Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα κοκκινο με ασπρο κοκκινο μωσαικο

Μα ρωτήσουμε την Πωλίνα @Wind-sa ή κάποιο άλλω φίλο για να μας πει σωστά, γιατί εγώ δεν είμαι σίγουρος.

Καλύτερα θα σου πουν βέβαια αν βάλεις φωτογραφίες ποιο κοντινές από το πουλί και σε διαφορετικές πόζες.
Μοιάζει καθόλου με αυτό εδώ;
1.webp
 
Πως το λενε το πουλι Papadopoulos G
Η απο τι πουλια ειναι;
Είναι αυτό που σού έγραψα απο την αρχή Θοδωρή. ΣΙΣΚΙΝ - Μαυροκέφαλος σπίνος Βενεζουέλας. Αλλά αφού έχεις ακούσει κελάηδημα και ξέρεις τους γονείς του δικού σου, δεν υπάρχει μάλλον λόγος να το συζητάμε.
 
κοιτα αυτος κελαιδαει σαν καναρινι με ενδιαμεσα τζιτζιρισματα καρδερινας, καθαρο κελαιδημα καρδερινοκαναρου δηλαδη, τι να πω αυτο το σισκιν κελαιδαει σαν σπινος
 
κοιτα αυτος κελαιδαει σαν καναρινι με ενδιαμεσα τζιτζιρισματα καρδερινας, καθαρο κελαιδημα καρδερινοκαναρου δηλαδη, τι να πω αυτο το σισκιν κελαιδαει σαν σπινος
Εσύ που το έχεις μπορείς να απαντήσεις.
Δεν μοιάζει καρδερινοκάναρο αλλά μου μοιάζει με red siskin (μαυροκέφαλος σπίνος).
Σου έχει ανεβάσει ο @Papadopoulos G μια φωτογραφία σε προηγούμενο ποστ... μοιάζει το πουλί που έχεις μ' αυτό?
 
Ναι το σισκιν το ειδα σε φωτο, καμια σχεση, παντως τραγουδα σαν καρδερινοκαναρο και θα ελεγα πολυ καλα.

Εδω σας στελνω περισσοτερες φωτο, πιστευω τωρα να βγαλουμε ακρη.1.webp 2.webp 3.webp 4.webp
To σαιτ του Wilfried Kremers δεν μπορω να το βρω αλλα τον βρηκα στο EBAY:D

E Εδω "http://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-vogel/straelen/c243l1117"
 
E ναι.. Αλλά -εμένα τουλάχιστον- με χαλάει το τόσο κόκκινο, συν το ότι επιβαρύνει το συκώτι του η χρωστική, χωρίς λόγο. Μια χαρά είναι τα καρδερινοκάναρα με τα κανονικά τους χρώματα.
 
E ναι.. Αλλά -εμένα τουλάχιστον- με χαλάει το τόσο κόκκινο, συν το ότι επιβαρύνει το συκώτι του η χρωστική, χωρίς λόγο. Μια χαρά είναι τα καρδερινοκάναρα με τα κανονικά τους χρώματα.
Δηλαδη τα κοκκινα εχουν προβλημα με το συκωτι;

τα καρδερινοκαναρα αναμεταξι τους ζευγαρωνουν;
Δηλαδη αρσενικο και θηλυκο καρδερινοκαναρο;
Ενοω αν βγαζουν πουλακια
 
Όχι απλά η χρωστική που χρησιμοποιείται τους δημιουργεί πρόβλημα τσ καρδερινοκαναρα δεν είναι γονιμα οπότε όχι..
 
Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι δίνεις τη σωστή ποσότητα χρωστικής, τη σωστή χρονική διάρκεια και όχι περισσότερο και χορηγείς αποτοξινωτικά για το συκώτι που τη δέχεται και την επεξεργάζεται;
*Για τα κόκκινα (που το να βαφτούν σωστά είναι περισσότερο θέμα γονιδίων) κι όχι για το καρδερινοκάναρο που δεν χρειάζεται χρωστική και -προσωπικά- με χαλάει οπτικά.

Όχι απλά η χρωστική που χρησιμοποιείται τους δημιουργεί πρόβλημα τσ καρδερινοκαναρα δεν είναι γονιμα οπότε όχι..
Δεν είναι θέμα γονιμότητας η επιβάρυνση του συκωτιού που γίνεται από υπερχορήγηση λιπαρών σπόρων και χρωστικών.

τα καρδερινοκαναρα αναμεταξι τους ζευγαρωνουν;
Δηλαδη αρσενικο και θηλυκο καρδερινοκαναρο;
Ενοω αν βγαζουν πουλακια
Όχι
 
Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι δίνεις τη σωστή ποσότητα χρωστικής, τη σωστή χρονική διάρκεια και όχι περισσότερο και χορηγείς αποτοξινωτικά για το συκώτι που τη δέχεται και την επεξεργάζεται;
*Για τα κόκκινα (που το να βαφτούν σωστά είναι περισσότερο θέμα γονιδίων) κι όχι για το καρδερινοκάναρο που δεν χρειάζεται χρωστική και -προσωπικά- με χαλάει οπτικά.
αποτοξινωτικά για το συκώτι; θα μπωρουσες να μου στειλεις ενα λινκ να ενημερωθω γιαυτο;
 
Εγω χρωστικη δεν δινω, δινω μονο αυγοτροφη σε κοκκινο χρωμα, τους επιβαρηνει στο συκωτι και αυτο;
 
Θεόδωρε είναι αυγοτροφή ή είναι οι πολύ γνωστές σε όλους "βιταμίνες" που πωλούν σε διάφορα χρώματα και μέσα σε διαφανή σακουλάκια;
 
οχι Αλικη αυτα δεν υπαρχουν εδω
Εγω μενω Γερμανια, εδω δεν εχει χρωστικες, μονο αυγο σε ξηρη μορφη και χρωμα κοκκινο η κιτρινο
 
Back
Top