Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Δημήτρη σε συμβουλεύουν άνθρωποι σαν την Μαρία όλη μέρα. Με εμπειρία με τους παπαγάλους και με πολύ διάβασμα πάνω σε αυτούς. Εσύ στο τέλος κάνεις του κεφαλιού σου, δεν καταλαβαίνω τον λόγο πραγματικά σε σημείο να αναρωτιέμαι αν αφού γίνει η στραβή θα ήταν σωστό να πούμε κατόπιν εορτής ότι δεν ήσουν η καλύτερη επιλογή για το πουλί. Απορώ πως το δένεις απο το πόδι, ένα πουλί που δεν ανεβαίνει καν στο χέρι σου και δαγκώνει.
 
εξ αποποστασεως μην κρινεις με δαγκωνει πολυ ελαφρια σαν παιχνιδι δευτερο καθετε μια χαρα στο χερι μουκαι οχι μονο και στον σκυλο την πλατη καθεται το σχοινακι ειναι ειδικο δεν προκειτε να τραυματιστη και εγω βλεπω οτι ο παπαγαλος την βρισκει μην βγαζετε ετσι ευκολα αβιαστα συμπερασματα εξ αποστασεως αλλο η πραγματικοτητα να το ζεις και αλλο να το φανταζεσαι απο μακρυα

καθεται πανω στην ρογδια πανω στην λεμονια εχω βασιλικους σαν δεντρα πανω στην φασκομηλια στα φυτα λες και ζει ελευθερος στον παραδεισο δεν ξερω και γυρο γυρο του πουλακια σπουργιτακια συμπεθερακια

και το αλλο το ποιο ευκολο για μενα ειναι να του εκοβα τα φτερα αλλα ξερεις ποσο θα πληγωθει να του τα κοψω δεν θα το εκανα ποτε αυτο ξερεις τι τραυματικη εμπειρια ειναι για ενα πουλι να τους κοψεις τα φτερα ειναι σαν να του στερας την ζωη
 
εξ αποποστασεως μην κρινεις με δαγκωνει πολυ ελαφρια σαν παιχνιδι δευτερο καθετε μια χαρα στο χερι μουκαι οχι μονο και στον σκυλο την πλατη καθεται το σχοινακι ειναι ειδικο δεν προκειτε να τραυματιστη και εγω βλεπω οτι ο παπαγαλος την βρισκει μην βγαζετε ετσι ευκολα αβιαστα συμπερασματα εξ αποστασεως αλλο η πραγματικοτητα να το ζεις και αλλο να το φανταζεσαι απο μακρυα

καθεται πανω στην ρογδια πανω στην λεμονια εχω βασιλικους σαν δεντρα πανω στην φασκομηλια στα φυτα λες και ζει ελευθερος στον παραδεισο δεν ξερω και γυρο γυρο του πουλακια σπουργιτακια συμπεθερακια

Μόνο αβίαστα δεν έβγαλα το συμπέρασμα Δημήτρη. Είναι αρκετές σελίδες του θέματος που το σκέφτομαι κι η αλήθεια είναι ότι το πιστεύω κι αυτή είναι η γνώμη μου. Μακάρι να κάνω λάθος.

Σχοινάκια ειδικά για να δένεις τα πουλιά απο το πόδι δεν υπάρχουν. Έχουμε κι εμείς πουλιά. Όταν το πιάνεις κάθε τόσο παρά τη θέλησή του και με γάντι για να το κάνεις οτιδήποτε το μόνο που καταφέρνεις είναι να το στρεσάρεις, με άλλα λόγια κι όταν γίνεται τόσο συχνά για ανούσιο λόγο, το βασανίζεις.
 
