Επιτρέπονται τα βότανα στις γάτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα... Η Μαντώ στειρωθηκε πριν λίγες ημέρες τελικά...
Δεν την πήγα όταν έλεγα γιατί μου έτυχαν αλλά πράγματα...
Είχαμε και έχουμε μεγάλο θέμα με άλλους γάτους...
Όλο μαζεύονται στην αυλή και ουρλιάζουν...
Νόμιζα πως μετά την στείρωση θα ηρεμήσουν τα πράγματα αλλά τίποτα...

Εντωμεταξύ η καημένη όλο έφευγε και κρυβόταν κάπου στη γειτονιά...
Φοβόταν πολύ τους γάτους και τον Τζιμάκο...
Τους είχα πιάσει κιόλας να ζευγαρώνουν...
Θα στειρωσουμε κ αυτόν τώρα...
Συνέχεια έρχονται άλλες γάτες και θέλουν να κοιμούνται στην κούτα τους και εξαιτίας τους φεύγουν...
 
Οι σπιτικες γατες ειναι μαμοθρεφτες, οι δικες μας οταν ερχοντουσαν τα αλανια, κρυβοντουσαν πισω απο τις γλαστρες! Το κακο ειναι οτι οι σπιτογατες μου δηλητιριαστηκαν απο καποιον στην γειτονια ενω τα αλανια ζουν κ βασιλευουν
 
Οι σπιτικες γατες ειναι μαμοθρεφτες, οι δικες μας οταν ερχοντουσαν τα αλανια, κρυβοντουσαν πισω απο τις γλαστρες! Το κακο ειναι οτι οι σπιτογατες μου δηλητιριαστηκαν απο καποιον στην γειτονια ενω τα αλανια ζουν κ βασιλευουν
Τα μικρά κρύβονται που και που πίσω από γλάστρες η ανεβαίνουν ψηλά σε ένα τυχακι με σύρματα...
Η Μάνα τους σπάνια διώχνει τις άλλες γάτες...

Το κακο ειναι οτι οι σπιτογατες μου δηλητιριαστηκαν απο καποιον στην γειτονια ενω τα αλανια ζουν κ βασιλευουν
Πολύ κρίμα...
 
Μπορεί να μεγαλώνουμε... Αλλά παραμένουμε πάντα παιδιά... 😛💘
Ξέχασα να σας πω παιδιά πως η Μαντώ τελικά ήταν έγκυος και ότι είχε 5 γατάκια...
Την έβλεπα συχνά να ζευγαρωνει με τον Τζιμάκο οπότε καλά που έγινε η στείρωση...
Τον τελευταίο καιρό τώρα με τον ιό περνάει πολύ κόσμος από τη γειτονιά μας και όλη μέρα βγαίνω και ελέγχω αν οι γάτες είναι εδώ πέρα...
Γιατί προσπάθησαν πολλές φορές να μου πάρουν τα μικρά...
Την Μαντώ βέβαια δεν την φοβάμαι γτ δύσκολα θα μπορέσει να την πάρει κάποιος...
Ενώ ο Τζιμάκος είναι επικίνδυνος γτ πηγαίνει κοντά σε όποιον τον φωνάζει...
Έχουμε το νου μας πάντως όσο μπορούμε...
Όμορφο απόγευμα από εμάς!

Screenshot_20200430_170033.jpgScreenshot_20200430_170301.jpgScreenshot_20200430_170226.jpg
 
Είναι και Purina... 😜
Μου έχουν πει πολλοί... Να τις ταΐζω το πολύ 3 φορές την ημέρα...
Αλλά δεν το δοκίμασα αυτό γιατί πεινάνε αρκετές φορές την μέρα και το βράδυ...
🙂
 
Οι γάτες είναι κατασκευασμένες να τρώνε μικρά γεύματα σαν σνακ μέχρι και 16 φορές την ημέρα. Δεν είναι το ίδιο με τα σκυλιά. Όταν έχουν φαγητό στη διάθεσή τους συνέχεια (κι έχουν μεγαλώσει έτσι γιατί αλλιώς δεν μπορούν να το μάθουν σε μεγάλη ηλικία) δεν παχαίνουν διότι δεν τρώνε λαίμαργα επειδή δεν πεινάνε σχεδόν ποτέ. Η δικιά μου γάτα είναι στειρωμένη, στειρώθηκε σε ηλικία 4 χρονών και δεν έβαλε ούτε γραμμάριο μετά τη στείρωση. Δεν άλλαξε ούτε η όρεξή της ούτε ο μεταβολισμός της.
 
Καλησπέρα από την όμορφη οικογένεια 💜 μετά από τόσο καιρό 🌸💕🌸

Ο Τζίμης..Ο Τζιμακουλης μου ..Η αδυναμία μου η μεγάλη...ο φαγάνας μου....
IMG_20230214_180544.jpgIMG_20230214_180522.jpgIMG_20230214_180201.jpgIMG_20230214_180131.jpgIMG_20230214_181430.jpg


Η Μαντώ...Μαντόνα....Μαντένια μου...η ψυχούλα μου....η αρχηγός....
IMG_20230214_182123.jpgIMG_20230214_180029.jpg

Και η Μαγγιρούλα μου....Η νευρική...η Φοβιτσιάρα....IMG_20230214_180411.jpgIMG_20230214_180342.jpgIMG_20230214_180425.webp
 
Τι όμορφοι που είναι και οι τρεις Εύα...να τους χαίρεσαι!
Λοιπόν σε ένα ντοκιμαντερ για άγρια αιλουροειδή έλεγαν ότι ακόμα και οι λεοπαρδάλεις στη φύση καταναλώνουν μικρές ποσότητες χορταρικών κυρίως για να απορροφήσουν φυλλικό οξύ (βιταμίνη Β9, αν δεν κάνω λάθος) το οποίο δεν το παράγουν οι οργανισμοί τους (όπως και ο δικός μας) και είναι απαραίτητο για διάφορες διεργασίες.
 
Καιρό είχαμε να τους δούμε όντως. Καλοζωισμένοι και οι 3 τους και λαμπεροί.

Λοιπόν σε ένα ντοκιμαντερ για άγρια αιλουροειδή έλεγαν ότι ακόμα και οι λεοπαρδάλεις στη φύση καταναλώνουν μικρές ποσότητες χορταρικών κυρίως για να απορροφήσουν φυλλικό οξύ (βιταμίνη Β9, αν δεν κάνω λάθος) το οποίο δεν το παράγουν οι οργανισμοί τους (όπως και ο δικός μας) και είναι απαραίτητο για διάφορες διεργασίες.

Κι επειδή δεν διαθέτουν τα κατάλληλα ένζυμα πέψης των "πράσινων" τροφών πολλές φορές τα παίρνουν έτοιμα μέσα απο/μαζί με το πεπτικό σύστημα των θυμάτων τους.
 
Back
Top