Ασθένειες Ευλογιά σε ράμφος και στο δέρμα γύρω από το μάτι

Ναι είναι ευλογιά. Απομόνωση, απόλυτη καθαριότητα, και βοηθητικές αλοιφές όπως αναφέρθηκαν πιο πάνω . Όσο γίνεται σε πιο δροσερό σημείο και ένα βιταμινούχο στο νερό σαν το Mutavit .Oλα αυτά ίσως το βοηθήσουν, να την παλέψει. ☹
Η αντιβίωση δεν βοηθά; Έχω δει το πρωί ένα μιιικρο σπυράκι κάτω από το μάτι στο αδελφακι του.. Αυτό ίσως το προλάβω. Τους έβαλα fusicort.. Αντιβίωση sivotine. Υπάρχει κάποια άλλη αντιβίωση που θα βοηθήσει;
 
Η αντιβίωση δεν βοηθά; Έχω δει το πρωί ένα μιιικρο σπυράκι κάτω από το μάτι στο αδελφακι του.. Αυτό ίσως το προλάβω. Τους έβαλα fusicort.. Αντιβίωση sivotine. Υπάρχει κάποια άλλη αντιβίωση που θα βοηθήσει;
Στην ασθένεια, καθόλου. Στην αντιμετώπιση των δευτερογενών λοιμώξεων, πιθανότατα. Ταυτόχρονα όμως διαταράσσει την χλωρίδα του εντέρου που σ' αυτή την φάση ίσως είναι κρισιμότερος παράγων.
 
Καλημέρα. Εχουν κλεισει και τα δυο μάτια και φουσκώσει. Τελικα εχουν δίκιο πως δεν επιβιώνουν ☹ ; Εχει και το αδελφακι του ενα μικρο σημαδι και θελω να προλάβω ..
 
Το πρωτο που ηταν σε προχωρημένη ευλογια πεθανε.. Δεν εβλεπε και το ταιζα εγω. Στο αλλο βαζω tobradex και κρεμα μπεταντιν και δεν αναπτύσσεται αλλο η ευλογια. Νομιζω ειμαι σε καλο δρόμο.
 
Εχω διαβασει και τα δυο θεματα. όπως και αλλα πολλα θέματα που έχει το φορουμ. Θεραπεία για τα πόδια έχω βρει. κρεμα Μπεταντι και καχτο aloe vera. Καθαρίζουν. Σχεδον καθε χρόνο εχω καναρινια με ευλογια μολις μπει το καλοκαίρι για τα καλά. Φετος συνάντησα στο ραμφος και στα μάτια. Και ρωτησα εκτροφείς και ολοι λενε οτι στο κεφαλι δεν εχει θεραπεία.
κατι άλλο κανεις λάθος

Το πρωτο που ηταν σε προχωρημένη ευλογια πεθανε.. Δεν εβλεπε και το ταιζα εγω. Στο αλλο βαζω tobradex και κρεμα μπεταντιν και δεν αναπτύσσεται αλλο η ευλογια. Νομιζω ειμαι σε καλο δρόμο.
τι έκανες λοιπόν σκότωσες το ιό της ευλογίας με αντιβίωση και απολύμανση πράγμα αδύνατο. χρυσίζων ή κάποιος άλλος σταφυλόκοκκος; από ιατρικής πλευράς το αντιμικροβιακό δεν πίανει ιούς
 
κατι άλλο κανεις λάθος


τι έκανες λοιπόν σκότωσες το ιό της ευλογίας με αντιβίωση και απολύμανση πράγμα αδύνατο. χρυσίζων ή κάποιος άλλος σταφυλόκοκκος; από ιατρικής πλευράς το αντιμικροβιακό δεν πίανει ιούς
Αυτο που σχολιαζεις εδω δεν ειναι δικη μου αποφαση ή κινηση. Γνωμες ακουσα, αρθρα διαβασα και μιλησα με κτηνιατρο.
Οσο αφορα τα υπόλοιπα που σχολιασες γενικα στο θεμα. Εχω καποιες αποριες. Σε κανενα φορουμ, αρθρο (ελληνικο και μη), κανενας γιατρος δεν αναφέρει οτι η ευλογια ειναι έλλειψη βιταμινών. Πως γινεται να θεραπευεται η ευλογια στα ποδια και στο κεφαλι οχι;
Γιατι υπαρχει εμβόλιο της ευλογιας;
Γιατι σε κλουβες που ειναι καλα προστατευμένα απο κουνουπια δεν εμφανίζεται ο ιος;
κατι άλλο κανεις λάθος


