Διατροφή Εχω 3 αποριες που αφορουν σε Lovebirds

Κατσε φρονιμα LOL!

Ακου να δεις φιλαρακι! Χεχε ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑ να φτιαξω κλουβι! Απλα δεν εβρισκα πουθενα κουνελοσυρμα, και καποιες συγκεκριμενες γωνιες που ηθελα να φτιαξω τον σκελετο! Και ετσι με καποιες μετατροπες μικρουλες αγορασα αυτο και το καρφωσα στο τοιχο! Του εβαλα τις πατηθρες του στρογγυλου που ειναι μαυρες! Και του εφτιαξα την κουνια μονος μου γιατι το κλουβι δεν ειχε μεσα. Οπως επισης πηρα αυτα εδω -> μπορει να μου πει καποιος για την βιταμινη που πηρα αν ειναι καλη; και η πετρα που πηρα ειναι οντος απαραιτητη;
 

Συνημμένα

  • 4this.webp
    4this.webp
    59,1 KB · Προβολές: 78
and this!

ξεχασα να πω οτι εχθες που τον εβγαλα απο το στρογγυλο κλουβακι του ειχε παρει μια παραπονιαρικη φατσουλα... ☹ ομως προλαβα και τον τραβηξα μια ακομη φωτο ->
 

Συνημμένα

  • toyiiti.webp
    toyiiti.webp
    13,3 KB · Προβολές: 74
το κλουβι σου ειναι πολυ καλο! Καθως και η τρφη του που διαλεξες! την πετρα ναι οτως την χρειαζεται αλλα τα στκς που του πηρες οχι και τοσο.. λιγο και με μετρο γιατι παχαινουν!
 
παιδια αν ξερετε και ποσο το πηρα κιολας... Μονο 26 ευρω... αν ειναι δυνατον! Και το στρογυλλο που ηταν το μισο το πηρα 50 ευρω! ΗΜΑΡΤΟΝ
! τωρα θα μου πεις το ενα Japan και το αλλο KOREA, εγω ομως προτιμω 1000 φορες κορεα!
 
Μπραβο Σωτηρη, ευρυχωρο το καινουριο του κλουβι, αν και θα ηταν καλυτερα να ειχε οριζοντια καγκελα. Πρεπει ν'αλλαξεις την διαταξη στις πατηθρες. Βαλτες σε καθετη θεση σε σχεση με το κλουβι και κατα προτιμηση απο ακρη σε ακρη. Αφησε αρκετη αποσταση απο τα καγκελα του κλουβιου και τις πατηθρες, ωστε το πουλακι να μπορει να γυριζει χωρις να ακουμπαει σ'αυτα. Γνωμη μου ειναι, πως δεν χρειαζονται πανω απο 4 (σε 2 η' 3 υψη) ωστε να μεινει ελευθερος χωρος για να μπορει να πεταξει αν θελει. Βαλτου παιχνιδια (εδω θα βρεις πολλες ιδεες) για να περναει ευχαριστα την ωρα του, αλλαξε το ειδος της ποτηστρας με κουπακι (το προτιμουν οι παπαγαλοι) βαλτου κι'αλλα κουπακια ωστε να μπορεις να του προσφερεις φρουτα η' λαχανικα καθημερινα. Η βασικη τροφη που του αγορασες ειναι καλη, το παστελι δεν χρειαζεται, τα αμινοξεα (αν δεν κανω λαθος) ειναι απαραιτητα, παρτου επισης μια πετρα για την μυτη του και τριμμενα οστρακα (που θα τοποθετησεις σε κουπακι και θα'χει καθημερινα στην διαθεση του το πουλι)
 
Σωτηρης

Sissy βασικα εχω βαλει της πατηθρες οσο καλυτερα μπορουσα η πρωτη ειναι για να παταει και να φτανει το νερακι, η δευτερη ειναι για να τον ΒΛΕΠΩ στην μεση που μαρεσει, και τα αλλα δυο απο αριστερα ειναι στην τυχη αλλα διαμωρφομενα ετσι ωστε να εχει καποιο χωρο, πιο πανω εχω βαλει μια φωτο με την πετρα που εχω αγοραση (φαινετε και στο βιντεο δεξια κατω τοποθετημενη), δεν μαρεσαν αισθητικα τα μπολακια στο κλουβι, οποτε εβαλα ενα μεσα και ψηλα ωστε να μην λερωνετε απο ακαθαρισες κτλ, και εχω αλλο ενα στο οποιο ειναι για να βαζω βγαζω μπροστα οταν ειναι και τους δινω φρουτα και λαχανικα, ωστε να μπορω να τα βγαζω πιο ευκολα. Οσο για την τοποθετηση με της πατηθρες πως εννοουσες ομως; οπως την εικονα Α η Β γιατι δεν καταλαβα...
 

