Επιτρέπονται τα βότανα στις γάτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εύα, όσο τάιζα μικρά γατάκια (και τις μανάδες τους φυσικά), πάντοτε, καθόμουν από πάνω, ώστε να μην πλησιάσουν άλλες γάτες και τα διώξουν, και μετά έπαιρνα τα μπολ του φαγητού και τα έπλενα για να μην μυρίζουν και μαζεύονται άλλα, και πληγώσουν / διώξουν τα μωρά
Από πάνω τους κάθομαι μόνο όταν βάζω κονσέρβες.
Έκανα μπάνιο σήμερα τα μικρά.
Δυσκολεύτηκα λιγάκι αλλά το ευχαριστήθηκαν..
Ο μικρός με παίδεψε πιο πολύ γιατί είχε αγκαθακια μέσα στο τριχώμα του.

Ήρθε η γειτονισσα σήμερα παιδιά και μου είπε να μην ταΐζω εγώ τις γάτες για να τις ταΐζει αυτή.
Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.
Έτοιμη να καλέσω το 100 ήμουν.
Εγώ αγοράζω τόσα πράγματα για τις γάτες και έρχεται αυτή να με κάνει κουμάντο.
Όλοι ξέρουν εδώ πέρα ότι εγώ τις φροντίζω.
Τι μπορώ να κάνω αν συνεχίσει να με ενοχλεί αυτή;
Όλη μέρα έχω το νου μου για να μην έρθει και πετάξει το νερό και τις τροφές μου.
Εγώ εντομεταξυ έκανα κάποιες προσπάθειες σήμερα και έφερα τις γάτες στην αυλή μου αλλά αυτές έφευγαν δυστυχώς..
 
Σου εξήγησε Εύα για ποιον λόγο δεν θέλει να ταΐζεις τις γάτες; Μήπως εννοούσε ότι κατά τη γνώμη της δεν χρειάζεται να ταΐζεις εσύ τις γάτες, λόγω του ότι το κάνει η ίδια; Είναι δική της η αυλή;
Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως, και αν πράγματι το άτομο έχει παράλογες απαιτήσεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μην απαντήσεις και να κάνεις ό,τι θέλεις εσύ. (Βέβαια, εγώ που τα λέω αυτά, δεν έχω ποτέ καταφέρει να κλείσω το στοματάκι μου, αλλά πραγματικά νομίζω ότι αυτό είναι το πιο αποτελεσματικό για τον κάθε έναν μας.) Την αγνοείς και προχωράς, και άσε τη να κάνει τα κουμάντα της αλλού.
 
Σου εξήγησε Εύα για ποιον λόγο δεν θέλει να ταΐζεις τις γάτες; Μήπως εννοούσε ότι κατά τη γνώμη της δεν χρειάζεται να ταΐζεις εσύ τις γάτες, λόγω του ότι το κάνει η ίδια; Είναι δική της η αυλή;
Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως, και αν πράγματι το άτομο έχει παράλογες απαιτήσεις, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να μην απαντήσεις και να κάνεις ό,τι θέλεις εσύ. (Βέβαια, εγώ που τα λέω αυτά, δεν έχω ποτέ καταφέρει να κλείσω το στοματάκι μου, αλλά πραγματικά νομίζω ότι αυτό είναι το πιο αποτελεσματικό για τον κάθε έναν μας.) Την αγνοείς και προχωράς, και άσε τη να κάνει τα κουμάντα της αλλού.
Δεν μου είπε κάτι ή γειτόνισσα που πάνε σε αυτήν οι γάτες.
Αλλά η άλλη.. Που μένει πιο κάτω και τις ταΐζει ότι να ναι.
Την τακτοποίησα όμως με τον αστυνομικό γείτονα μας.
Το θέμα είναι άλλο τώρα.
Αυτά είναι ακόμη μικρά και η μάνα άρχισε να μην τα θέλει και πολύ.
Δεν τα αφήνει να θηλασουν κι αυτά στεναχωριουνται.
Όλο το απόγευμα καθοντουσαν και τα δύο μικρά έξω από το σπίτι μου.
Ούτε έφαγαν ούτε ήπιαν.
Ούτε δίπλα της δεν τα ήθελε το απόγευμα.
Μπήκε η μάνα πριν καμιά ώρα στην αυλή μπήκαν κι αυτά αλλά κοιμήθηκαν μακρυά της.
Είναι πολύ κρίμα που δεν τα θέλει πια.
[automerge]1573756200[/automerge]
Όσες φορές κ αν προσπάθησαν να πιουν γάλα τα χτύπησε στο πρόσωπο...
 
