Επιτρέπονται τα βότανα στις γάτες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
θα σου πρότεινα τις σταγόνες αντί για λουράκια Εύα.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό Σισσυ..
Επειδή θα ειναι πιο εύκολο για μένα! Κυρίως με την μάνα που όλο με χτυπάει.. 😂
Σε ποια σημεία βάζουμε αμπούλα; Πόσο κρατάει; αντέχουν στο νερό;
 
Εύα θα συμφωνήσω κι εγώ για την αμπούλα. Μπαίνει στον αυχένα τους, που είναι σημείο που δε φτάνουν να γλύψουν. Αν θυμάμαι καλά 2 φορές το χρονο βάζεις.
Το αντιπαρασιτικό λουράκι δεν είναι ιδιαίέτερα ελαστικό, εκτός αν έχουν βγει καινούρια και δε τα έχω δει. Οπότε φρόντισε να τσεκάρεις οτι είναι χαλαρά περασμένο και σε περίπτωση ανάγκης μπορεί το γατί να το βγάλει μόνο του. Νομίζω η προηγούμενη αναφορά αφορούσε τα "διακοσμητικά" λουράκια, που υπάρχουν κάποια με ένα πρόσθετο κομμάτι λάστιχο, που βγαίνουν εύκολα.
Και μιας και το έχεις πάρει ζεστά με τις γατούλες... Πάρε και καμια ένεση-αντίδοτο για φόλες. Αχρείαστη να είναι αλλά υπάρχουν πολλοί #$%^&ψυχοι. Γενικά ρίξε και μια ματιά στο ίντερνετ για πρώτες βοήθειες σε τέτοια περίπτωση, για να προλάβεις να πας το ζωάκι σε κτηνίατρο.
 
Τους καλοκαιρινούς μήνες η αμπούλα είναι καλό να μπαίνει κάθε 30-40 μέρες αφού ζουν έξω. Εξαρτάται βέβαια απο το αν βλέπουμε τα γατιά να μαζεύουν παράσιτα (ψύλλους, τσιμπούρια). Αν δεν μαζεύουν μπορείς και πιο αραιά. Μη φοβηθείς αν δεις ψύλλους πάνω τους, δεν είναι κάτι τραγικό και με μια καλή αμπούλα κααθαρίζουν αμέσως. Πάντα αμπούλα για γάτες, ποτέ για σκυλιά καθώς οι γάτες παθαίνουν τοξίκωση απο κάποια φάρμακα που μπαίνουν σε σκυλιά χωρίς πρόβλημα.
 
3μηνη δράση πρέπει να έχουν μάλλον οι περισσότερες.

 
3μηνη δράση πρέπει να έχουν μάλλον οι περισσότερες.


Σίσσυ αυτό είναι απωθητικό. Έχοντας ζήσει με ολόκληρο κοπάδι γάτες στην αυλή μου μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα απωθητικά δεν κάνουν για να εξοντώσεις παράσιτα. Χρειάζεσαι αμπούλα με κανονικό φάρμακο (εντομοκτόνο). Η δράση και η περίοδος κάλυψης ορίζεται απο τον κατασκευαστή αλλά δεν είνα υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις αν διαπιστώνεις ότι πιο αραιά φτάνει.

Εύα για να μην το ξεχάσω, απο το φθινόπωρο και μετά αυξάνεται ο κίνδυνος για να κολλήσουν τα γατάκια ρινοτραχείτιδα. Αυτή είναι η πιο κοινή λοίμωξη του αναπνευστικού της γάτας που προσβάλει μόνο τις ανεμβολίαστες γάτες. Εσύ δεν κινδυνεύεις αλλά αυτά μπορούν να κινδυνέψουν. Θεωρώ πολύ σημαντικό να εμβολιαστούν με τον βασικό εμβολιασμό. Επίσης καλό θα ήταν να προγραμματίσετε και την στείρωσή τους ανεξαρτήτως φύλου. Τα θηλυκά αν ζουν έξω μπορούν ακόμη κι απο 4 μηνών να ζευγαρώσουν. Τα δε αρσενικά τραυματίζονται, χάνονται και συνήθως ζουν πολύ λίγο. Η στείρωση στις γάτες ακόμη κι αν γίνει νωρίς δεν έχει συνδεθεί με κανένα πρόβλημα υγείας, αντιθέτως ζουν περισσότερο καθώς προφυλάσσονται κι απο μεταδιδόμενες ασθένειες όπως λευχαιμία, FIP κτλ.
 
