Επιτρέπονται τα βότανα στις γάτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλημέρα παιδιά.
Έχει εδώ και 5 μήνες που ταΐζω την γάτα της γειτονιάς μου.
Η οποία έχει και δύο μικρά τώρα τα οποία μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα μπορώ να πω.
Ακόμη τα θηλάζει, αλλά τρώνε και κροκέτες και κονσέρβες που τους δίνω καθημερινά.
Κονσέρβες μπορώ να τις δίνω και κάθε μέρα;
Επίσης μπορώ μαζί με τις κονσέρβες να προσφέρω και βότανα;
Το κακό είναι ότι δεν τρώνε μόνο τις δικές μου τροφές.
Τρώνε και από την γειτόνισσα η οποία τις δίνει κανονικό φαγητό εκτός από κροκέτες.
Κάποια στιγμή έδινε στη μάνα ωμά ψάρια και είχε σκουλήκια.
Της κάναμε θεραπεία αλλά αν τα δίνει να τρώνε ότι να ναι στο τέλος θα πεθάνουν.
Πρόσφατα κιόλας την κάναμε στείρωση γιατί δεν γινόταν αλλιώς.
Αν μπορούσα θα τις έπαιρνα σπίτι αλλά εκτός το ότι δεν έχω που να τις βάλω, η μάνα μου έχει αλλεργία οπότε τις φροντίζω όσο μπορώ έτσι.
Οι γάτες μένουν στην αυλή των γειτόνων μας.
Οι οποίοι στην αρχή τα ταιζαν αλλά τώρα δυστυχώς δεν τα δίνουν ούτε νερό.
Η αυλή τους είναι σε άθλια κατάσταση και θέλω να τα πάρω από εκεί αλλά θα μου πάρει πολύ χρόνο.
Έχω σκοπό να αγοράσω ένα σπιτάκι και κρεβατακια και να τα βάλω την αυλή του δίπλα σπιτιού.
Το σπίτι αυτό δεν έχει φτιαχτεί εντελώς και οι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται πια να το τελειώσουν αλλά ούτε και μπορούν.
Κι εφόσον έχω τα κλειδιά θέλω να τα βάλω εκεί μιας που θα μπορώ να καθαρίζω τον χώρο.
Γιατί την είπα την διπλανή να σκουπίσει την αυλή της αλλά δεν την καθαρίζει με τίποτα.
Βρομάει ρε παιδιά και δεν της το είπα μόνο για τις γάτες αλλά και για εμάς.
Αυτά λοιπόν είναι τα γατίνια μου!
💕

[automerge]1573637484[/automerge]
IMG_20191113_112025.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλές πληροφορίες Εύα, μπερδεύτηκα!
Βότανα θα έλεγα όχι γιατί το γαστρεντερικό σύστημα των γατών είναι πολύ περίεργη φάση. Θα σου πει και ο Ανέστης που ξέρει απο αυτά. Εγώ γράφω πιο πολύ γιατί μου αρέσουν τα τιγράκια.

Πρόσφατα κιόλας την κάναμε στείρωση γιατί δεν γινόταν αλλιώς.
Μου μοιάζει πιο λογικό να κάνατε στείρωση στην γειτόνισσά σας παρά σε μια λεχώνα γάτα.
 
Μου μοιάζει πιο λογικό να κάνατε στείρωση στην γειτόνισσά σας παρά σε μια λεχώνα γάτα.
Χάχα δεν ξέρω από αυτά εγώ Δημήτρη.
Αλλά και η κτηνίατρος δεν ανέφερε κάτι. Την στειρωσε κανονικά.
 
Αυτά λοιπόν είναι τα γατίνια μου!
💕
Πραγματικά, μου άρεσε τόσο πολυ αυτή η."λανθάνουσα" γλώσσα. Εύα, μπράβο σου που τα νοιάζεσαι και τα φροντίζεις.
Να ρωτήσω κάτι όποιον ξέρει να μου απαντήσει...
πώς γίνεται να έκανε πρόσφατα στείρωση και να τα θηλάζει ακόμα; Νόμιζα ότι αυτό δεν είναι δυνατό οργανικά.
Καλύτερα που η γειτόνισσα δεν τα ταΐζει, κι έτσι μπορείς να κρατήσεις λογαριασμό τι τρώνε, όσο αυτό γίνεται σε ελεύθερες γάτες.
 
