Επιτρέπονται τα βότανα στις γάτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να ανεξαρτητοποιηθεί από εσένα; Που μέχρι κουβερτούλα του έχεις για να κάθεται; Τα αγορόγατα νομίζω πως είναι πιο χαδιάρικα από τα κοριτσόγατα. Οπότε μάλλον έχετε κολλήσει οι δυο σας και σας βλέπω σε λίγο καιρό να κοιμόσαστε αγκαλίτσα 😁, αλλά ξέχασα, εσένα δε σου πολυαρέσουν οι γάτες😂
 
user20443 είπε:
Να ανεξαρτητοποιηθεί από εσένα; Που μέχρι κουβερτούλα του έχεις για να κάθεται; Τα αγορόγατα νομίζω πως είναι πιο χαδιάρικα από τα κοριτσόγατα. Οπότε μάλλον έχετε κολλήσει οι δυο σας και σας βλέπω σε λίγο καιρό να κοιμόσαστε αγκαλίτσα 😁, αλλά ξέχασα, εσένα δε σου πολυαρέσουν οι γάτες😂
Χάχα τώρα έχω αντίθετη γνώμη γι αυτές.
Σήμερα ο μικρός άρχισε να σκαρφαλώνει πάνω μου!
Μου έσκισε και την φόρμα μου..
Είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει πάνω μου;
 
Είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει πάνω μου;
Ναιιι μην ανησυχείς. Εξασκείτε στο σκαρφάλωμα 😆 Και ψιλοδαγκωματάκια - γρατσουνίτσες επίσης θα υπάρχουν. Ότι σε ενοχλεί το σταματάς αμέσως, απομακρύνοντας το Τζιμάκο ήσυχα κι ωραία, αλλά θα πρέπει να κάνεις πάντα το ίδιο και όχι μια να αφήνεις να κάνει κάτι, μια οχι.
Και φιλάκια θα σου δίνει και πατουσάκια θα σου κάνει. Τυχερούλα 😊
 
user20443 είπε:
Ναιιι μην ανησυχείς. Εξασκείτε στο σκαρφάλωμα 😆 Και ψιλοδαγκωματάκια - γρατσουνίτσες επίσης θα υπάρχουν. Ότι σε ενοχλεί το σταματάς αμέσως, απομακρύνοντας το Τζιμάκο ήσυχα κι ωραία, αλλά θα πρέπει να κάνεις πάντα το ίδιο και όχι μια να αφήνεις να κάνει κάτι, μια οχι.
Και φιλάκια θα σου δίνει και πατουσάκια θα σου κάνει. Τυχερούλα 😊
Γρατζουνιές έχω μπόλικες. Σκάνε και τα χέρια μου από το κρύο, πολύ ωραία περνάω! 😝
Έχω γεμίσει σημάδια από τον μικρό...
Πατουσάκια κάνουμε κάθε μέρα...
Και όταν γυρίζει ανάποδα για να τον χαϊδέψω τότε με δαγκώνει απαλά...
Σήμερα ανέβηκε πάνω στη ρόδα του αυτοκινήτου μας και έπαθα συγκοπή..
Αυτό το έκανε και μικρός αλλά τώρα που μεγάλωσε με το ζόρι χωράει.
Όσο για τα φιλάκια δεν τον αφήνω γιατί ακόμη είναι χωρίς εμβόλια.

