Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ θα έλεγα από 7 ημερών και μετά μήλο και από 10 ημερών και μετά κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό να μεγαλώσουν με πρωτεΐνες και βιταμίνες (χόρτα, λαχανικά κτλ). Από κει και πέρα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις. Άλλοι δίνουν από την πρώτη μέρα χόρτα και άλλη μετά από 10 μέρες. Οι γνώμες διίστανται!

Όσο για το τάισμα, παρατηρείς την μαμά και τα μικρά και άμα δεις την μαμά να μην ταίζει και τα μικρά να μένουν ατάιστα, παρεμβαίνεις.
 
Όταν είχα καναρίνια έδινα μήλο όλο το χρόνο, και στους νεοσσούς απο την πρώτη μέρα της ζωής τους. Στα χόρτα ήμουν πιο διστακτικός και έδινα μετά απο λίγες μέρες ζωής. Οι γονείς όταν είναι μαθημένοι σε κάποια τροφή ξέρουν πως θα την ταίσουν στα μικρά τους.
 
Γιάννη κι εγώ αυτό πιστεύω. Οι γονείς ξέρουν καλύτερα. Θα δίνω μήλο κάθε μέρα. Πρασινάδα θα δώσω ξανα σε 5-6 μέρες (όταν θαναι 10 ημερών δηλαδή). Αν και με τα πατζαρόφυλλα που έδωσα χτες και σήμερα (και τα κατασπάραξαν) δεν είδα παράξενη κουτσουλίά. Ίσως βέβαια οι γονείς να επέλεξαν να μην ταϊσουν τα μικρά με πατζαρόφυλλα..
 
Ε το πολύ-πολύ να ήταν κόκκινες, το έχεις υπόψιν σου αυτό δεν τρομάζεις.
 
o ένας αρσενικός παλεύει με μανία να κάνει μπάνιο από τη ποτίστρα! Είναι το ταίρι της κανάρας που τότε είχε παρατήσει τον μικρό.
Τώρα του έβαλα μπανιέρα μέσα. έκανα καλά; βλέπω ότι πάλι με τη ποτίστρα ''ταχει βάλει''. καμία σημασία δε δίνει στην μπανιέρα

SOS βρήκα νεοσσό πεταγμένο μπροστά από τη φωλιά. Τον ζεστένω με την ανάσα μου και κουνιέται σχετικά. τον βάζω στη φωλιά πίσω ή είναι καταδικασμένος; κι αν ατον βάλω πίσω και ''παρεξηγηθεί'' η καναρα και αφήσει κ τα αλλα;

είναι νεκρός. Πιθανώς γιαυτό τον πέταξαν κι απο την φωλιά. Γιατί όμως πέθανε; Είμαι να σκάσω τώρα
 
o ένας αρσενικός παλεύει με μανία να κάνει μπάνιο από τη ποτίστρα! είναι το ταίρι της κανάρας που τότε είχε παρατήσει τον μικρό.
Τώρα του έβαλα μπανιέρα μέσα. έκανα καλά; βλέπω ότι πάλι με τη ποτίστρα ''ταχει βάλει''. καμία σημασία δε δίνει στην μπανιέρα
Η μάνα είναι αυτή;
 
Ναι.

Το θέμα είναι γτ ψόφησε; και φοβάμαι μην έχουν τα υπόλοιπα την ίδια τύχη
 

Συνημμένα

  • 20150312_172724 (1).webp
    20150312_172724 (1).webp
    1,6 KB · Προβολές: 60
Μάλλον δεν κάνει για αναπαραγωγή... Και μη χρησιμοποιείς μπανιέρα όταν κλωσσάνε.

Ψόφησε γιατί το παράτησαν.
 
Μα όμως τη βλέπω τακτικά να τα ταΐζει. και το στομάχι του μικρού ήταν γεμάτο τροφή. τα κλωσάει με μεγάλη φροντίδα
 
Ο πρόλοβος ήταν γεμάτος;
Πριν πόση ώρα τα ξαναείδες; Αν έπεσε κατά λάθος πριν ώρες από τη φωλιά και δεν ταϊστηκε, δεν άντεξε.
Αλλά πως να πέσει κατά λάθος;.. Μάλλον ένα από τα δύο τον έστειλε...
 
ο προλοβός δεν ήταν γεμάτος. Ήταν η κοιλιά γεμάτη. Γιατί όμως να του το κάνουν αυτό; Τι πιθανότητες υπάρχουν να πετάξουν κι αλλα κάτω;
 
Από τη στιγμή που έγινε η αρχή, πολλές. Πόσα μικρά έκανε;
 
είχε 5 αυγά. Πρέπει να έχουν εκκολαφτεί τα 4 σίγουρα. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ στοργική. Κάθεται πάνω τους όλη μέρα. Τα ταϊζει συχνά. ΚΑΙ το αρσενικό τα ταϊζει. Πφφφφφ... Δε ξέρω τι να πω. μήπως πήγε να πετάξει το τσόφλι και πήρε μαζί και το μικρό; Γτ αυτό πρέπει να είναι το μικρότερο απόσα έχει βγάλει
 
SOS βρήκα νεοσσό πεταγμένο μπροστά από τη φωλιά. Τον ζεστένω με την ανάσα μου και κουνιέται σχετικά. τον βάζω στη φωλιά πίσω ή είναι καταδικασμένος; κι αν ατον βάλω πίσω και ''παρεξηγηθεί'' η καναρα και αφήσει κ τα αλλα;

είναι νεκρός. Πιθανώς γιαυτό τον πέταξαν κι απο την φωλιά. Γιατί όμως πέθανε; Είμαι να σκάσω τώρα
Από την ώρα που κουνιέται δεν ήταν νεκρός και αν μπορούσε να ζεσταθεί θα επιβίωνε...
Οι λόγοι που μπορεί να βρέθηκε έξω από τη φωλιά είναι πολλοί...
Ας ξεκινήσουμε με τους πιο απλούς...
Ρηχή φωλιά...,Νύχια στο θηλυκό...Απότομη έξοδο από τη φωλιά, Μικρή αναστάτωση ή μάχη... Εσφαλμένη προσπάθεια καθαρισμού από την κανάρα κλπ.
Δεν ξέρω αν πέρα από αυτά συντρέχει κάποιος άλλος λόγος.. αλλά αυτά μου μοιάζουν πιο πιθανά...
 
Τον ζέσταινα με την ανάσα μου και έβλεπα να κουνιέται. Αλλά από ένα σημείο και μετά...χάθηκε. Αυτό που με τρομάζει τώρα είναι μήπως ΞΑΝΑ συμβεί κάτι τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τις πιθανότητες να συμβεί ξανά; Πφφφφ...
 
Εξωτερική έχω
Παρακολούθησε μην είναι ρηχή... αν κρίνεις πως ναι ή υπάρχει πρόβλημα με τη μετακίνηση του θηλυκού... Τοποθέτησε ένα ξυλάκι... μια πατήθρα στην είσοδο της φωλιάς έτσι ώστε να σηκωθεί η βάση της εισόδου της 1,5 περίπου εκατοστό...
Έτσι και προσεκτικά θα μπαίνουν ή θα βγαίνουν οι γονείς και τα μικρά δύσκολα θα βρεθούν έξω από τη φωλιά
 
Back
Top