Σίσσυ αυτό είναι απωθητικό. Έχοντας ζήσει με ολόκληρο κοπάδι γάτες στην αυλή μου μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα απωθητικά δεν κάνουν για να εξοντώσεις παράσιτα. Χρειάζεσαι αμπούλα με κανονικό φάρμακο (εντομοκτόνο). Η δράση και η περίοδος κάλυψης ορίζεται απο τον κατασκευαστή αλλά δεν είνα υποχρεωτικό να το ακολουθήσεις αν διαπιστώνεις ότι πιο αραιά φτάνει.

Εύα για να μην το ξεχάσω, απο το φθινόπωρο και μετά αυξάνεται ο κίνδυνος για να κολλήσουν τα γατάκια ρινοτραχείτιδα. Αυτή είναι η πιο κοινή λοίμωξη του αναπνευστικού της γάτας που προσβάλει μόνο τις ανεμβολίαστες γάτες. Εσύ δεν κινδυνεύεις αλλά αυτά μπορούν να κινδυνέψουν. Θεωρώ πολύ σημαντικό να εμβολιαστούν με τον βασικό εμβολιασμό. Επίσης καλό θα ήταν να προγραμματίσετε και την στείρωσή τους ανεξαρτήτως φύλου. Τα θηλυκά αν ζουν έξω μπορούν ακόμη κι απο 4 μηνών να ζευγαρώσουν. Τα δε αρσενικά τραυματίζονται, χάνονται και συνήθως ζουν πολύ λίγο. Η στείρωση στις γάτες ακόμη κι αν γίνει νωρίς δεν έχει συνδεθεί με κανένα πρόβλημα υγείας, αντιθέτως ζουν περισσότερο καθώς προφυλάσσονται κι απο μεταδιδόμενες ασθένειες όπως λευχαιμία, FIP κτλ.
Ναι θα κάνουμε εμβόλια και στα μικρά... Όπως και στείρωση...
 
Εύα, αποφάσισες να τα πάρεις σπίτι σου τελικά;
Σπίτι τα πήρα..
Αλλά όλο φεύγουν...
Εκτός την μάνα που δεν μπορεί να βγει αν δεν την ανοίξω γιατί δεν χωράει.
Η μανα και το μεγάλο είναι στην αυλή και το μικρό έχω να το δω από το απόγευμα..
Σήμερα όλο εξαφανίζεται..
Βγήκα και το έψαχνα πριν αλλά τίποτα..
Ανυσηχω όταν είναι μόνα τα μικρά έξω χωρίς την μάνα γιατί ακόμη δεν ξέρουν να προστατευονται από άλλες γάτες κτλ..
Πιο πολύ όμως φοβάμαι να μην τα πάρει κάποιος...
 
