Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
το διαβασα και ειδα και την ψηφοφορια ειδα που ειναι κατα θα περιμενα και ποιο λογικο θα ηταν να μου λεγατε μην τον αφηνεις εξω να πετα παρα να του κοψω τα φτερα αν και του αρεσε και να τον δεις πως κανει τωρα μεσα στο κλουβι κατι ζογκερικα και να σου πω κατι μαρακι αλλα μην με κοροιδευψεις οταν τον αφηνα στο δωματιο οκ δεν νομιζω να τρελενωταν σημερα που τον αφησα εδω μολις μπηκε στο κλουβι εκατσε πανω στο βατηρα και μου κουνουσε σαν να χορευε ποτε δεξια ποτε αριστερα σαν να μου ελεγε ευχαριστω αυτο το χάρνες μαρια εψαξα και εδω σε καταστηματα δεν το βρηκα κοιταξα ιντερνετ σε μαγαζια δεν το βρηκα

σισυ εγω πιστευω μια δυο 10 θα του αρεσει γιατι του αρεσει να πετα

ειμαι διπλα στο κλουβι μαζι με το πισι και γραφω λες και καταλαβαινει οτι λεμε γιαυτο κατι λεει γαμωτο αλλα δεν καταλαβαινω και το κανει πολλες φορες λεει κατι αλλα δεν καταλαβαινουμε τωρα ηλθε η ωρα του μπανιου του
 
και που ξερουμε που γενηθηκε ο βαζελακος το να του δεσεις για 20 λεπτα το ποδαρακι να πεταξη να χαρη το περιβαλον να πεταξη στα δενδρα και να ξαναμπει στο κλουβι του ειναι πολυ προτιμοτερο που να του κοψεις τα φτερα να το κανεις πουλι με ειδικες αναγκες εγω ειδα ποσο το χαρηκε ποσο το ευχαριστηθηκε δεν ξερω ποσο θα ευχαριστηθει αν του κοψω τα φτερα θα πεση σε καταθλιψη εδω βλεπω και κοβουν ουρες σκυλων και τρελενωμε για να ειναι ποιο ομορφα λενε μα γαμωτο η φυση για να του την δωση την ουρα ετσι καποιος λογος θα ειναι αντε και επειδη ενα παιδι ειναι ζωηρο και μπορει να πεταχτει στο δρομο να τον πατηση κανενα αμαξι να του κοψουμε τα ποδια αυτα για μενα δεν ειναι λογικα
Όταν θα του βγει το πόδι σε ένα απότομο τέντωμα του σχοινιού να μπεις τότε να μας ρωτήσεις που να τρέξεις. Άστο μέσα στο κλουβί καλύτερα, έτσι το ταλαιπωρείς χωρίς λόγο και το βάζεις σε μεγαλύτερο κίνδυνο.
 
Μη βάζεις λάθος ιδέες Μαρία μου.
Τι να πω, προσπαθώ να του βρω μια λύση ασφαλή.
Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε όλοι και ο ίδιος ο Δημήτρης, για το πουλί ενδιαφερόμαστε. Ας τον αφήσουμε να το σκεφτεί λίγο, μην πικραθούμε λόγο στον λόγο. Πάντως τα μάτια σου 14 ε; :)
 
το ξαναλεω στο ποδι εχει ενα κρικο απο πανι πολυ μαλακο σαν αφρολεξ δεν υπαρχει περιπτωση να πνιγει το μονο που φοβαμε και αυτο που προσεχω ειναι να μην πλεξει στο λαιμο του που ειπε η μαρια

μαρακι δεν πικραθουμε συζητηση κανουμε εχω μεγαλο στομαχι μαρακι εγω😀 μαρακι για ενα να εισαι σιγουρι και δεσμευωμε γιαυτο οτι ο παπαγαλος περνα ζωη και κοτα εδω και ειναι τυχερος απλα οκ μπορει να εχετε εμπειρια σεβαστη την δεχομε γιαυτο το ξερεις πολυ καλα παντα ζητω τις συμβουλες σου και του φοιβου και ολων αλλα αλλο πραγμα να το βλεπεις να το ζεις εσεις με το δικιο σας εχετε καποιες ενστασεις αλλα ειστε μακρια αλλα οποιον τον βγαλει ο δρομος για διακοπες βολτα ηρακλειο ευχαριστως να περασει να δει τα πουλακια μου να φαμε τα κοψιδια μας να πιουμε και τα μπυρονιας μας τα κρασακια μας και να δει σε τι περιβαλον ζουν τα πουλακια μου και γιαυτο γυρο γυρω πετουν κοτσιφια φλωροι γαρδενια σπουργιτακια και διαφορα αλλα και ειμαι και φυλακας εδω που κυνηγω αν ελθει κανενας να βαλει παγιδες για τα αγρια πουλακια
 
Δηλαδή από την μια το κρατάς εσύ και από την άλλη είναι δεμένο στο πόδι του; Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία;

Πρόσεχε τα άγρια μην πλησιάζουν κοντά στα πουλιά σου.
 