Όπως έχω καταλάβει, τα όποια λάθη κάνει ο Δημήτρης, τα κάνει στην προσπάθειά του να ικανοποιήσει τις ανάγκες των πουλιών του και όχι για να βολευτεί κατά κάποιον τρόπο ο ίδιος.
Τώρα οι παπαγάλοι είναι όλοι, στο σύνολό τους, άγρια ζώα. Του δικού σου ίσως και οι γονείς ή οι παππούδες να ζούσαν στα δάση του Αμαζονίου.
Η ψυχολογία τους δεν έχει καμία σχέση με των σκύλων. Το βασικό συναίσθημα είναι ο φόβος και εξ' αυτού προκύπτει ανασφάλεια, άγχος, επιθετικότητα, έλλειψη εμπιστοσύνης ακόμα και στον φροντιστή του. Όσο και να σ' αγαπάει, δεν σου εκχωρεί την ασφάλειά του, δεν θα κρυφτεί πίσω σου όταν τρομάξει, θα κοιτάξει να κρυφτεί μόνος του και να εξασφαλίσει την ζωή του.
Αν γίνει αντιληπτό αυτό το ψυχολογικό προφίλ του πουλιού, θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να προσέξεις. Γιατί τρόμο μπορεί να του προκαλέσει, ακόμα και ένα δυνατό γέλιο, ένα παιδάκι που θα έρθει τρέχοντας χαρούμενο, ένα σκυλί που θα γαβγίσει ξαφνικά, η εξάτμιση από ένα μηχανάκι, η χύτρα ταχύτητας της κουζίνας, τι να σου πρωτοπώ.
Αν θες σχετική ελευθερία, ψάξε κάποιον γνώστη, υπάρχουν κάποιοι εκτροφείς στην Κρήτη, να ψαλιδίσετε λίγο τα φτερά, και πάλι με την παρουσία σου ελεύθερος φυσικά αλλά τουλάχιστον δεν θα κινδυνεύει να τον χάσεις και θα χαίρεται ωραιότατα και τα δέντρα του κήπου και σίγουρα θα περνάει καλύτερα.
Σκέψου το αυτό και αν δεν ξέρεις εσύ κάποιον, να ψάξουμε μαζί. Ξέρω ότι στεναχωρήθηκες τώρα αλλά κι εμείς το ίδιο ενδιαφέρον μ' εσένα έχουμε κι εγώ ξαναλέω γνωρίζω πολύ καλά πως όλα τα κάνεις για το καλό του. :)
 
καθολου δεν στρεσαρετε εχω βιντεο να σας το δειξω γαμωτο δεν ξερω να ανεβαζω γιουτουπ πρεπει να στριμωξω την κορη να με μαθει και θα δεις αν στρεζαρετε το πουλι ειναι ενα σχοινακι που το πηρα απο ενα μαγαζι που εχει και αυτος ενα παπαγαλο και τον εχει δεσει να μην φυγει και ειναι σαν κρικος αυτο που περνας στο ποδαρακι και υφασμα και σορυ φοιβο εχεις μεινη πολυ πισω οταν λες τον επιανα με το γαντι ηταν στις αρχες δες ολες τις συνομιλιες μου εδω και θα δεις και εξαλου εγω βλεπω που το ζω πως συμπεριφερωμε στο πουλι και χωρις να φανει εγωιστικο δεν νομιζω να υπαρχουν πολοι τα χρηματα που χαλαω γιαυτον να τα δινουν π τρωει οτι καλυτερο υπαρχει τις βιταμινες του τα παντα μεχρι και ραντεβου στα χανια εκλεισα να παω να τον δει ενας πτηνιατρος γιατι ηρακλειο δεν εχει ζει βασιλικακαι περνα βασιλικα
 
Όπως έχω καταλάβει, τα όποια λάθη κάνει ο Δημήτρης, τα κάνει στην προσπάθειά του να ικανοποιήσει τις ανάγκες των πουλιών του και όχι για να βολευτεί κατά κάποιον τρόπο ο ίδιος.

Μαρία ούτε ισχυρίστηκα ούτε υπονόησα πουθενά κάτι τέτοιο.
..
Η ψυχολογία τους δεν έχει καμία σχέση με των σκύλων. Το βασικό συναίσθημα είναι ο φόβος και εξ' αυτού προκύπτει ανασφάλεια, άγχος, επιθετικότητα, έλλειψη εμπιστοσύνης ακόμα και στον φροντιστή του. Όσο και να σ' αγαπάει, δεν σου εκχωρεί την ασφάλειά του, δεν θα κρυφτεί πίσω σου όταν τρομάξει, θα κοιτάξει να κρυφτεί μόνος του και να εξασφαλίσει την ζωή του.
Αν γίνει αντιληπτό αυτό το ψυχολογικό προφίλ του πουλιού, θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να προσέξεις. Γιατί τρόμο μπορεί να του προκαλέσει, ακόμα και ένα δυνατό γέλιο, ένα παιδάκι που θα έρθει τρέχοντας χαρούμενο, ένα σκυλί που θα γαβγίσει ξαφνικά, η εξάτμιση από ένα μηχανάκι, η χύτρα ταχύτητας της κουζίνας, τι να σου πρωτοπώ.
Αν θες σχετική ελευθερία, ψάξε κάποιον γνώστη, υπάρχουν κάποιοι εκτροφείς στην Κρήτη, να ψαλιδίσετε λίγο τα φτερά, και πάλι με την παρουσία σου ελεύθερος φυσικά αλλά τουλάχιστον δεν θα κινδυνεύει να τον χάσεις και θα χαίρεται ωραιότατα και τα δέντρα του κήπου και σίγουρα θα περνάει καλύτερα.