Μάλιστα. Δεν είχα καταλάβει ότι έχετε και αυλή. Οπότε θα περάσουν τζάμι τα γατίνια σου! Αν (όταν) θα έχεις την ευκαιρία, βάλε μας και καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε τα μουτράκια τους. Και κοίταξε στις φιλοζωικές της περιοχής μήπως τρέχει ή πότε θα τρέξει πρόγραμμα στειρώσεων, και από ποιες ηλικίες γίνονται, αν τελικά θελήσεις να τα στειρώσεις (με πρώτη τη μητέρα τους φυσικά)
 
Και κοίταξε στις φιλοζωικές της περιοχής μήπως τρέχει ή πότε θα τρέξει πρόγραμμα στειρώσεων, και από ποιες ηλικίες γίνονται, αν τελικά θελήσεις να τα στειρώσεις (με πρώτη τη μητέρα τους φυσικά)
Γιάννη ξεχνάς... 😄 εσύ τα έγραφες
Να ρωτήσω κάτι όποιον ξέρει να μου απαντήσει...
πώς γίνεται να έκανε πρόσφατα στείρωση και να τα θηλάζει ακόμα;

Επίσης, γνωρίζω ότι γατάκια πάνω απο 1,5 κιλό στειρώνονται. Έχω κάνει ένα σωρό.
 
Μάλιστα. Δεν είχα καταλάβει ότι έχετε και αυλή. Οπότε θα περάσουν τζάμι τα γατίνια σου! Αν (όταν) θα έχεις την ευκαιρία, βάλε μας και καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε τα μουτράκια τους. Και κοίταξε στις φιλοζωικές της περιοχής μήπως τρέχει ή πότε θα τρέξει πρόγραμμα στειρώσεων, και από ποιες ηλικίες γίνονται, αν τελικά θελήσεις να τα στειρώσεις (με πρώτη τη μητέρα τους φυσικά)
Πιο πάνω Γιάννη μου ανέφερα ότι έχω αυλή και ότι η μανα έχει στηρωθει... 😊
[automerge]1573975435[/automerge]
Η μάνα μου, μου είπε εχθές ότι είναι περίπου 3 μηνών και κάτι τα μικρά...
Τα γνωρίζει από μωρά.
Εγώ πάλι να σας πω την αλήθεια ότι οι γάτες δεν μου άρεσαν και πολύ.
Την έβλεπα και πιο παλιά την μάνα αλλά δεν έδινα σημασία.
Και πριν ένα μήνα ακριβώς βγήκα ένα απόγευμα στο μπαλκόνι μου και τα είδα που με κοιτούσαν και τα λυπήθηκα.
Πήγα την ίδια στιγμή κιόλας και αγόρασα τροφή για να τα ταισω.
Έβγαινα κάθε μέρα και τα τάιζα.
Και τώρα δεν ξεκολλάω από πάνω τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιο πάνω Γιάννη μου ανέφερα ότι έχω αυλή και ότι η μανα έχει στηρωθει... 😊
[automerge]1573975435[/automerge]
Η μάνα μου, μου είπε εχθές ότι είναι περίπου 3 μηνών και κάτι τα μικρά...
Τα γνωρίζει από μωρά.
Εγώ πάλι να σας πω την αλήθεια ότι οι γάτες δεν μου άρεσαν και πολύ.
Την έβλεπα και πιο παλιά την μάνα αλλά δεν έδινα σημασία.
Και πριν ένα μήνα ακριβώς βγήκα ένα απόγευμα στο μπαλκόνι μου και τα είδα που με κοιτούσαν και τα λυπήθηκα.
Πήγα την ίδια στιγμή κιόλας και αγόρασα τροφή για να τα ταισω.
Έβγαινα κάθε μέρα και τα τάιζα.
Και τώρα δεν ξεκολλάω από πάνω τους.

Αυτο το εχω παθει και εγω, και το 60% της ανθρωποτητας, το αλλο 40% απλα τις γουσταρε απο την αρχη.
 