Εγώ πάλι γνωρίζω πως οι γάτες τρώνε κάποιες ''πρασινάδες'' αλλά δεν γνωρίζω ποιες είναι αυτές (μπορεί να παίζουν ρόλο φαρμάκων)...
Μου μοιάζει πιο λογικό να κάνατε στείρωση στην γειτόνισσά σας παρά σε μια λεχώνα γάτα.
... Πώς γίνεται να έκανε πρόσφατα στείρωση και να τα θηλάζει ακόμα; Νόμιζα ότι αυτό δεν είναι δυνατό οργανικά.
Συμβαίνουν και παράξενα πράγματα...
 
Πραγματικά, μου άρεσε τόσο πολυ αυτή η."λανθάνουσα" γλώσσα. Εύα, μπράβο σου που τα νοιάζεσαι και τα φροντίζεις.
Να σαι καλά Γιάννη.
Ακόμη δεν τα έχω βρει ονόματα και τα μικρά τα λέω γατίνια και την μάνα τους ψιψινα.
Αυθόρμητα μου βγήκε η λέξη γατίνι όταν μια μέρα φώναζα το αρσενικό να έρθει να φάει και με έγραφε.

Στην γειτονιά κυκλοφορεί και ο μπαμπάς τους αλλά η μάνα τον διώχνει όταν πηγαίνει κοντά στα μικρά.

πώς γίνεται να έκανε πρόσφατα στείρωση και να τα θηλάζει ακόμα; Νόμιζα ότι αυτό δεν είναι δυνατό οργανικά.
Και εμένα μου φαίνεται περίεργο αλλά η κοιλιά της είναι ελάχιστα φουσκωμένη ακόμη και πίνουν γάλα κανονικά γιατί το είδα καθαρά το πρωί που θήλαζαν και καταπιναν το γάλα.
Νόμιζα στην αρχή πως απλά έψαχναν για γάλα αλλά τελικά έπιναν κιόλας.
 
Ωραίες γάτες. Μπορείς να δίνεις κονσέρβα και κάθε μέρα δεν θα πάθουν κάτι.
Εγώ πάλι γνωρίζω πως οι γάτες τρώνε κάποιες ''πρασινάδες'' αλλά δεν γνωρίζω ποιες είναι αυτές (μπορεί να παίζουν ρόλο φαρμάκων)...
Το κοινό χορτάρι τρώνε Σισσυ που τις βοηθάει στον καθαρισμό του στομάχου.
 
Εύα δεν έχουν αν'αγκη απο βότανα. Αυτο που θέλουν να φάνε απο πρασινάδα το βρίσκουν αφού ζουν έξω και τρώνε όσο κι όταν θέλουν. Αν παρόλα αυτά θέλεις να δώσεις μπορείς να φυτρώσεις σιτάρι ή κριθάρι σε ένα γλαστράκι ή πλαστικό κύπελο, αυτά τους κάνουν καλό στο πεπτικό τους σύστημα. Μπορείς επίσης αν θέλεις να βρεις catnip σε κάποιο πετ σοπ, ίσως τα σπόρια του και να το φυτέψεις εσύ. Τα σκουλήκια δεν τα κολλάνε απο ωμά ψάρια αλλά επειδή ζουν έξω και τα παράσιτα υπάρχουν στο περιβάλλον. Κάθε 2-3 μήνες αν τους δίνεις χάπι για τα σκουλήκια δεν θα έχουν πρόβλημα.

Ναι, γίνεται μια στειρωμένη γάτα να θηλάζει. Η αφαίρεση του πλακούντα κατά τον τοκετό δίνει εντολή στο σώμα για τη γαλουχία αλλά και ο θηλασμός ο ίδιος ως αντανακλαστικό. Τα γατιά αυτά όπως καταλαβαίνω θήλαζαν ήδη και πριν τη στείρωση καθώς φαίνονται μεγάλα άρα για όσο τους επιτρέπει η μάνα τους να θηλαζουν θα έχει και κάτι να τους δινει. Μπορεί βέβαια κι απλά να τους αφηνει να το κάνουν χωρίς να έχει τίποτα. Κάποιες έχουν πολύ υπομονή με τα γατάκια τους και κάποιες όχι τόση μετά απο ένα διάστημα. Η χρόνια στειρωμένη σκυλίτσα μιας φίλης μου κατέβασε γάλα και θήλασε κουτάβια που μάζεψαν απο τα σκουπίδια επειδή τα κουτάβια τη θήλαζαν κι αυτή τα άφηνε.
 
