Φροντίδα Ζητώ βοήθεια για μικρά περιστεράκια

Marilenaki

PB Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
991
Πόλη
Καπανδρίτι
παιδια βοηθεια! Εχει ερθει ενα ζευγαρι περιστερια και εχει κανει φωλια εκει οπου εχουμε τις κοτες μας! Εχει βγαλει μια γεννα με 2 πανεμορφα περιστερακια και τωρα ειναι στη δευτερη! Ειναι ολα μαζι παντα και τους βαζουμε και φαγακι παντα! Πριν απο λιγο στον κηπο μου φωναζαν τα σκυλια και βρικαμε το ενα απο τα μωρα να μην μπορει να πεταξει και να εχουν χαθει απο την μια πλευρα ολα τα φτερα πτησεις και να ειναι καταματωμενο εκει. Δεν ξερω αμα θα μπορεσει να ξαναπεταξει ή οχι και δεν ξερω τι να το κανω. Φοβαμαι πως αμα το αφησω κατω θα του επιτεθουν οι κοκορες ή κανω λαθος αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να το βαλω σε κλουβι εχει μαθει να ειναι ελευθερο... Πηγαινοντας να το αφησω στα ζωα μου ειδα και τα ουπολοιπα περιστερια εξω! Και την μαμα και τον μπαμπα... κοιταω στην φωλια και ειχε μεσα 2 μωρα που τα ματακια τους ειναι ακομα κλειστα! Ητανε αταϊστα τελειως σχετικα κρυα και το μικροτερο ουτε που κουνιοτανε, ειναι τρομερα αδυναμο! Δεν ξερω αν εκανα σωστα αλλα τους τα πηρα και τα εβαλα κατω απο λαμπα... σημερα μπορω να τους προσφερω exact για να φανε κατι αλλα δεν ειναι τροφη αυτη για περιστερια.. Τι μπορω να τα ταϊσω για να επιβιωσουνε; Ειναι πολυ μωρα και δεν εχουν ανοιξει καν τα ματακια τους...
 
Το "Ensure" το έχουν μερικά φαρμακεία κι αν δεν έχουν το παραγγέλνουν (είναι και για ανθρώπους). Είναι το πιο κατάλληλο για μωρά περιστέρια. Είχα παλιά ένα μωρό και το τάιζα μέχρι να γίνει ενός μηνός και να μπορεί να φάει σπόρους. Είναι και πολύ θρεπτικό. Σίγουρα έχει ο Μπακάκος, το μεγαλύτερο φαρμακείο στο κέντρο της Αθήνας. Τηλ. 210 5232631-5
 
Επειδή βλέπω ότι είσαι από το Καπανδρίτι, ρώτησε τα φαρμακεία της περιοχής κι αν δεν έχουν ρώτησε κάποιον κτηνίατρο. Σου παραθέτω τα τηλέφωνα μερικών. Μπορεί να σου πουν τι άλλο μπορείς να τους δώσεις. Το "Ensure" πάντως παραμένει το πιο κατάλληλο.

697 7219000, 210 2717872 (Γιώργος Ηλιόπουλος, Νέα Ιωνία Αττικής)
22990 23528 (Ζήτα να μιλήσεις με την γιατρό που ξέρει από περιστέρια, δεν θυμάμαι όνομα. Αυτό είναι ένα νοσοκομείο Ζώων που ανήκει στην οικογένεια Παπαϊωάννου www.vets.gr )

Ελπίζω να μεγαλώσουν και να είναι υγιέστατα!
 
Μαριλένα πήγαινε σε ένα pet-shop ή μαγαζί με ζωοτροφές και ζήτα κ5 για περιστέρια.
Πάρε και από ένα φαρμακείο ένα κλύσμα ή μια χονδρή σύριγγα(για διατροφή αρρώστου).
Διάλυσε το κ5 με λίγο χλιαρό νερό μέχρι να γίνει ένας χυλός.
Βάλε τον χυλό αυτό στην σύριγγα και τάισε τα περιστεράκια.
Απ'ότι διάβασα το Ensure δεν είναι ''και για ανθρώπους'' αλλά για ανθρώπους και μάλιστα για βαριά άρρωστους.
Ensure Plus
 

Συνημμένα

  • pellets.webp
    pellets.webp
    8,4 KB · Προβολές: 162
σε ευχαριστω πολυ! τωρα τα εχω ακομα με exact δεν προλαβα να παω ακομα του ειπα του αδελφου μου που ερχεται! τα μικρα ειναι πολυ γλυκα και το μεγαλυτερο το μεσιμερι ανοιξε τα ματακια του!
 
Το Ensure είναι βιταμινούχο, σαν γάλα. Δεν είναι μόνο για αρρώστους. Τότε δεν γνώριζα άλλα σκευάσματα αλλά ευτυχώς το περιστέρι που μεγάλωσε με αυτό μέχρι να τρώει σπόρους ήταν υγιέστατο (μιλάμε για το 1997). Άμα θέλεις έχε το σαν μια άλλη λύση.

