος που ειδα οντως το λουγαρακι φαινεται μικρουλι ηλικιακια, και αυτο ηταν ενας απο τους βασικους μου φοβους για την επιβιωση του. Διαβασα επισης οτι τα λουγαρα ειναι περιπου 12 εκατοστα, το δικο μου μετα βιας φτανει τα 7-8. Ισως ειναι το ειδος η λογω ηλικιας;

θα ψαξω να βρω πληροφοριες για να σε βοηθισω. Ξερει κανεις την επιστιμονικη ονομασια του ειδους;
 
Δημητρη σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Απο αλλες φωτος που ειδα οντως το λουγαρακι φαινεται μικρουλι ηλικιακια, και αυτο ηταν ενας απο τους βασικους μου φοβους για την επιβιωση του. Διαβασα επισης οτι τα λουγαρα ειναι περιπου 12 εκατοστα, το δικο μου μετα βιας φτανει τα 7-8. Ισως ειναι το ειδος η λογω ηλικιας;
Μικρό δεν είναι ένα πουλί που γεννήθηκε την άνοιξη ή στις αρχές του καλοκαιριού. Τότε γεννιούνται τα πουλιά στη φύση, όπως είπε και η ShadyLady ρώτα κάποιον ειδικό σε θέματα επανένταξης των πουλιών στη φύση. Η δική μου γνώμη είναι ότι επειδή αυτά τα πουλιά πιάνονται συνήθως Οκτώβριο που έχουν απογαλακτιστεί και έχουν απομακρυνθεί από τους γονείς είναι πλήρως ικανά να επιβιώσουν στη φύση εφόσον είναι σε καλή φυσική κατάσταση. Μεγάλο ρόλο παίζουν και τα ένστικτα των αγρίων πουλιών. Ακόμη και παπαγάλοι που δεν έχουν ζήσει για γεννιές ελεύθεροι επιβιώνουν σε πάρκα μεγαλουπόλεων χωρίς να είναι στο φυσικό τους περιβάλλον. Χαίρομαι που η συζήτηση περιστρέφεται πλέον στο πως θα μπορούσε να αφαιθεί ελεύθερο το πουλί και όχι στο πως να κάνει κόλπα. Εύχομαι να το ψάξεις αρκετά και να ενημερώσεις και εμάς τους υπολοίπους για αυτά που θα μάθεις και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα αποφασίσεις ότι είναι καλύτερο για το πουλί.
 
Δε θα ασχοληθω με το θεμα λουγαρο. Παρατηρω ολο το Σαββατοκυριακο να προσπαθουνε τα διαφορα μελη να μεταπισουν ενα ατομο που εχει παρει ειδη την αποφαση του. Δε μπορω να καταλαβω τοτε γιατι δημιουργησε το post. Τι περιμενε να του πουμε μπραβο καλα κανεις κρατα το λουβαρο δε τρεχει τιποτα;
Ε λοιπον κρατα το λουβαρακι σου και κανε οτι νομιζεις. Στο συγκεκριμενο φορουμ οι πλεινοτητα των μελων εινα κατα της οποιαδηποτε κατοχης αγριου πτηνου που βρισκεται στα χερια οποιουδηποτε οχι γιατι το απαγορευουν οι κανονες αλλα γιατι ολοι πιστευουν οτι αυτο ειναι το σωστο.
Αλλα μην περιμενεις να σου πουμε πως να το φροντισεις ρωτα το φιλο στο πετ να σου τι να κανεις αφου αυτον ακους, εμας τους "ασχετους" ασε μας να πιστευουμε οτι θελουμε.

Ακομα με αφορμη το post αυτο θα θειξω κατι ακομα. Δε μπορω να καταλαβω οταν γινεται ομιλια για τους κανονες να δεχεται επιθεση χωρις λογω ο Alexandros για τον τροπο που γραφει.Alexandre δε χρειαζεται να απολογησε καθε φορα για τη γραφη σου. Γραψε οπως σου αρεσει εισαι Ελληνας του Εξωτερικου αφου δε στο απαγορευει κανενας κανονας.greeklish με τετοια συνταξη και ορθογραφια δεν εχω δει απο κανεναν.Χειριζεσαι αψογα τη γλωσσα. Οι γνωσεις ακομα και στα Κινεζικα να τις εγραφες ειναι χρησιμες

Τελος ηθελα να προτινω κατι αν θελουνε βεβαια και τα υπολοιπα μελη να μην χρησιμοποιουμε το ευχαριστω στα post που εχουν να κανουν με παρανομη κατοχη κ πουλοπιασιμο. Γιατι τα διαγραμενα μελη του φορουμ που ηταν υποστηρικτες της παρανομης κατοχης ιθαγενων πτηνων κατηγορουν τα ενεργα μελη σε αλλες σελιδες οτι ειμαστε μελη σε κεντρα απεξαρτησης και μοιραζει ο ενας στον αλλο ευχαριστω
 
Το θεμα εχει χασει εντελως τον αρχικο του σκοπο. Παρα τις προειδοποιησεις συνεχιζετε να γραφετε μηνυματα εκτος θεματος, οποτε το θεμα κλεινει.
 
Back
Top