Συνημμένα

  • 11.webp
    11.webp
    3,6 KB · Προβολές: 64
Καλοριζικο το νεο κλουβακι. Ειναι πολυ πιο ανετο! Να του βαλεις αρκετα παιχνιδια για να ασχολειται, αλλα μπορεις να του φτιαξεις και εσυ. Κοιτα εδω https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/
Τα στικακια που πηρες να τα αποφευγεις. Ειναι παχυντικα και δε βοηθανε σε κατι. Να του μαθεις να τρωει φρουτα και λαχανικα. Σαν λιχουδια μπορεις να του δινεις κεχρι σε στικ. Πουλανε σε πετ σοπ.Ωραια θα ηταν να εβαζες ξυλινες πατηθρες. Κανουν καλο στα ποδαρακια του διοτι τα γυμναζει πανω σε αυτα αλλα και το ραμφος του! Ξυλινες πατηθρες μπορεις να βρεις σε πετ σοπ παλι! Σιγουρα θα ειναι πολυ χαρουμενος εκει μεσα!
 
μακαρι... Παντος οταν παω να βαλω σιγα σιγα το χερι μου φωναζει... (σαν να μου λεει οχι ακομα μεγαλε...😛)
 
Σιγα σιγα...χρειαζεται χρονο! Υπομονη. Να πλησιαζεις το κλουβι με αργες κινησεις και να του μιλας γλυκα!
 
I know i know δεν βιαζομαι καθολου απλα στο ειπα στο μηπως και δεν προσεξες οτι ειναι καινουργιο το πουλακι μου :)
 
καλησπερα και απο μενα, να χαιρεσαι τον καινουριο σου φιλο, εγω θα μεινω μονο σε ενα πραγμα που ρωτησες,την τροφη δεν πρεπει να την πετας, απλα μπορεις να φυσας τα φλουδια που μενουν μεσα στην ταιστρα και ετσι το παπαγαλακι θα εχει καινουρια σπορακια για να βρει. Δεν υπαρχει λογος να γεμιζει μεχρι πανω με σπορια καθε φορα αλλα και μεχρι την μεση για ενα παπαγαλακι ειναι αρκετη τροφη για 3 με 4 μερες τουλαχιστων.
 
να σαι καλα σε ευχαριστω Νικο, για να καταλαβω μπορω δηλαδη την τροφη να την εχω μεχρι 4 μερες αφοβα;
 
Αν η τροφή είναι εντάξει μπορείς, ναι. :)
 
Σίσσυ εγω ολες τις πατηθρες τις εχω βαλει αναποδα οπως το 1 , να σου πω κατι χωρις να θελω να αμφιβαλω για αυτο που μου λες, γιατι οσα κλουβια ειδα σε διαφορα πετ πριν αγορασω το δικο μου, οταν μου δειχναν για παπαγαλους οι πατηθρες ηταν στα οριζοντια; Ενω τα αλλα που δεν ηταν για παπαγαλους στα καθετα.. ;
 
μα στην εικονα Β το πουλακι θα μπορει να πεταξει πιο ευκολα, του δινεται ο χωρος σε σεχση με το Α
 
Βασικα εχθες πηγα και του πηρα ενα παιχνιδακι και ενα μπολακι νερου μια που περναγα απο πετ , οποτε μεσα εχω, 5 πατηθρες (2 πολυ μικρες - κομμενες... Φαινονται στο βιντεο, και 3 κανονικες), εχω 1 κουνια και+ 1 παιχνιδακι που πιανει αρκετο χωρο μεσα, το εχω βαλει στην γωνια, θα βαλω βιντεο να μου πειτε καμια ιδεουλα για τυχον βελτιωση του χωρου.
 
νομιζω οτι εχεις βαλει λιγο πολλα πραγματακια μεσα... Βασικα εχει αναγκη τοσες πατηθρες;
 
δεν ξερω εχει. Αχαααχαααχα

- Post added at 13:31 PM - Previous post was at 13:29 PM -

η κουνια δεν ειναι απαραιτητη; Πχ εχω βαλει μια κομμενη πατηθρα κατω απο το μπολ. Για να πινει νερακι πιο Αξιοπρεπεστατα.. εχω βαλει αλλη μια στην πετρα που πηρα για το ραμφος του, μετα αλλη μια μπροστα στο κλουβι γιατι θελω νατον βλεπω εξω εξω (χιχιχι) και η αλλες δυο εινα σε μερη να εχει να παταει... κατσε να σχολασω απο την δουλεια μου και κατα τις 7 θα βαλω youtube να μου πειτε αν ειναι 🙂
 
Back
Top