Αν γυρίσω τις σελίδες του θέματος και κάνω εδώ αντιγραφή τις τόσες φορές που του τα έχεις γράψει αυτά τα ίδια ακριβώς, εσύ προσωπικά που ασχολήθηκες με την περίπτωση του Δημήτρη περισσότερο απο κάθε άλλον, θα με κάνουν να αναρωτηθώ ακόμη περισσότερο για το απο που αντλεί ο Δημήτρης τη γνώμη του και κάνει του κεφαλιού του, ενώ δεν ξαναείχε παπαγάλους ούτε είχε ξανασχοληθεί με την εκπαίδευση τους.
 
μαρακι ακουσεμε εδω εξω που τον εχω εχει συνηθισει τον θορυβο περνανε συνεχεια μηχανακια αυτοκινητα που πανε στην θαλασα πχ χθες το βραδυ απο τις 10 μεχρι το πρωι εδω διπλα ειχε γλεντι ολοι νυκτα επαιζαν κρητικα γιατι υπαρχει η εκκλησια της αγιας μαρινας και κανουν 3μερο πανηγυρι και σημερα και αυριο θα εχει δεν ενοχλειθηκε καθολου εχει συνηθειση οπως και τα καναρινακια
 
Το θέμα τώρα είναι να ψαλιδίσει λίγο τα φτερά, σωστά όμως, για να προσφέρει και αυτά που θέλει στο πουλί και να μαστε και όλοι ήσυχοι :)
Το θέμα @Φοίβος είναι ότι πάλι είχαμε την ολέθρια παρέμβαση των γνωστών-αγνώστων-παντογνωστών petshop boys :)
 
δεν κοβω φτερα εγω στο πουλι ειναι σαν να το σκοτωνω εγω βλεπω οτι η σχεσις μας ειναι αριστες με τον παπαγαλο εχω ιδιαν αντιληψη και βλεπω ποσο καλα περναει φαινετε στα ματια του στην γλωσα του σωματος και τις ωρες που ασχολουμε με αυτον πανω απο 5 ωρες την μερα ουτε στα παιδια μου δεν αφιερωνω τοσες
 
δεν κοβω φτερα εγω στο πουλι ειναι σαν να το σκοτωνω εγω βλεπω οτι η σχεσις μας ειναι αριστες με τον παπαγαλο εχω ιδιαν αντιληψη και βλεπω ποσο καλα περναει φαινετε στα ματια του στην γλωσα του σωματος και τις ωρες που ασχολουμε με αυτον πανω απο 5 ωρες την μερα ουτε στα παιδια μου δεν αφιερωνω τοσες

Τι να σου απαντήσει κανείς τώρα Δημήτρη που σε ένα μήνα τα έμαθες όλα αυτά...
 
ακου φοιβο απο παιδακι ειχε παλια ο πατερας μου πουλακια γαρδελια καναρινια εβλεπα και ξερω καποια πραγματα οπως και ο συχορεμενος ο αδελφος μου ειχε παρα πολλα πουλια η αδελφη μου καποτε ειχε 3 μαινες και 2 παπαγαλους και παλια ειχα ενα δυο καναρινακια απλα δεν ασχολιομου πολυ οπως τωρα δεν ειχα χρονο να ασχολειθω τοτε τωρα που εχω ασχολουμε και συνεχεια διαβαζω αλλα στο ξαναλεω αλλο η πραγματικοτητα να το ζεις απο κοντα και αλλο να κρινεις απο μακρυα καμια σχεσι και ποτε δεν ειπα πως ξερω πολλα πραγματα προσπαθω καθε μερα να μαθενω
 
Εντάξει Δημήτρη, διάβασε αυτό που έδωσα, σκέψου κιόλας και βλέπουμε.
 