Είναι έρωτες απλά... 🤩💗
 
Καλησπέρα παιδιά.
Η Μαντώ από προχθές όλο φτερνίζεται και δακρύζουν τα μάτια της.
Η μανα και ο μικρός είναι μια χαρά.
Το είπα στην γειτόνισσά μου και μου είπε πως θα με πάει μέχρι την Τετάρτη στον γιατρό για να την δει.
Δυστυχώς πιο μπροστά δεν μπορεί γτ δουλεύει.
Κ εγώ δεν έχω άλλον που να μπορεί να με πάει και να μου δώσει κλουβί μεταφοράς.
Τι μπορεί να είναι;
 
Καλησπέρα παιδιά.
Η Μαντώ από προχθές όλο φτερνίζεται και δακρύζουν τα μάτια της.
Η μανα και ο μικρός είναι μια χαρά.
Το είπα στην γειτόνισσά μου και μου είπε πως θα με πάει μέχρι την Τετάρτη στον γιατρό για να την δει.
Δυστυχώς πιο μπροστά δεν μπορεί γτ δουλεύει.
Κ εγώ δεν έχω άλλον που να μπορεί να με πάει και να μου δώσει κλουβί μεταφοράς.
Τι μπορεί να είναι;
Εύα αν δεν έχουν εμβολιαστεί ακόμη τότε είναι μάλλον αυτό που σου είχα πει. Κολλάει πανεύκολα και στις άλλες.
...

Εύα για να μην το ξεχάσω, απο το φθινόπωρο και μετά αυξάνεται ο κίνδυνος για να κολλήσουν τα γατάκια ρινοτραχείτιδα. Αυτή είναι η πιο κοινή λοίμωξη του αναπνευστικού της γάτας που προσβάλει μόνο τις ανεμβολίαστες γάτες. Εσύ δεν κινδυνεύεις αλλά αυτά μπορούν να κινδυνέψουν. Θεωρώ πολύ σημαντικό να εμβολιαστούν με τον βασικό εμβολιασμό...
 
Απ οτι διαβάζω Ευα, με τις διατροφικές ανησυχίες που έχεις για τα ζωάκια σου, πρέπει η διατροφή που κάνεις να είναι υπόδειγμα για πανεπιστημιακη ερευνα 🙄 🤓
 
Καλημέρα τελικά κατάφερα και την πήγα στο γιατρό σήμερα...
Κρυωμένη είναι...
Ευτυχώς δεν έχει κάτι πιο σοβαρό...
Θα της δίνω Vibramycin για 8 ημέρες με σύριγγα...
Ανά 12 ώρες...
Της έδωσα την πρώτη δόση για σήμερα αν και με δυσκόλεψε αρκετά...
 
Καλησπέρα παιδάκια...
Καλή Χρονιά να έχουμε!
Το Μαντουλίνι μου έγινε καλά...
Θέλω να μάθω αν επιτρέπονται τα λαχανικά και τα φρούτα για να τις δίνω...
 
Γειά σου Εύα! Χρόνια Πολλά!
Λαχανικά κάνει να τρώνε, σε μικρή ποσότητα όμως, έχουν και οι έτοιμες τροφές τους έτσι κι αλλιώς. Εκτός από κρεμμύδι νομίζω, όπως και τα σκυλιά. Οπότε δοκιμάζεις και ωμά και βρασμένα αν κάτι τους αρέσει και δε βλέπεις να τους δημιουργεί πρόβλημα (διάρροια πχ). Τα δικά μου απ όσο θυμάμαι βέβαια ήταν ακατάδεκτα.
Για φρούτα δεν έχω ακούσει κάτι, δε το επιχείρησα ποτέ.
 
user20443 είπε:
Γειά σου Εύα! Χρόνια Πολλά!
Λαχανικά κάνει να τρώνε, σε μικρή ποσότητα όμως, έχουν και οι έτοιμες τροφές τους έτσι κι αλλιώς. Εκτός από κρεμμύδι νομίζω, όπως και τα σκυλιά. Οπότε δοκιμάζεις και ωμά και βρασμένα αν κάτι τους αρέσει και δε βλέπεις να τους δημιουργεί πρόβλημα (διάρροια πχ). Τα δικά μου απ όσο θυμάμαι βέβαια ήταν ακατάδεκτα.
Για φρούτα δεν έχω ακούσει κάτι, δε το επιχείρησα ποτέ.
Πιστεύω πως θα φάνε...
Από ξηρή τροφή τρώνε μόνο κοτόπουλο και μοσχάρι...
Δεν τρώνε από αυτές που περιέχουν και λαχανικά...
Έχουν κακομάθει πολύ με τις κονσέρβες γενικά...
 
