Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα κοκκινο με ασπρο κοκκινο μωσαικο

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Εχω μια ερωτηση, αν βαλω για ζευγαρωμα ενα καναρινη κοκκινο με ενα ασπρο κοκκινο (μωσαικο) πειραζει;
 
Για ποιο λόγο να το κάνεις;
Ρωτάς υποθετικά ή έχεις σκοπό να το κάνεις;
Θες κάτι να πετύχεις ή απλά έχεις δυο λιποχρωμικά... ένα κόκκινο και ένα ασπρο-κόκκινο μωσαϊκό και σκέφτηκες να τα βάλεις μαζί;
 
Εχω μια ερωτηση, αν βαλω για ζευγαρωμα ενα καναρινη κοκκινο με ενα ασπρο κοκκινο (μωσαικο) πειραζει;

Δεν θα έχεις, ούτε καλά κόκκινα, ούτε καλά μωσαικά. Υπάρχουν πολλά πουλάκια και στις δύο ποικιλίες ώστε αν αγοράσεις δυο αντιθέτου φύλλου, να δημιουργήσεις σωστά ζευγαρια.
 
αχα ναι και εγω τα ιδια εχω μαθει, και το μωσαικο ειναι 91 και θελω να το βαλω με ενα το ιδιο εξαιρετικο θηλυκο το οποιο ειναι μικρο και δεν θελει ακομα, παντος το κοκκινο εχθες το βραδυ ζευγαρωνε με το καρδερινοκαναρο. τωρα με αυτο το πουλι δεν ξερω τι πιθανοτητες εχει να γονημοποιηση τα αυγα της και αν τελικα βγαλει πουλια τι πουλια θα ειναι αυτα;
 
αχα ναι και εγω τα ιδια εχω μαθει, και το μωσαικο ειναι 91 και θελω να το βαλω με ενα το ιδιο εξαιρετικο θηλυκο το οποιο ειναι μικρο και δεν θελει ακομα, παντος το κοκκινο εχθες το βραδυ ζευγαρωνε με το καρδερινοκαναρο. τωρα με αυτο το πουλι δεν ξερω τι πιθανοτητες εχει να γονημοποιηση τα αυγα της και αν τελικα βγαλει πουλια τι πουλια θα ειναι αυτα;
Εννοείς το θηλυκό κόκκινο λιποχρωμικό ζευγάρωσε με αρσενικό καρδερινοκάναρο που έχει εξαιρετικά μικρά ποσοστά γονιμότητας;
Ή δεν έχω καταλάβει;
 
αχα ναι και εγω τα ιδια εχω μαθει, και το μωσαικο ειναι 91 και θελω να το βαλω με ενα το ιδιο εξαιρετικο θηλυκο το οποιο ειναι μικρο και δεν θελει ακομα, παντος το κοκκινο εχθες το βραδυ ζευγαρωνε με το καρδερινοκαναρο. τωρα με αυτο το πουλι δεν ξερω τι πιθανοτητες εχει να γονημοποιηση τα αυγα της και αν τελικα βγαλει πουλια τι πουλια θα ειναι αυτα;
Bάλε μια φωτό του μωσαικού να δούμε άν είναι σειράς αρσενικών ή θηλυκών,ώστε να πάρεις ένα ταίρι που να διατηρήσει σε καλά επίπεδα τους απογόνους. Απο το καρδερινοκάναρο δεν θα πάρεις γόνιμα αυγά.Αν πάρεις θα το κάνουμε ΚΕΝΤΡΙΚΟ θέμα.
 
Έχω διαβάσει πως έχει 1-2% γονιμότητα...
Βεβαίως δεν ξέρω να έχει αναφερθεί κάπου... Θετικό αποτέλεσμα μιας τέτοιας διασταύρωσης.
ΥΓ.
Υπάρχει μάλιστα ένα βιβλίο σχετικό με την "υβριδιολογία""IBRIDOLOGIA" του Giorgio deBaseggio που καλό είναι να το διαβάσουν όλοι όσοι ασχολούνται με τις υβριδικές διασταυρώσεις... εδώ στην αυθεντική μορφή.
 
τα εχω σε ενα δωματιο και κλεινω τα φωτα περιπου στις 10 00 οι συνθηκες ειναι καλες θα ανεβασω φωτο σε λιγο
 
Θα σου περάσουν σε πτεροροια, μακάρι να βγω ψεύτης. Καλή αναπαραγωγή..
 
11.webp44.webp 55.webp22.webp

εδω στην γερμανια τα καλοριφερ δουλευουν ασταματητα και εγω προσωπικα κυκλοφορω με φανελακι εδω. Η φωλια ειναι στραβα αλλα διορθωθηκε
 
Ωραία. Τα δυο κόκκινα μωσαϊκά που έχεις είναι ζευγαράκι. Μια χαρά( σειράς αρσενικών ).
Το άλλο δεν διακρίνεται καλά. Είναι πράγματι καρδερινοκάναρο; Γιατί δείχνει σαν σίσκιν. Το θηλυκό είναι ωραίο κόκκινο εντονο.Αν την βάλεις μ'ένα κόκκινο χιονέ ( schimmel ),θα έχεις αξιόλογα πουλάκια.
 
Μακη σε ευχαριστω πολυ. Δεν ξερω τι ειναι το σίσκιν, αλλα αυτο ειναι ενα πολυ καλο καρδερινοκαναρο, κελαηδαει αρκετα καλα, ειδα τους γονεις, ειναι μια κοκκινη καναρα με εναν καρδερινο. Αυτος που τα εχει λεγετε Wilfried Kremers και πριν μια βδομαδα στους αγωνες κερδισε πρωτη θεση στα καρδερινοκαναρα και στα κοκκινα καναρινια. Βασικα εχει καλα πουλια. Θα παω να αγορασω εναν κοκκινο, 2 ειχα παρει αλλα μου βγηκαν και τα 2 θηλυκα
 
Ωραία.Αυτό να κάνεις. Πάρε έναν κοκκινο schimmel να την κάνεις ζευγάρι. Σε πιο σύλλογο είναι ο Κος Wilfried Kremers . Εχεις κάποιο λινκ με τον σύλλογο ή τα αποτελέσματα του διαγωνισμού που έλαβε μέρος;
 
Εχει ενα σαιτ αλλα δεν μιλαω γερμανικα μολις γυρισει η γυναικα μου θα σου στειλω λινκ, δεν θα σε ξεχασω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Αν έχει πάρα πολύ ζέστη και κλείνεις τα φώτα στις 10 το βράδυ θα αλλάξουν φτερά κάτωθι μπουν σε φάση πτεροροιας όπως σου είπε και ο Παναγιώτης...

Πάντως είναι πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι όλα τους! :)
 
εσυ alicedros τι θα με συμβουλευες να κάνω;
να μην εχω θερμανση στο δωματιο; και τα φωτα; Εδω 5 00 νυχτωνει.
Παντως 1 παραθυρο ειναι ανοιχτο 5 ποντους απο πανω
Αλλα εχω ενα καναρινη και 1 σπινο 2 χρονια περιπου και δεν μου παρουσιασαν προβλημα
 
View attachment 31435View attachment 31438 View attachment 31439View attachment 31436

εδω στην γερμανια τα καλοριφερ δουλευουν ασταματητα και εγω προσωπικα κυκλοφορω με φανελακι εδω. Η φωλια ειναι στραβα αλλα διορθωθηκε
Αυτό όμως δεν είναι καρδερινοκάναρο. Είναι άλλο πουλί που νομίζω έχει και σπόρο στο βάτεμα.
 
Back
Top