Όσες φορές κ αν προσπάθησαν να πιουν γάλα τα χτύπησε στο πρόσωπο...

Έτσι πρέπει να γίνει Εύα. Απογαλακτίζονται ή απογαλακτίστηκαν ήδη. Είναι ολόκληρα γατιά και κοντεύουν να φτάσουν τη μάνα τους στο μέγεθος απ'ότι φαίνεται στη φωτογραφία. Δεν υπάρχει λόγος να θηλάζουν ακόμη.
 
Έτσι πρέπει να γίνει Εύα. Απογαλακτίζονται ή απογαλακτίστηκαν ήδη. Είναι ολόκληρα γατιά και κοντεύουν να φτάσουν τη μάνα τους στο μέγεθος απ'ότι φαίνεται στη φωτογραφία. Δεν υπάρχει λόγος να θηλάζουν ακόμη.
Μα αφού ψάχνουν..
Όχι είναι μικρά ακόμη... Η φωτογραφία σας ξεγελάει 😊
 
Σιγουρα η μανα ξερει καλυτερα ποτε αρχιζει ο απογαλακτισμός 🙂
Βρε αυτό δεν με πειράζει. Αφού εγώ έτσι κι αλλιώς θα συνεχισω να βάζω τροφές.
Απλά με στεναχώρεσε που τα χτυπούσε.
Η ψυχή μου εσφιξε.
 
Καταλαβα πως το λες αλλα αν μπορουσε να μιλησει κι εκεινη θα μας ελεγε για τον πονο που προκαλουν τα δοντακια των μικρων στις θηλές της :)
Ναι αλλά θα μπορούσε να φεύγει και χωρίς να τα χτυπάει 😀
 
Εύα μη στενοχωριέσαι γι αυτό. Όπως σου είπαν είναι ώρα να απογαλακτιστούν, οπότε πρέπει να τους δώσει να το καταλάβουν με κάποιο τρόπο. Θα τα μάθει και πως να περιποιούνται τον εαυτό τους, πως να βρίσκουν φαγητό, να υπερασπίζονται τον εαυτό τους, προσπάθησε να μην επεμβαίνεις σ αυτά τα "μαθήματα".
Επίσης, μπάνιο γιατί τα έκανες; Οκ αν ήταν ιδιαίτερα βρώμικα, αλλά γενικά οι γάτες δε χρειάζονται μπάνιο συχνά, θα έλεγα μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις και πολύ περισσότερο αυτά που είναι μικρά ακόμα και έχουν τη μαμά τους. Έτσι απομακρύνεις την ιδιαίτερη μυρωδιά που έχουν και τα αναγνωρίζει (στα ζώα λειτουργεί πρώτα η όσφρηση σαν αναγνώριση και μετά η όραση).
Για τη γειτόνισσα, συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο Γιάννης.
 
Καλημέρα!
Αργά το βράδυ ήρθαν τα μικρά και κοιμήθηκαν στην αυλή.
Αγόρασα λουράκια και μόλις τα πέρασα στα μικρά.
Η μανα έχει είδη.
Το απόγευμα θα πάω να πάρω ένα σπιτάκι και θα το βάλω στην αυλή.
Την μάνα την έχουν κάνει είδη κάποια εμβόλια και θα αρχίσουμε να κάνουμε και στα μικρά.
Οπως καταλαβαίνετε θα τα πάρω εγώ και όποτε θέλουν θα μπορούν να βγαίνουν έξω.

user20443 είπε:
Επίσης, μπάνιο γιατί τα έκανες; Οκ αν ήταν ιδιαίτερα βρώμικα,
Επαιζαν με τα νερά που υπήρχαν στο δρόμο και μετά έπαιζαν με χώματα και είχαν γίνει σαν λασπωμενα γουρουνάκια.
Είχαν και κάτι μικρά αγκαθακια μέσα στο τρίχωμα τους.
Μεχρι να τα βγάλω δυσκολεύτηκα.
 
Μπάνιο δεν χρειάζεται να τα κάνεις. Οι γάτες κυλάνε μέσα σε διάφορα τέτοια για να διατηρούν το τρίχωμα τους καθαρό από παράσιτα (εμένα κυλιουνται μέσα σε στάχτη(ένας θεός ξέρει που πάνε και την βρίσκουν). Μετα καθαρίζονται με την γλώσσα τους και γίνονται πάλι καθαρές.
 
