Ασθένειες Ζεμπρακι με σπασμενα φτερα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Εχω εδω και 4 χρονια ενα ζευγαρι ζεμπρακια τα οποια εκαναν δυο γεννες. Δεν ηθελα περισσοτερες. Τα ειχα και τα εχω ολα μαζι σε μια μεγαλη κλουβα. Αποφασισα να παρω ακομη 3 θηλυκα για να εχω ισο αριθμο θηλυκων και αρσενικων. Ειχα 6 αρσενικα και 3 θηλυκα.
Πηρα, τα ειχα ξεχωριστα σε ενα κλουβι μεχρι να περασουν 40 μερες και χθες τα εβαλα και αυτα στην κλουβα. Τοτε καταλαβα πως το ενα θηλυκο δεν πεταει. Μονο χοροπηδα. Στο κλουβι πηδουσε απο το ενα κλαδακι στο αλλο και δεν καταλαβα διαφορα.

Το ειπα στον εκτροφεα και μου ειπε πως εχει σπασμενα φτερα και να του τα βγαλω και σε ενα μηνα θα βγουν αλλα. Εγω αυτο το πραγμα δεν μπορω να το κανω. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω; Εχω βαλει βοηθητικα κλαδακια, τα παει καλα με τα αλλα πουλια αλλα δεν μπορω να το βλεπω να ταλαιπωρειται.
 
Αριάδνη, γιατι δεν μπορείς να κανείς αυτο που σου είπε ο εκτροφέας;
 
To έπιασες και του άνοιξες τη φτερούγα και διαπίστωσες ότι όντως ισχύει αυτό που σου είπε ο εκτροφέας; Αυτός σου το πούλησε;
 
To έπιασες και του άνοιξες τη φτερούγα και διαπίστωσες ότι όντως ισχύει αυτό που σου είπε ο εκτροφέας; Αυτός σου το πούλησε;

Ναι αυτος μου το πουλησε. Δεν εχω ανοιξει τα φτερα του.. Πιστευω πως αυτος το ηξερε. Ειχα δει πως τα φτερα του γενικα δεν ηταν καλα αλλα σκεφτηκα πως πρεπει να μαλωνε με τα αλλα που ηταν μαζι του.

Αριάδνη, γιατι δεν μπορείς να κανείς αυτο που σου είπε ο εκτροφέας;

Τον λυπαμαι. Ισως αυτο να το βοηθησει αλλα ξερω πως θα πονεσει.

Βλεπω που κανει την κινηση. Πηδαει, κουναει τα φτερα του αλλα τιποτα.
 
Ναι αυτος μου το πουλησε. Δεν εχω ανοιξει τα φτερα του.. Πιστευω πως αυτος το ηξερε.

"Ωραίος". 🙄

Να το πιάσεις αύριο να το διαπιστώσεις και η ίδια.
 
Αριάδνη, αν όντως είναι σπασμένα τα φτερά του, πρέπει να βγουν. Μην περιμένεις την επόμενη πτερόρροια, είναι κρίμα για ένα πουλάκι ενώ μπορεί να πετάξει να μην... Θα ήταν καλό και για την υγεία του.
 
Αριάδνη, αν όντως είναι σπασμένα τα φτερά του, πρέπει να βγουν. Μην περιμένεις την επόμενη πτερόρροια, είναι κρίμα για ένα πουλάκι ενώ μπορεί να πετάξει να μην... Θα ήταν καλό και για την υγεία του.
ακριβώς! Έτσι όπως είναι τώρα θα πονάει κάθε μέρα μέχρι το καλοκαίρι ενώ αν τα βγάλεις σε 15 μέρες θα είναι κομπλέ !
 
ακριβώς! Έτσι όπως είναι τώρα θα πονάει κάθε μέρα μέχρι το καλοκαίρι ενώ αν τα βγάλεις σε 15 μέρες θα είναι κομπλέ !
Tα σπασμένα/χαλασμένα/κομμένα φτερά δεν πονάνε. Απλά εμποδίζουν ή αφαιρούν την ικανότητα πτήσης.
 
Να τα βγάλεις τα σπασμένα φτερά. Συνήθως παίρνει γύρο στις 40 ημερες μέχρι να μεγαλώσουν και να πάρουν το τελικό τους μέγεθος. Αλλα σε 20 μέρες ήδη θα μπορεί να πετάει χωρίς πρόβλημα.