οχι ειχα το σχοινη δεμενο στο κλουβακι και εγω διπλα σχεδον στον παπαγαλο γαμωτο δεν εβγαλα φωτο γιατι το κινητο μου το εχω ξεχασει στην κορη μου πηγα να δω τον εγγονο και το ξεχασα αλλα την αλλη φορα που θα τον αφησω θα σας βγαλω η συσυγος τραβηξε βιντεο απο το δικο της αλλα δεν ξερω πως τα ανεβαζουν την αλλη φορα θα εχετε και φωτο
 
το ξαναλεω στο ποδι εχει ενα κρικο απο πανι πολυ μαλακο σαν αφρολεξ δεν υπαρχει περιπτωση να πνιγει το μονο που φοβαμε και αυτο που προσεχω ειναι να μην πλεξει στο λαιμο του που ειπε η μαρια
Του το φοράς για προστασία, για να μη μπορεί να φύγει...
Δημήτρη δεν έχει σημασία με τι τον έχεις δεμένο δηλ δεν παίζει ρόλο το είδος σχοινί-ύφασμα-κτλ
Τον δένεις για να μην φύγει.
Πρέπει να σκεφτείς πως η αντίσταση που θα προκληθεί (αν θελήσει να πετάξει) θα έχει επιπτώσεις στο πόδι του, αυτό είναι το ''θέμα μας''.
 
οχι μαρακι δεν εχει αγρια μονο κορακια εχει δυστυχως εδω το γερακι ειναι εξαφανισμενο γιατι καποια ατομα τα σκοτωνα οι εξυπνοι θυμαμε παλια ειχε πολλα και θυμαμε ειχα πιασει ενα γερακι τραυματισμενο πιτσιρικας ειμουν ειχε κτυπησει στο φτερο του εβαζα ιοδιο σουρφαμιδες κλπ και οταν εγινε καλα εφυγε

αν πεταξε πετουσε δεξια και αριστερα δεν επαθε τιποτα το ποδαρακι σισυ μου

το μονο κακο με το βαζελακο ειναι οτι θελει να καθωμε συνεχεια κοντα του μολις σηκωθω απο το τραπεζι φωναζει μολις καθωμε ακρα ησυχια και ο μπαγασας καταλαβαινει την μηχανη οταν ερχομε απο μακρια
 
Γραφουμε στο φορουμ για να ακουσουμε αποψεις απο ατομα που εχουν εμπειριες, γνωσεις. Δεν σε λεει κανενας ανικανο να φροντισεις τον παπαγαλο. Απλα να μην του κανεις ζημια. Σκεψου τον παπαγαλο. Οχι εσενα πως νιωθεις οταν τον βλεπεις να πετα. Εσυ μπορει να μην εχεις γατους. Εχει ομως πολλες αδεσποτες. Αν σου φυγει; Τοσος κοπος χαμενος; Του δενεις το ποδι. Δεν εχει σχεση με τι υλικο ειναι φτιαγμενο. Αλλα οτι θα πεταξει και εσυ το κρατας και ισως αυτο του κανει ζημια. Βιαζεσαι να κανεις βηματα. Αλλα δεν σκεφτεσαι πρωτα το πουλι. Μπενεις και λες πως περνας την μερα σου και περιμενεις ολοι να σου πουν "πω πω τι τελεια".. Δεν εισαι σε θεση να ακουσεις οτι κανεις κατι λαθος. Ενω σου δινουν επιχειρηματα. Πρωτα τα πουλια και μετα εμεις. Πρωτα η ασφαλεια τους, η ζωη τους και μετα η ικανοποιηση μας.
 
θα το ξαναπω και δεν το ξαναλεω μην κρινετε εξ αποστασεως και μακαρι να υπηρχαν πολοι σαν εμενα φιλοζωοι και οχι μονο στα πουλια γενικα και οποιος εχει αντιρηση πανω σε αυτο δεν εχει παρα να παρει την φιλοζωικη ηρακλειου που ειμαι απο τα ιδρυτικα της μελη και οποιος το ξαναλεω κατεβει ηρακλειο για διακοπες βολτα ευπροσδεκτος να δει τα πουλακια μου να πιουμε τα κρασακια μας και μετα να κρινει τωρα να το παιζουμε απο ενα σαιτ ολοι φωστηρες κλπ χωρις να εχουμε ι προσωπικη αντιληψει και να βγαζουμε αυθερετα συμπερασματα δεν λεει αν ηθελα την βολεψει μου δεν θα τον επερνα η θα του εκοβα τα φτερα. η δεν ειχα ρωτηση πως ο παπαγαλος κανουρα ειναι πολυ φωνακλας κλπ και ομως τον πηρα μια και δεν εβλεπα να εχει κανεις ενδιαφερον να τον παρει εγω σε ενα πολυ μικρο διαστημα τον εχω κανει ενα πολυ ηρεμο φιλικο παπαγαλο του εχω αφιερωσει ατελειωτες ωρες που δεν τις εχω αφιερωσει στα παιδια μου και πολλα χρηματα και οταν σε ενα θεμα οταν ο κυριος μακης που ειχε δικιο σε αυτα που ειπε αμεσως εκανα πισω και αναγνωρισα το λαθος μου στο συγκεκριμενο θεμα με τον παπαγαλο δεν ανβισβητω κανενος της γνωσεις και τις συνβουλες και το ξερει καλα η μαρια πως παντα την ακουω που ξερω εχει πολλες γνωσεις και οι συμβουλες της της λεει με αγαπη για τα πουλια αλλα αφηστεμε στο θεμα αυτο που το ζω εγω να εχω την δικια μου αποψι
 