μαρια εχω ανθρωπο αμα θελω να μου τα κοψει απλα δεν θα το κανω η φυση του εδωσε φτερα δεν εχω κανενα δικαιωμα να του τα κοψω
 
μαρια εχω ανθρωπο αμα θελω να μου τα κοψει απλα δεν θα το κανω η φυση του εδωσε φτερα δεν εχω κανενα δικαιωμα να του τα κοψω

Ας μην μπούμε σε τέτοια χωράφια. Η φύση δεν του έδωσε κλουβί ούτε σχοινί στα πόδια ούτε τίποτα... Η φύση είναι για αυτά που γεννιούνται ελεύθερα. Όλα τα υπόλοιπα που γεννιούνται στα κλουβιά μας διατηρούν απλώς κάποια αρχέγονα ένστικτα. Η λέξη φύση δεν έχει καμιά σχέση με αυτά.
 
και που ξερουμε που γενηθηκε ο βαζελακος το να του δεσεις για 20 λεπτα το ποδαρακι να πεταξη να χαρη το περιβαλον να πεταξη στα δενδρα και να ξαναμπει στο κλουβι του ειναι πολυ προτιμοτερο που να του κοψεις τα φτερα να το κανεις πουλι με ειδικες αναγκες εγω ειδα ποσο το χαρηκε ποσο το ευχαριστηθηκε δεν ξερω ποσο θα ευχαριστηθει αν του κοψω τα φτερα θα πεση σε καταθλιψη εδω βλεπω και κοβουν ουρες σκυλων και τρελενωμε για να ειναι ποιο ομορφα λενε μα γαμωτο η φυση για να του την δωση την ουρα ετσι καποιος λογος θα ειναι αντε και επειδη ενα παιδι ειναι ζωηρο και μπορει να πεταχτει στο δρομο να τον πατηση κανενα αμαξι να του κοψουμε τα ποδια αυτα για μενα δεν ειναι λογικα
 
μα γιατι να μου φυγει δεν ειμαι χαζος να μου φυγει μαρακι ακουσε πολοι φιλοι και γνωστοι μου λενε βρε κοπανε εδω εχεις τοσο μερος 3 χιλιομετρα απο το ηρακλειο να βαλεις κοτες κουνελακια που θα σουν δινουν και να φας και ασχολεισαι με παπαγαλους και πουλια και χαλας τοσα χρηματα δεν πας καλα μου λενε.λεω αυτο δεν θα το κανω ποτε να μεγαλωνω μια κοτα ενα κουνελακι και μετα να το σφαξω να το φαω με τιποτα εδω λεω ο πατερας μου ειχε και ποτε μου δεν εφαγα και τσακωνομαστε συνεχεια που τα εσφαζε και τωρα να παω να κοψω φτερα καταρχην αν τα κοψω θα αρωστησω εγω που του στερησα κατι που του εδωσε η φυση δεν εχω τετοιο δικαιωμα και τρελενωμε ο αλλος τρελεθηκε που τον εδεσα 20 λεπτα και το καταχαρηκε το πουλι και δεν τον νοιαζει αν του κοψουμε τα φτερα ειναι να τρελενεσαι
 
Χα χα χα βρε Δημήτρη γελάω γιατί δεν καταλαβαίνεις ότι το κόψιμο που λέμε δεν του στερεί τα φτερά του. Πιο βάρβαρο είναι αυτό με το πόδι. Ψάξε πριν βγάλεις συμπέρασμα. Διάβασε αυτό που σου έβαλα. Όλα τα φτερά θα τα έχει το πουλάκι, λίγους οδηγούς κόβουν για να μην παίρνει ύψος και ταχύτητα, να μπορείς να τον προλάβεις.
Τι να σου πω, πάρε του χάρνες τότε, που το βάζεις σαν αλεξίπτωτο στο σώμα.
 
... Τι να σου πω, πάρε του χάρνες τότε, που το βάζεις σαν αλεξίπτωτο στο σώμα.
Μη βάζεις λάθος ιδέες Μαρία μου. Εμείς κάνουμε-κάναμε προσπάθειες και προσπάθειες να μάθουμε σε νεογέννητα πουλιά το χάρνες, ο βαζελάκος δεν θ΄αντιδράσει καλά και οι (ειδικές) προσπάθειες που θα έπρεπε να γίνουν μπορεί να διαρκέσουν...χρόνια
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top