Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τελικά η μιά από 3 αυγά έχει 1 μικρό (το οποίο είναι και τετράπαχο), και η άλλη από 5 αυγά έχει 2 μικρά, 2 αυγά +1 μικρό που είχε πέσει απ τη φωλιά και χάθηκε :/
 
Γερα και δυνατα να γινουν.. Το τετραπαχο θα ειναι το τυχερο σου :)
 
Ερώτηση... Ο ''φίλος" μας που δεν έχει αδερφάκια είναι πραγματικά πολύ μεγαλωμένος, χοντρός θα έλεγα. Προφανώς γτ και οι 2 γονείς ταΐζουν μόνο αυτόν. Αντίθετα, από την άλλη γέννα τα δύο αδελφάκια (εκκολάφτηκαν 2 μέρες μετά το άλλο που ανέφερα) είναι σχετικά μικρόσωμα, φοβάμαι μήπως υποσιτίζονται. Αν και ταΐζονται και απ τους 2 γονείς. Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ο μοναχουλης ειναι ανεπτυγμενος γιατι ειναι ο μονος που ταιζεται - λογικο. Τα αλλα δυο θα ειναι σαφως πιο μικρα, αλλα μπορεις να δεις αν ταιζονται απο τον προλοβο τους, αν εχει φαγακι τακτικα ολα ειναι καλα. Αν διαπιστωσεις οτι ειναι αταιστα μπορεις να τους δινεις λιγο φαγακι εξτρα,ωστε να εχουν δυναμεις να ζητησουν απο τους γονεις το φαγητο. Κατα τα αλλα μην επεμβαινεις, ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της και το ενστικτο των γονιων να δουλεψει!
 
ο πρόλοβος τους είναι σχεδόν πάντα γεμάτος. Είναι 6 ημερών και δίνω πλέον φύλλα και άνθη μπρόκολου, πατζαρόφυλλα και μήλο. Έχω στο σπίτι τροφή για νεοσσούς αλλά δε θέλω να μπώ στη διαδικασία με τη σύριγγα γτ φοβάμαι ότι θα ''παρεξηγηθούν'' οι γονείς (όπως στην άλλη φορά, που τελικά παράτησαν το μικρό και ψόφησε).
 
Άμα είναι γεμάτος είναι όλα μια χαρά. Τι να κάνουμε τα μοναχοπαίδια είναι πιο καλοταισμένα :)
 
ο πρόλοβος τους είναι σχεδόν πάντα γεμάτος. Είναι 6 ημερών και δίνω πλέον φύλλα και άνθη μπρόκολου, πατζαρόφυλλα και μήλο. Έχω στο σπίτι τροφή για νεοσσούς αλλά δε θέλω να μπώ στη διαδικασία με τη σύριγγα γτ φοβάμαι ότι θα ''παρεξηγηθούν'' οι γονείς (όπως στην άλλη φορά, που τελικά παράτησαν το μικρό και ψόφησε).
Το λάθος στο τάισμα των νεοσσών δεν είναι αυτό που περιγράφεις, αλλά ο χρόνος και η ποσότητα της τροφοδοσίας. Αν για παράδειγμα ταΐσω καλά τους νεοσσούς (άναρχα και χωρίς πρόγραμμα)... όσες φορές θα πάνε οι γονείς να τα ταΐσουν τα μικρά τους, θα τα βρίσκουν απόλυτα ταϊσμένα και φορά στην φορά εξασθενίζει η διάθεσή τους αλλά μπορεί όπως λες να "παρεξηγηθούν" και τα παρατήσουν.
Από την εικόνα των ταϊσμένων νεοσσών μπορούμε να διαπιστώσουμε πιο υστερεί σε ανάπτυξη και ποιο από τα μικρά της φωλιάς είναι πλημμελώς ταϊσμένο και επικουρικά να συνδράμουμε με την ειδική κρέμα των νεοσσών... και πάντα μετά τους γονείς.
Αν αναρωτηθούμε για το ποια χρονικά μπορεί να είναι αυτή η στιγμή της επικουρικής τροφοδοσίας τους, θα απαντούσα τρεις περίπου ώρες μετά την αυγή και μισή ίσως και λιγότερο πριν τη δύση... με την τελευταία να παραμένει η σημαντικότερη και περισσότερο κρίσιμη για τους μικρούς φίλους μας... από τις δύο. Εγώ αυτό κάνω, όταν φυσικά μπορώ, διαφορετικά δεν κάνω τίποτε.
 