Καλησπέρα παιδιά!
Καλό μήνα να έχουμε και Καλές Γιορτές. ❤️️️️🎄
Μεγαλώνουν τα μικράκια μου και στεναχωριέμαι γιατί μπορεί να φύγουν από τη γειτονιά όταν μεγαλώσουν πλήρως.
Όμως εδώ μεγαλώνουν και ίσως να μείνουν όπως και άλλες γάτες τις γειτονιάς.
Στην αυλή μου σπάνια κοιμούνται πια, πιο πολύ κάθονται δίπλα στη γειτόνισσα.
Την άλλη εβδομάδα θα κάνουν τα μικρά τα πρώτα τους εμβόλια και με την καινούργια χρονιά θα στειρωθουν και τα δύο.
Μία άλλη γειτόνισσα από την πολυκατοικία πιο δίπλα δεν τις θέλει ούτε να τις βλέπει και γιαυτό ψάχνω κάθε μέρα ακόμη και για φόλες.
Ανησυχώ μην τις κάνει κάτι. Εντομεταξυ με την άλλη γειτόνισσά που δεν ήθελε να τα ταΐζω τα βρήκαμε αλλά έχω θέμα με αυτή τώρα.
Προχθές μιλούσα με έναν γείτονα ο οποίος λατρεύει τα μικρά μιας και είναι φιλόζωος.
Τα χαϊδεύει κάθε μέρα.
Και του λέει αυτή χθες μπροστά μου.
Μην τα χαιδευεις... Θα κολλήσεις τίποτα...
Και λέω κι εγώ ναι πρόσεχε μην κολλήσεις καμία πανωλη...
Πόση κακία μπορούν να βγάλουν μερικοί ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω.
Δεν το συνέχισα γιατί δεν ήθελα να χαλαστω...

Δείτε και τα γατινάκια μου!

Η Μαγγίρα...
IMG_20191202_152056.jpg

Ο Τζιμάκος. (Το όνομα δεν είναι κλεμμένο 😜 ήθελα να διευκρινιστει αυτό)
Είναι ο μόνος που δέχεται χάδια και έρχεται στην αγκαλιά μου.
Με ζητάει συνέχεια.
IMG_20191202_152125.jpg

Και η Μαντώ...
IMG_20191202_152143.jpg
 
Λατρευω το μαυρο χρωμα, πραγματικα. Ολα κουκλια ειναι, να περιμενεις σιγα σιγα στη πορτα σου σκοτωμενες σαυρες, κανα ποντικακι, ειναι ολα δωρακια.
Μαγγιρα θεα! τελος.
Έχουμε άλλες 3 μαύρες γάτες στη γειτονιά, αλλά αυτή είναι η πιο όμορφη!
Εγώ έχω έρωτα με τον Jimi... Αν και οι 3 είναι πανέμορφες!
 
user20443 είπε:
Η Μαντώ γιατί τέτοιο παραπονο
Είναι πολύ κλαψιαρα και φοβιτσιαρα αυτή!
Μόλις παω να τη χαϊδέψω αρχίζει να ουρλιάζει.. Στη συγκεκριμένη φώτο έψαχνε την μάνα της.

Είναι πολύ δεμένες...
Ενώ με τον Τζιμούλη μου όχι τόσο..
 
Είναι πολύ κλαψιαρα και φοβιτσιαρα αυτή!
Μόλις παω να τη χαϊδέψω αρχίζει να ουρλιάζει.. Στη συγκεκριμένη φώτο έψαχνε την μάνα της.

Είναι πολύ δεμένες...
Ενώ με τον Τζιμούλη μου όχι τόσο..
Ο Τζιμούλης σου πρέπει να φαίνεται και λίγο πιο ανεξάρτητος σαν αγόρι που είναι😉
 
user20443 είπε:
Ο Τζιμούλης σου πρέπει να φαίνεται και λίγο πιο ανεξάρτητος σαν αγόρι που είναι😉
Ναι βέβαια και είναι από την μάνα του.. Από εμένα όχι ακόμη.. 😂
Παρόλο που έχουν μεγαλώσει αρκετά φοβούνται ορισμένα πράγματα όπως και όταν μένουν μόνα τους..
Γιαυτό όταν τα αφήνει η μανα έρχονται σε μένα..
 
Back
Top