τι έκανες λοιπόν σκότωσες το ιό της ευλογίας με αντιβίωση και απολύμανση πράγμα αδύνατο. χρυσίζων ή κάποιος άλλος σταφυλόκοκκος; από ιατρικής πλευράς το αντιμικροβιακό δεν πίανει ιούς

Οσες κινησεις εκανα τις εχω διαβασει σε φορουμ, σε αρθρα και ρωτησει εκτροφεις και κτηνιατρους (δεν εχω πτηνιατρο).
Εχω γενικα καποιες αποριες οσο αφορα τις αποψεις σου για το συγκεκριμένο θεμα. Επειδη ειναι και απόλυτες.. Αφου η ευλογια ειναι έλλειψη βιταμινών γιατι πουθενα δεν αναγράφεται; Σε φορουμ, αρθρα (ελληνικα και μη); Γιατι στα ποδια θεραπεύονται και στο κεφάλι οχι; Γιατι κανενας γιατρός δεν το εχει αναφέρει; Οσοι περασαν ή περνούν ευλογια δεν προσφεραν τα απαραίτητα ή τα σωστα για την φροντίδα των πουλιών τους; Γιατι κάποιος που εχει μια σωστή προστασία για τα κουνούπια δεν εχει ζησει την ευλογία; Γιατι υπάρχει εμβόλιο της ευλογιας;
 
Για να μη βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα από τους αναγνώστες μέσα από τη ροή που πρόκειτα να πάρει η συζήτηση, θέλω να αναφέρω μόνο ότι επισήμως με βάση την ιατρική επιστήμη, η ευλογιά είναι ΙΟΓΕΝΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑ και τίποτε άλλο.
 
αγαπητή αριάδνη σου εύχομαι να μη δεις καναρίνια ή άλλα πουλιά να έχουν ευλογιά. Προσωπικά έχω χάσει μια μοναδική φορά 42 καναρίνια όχι από κουνούπι.
Εχεις μια δερματική λοίμωξη και τα πουλία πεθαίνουν γιατί ζοριζονται και δεν μπορούν να δουν για να φάνε.
Ναι σε αυτό είμαι απόλυτος έχεις κάνει λάθος διαγνωση και θα προσπαθήσω να σου στείλω φωτο (αν και δεν είμαι καλός στην τεχνολογία) με καναρίνι που έχω εδώ και 12 μέρες σε αποδρομή από πολλαπλή επίθεση κουνουπιών, σχεδόν χωρις καμμία θεραπεία. Σίγουρα στην αρχή όλοι θα έλεγαν οτι θα πέθαινε από ευλογια. Περαστικά στα πτηνά σου
 
ευτυχως δεν την εχω αντιμετωπισει σε καναρινια
σε περιστερια ομως ναι (θεραπεια δεν υπαρχει).

αλλα με μπενταντιν αλοιφη 2-3 φορες τη μερα πανε καλα, βαλε και στο κεφαλι και στο ραμφος εξωτερικα.
αντιβιωση για αλλες λοιμωξεις -διατροφη
αν προχωρησει στο ραμφος εσωτερικα (υγρη πολυ δυσκολα να τη γλιτωσει αλλα εχω σωσει) βαμμα ιωδιου και αφαιρεση ξερων πλακων +ταισμα.

και για να μην αντιδρασει ο @takoulis που μαλλον ειναι νεος κτηνιατρος
εχω ρωτησει καθηγητη δερματολογιας το μπεταντιν αλοιφη δεν σκοτωνει την ευλογια, μυκητες η αλλα δερματικα
αυτο που κανει μου ειπε ειναι οτι τα κοιμιζει λογω της δραστικοτητας του (οποτε του δινεις χρονο να ανεβει οργανισμος)
 
προσωπικά έχω χάσει μια μοναδική φορά 42 καναρίνια όχι από κουνούπι.

42; Ασχημο.. Εγω παω καλα.. Δεν ειδα αλλα με ευλογία. Απλα ειναι ασχημη εμπειρια και κυρίως επίπονη για τα πουλιά. Πεθαινουν μερα με την μερα.
 
Back
Top