Κακό είναι να αγοράζετε πουλια χωρίς να τα πάρετε στο χέρι έστω κι για επιφανειακό έλεγχο.
 
Πιστεύω πως υπάρχει μεγαλύτερη ζημιά από το σπασμένα φτερά. (μόνο τα φτερά)..
Νομίζω πως είμαστε σε σπασμένη φτερούγα... (σπασμένα κόκαλα)
Καλό είναι να το δει κάποιος που γνωρίζει και αν ισχύει το τελευταίο να πας να του δώσεις τα "χαιρετίσματα" του εκτροφέα.
 
Καλημερα παιδια.. Σας ευχαριστω. Αν βγαλω φωτογραφιες θα μπορειτε να μου πειτε αν ειναι σπασμενα φτερα ή σπασμενη φτερουγα;
 
Καλημερα παιδια.. Σας ευχαριστω. Αν βγαλω φωτογραφιες θα μπορειτε να μου πειτε αν ειναι σπασμενα φτερα ή σπασμενη φτερουγα;
Βγαλε εσυ και ισως ειναι ευδιακριτο τ προβλημα!
 
Έτσι να κρατάς ανοιχτό το φτερό στις φωτογραφίες.
wingtrim1.jpg
 
Βγαζω φωτο. Οταν το πηρα απο το κλουβι εφυγαν πολλα φτερα απο την ουρα του. Την εψαξα λιγο και εχει κιτρινα σπυρακια. Γενικα το αγγιζω και φευγουν φτερα

Οι φωτο
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    116,5 KB · Προβολές: 112
  • image.webp
    image.webp
    68 KB · Προβολές: 98
  • image.webp
    image.webp
    70,3 KB · Προβολές: 110
Η ουρά του πουλιού έχει μαδηθεί... άλλωστε βγαίνουν τα νέα φτερά της..
Η αριστερή φτερούγα του δεν έχει "ζημιά"...
Μικροζημιά στα φτερά υπάρχει στην δεξιά φτερούγα του που όμως κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατο να προκαλούν αδυναμία πτήσης...
Κανονικά ακόμη και μ' αυτά τα φτερά θα έπρεπε να πετάει... ίσως όχι τέλεια ή με μεγάλη ικανότητα... αλλά ένα δυο μέτρα θα τα έβγαζε σίγουρα.
Θα ήθελα να παρατηρήσεις μήπως η συγκεκριμένη φτερούγα από μακρυά δείχνει "κρεμασμένη" ή έστω κάπως διαφορετικά από την άλλη...
Εύχομαι αυτά τα σπασμένα φτερά πάνω στη φτερούγα του πουλιού να μην είναι ένδειξη μεγαλύτερης ζημιάς στο οστεϊκό ή μυικό σύστημά της.
 
Την εβαλα μονη της. Επειδη δεν τα σχολιασε ο γιαννης σκεφτηκα πως δεν ειναι κατι κακο. Θα βγαλω κι αλλες φωτο τοτε
 
...
Κανονικά ακόμη και μ' αυτά τα φτερά θα έπρεπε να πετάει... ίσως όχι τέλεια ή με μεγάλη ικανότητα... αλλά ένα δυο μέτρα θα τα έβγαζε σίγουρα.
...

Aυτό πιστεύω κι εγώ. Λίγο απαράδεκτος ο τύπος που στο πούλησε (ξεφορτώθηκε) χωρίς να σου πει λέξη. 😡
 
Κι αλλες φωτο. Το αγγιζω και φευγουν τα φτερα του.
 

Συνημμένα

  • 01image.webp
    01image.webp
    100,7 KB · Προβολές: 0
  • 02image.webp
    02image.webp
    78,4 KB · Προβολές: 0
  • 03image.webp
    03image.webp
    77,6 KB · Προβολές: 1
  • 04image.webp
    04image.webp
    92,7 KB · Προβολές: 1
  • 05image.webp
    05image.webp
    68,7 KB · Προβολές: 1
Κι αλλες φωτο. Το αγγιζω και φευγουν τα φτερα του.
Πω πω το πουλάκι έχει θέμα... Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι αλλά δεν είναι καλά... η μία επιλογή που έχεις είναι να του το γυρίσεις πίσω του απαράδεκτου.. και η άλλη να το κρατήσεις και να προσπαθήσεις να το κάνεις καλά...
 
Back
Top