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή ανέβασε κάποια φωτογραφία των μωρών!
 
ναι θα το κανω ειναι πανεμορφα! το μικρουλη σημερα δειχνει να ειναι πολυ καλητερα! τα εχω σε αυτοσχεδια θερμοκειτιδα και το πρωτο ειναι παρα πολυ ζωηρουλη! Περιπου τι ηλικια μπορει να ειναι;
 
Τα μωρά-παιδιά περιστέρια στις τέσσερις εβδομάδες φεύγουν από τη φωλιά τους. Χωρίς να έχω λεπτομέρειες, θα έλεγα ότι είναι μιάμιση εβδομάδας.
 
Παιδια τα ειδα της Μαριλενας τα περιστερακια και ειναι πολυ γλυκουλια και ζωηρα!
Ειμαι σιγουρη οτι με την φροντιδα της θα μεγαλωσουν μια χαρα!
 
μπραβο αφου μεγαλωνουν με εξακτ μην το αλλαξεις. Κατι πηγε και τα ναστατωσε υποψιαζομαι καμια γατα, βαλε τενεκεδες απο λαδι η τυρι σε ψηλο σημειο να μην φτανουν τα αρπακτικα να δεις που θα πανε εκει
 
ευχαριστω αποκλειεταινα εινα γατα γιατι ειναι πανω απο το σπιρτι που μενουμε στον πανω οροφο το ακτιστο με τα τουβλα! Οταν τα αφησε μαλλον της φωναζε το παιδι της απο την προηγουμενη γεννα που ειχε χτιπησει γιατι ολη την ωρα μαζι ειναι τωρα
 
ναι αλλα σε αλλο μερος αλλα τα παρατησαν τα βρηκα σπασμενα πανω στο τσιμεντο τα εκαναν! τους πηρα να τους βαλω χαρτινες φωλιες παντως ολη η οικογενεια δεν φευγει απο το σπιτι!
 
ταυγα να ξερεις κυλισαν και εσπασαν, τα περιστερια θελουν λιγη βοηθεια στην φωλια δλδ τουλαχιστον να συγκρατει ταυγα θελουν και υλικο πχ αχυρο η χορτα
 
σημερα τους πηρα χαρτινες φωλιες και τις εβαλα σε 3 πηθανα μερη οπου καθεται η θηλυκια. χορτα και φυλαρακια μαζευει μοναχη της ετσι εκανε και την προηγουμενη φωλια της!
 
τα περιστερακια μου! Εχουν μεγαλωσει πολυ! βαρυνανε και ο μεγαλος εβγαλε τα πρωτα του φτερακια στις ακρουλες απο τις φυτρες! Ο μεγαλος ειναι παρα πολυ ζωηρουλης (απο την πρωτη στιγμη που τον ανελαβα) ενω ο μικρουλης μου ειναι πιο ηρεμος (παντα) και πολλες φορες τις τρωει απο το αδελφακι του😛
οταν με βλεπουν με την συριγκα φωναζουν και ξεσηκωνονται αμεσως ανοιγουν τα τεραστια στοματακια τους διαπλατα για μαμ! Ειναι κατι τελειως διαφορετικο για μενα και πανεμορφο! Προσπαθησα σε πολλα μαγαζια εδω γυρω να βρω κ5 αλλα... και τα φαρμακεια εδω πανω δεν ειχαν το αλλο. ετσι συνεχησα να τους δινω exact και οι κουτσουλιες τους ηταν και ειναι πολυ καλες! Μεγαλωνουν πολυ γρηγορα! ακομα τα εχω στη ζεστη αλλα οταν βγαλουν ολο το φτερωμα θα τους την βγαλω!
 

Συνημμένα

  • τα περιστερακια μου!.webp
    τα περιστερακια μου!.webp
    39,4 KB · Προβολές: 519
  • τα περιστερακια μου! (2).webp
    τα περιστερακια μου! (2).webp
    31,9 KB · Προβολές: 402
  • τα περιστερακια μου! (3).webp
    τα περιστερακια μου! (3).webp
    56 KB · Προβολές: 285
  • τα περιστερακια μου! (4).webp
    τα περιστερακια μου! (4).webp
    61,8 KB · Προβολές: 265
μπραβο! Οταν μεγαλοσουν δεν θα ξεκολανε απο πανω σου θα τρεχουν απο πισω σου.
παντως τα εχεις καλοταισμενα.
καλη επιτυχια!
 
αμα δεν σταματησω εγω να τα ταϊζω αυτα δεν λενε να σταματησουν! σε αντιθεση με τους παπαγαλους! Δεν ξερω μετα που θα μεγαλωσουν τι θα τα κανω... εγω σπουδαζω Ρεθυμνο...
 
Back
Top