Βρε αυτό δεν με πειράζει. Αφού εγώ έτσι κι αλλιώς θα συνεχισω να βάζω τροφές.
Απλά με στεναχώρεσε που τα χτυπούσε.
Η ψυχή μου εσφιξε.
Εύα μην τρελελέ.Αν δεν φάνε τα σκαμπίλια τους από μικρά δεν μαθαίνουν.
Δοκίμασε το και εσύ!
Βάλε 18 αιχμηρά νύχια και 2 χαυλιόδοντες και κάνε μια ενθουσιώδη αγκαλιά στον αγαπητικό σου.
Τρία χρόνια τώρα είμαι με μια τέτοια γάτα και όσο και αν δαγκώνω και εγώ ή της σαβουριάζω την μούρη, δεν γίνεται τίποτες!
Και μην σφίγγεται η ψυχή σου με δαύτα, αυτά είναι ζωή και όχι χόλυγουντ...η ίδια η γέννα πολλές φορές είναι πιο βίαιο γεγονός από τον θάνατο. Μην φτάσουμε στην δυστυχή και δύστηνο Φραγκογιαννού.
Σαν το νερό μες στο νερό και όλα έρχονται.
 
Παιδιά σήμερα τα τάισε πόσες φορές.
Αλλά μόνο την ώρα που τρώει. Τότε μόνο τα αφήνει.
Αυτό κατάλαβα σήμερα...
[automerge]1573827402[/automerge]
Εύα μην τρελελέ.Αν δεν φάνε τα σκαμπίλια τους από μικρά δεν μαθαίνουν.
Δοκίμασε το και εσύ!
Βάλε 18 αιχμηρά νύχια και 2 χαυλιόδοντες και κάνε μια ενθουσιώδη αγκαλιά στον αγαπητικό σου.
Τρία χρόνια τώρα είμαι με μια τέτοια γάτα και όσο και αν δαγκώνω και εγώ ή της σαβουριάζω την μούρη, δεν γίνεται τίποτες!
Και μην σφίγγεται η ψυχή σου με δαύτα, αυτά είναι ζωή και όχι χόλυγουντ...η ίδια η γέννα πολλές φορές είναι πιο βίαιο γεγονός από τον θάνατο. Μην φτάσουμε στην δυστυχή και δύστηνο Φραγκογιαννού.
Σαν το νερό μες στο νερό και όλα έρχονται.
Τι όμορφα που τα λες βρε Δημήτρη! 😀
 
Εύα, σε γάτες που ζουν έξω τα λουράκια μπορούν να αποβούν επικίνδυνα καθώς μπορούν να μπλεχτούν σε κάποιο κλαδί ή φράχτη και το γατάκι να κινδυνέψει. Αν παρόλα αυτά επιμένεις να φορούν λουράκι για να φαίνεται ότι ανήκουν σε κάποιον προτίμησε τα ελαστικά που μπορούν να τανυθούν πολύ.
 
Για καθάρισμα, πάρε μια βούρτσα από πετ σοπ, απομακρύνει σκουπιδάκια και τρίχες που περισσεύουν. Υπάρχουν διάφορα σχέδια. Και αν θέλεις, κάποιο σπρέυ που θα ψεκάζεις το σπιτάκι τους κάπου κάπου για παράσιτα και τα ίδια αν χρειαστεί.
 
Εύα, σε γάτες που ζουν έξω τα λουράκια μπορούν να αποβούν επικίνδυνα καθώς μπορούν να μπλεχτούν σε κάποιο κλαδί ή φράχτη και το γατάκι να κινδυνέψει. Αν παρόλα αυτά επιμένεις να φορούν λουράκι για να φαίνεται ότι ανήκουν σε κάποιον προτίμησε τα ελαστικά που μπορούν να τανυθούν πολύ.
Ελαστικά είναι Ανέστη.
Αντιπαρασιτικά...
 
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει διαφορά στη τιμή, θα σου πρότεινα τις σταγόνες αντί για λουράκια Εύα.
Μπράβο που ενδιαφέρεσαι τόσο για τα μικρά, θα σου ανταποδώσουν την αγάπη!

@Deukalion , στην Ελλάδα δεν ενηλικιώνονται παιδιά, σκυλιά, γατιά και πάει λέγοντας... 😉
 
Back
Top