Πέρα απ το δέσιμο στο πόδι και το ότι τον αφήνεις ελεύθερος να κάνει βόλτες στην αυλή που και εγώ όπως και όλοι οι άλλοι διαφωνώ με αυτή την πρακτική, σε ένα μήνυμα σου Δημήτρη διάβασα πως λόγω φασαρίας, τραγουδιών και γλεντιού, ο παπαγάλος και υποθέτω και τα καναρίνια πρέπει να κοιμήθηκαν κατά τις 2 το βράδυ και αν.. Και αυτό επίσης δεν κάνει καλό για την υγεία τους. Τα στρεσάρει τα αναστατώνει και δεν κοιμούνται σωστά. Και αυτό θα έχει μακροπρόθεσμα επιπτώσεις στην υγεία τους. Ξέρω δε θα το δεχτείς, απλά το είπα για να το έχω πει εγώ...
 
μια φορα ετυχε και ξενυκτησαν αν και αυτα τα ειχα σκεπασει και κοιμηθηκαν τα παιδια λενε και τα σκυλια οπως τα μαθεις ειναι δηλαδη εγω που εχω κανει τοσα ξενυκτια 25 χρονια βαρδια καθε μηνα 10 νυκτερινα θα επρεπε να ειχα σχολαση😀

φρεσκο συκο κανει να φανε τα πουλακια και ο παπαγαλος;
 
φρεσκο συκο κανει να φανε τα πουλακια και ο παπαγαλος;
Βεβαίως, επιβάλλεται :) Μόνο επειδή τα σύκα περιέχουν πολύ ζάχαρη, με μέτρο. Αν αποξηραίνετε κάποια, να δίνεις και από αυτά τον χειμώνα, είναι ακόμα πιο πολύτιμα. Πρόσεχε μην έχουν μυρμήγκια μέσα και καλό πλύσιμο.
 
μα... Κια κανω και θα στεναχωρεθει ο βαζελακος μου.
Καλά κάνεις, θα στο πει και ο γιατρός. Λίγο και προσεκτικά πες του να τα κόψει. Καλύτερα να στεναχωρηθεί (που δεν) ο βαζελάκος παρά εσύ :) και τελικά κι αυτός. Περιμένουμε νέα με φωτό μετά το κομμωτήριο :)
 
αυριο εχω ραντεβου με ενα γιατρο να δει τον παπαγαλο και να του κοψει τα φτερα σας ακουσα ξερω μα... Κια κανω και θα στεναχωρεθει ο βαζελακος μου.
Δεν θα στεναχωρηθεί, να είσαι σίγουρος και να αισθάνεσαι κι εσύ χαρούμενος και ήρεμος.
Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι οι εξερευνήσεις και αυτές θα τις έχει με ασφάλεια από δω και μπρος...
Εσύ Δημήτρη συνέχισε την ΠΡΟΣΟΧΗ στις γάτες-σκύλους και σε ότι άλλο ''κυκλοφορεί'' εκεί όπου ο βαζελάκος κάνει τις βόλτες του 😉:D
 
κοψαμε τα φτερα του βαζελακου πριν μια ωρα επαθε πλακα ο γιατρος ειναι σε πολυ καλη κατασταση ειδε λιγια διαροια αλλα ειναι απο το στρες του εκανε μεγαλη επληξη που τον εχω σε τοση ηρεμια εγω του ελεγα βαλε γαντι για καλο κακο μην σου κοψει δακτυλο 😀 αλλα οκ δεν τον πειραξε τον ταισε και μπανανα 60 ευρο μας πηρε αλλα και εσεις δεν τα εξηγατε σωστα εγω νομιζα πως θα του εκοβε εντελως τα φτερα γιαυτο εφερνα αντιρησεις σιγα το πραγμα και εγω τα εκοβα του τα ψαλιδισε λιγο εχει στρεσταριστη τωρα δεν βγαινει καθολου εξω μαλον ντρεπετε😀κομενα φτερα.webp
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top