Τα γατιά αυτά όπως καταλαβαίνω θήλαζαν ήδη και πριν τη στείρωση καθώς φαίνονται μεγάλα
Ναι θήλαζαν και πριν. Όλη μέρα για την ακρίβεια όπως και τώρα γιαυτό και δεν τρώνε πολύ ότι τα δίνω εγώ.
 
Το catnip θα σου προτείνω να μην το φυτέψεις σε μέρος που έχουν πρόσβαση γάτες, όσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό. Παρότι δεν είμαι ειδικός στο συγκεκριμένο πεδίο, έχω διαβάσει πολλές φορές ότι το χόρτο αυτό ασκεί ιδιαίτερη έλξη στις περισσότερες γάτες, και έχει και κάποιο είδος ευφορικής επίδρασης, με αποτέλεσμα, αν είναι σε ελεύθερα προσβάσιμο μέρος, θα μαζεύονται πολλές γάτες, και ίσως αυτό να μην είναι ασφαλές όσο τα γατάκια είναι μικρά. https://www.tetrapodo.gr/frontida/f...ναι-το-catnip-και-γιατί-το-λατρεύουν-οι-γάτες
 
Εύα καλύτερα να μη τους δίνεις βότανα, κάποια μπορεί να είναι τοξικά για τις γάτες και άθελα σου να τους κάνεις κακό αντί για καλό. Εκτός αν έχεις όρεξη να ψάξεις ένα - ένα, να δεις τι κάνει και τι όχι. Γενικά καλό είναι να αποφύγεις αυτά που μπορεί να επηρεάζουν τη συμπεριφορά τους, μιας και είναι αδέσποτα. Ένα χαλαρωμένο ή υπερδραστήριο λόγω κάποιου βοτάνου αδέσποτο γατί, δεν ξέρω πόσο ασφαλές/προσεκτικό μπορεί να είναι.
Επίσης και τα μπαχαρικά, ειδικά τα καυτερά, καλό είναι να αποφεύγονται.
Το catnip είναι το ναρκωτικό της γάτας... Κάτι σαν κάνναβη σε ότι αφορά στην επίδραση που έχει στις γάτες. Το χρησιμοποιούν σαν treat για να τις εκπαιδεύουν, επειδή τις "ανεβάζει". Θα το πρότεινα μόνο για δεσποζόμενο γατί, σαν βοήθημα για εκπαίδευση και επειδή οκ, έχουν λίγη πλάκα (σα δε ντρέπομαι 😋).
Κονσέρβες μπορείς να τους δίνεις και κάθε μέρα δε θα πάθουν τίποτα, αλλά οικονομικά δε νομίζω να σε συμφέρει. Καλύτερα να πάρεις κροκέτες σε διάφορες γεύσεις για ποικιλία και αν έχεις όρεξη μπορείς να αγοράζεις και να τους δίνεις κάπου κάπου κανένα φτηνό ψαράκι βραστό ή φτερούγες κοτόπουλο βραστές με ρύζι.
Επίσης αφού είναι αδέσποτα μη μπεις σε έξοδα για να αγοράσεις σπιτάκι κλπ, εκτός αν θα είναι σε χώρο που μόνο εσύ θα έχεις πρόσβαση.. Ένα μεγάλο χαρτόκουτο από το σ/μ της γειτονιάς που θα αλλάζεις όποτε χρειάζεται, σκεπασμένο με νάηλον και μέσα βάλε τους εφημερίδες και καμια παλιά κουβέρτα ή ότι έχεις...
 
