Αναπαραγωγή Επιτέλους το τσόφλι έσπασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης passenger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αισίως αύριο θα κλείσουν την 9η μέρα ζωής. Προσφέρω κάθε μέρα πατζαρόφυλλα ή φύλλα μπρόκολου ή άνθη μπρόκολου + αυγό + αυγοτροφή. Και φυσικά σπόρους για τους γονείς. και 2 φορές τη βδομάδα βάζω μήλο.
Συνέχισε έτσι. Απλά κάθε μέρα να δίνεις από κάτι διαφορετικό, όχι κάθε μέρα όλα αυτά. Δίνε εναλλάξ μια μέρα πατζαρόφυλλα, μία μπρόκολο, μία μήλο κτλ. Αφού είναι 9 ημερών και δεν έχεις θέμα συνέχισε έτσι! "οσο μεγαλύτερη ποικιλία δίνεις τόσο καλύτερα!
 
Μωρέ θέλω να τα ταϊσω κι εγώ ο ίδιος με σύριγγα αλλά φοβάμαι. Γιατί όταν το είχα κάνει στη πρώτη γέννα τα παράτησε η μαμά..
 
Προσπάθησα να βάλω πάνω απ το αυγό και λίγο τριμμένο πορτοκάλι. Αλλά δε βλέπω να το πλησιάζουν οι γονείς..
 
Νομίζω ότι λίγο ξύσμα θα πρόσφερε vit. C. Λες να τα βλάψει. Αν είναι να το αφαιρέσω
 
Εγώ και στα μεγάλα με προσοχή σε μικρές ποσότητες το δίνω. Δεν ξέρω, απλά το θεωρώ προχωρημένη τροφή. Καλύτερα το μήλο.
 
Πότε δεν έχω δώσει πορτοκαλί στα καναρίνια μου τόσα χρόνια και πόσο μάλλον σε νεοσσους 8 ημερών. Θα πρότεινα να το βγάλεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
ο αρσενικός ξεκίνησε να βατεύει την θηλυκή. Ανησυχώ, αν γεννήσει αυγά λογικά θα εγκαταλείψει τους νεοσσούς.

Ακούω λύσεις!
 
ο αρσενικός ξεκίνησε να βατεύει την θηλυκή. Ανησυχώ, αν γεννήσει αυγά λογικά θα εγκαταλείψει τους νεοσσούς.

Ακούω λύσεις!
Η διαδικασία ξεκινά πάντα νωρίτερα... ίσως και από τη 10-12 μέρα των νεοσσών... όμως η φωλιά θα γίνει στην ώρα της και αν υπάρχει και ο αρσενικός τα μικρά δεν κινδυνεύουν καθόλου.
 
ο νεοσσός είναι 12 ημερών. Δηλαδή να μην κάνω τίποτα; να μην χωρίσω τον αρσενικό από τη θηλυκή και τον νεοσσό?
 
ο νεοσσός είναι 12 ημερών. Δηλαδή να μην κάνω τίποτα; να μην χωρίσω τον αρσενικό από τη θηλυκή και τον νεοσσό?
Τοποθέτησε μια ακόμη φωλιά, δώσε λίγο υλικό φωλιάς, όταν τελειώνει να δίνεις νέο και όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία (μετά το 4 αυγό), χωρίζεις τα μικρά με τον πατέρα κι αφήνεις την μητέρα στη νέα φωλιά μόνη της.
Αν στην αρχή δεις υλικό στην παλιά φωλιά μην ανησυχήσεις... απλά να μας ενημερώσεις για νέες οδηγίες.
 
Η φωλιά που έχω είναι εξωτερική. Μπορώ να βάλω άλλη μια εξωτερική ή θαταν καλύτερο να βάλω μια εσωτερική;
 
Η φωλιά που έχω είναι εξωτερική. Μπορώ να βάλω άλλη μια εξωτερική ή θαταν καλύτερο να βάλω μια εσωτερική;
Δοκιμάζεις, υποψιάζομαι πως θα πάει στην παλιά...
Βάλε όμως μια εσωτερική απέναντι και μια εξωτερική... και βλέπουμε.
 
υποψιάζομαι ότι απόψε δε θα κοιμηθεί στη φωλιά αλλά στο κλαράκι η ''μαμά''. Αυτό είναι καταδικαστικό για έναν νεοσσό 12 ημερών; Έχει αρκετό φτέρωμα (είναι αρκετά μεγάλος γτ δεν έχει αδέλφια αυτός), αλλά μήπως το βράδυ παγώσει δίχως τη μαμά;
 
Όταν η μαμά αποφασίσει να κοιμηθεί έξω... σίγουρα οι νεοσσοί δεν έχουν ανάγκη...
Ειδικά αν έχουν παρέα, εναλλάσσονται κι αυτός που κρυώνει χώνεται από κάτω...
Αλλαγές θέσεων συνέχεια.
Μην ανησυχείς... όλα θα πάνε όπως ορίζει η φύση.
 
Δεν είναι λίγο νωρίς για δεύτερη φωλιά; Δίνοντας δεύτερη φωλιά δεν είναι σαν να της ενισχύουμε το ένστικτο να αφήσει το μικρό και να προχωρήσει σε δεύτερη γέννα; Ο μπαμπάς ταίζει το μικρό?
 
Δεν είναι λίγο νωρίς για δεύτερη φωλιά;
Και χωρίς τη φωλιά, (αν αποφασίσει να φτιάξει), θα βρεθούν τα μικρά στον πάτο του κλουβιού.
Δίνοντας δεύτερη φωλιά δεν είναι σαν να της ενισχύουμε το ένστικτο να αφήσει το μικρό και να προχωρήσει σε δεύτερη γέννα;
Αν μπορούσε να γίνει τόσο έντονο αυτό, δεν θα κατέφευγαν σε ακριβά αναπαραγωγικά ενισχυτικά... μια δυο φωλιές θα έφταναν. Ο κύριος "φόρτος" για το τάισμα των μικρών σε κανονικές συνθήκες περνά σταδιακά από το θηλυκό στο αρσενικό...
Η φωλιά πρέπει να βρίσκεται στη θέση της νωρίτερα, ώστε να μπει στις μελλοντικές επιλογές και τα "κατασκευαστικά" σχέδιά του.
Όταν εμείς δούμε πως χρειάζεται μόνο σε λίγες περιπτώσεις δεν είναι αργά...
Αυτά ξέρουν... εμείς όχι.
 
Back
Top