To θέμα είναι ότι διστάζω πάρα πολύ να ταΐσω γιατί την προηγούμενη φορά ''παρεξηγήθηκαν'' και το πουλάκι πέθανε. Επομένως θα ρισκάρω να μην ταΐζω. Απλώς κάθε μέρα θα προσφέρω λαχανικά και αυγό βραστό (αυγοτροφή υπάρχει πάντα)
 
Ακριβως Νικο, ειναι αυτο που πρεπει να κανεις. Σε λιγες περιπτωσεις ειναι επιβεβλημενη η παρεμβαση μας σστο ταισμα, οποτε καντο μονο αν διαπιστωσεις οντως οτι δεν ταιζονται, και αυτο οχι για να τα χορτασεις αλλα για να τους δωσεις δυναμη για να διεκδικησουν φαγακι!
 
To θέμα είναι ότι διστάζω πάρα πολύ να ταΐσω γιατί την προηγούμενη φορά ''παρεξηγήθηκαν'' και το πουλάκι πέθανε. Επομένως θα ρισκάρω να μην ταΐζω. Απλώς κάθε μέρα θα προσφέρω λαχανικά και αυγό βραστό (αυγοτροφή υπάρχει πάντα)
Πολλές φορές ο μικρότερος σε ηλικία και μέγεθος νεοσσός, μένει πίσω από το τάισμα μια και οι γονείς βρίσκουν ευκολότερα τα μεγαλύτερα, ψηλότερα και ποιο ανοικτά στόματα των αδερφών του για να θέσουν την τροφή. Αν δεν έχουν εμπειρία και υπομονή να ψάξουν και τον βενιαμίν της παρέας, δεν θα τον ταΐσουν και μοιραία έρχεται κι ο θάνατος.
Αμέσως μετά το τάισμα των γονιών μπορούμε να δούμε και αν υπάρχει ανάγκη μια δυο φορές να βοηθήσουμε το μικρό...
Φυσικά όπως όλες οι παρεμβολές του ανθρώπου έχει τα θετικά αλλά και τα αρνητικά της...
Ο καθένας εκτιμά κατά περίπτωση.
 
ο μικρός μαλινουά έχει μεγαλώσει τόσο πολύ που ξεκινάει να βγάζει φτερά και τα μάτια σχεδόν άνοιξαν. Πλέον η μαμά δεν μπορεί να του σκεπάζει όλο το σώμα, το κεφάλι μένει ακάλυπτο. Ελπίζω να μην είναι θέμα αυτό. Ανησυχώ μήπως παγώσει το βράδυ
 
ο μικρός μαλινουά έχει μεγαλώσει τόσο πολύ που ξεκινάει να βγάζει φτερά και τα μάτια σχεδόν άνοιξαν. Πλέον η μαμά δεν μπορεί να του σκεπάζει όλο το σώμα, το κεφάλι μένει ακάλυπτο. Ελπίζω να μην είναι θέμα αυτό. Ανησυχώ μήπως παγώσει το βράδυ
Η μαμά κανάρα ξέρει καλύτερα! Μην αγχώνεσαι! 😉 Με το καλό να μεγαλώσει και να βγει στο κλαρί!
 
H άλλη γέννα που μου έδωσε 2 μικρούς είναι διασταύρωση red-brown mosaic με θηλυκό timbrado . είμαι περίεργος να δω τι θα προκύψει... Τι χαρακτήρα και φωνές θα έχουν οι 2 μικροί (αν δεν είναι και οι 2 θηλυκοί βέβαια)!

Αισίως αύριο θα κλείσουν την 9η μέρα ζωής. Προσφέρω κάθε μέρα πατζαρόφυλλα ή φύλλα μπρόκολου ή άνθη μπρόκολου + αυγό + αυγοτροφή. Και φυσικά σπόρους για τους γονείς. και 2 φορές τη βδομάδα βάζω μήλο.

Πρέπει να αλλάξω κάτι στη διατροφή τώρα που μεγαλώνουν; Και αν ναι, τι;
 
Γιατί μωρέ Νικόλα, τα'κανες αχταρμά; ..Ζήτα να σου δώσουμε ένα timbrado και βρες ένα φορέα red brown .. 😡
 
Πρέπει να αλλάξω κάτι στη διατροφή τώρα που μεγαλώνουν; Και αν ναι, τι;
 
Αισίως αύριο θα κλείσουν την 9η μέρα ζωής. Προσφέρω κάθε μέρα πατζαρόφυλλα ή φύλλα μπρόκολου ή άνθη μπρόκολου + αυγό + αυγοτροφή. Και φυσικά σπόρους για τους γονείς. και 2 φορές τη βδομάδα βάζω μήλο.
 
Εγω το μηλο το χω καθημερινα, δειχνουν ιδιαιτερη προτιμηση στην τροφη των μικρων με αυτο,ισως γιατι γινεται σαν πολτος ευκολα.
 
Back
Top