Κάνε δοκιμή και βλέπεις. Και αβγό έχω ακούσει δίνουν μερικοί, αλλά επίσης δεν έχω δοκιμάσει. Επειδή οικονομικά δε συμφέρουν οι κονσέρβες, προσπάθησε να τις περιορίσεις στην ποσότητα που μπορείς να αγοράζεις. Ας είναι μια φορά τη βδομάδα ή σαν σνακ μια μικρή ποσότητα τη μέρα, αλλά όχι κανονικό γεύμα. Δεν είναι ένα γατί να πεις, πόσο θα φάει; Είναι σχετικά μικρά ακόμα και θα προσαρμοστούνε νομίζω στη διατροφή που θα τους επιβάλλεις.
Στο λέω σαν "καμμένη" που για να μη κακοκαρδίσω το πρώτο γατί που αποκτήσαμε και ήταν λιχούδικο, έφτασα στο σημείο να έχω 17 διαφορετικές κονσέρβες στο ψυγείο, ανοιγμένες, από τις οποίες είχε φάει ένα γεύμα από την καθεμία και μετά δε τις ήθελε.
 
user20443 είπε:
Κάνε δοκιμή και βλέπεις. Και αβγό έχω ακούσει δίνουν μερικοί, αλλά επίσης δεν έχω δοκιμάσει. Επειδή οικονομικά δε συμφέρουν οι κονσέρβες, προσπάθησε να τις περιορίσεις στην ποσότητα που μπορείς να αγοράζεις. Ας είναι μια φορά τη βδομάδα ή σαν σνακ μια μικρή ποσότητα τη μέρα, αλλά όχι κανονικό γεύμα. Δεν είναι ένα γατί να πεις, πόσο θα φάει; Είναι σχετικά μικρά ακόμα και θα προσαρμοστούνε νομίζω στη διατροφή που θα τους επιβάλλεις.
Στο λέω σαν "καμμένη" που για να μη κακοκαρδίσω το πρώτο γατί που αποκτήσαμε και ήταν λιχούδικο, έφτασα στο σημείο να έχω 17 διαφορετικές κονσέρβες στο ψυγείο, ανοιγμένες, από τις οποίες είχε φάει ένα γεύμα από την καθεμία και μετά δε τις ήθελε.
Αχ άσε ζημιά τους κάναμε με τις κονσέρβες..
Τουλάχιστον 5 φορές την μέρα κλαίνε για να φάνε...
Ακόμη και η μάνα ζητάει σαν τρελή!
Ψωνίζω κονσέρβες από τα λιντλ... Από τις μικρές που είναι και πιο φθηνές...
Το ξέρω δεν συμφέρει...
Κάθε πρωί μοιράζονται 3 κονσέρβες...
Και αν δεν έχω κάνουνε απεργία πείνας χαχχα
...
Κάθε απόγευμα τους δίνει κονσέρβα και ο γείτονας...
Τρώνε πολύ... Έχουν μεγαλώσει αρκετά...
 
Δοκίμασε να την ανακατεύεις με λίγες κροκέτες στην αρχή, μειώνοντας σιγά σιγά την ποσότητα κονσέρβας.
Το κλάμα για φαγητό υπάρχει ακόμα και όταν ξεχειλίζουν φαγητό από παντού... λαίμαργα πλάσματα...
 

