Αναπαραγωγή Επιτελούς τα budgies μου ζευγάρωσαν

δεν νομιζω πως ειναι φυσιολαγικο να μαδανε εδω και εξη μηνες...🙄... Ειναι σιγουρα αρσενικο θυληκο; Στυλε πμ απο ποιο μαγαζι τα πηρες
 
Απευθύνομαι στους ενδημούντες στον Βόλο και σε γύρω κοντινές περιοχές.
Γνωρίζετε κάποιον από όπου θα μπορούσα να προμηθευτώ, ένα εξακριβωμένο προς αναπαραγωγή ζευγάρι budges, ή ένα νεαρό budge για να προσπαθήσω να το εξημερώσω;
 
εγω νεαρο πηρα απο το pet stories και καθετε τωρα στο χερι μου. Για ζευγαρι εχει ενηλικα το αηδονι(αρχη της παραλιας)... Τημες στο πρωτο το βρηκα 18€ στο δευτερο 22€;
 
τωρα εξακριβομενο δεν ξερω γιατι τα εχουν αρκετα μαζι σε μια κλουβα, αλλα παρατιρισετα μπορει να δεις καποιο να ταϊζει ενα αλλο... Εγω τον δικο μου τον ειδα να δοκιμαζει με το ποδι του μια θηλθκια... Και σκεφτομαι να παω να δω μηπως την εχουν ακομα(πραγμα απιθανο μετα απο δυο μηνες)... Θελω να παρω και εγω ενα θηλυκο...
 
Ρώτησα μήπως και υπάρχει εδώ στα μέρη μας κάποιος εκτροφέας.
Θα περιμένω λίγο ακόμη για να δώ τί θα κάνουν τα δικά μου τα διαβολάκια.
Από εχθές, παρατήρησα σε αραιά διαστήματα μιά αλλαγή συμπεριφοράς στον αρσενικό. Κάποια μικρά τιτιβίσματα, διαφορετικά από τα άλλα, με ταυτόχρονο κούνημα της ουράς του εμπρός-πίσω.
Πάντως την φωλιά την ξαναέβαλα σήμερα το πρωί.
 
Καλησπέρα.. Τα Budgies ζευγάρωσαν οπως έιχα γράψει... Το πρώτο αυγό το είδα στις 12/10... Πριν απο 2 μέρες εκανα ωοσκόπηση και εχουν πουλακια μέσα, αλλά ακομα να σκάσουν... Τωρα φοβαμαι για την θηλυκια ειναι πολυ καιρο μεσα στην φωλια και δεν θελω να εξαντληθει, τι να κανω; να τα βγαλω τα αυγά και την φωλία;
 
Ποσα ειναι τα αυγα; Καθε ποτε εκανε τα αυγα, καθε 2 ημερες, οπως ειναι το φυσιολογικο; Αρχισε να κλωσσαει απο το πρωτο αυγο;
 
ειναι 4 τα αυγα και ναι αν δεν κάνω λάθος τα γενναγε καθε 2 μέρες... Δεν πρόσεξα ποτε αρχισε να κλωσσαει αλλα απο το πρωτο αυγό δεν την είδα εξω απο την φωλια σχεδον ποτε
 
Κ απο το τελευταιο το αυγο να αρχισε το κλωσσημα, παλι οι μερες εχουν περασει😕, δεν ξερω, εισαι σιγουρος για την ημερομηνια, ε;
 
Ταπεινη μου γνωμη, οι μερες εκκολαψης εχουν περασει το φυσιολογικο, μπορει μεν να μην ειναι ασπορα, εφοσον εκανες ωοσκοπηση κ τα ειδες, αλλα να μην καταφεραν τα μικρα να βγουν☹
 
κρίμα, σήμερα θα πάρω τα αυγά γιατι θέλω να φροντίσω την θηλυκία...
 
λοιπόν πήρα τα αυγά... Όλα είχαν μέσα πουλάκια αλλα όλα ήταν νεκρά, τι παρατηρησα.. Σχεδόν και στα 4 αυγά ήταν φαγωμενο το τσόγλι απο μέσα,ήταν σχδον διαφανο, επίσης παρατήρησα οτι σε ένα αυγό είχε μια πολύ μικρή τρυπίτσα σαν απο ράμφος,ένα άλλο αυγό ήταν στραπατσαρισμένο αλλα όχι σπασμένο, τέλος τα άλλα 2 δεν είχαν ουτε τρύπες ούτε σπασίματα... Κριμα τα μικρά...
 
Προφανως δεν υπηρχε αρκετη υγρασια ωστε να μπορεσουν να σκασουν τα αυγα..
 
Poli sosto afto pou lei o Fotis.

Defteri periptosei, i thiliki apo kapio logo afine ta ayga gia mia ora i pano kai tha pethenoune apo to krio.
 
η θυληκιά ηταν στην φωλία συνεχεια, αυτό με την υγρασία πως μπορώ να το αντιμετωπίσω σε μελλοντικες γέννες;
 
Gia na exei arketa ygrasia boris na kaneis ta aksis:

1. Dio meres prin tin mera pou prepei na nanoigi to proto aygo, dinis ta poulia mia baniera me nero. Otan i thiliki kanei banio, aytomato otan kathete pali, brexei ta ayga.

2. An den kanei banio, psekaseis tin folia meza kai ta ayga me LIGO nero, omos ligo, oxi na ginete olo laspi meza stin folia.

3. Boris na perneis ena pinelo kai na "bafeis" ta ayga ligo me nero.

Ola afta ginete peripou 2 meres prin anoigoune ta ayga, oxi gnoritera.
 
''Το θηλυκό γυρίζει τα αυγά σταδιακά για να εξασφαλίσει την ομοιόμορφη θερμοκρασία τους και να αποφευχθεί η συγκόλληση μεταξύ μεμβράνης και εμβρύου. Επίσης έχει την δυνατότητα να ρυθμίσει την υγρασία μες την φωλιά, για να μην ξεραθεί το εσωτερικό του αυγού, πράγμα που μένει μέχρι σήμερα ανεξήγητο και θεωρείται σχεδόν ένα μικρό θαύμα. ''
PAPAGALAKIA.GR

Δεν νομίζω να ήταν πρόβλημα υγρασίας αν υπολογίσουμε τον παραπάνω παράγοντα, μήπως είναι το δεύτερο που αναφέρει ο Αλέξανδρος; Δηλαδή οτι τα άφησε να κρυώσουν;
 
όταν τα πηρα ήταν ζεστά, αλλά το ένα αυγό ήταν κολλημενο στην μεμβράνη οπώς λεει πιο πάνω ο inca1099.
Μήπως επειδή ήταν πρωτάρα δεν κατάφερε να κάνει όλα τα παραπάνω; και την τρυπίτσα πως την εξηγούμε; Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν τους ξανα βάλω την φωλία θα είναι χρησιμες πληροφορίες
 
Back
Top