Σε ευχαριστώ πολύ.
Το θέμα είναι ότι εγώ προσεχω τι τροφές δίνω.
Αλλά η γειτονισσα πιο κάτω τους δίνει φαγητά με μπαχαρικά κτλ.
Της λέω να μην τα δίνει κάτι άλλο εκτός κροκέτες αλλά αυτή δεν καταλαβαίνει.
Λέει δεν παθαίνουν τίποτα.
Με έχει σκάσει.
 
Μωρέ δίκιο έχεις, οι περισσότεροι δε μπορούν να καταλάβουν οτι δεν τρώνε και τα ζώα όπως οι άνθρωποι.
Αλλά τουλάχιστον όσο τα ταϊζεις εσύ, ίσως περιορίσουν να τρώνε από τη γειτόνισσα και γενικά τριγύρω, οπότε κι αυτό καλό θα είναι. Όπως και να χει, τα γατιά έχουν αδυναμία στο φαγητό και από τη στιγμή που είναι αδέσποτα, έτσι κι αλλιώς δε μπορείς να ελέγξεις τι θα τρώνε.
 
θέλω να τα πάρω από εκεί αλλά θα μου πάρει πολύ χρόνο.
Πολύ δύσκολα θα αφήσουν τον χώρο γνωρίζουν, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους βάζεις νερό και φαγητό στο χώρο του γείτονα για να τα υποστηρίξεις μέχρι να ανεξαρτητοποιηθούν.
 
Νομίζω εξαρτάται από τη μαμά περισσότερο. Πόση εμπιστοσύνη έχει στην Εύα για να την ακολουθήσει στο νέο μέρος και πόσο ασφαλές θα της φανεί σχετικά με εκεί που είναι τώρα.
 
user20443 είπε:
Νομίζω εξαρτάται από τη μαμά περισσότερο. Πόση εμπιστοσύνη έχει στην Εύα για να την ακολουθήσει στο νέο μέρος και πόσο ασφαλές θα της φανεί σχετικά με εκεί που είναι τώρα.
Παρόλο που με γνωρίζει καιρό δεν μου έχει πολύ εμπιστοσύνη και με φοβάται λίγο.
Σήμερα το απόγευμα τις έβαλα καινούργια τροφή να φάνε και μετά έπαιξα με τα μικρά στην αυλή μου.
Μόνα τους ήρθαν και η μάνα περίμενε απέξω..
Ύστερα πήγα να την χαϊδέψω κι αυτή με χτύπησε με το πόδι της στο χέρι μου.
Έμεινα! Δεν το περίμενα!
Μου άφησε και 3 γρατζουνιές! 🙄
 
Ύστερα πήγα να την χαϊδέψω κι αυτή με χτύπησε με το πόδι της στο χέρι μου.

Όταν είναι έτοιμη θα έρθει μόνη της να τριφτεί πάνω σου. Όσο και να μην το πιστεύεις γίνεται. :)
 
Καλημέρα παιδιά... Την κέρδισα και την μάνα!
Αλλά η χαρά ίσως κρατήσει λίγο!
Θα δείξει!
Οχτώ παρά βγήκα έξω για να τις βάλω τροφή και νερό και με δύο μικρές κονσερβουλες που τις έδωσα με άφησε να την χαϊδέψω.
Πεινούσαν γιατί δεν υπήρχε τροφή. Λογικά την φάγανε άλλες γάτες..
Γιαυτό αναγκαστικά γεμίζω το ταπερ δύο με τρεις φορές την μέρα...
Κονσέρβες όμως θα τις δίνω μόνο όταν είναι αυτές έξω γιατί δεν μπορώ να ταΐζω και όλη τη γειτονιά! 😁
 
Κονσέρβες όμως θα τις δίνω μόνο όταν είναι αυτές έξω γιατί δεν μπορώ να ταΐζω και όλη τη γειτονιά! 😁
Εύα, όσο τάιζα μικρά γατάκια (και τις μανάδες τους φυσικά), πάντοτε, καθόμουν από πάνω, ώστε να μην πλησιάσουν άλλες γάτες και τα διώξουν, και μετά έπαιρνα τα μπολ του φαγητού και τα έπλενα για να μην μυρίζουν και μαζεύονται άλλα, και πληγώσουν / διώξουν τα μωρά
 
Back
Top