Συνημμένα

  • no-i-dont-care-for-that-kind-of-cat-food-55461240.webp
    no-i-dont-care-for-that-kind-of-cat-food-55461240.webp
    28,6 KB · Προβολές: 3
Καλησπέρα παιδιά! Καλό Απόγευμα να έχουμε... ♥
Σήμερα έκανα επαναληπτικό εμβόλιο στις γάτες και από Δευτέρα θα κάνουμε στείρωση και στα δύο μικρά...
Τελικά τα πηγαίνω σε κτηνίατρο με πληρωμή...
Είναι κοντά μου και με βολεύει πολύ...
https://www.vrisko.gr/advdetails/3a33656b_5ak66d4bh2g5_ag_a1d4f_27_64bg7d6cbe41d_bab3_f_55jdd740j Όταν θα κάνουμε στείρωση, δεν θα υπάρξει νοσηλεία...
Θα τα πάρω κατευθείαν στο σπίτι...
Παιδιά ο γιατρός είναι υπέροχος άνθρωπος...
Σας τον συνιστώ...
Το μόνο κακό είναι που δεν ασχολείται με πουλιά... 😊
 
Εύα, δεν νοσηλεύονται μετά τη στείρωση συνήθως αλλά θα ήταν καλό να τις κρατήσεις περιορισμένες για το πρώτο 24ωρο. Άφησέ τες ακόμη και μέσα στα κλουβιά που θα τις μεταφέρετε. Θα τους κάνει αντιβιωτική ένεση βραδείας αποδέσμευσης φαντάζομαι, ή θα δίνεις εσύ για αντιβίωση μερικές ημέρες; Η στείρωση θα γίνει στο πλάι; Αν υπάρχει αυτή η εκδοχή είναι προτιμότερη για γάτες που ζουν έξω χωρίς μόνιμη επίβλεψη ώστε μην τυχόν κι ανοίξουν με τα δόντια τους τα ράμματα. Αν δεν κάνει στειρώσεις στο πλάι ο γιατρός σας, μπορείς να ρωτήσεις αν θα γίνει "πλαστική" γυρνώντας τα ράμματα προς τα μέσα, ώστε να μην φαίνεται και να μην εξέχει τίποτα. Αυτό γίνεται όχι για αισθητικούς λόγους σαφώς αλλά για τον λόγο που ανέφερα πριν, οι γάτες τραβούν και βγάζουν τα ράμματα απο τις τομές.

Καλή τύχη, όλα θα πάνε καλά! Μην έχεις άγχος, είναι επέμβαση ρουτίνας και την κάνετε την κατάλληλη στιγμή μιας και ξεκινά η περίοδος αναπαραγωγής για οι αδέσποτες γάτες.
 
Ανέστη δεν είπαμε κάτι παραπάνω για την στείρωση.
Θα μιλήσουμε την Δευτέρα γιαυτην...
Το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα ράμματα και ότι είναι από αυτά που δε χρειάζεται να αφαιρεθούν..

Επίσης σήμερα αγόρασα από αυτόν χάπι για τα σκουλήκια και αντιπαρασιτικες αμπούλες και μας έφτιαξε δύο βιβλιάρια...

Να είστε καλά παιδιά..
Θα σας γράψω ξανά μετά την στείρωση.
Καλό βράδυ... 🙂🙏
 
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα μίλησα με τον γιατρό! Μάλλον την Τετάρτη θα γίνει η στείρωση της Μαντώς και του Τζιμακουλη μου την άλλη Τρίτη... Ανάλογος πως θα βολέψει και την βοηθό του γιατρού...
Θα τις κάνει αντιβιωτικη ένεση και θα τις κρατήσει και λίγες ώρες...
Τα υπόλοιπα θα τα πούμε την επόμενη εβδομάδα...
Καλό βραδάκι να έχουμε... 😘
Απολαύστε τα κουκλάκια μου!

IMG_20200127_161746.jpg
IMG_20200127_161912.jpgIMG_20200127_162142.webpIMG_20200127_161944.webpIMG_20200127_161816.webpIMG_20200127_161856.webpIMG_20200127_162246.webpScreenshot_20200127_202252.webp
 
Back
Top