Φροντίδα Ζητώ βοήθεια για μικρά περιστεράκια

πυστευω θα αγριεψουν αν περασουν με τα αλλα 2-3 μερες αλλα θα ειναι σαν και αυτα στης πλατιες που σου ερχνται στα ποδια.
 
Eιναι πολυ ομορφα..:D

Αν και σε πολλους δεν αρεσουν τα μικρα περιστερια εμενα μ αρεσουν παρα πολυ γιατι μοιαζουν με παπακια.:Big Grin:
 
ειναι απιστευτα! Πιο πολυ απο ολα με εντυπωσιαζει η συμπεριφορα τους! Με το που με δουν πλεον αρχιζουν να φωναζουν και ανοιγουν διαπλατα το στοματακι τους! τα λατρευω!
 
Γλυκήτατα! Έχουν όμως ακόμα πολύ να μεγαλώσουν. Λέγεται ότι στον ένα μήνα είναι έτοιμα να φύγουν από τη φωλιά τους. Συνέχισε την καλή δουλειά! Δώσε φιλιά σε όλα, μα ιδιαίτερα στο σκανταλιάρικο :)
 
Ειναι πανεμορφα!
Ειναι τελεια!
μπραβο που τα ανελαβες!
Θελουν σιγουρα 1 μηνα μεχρι να μπορεσουν να πεταξουν. Οταν ειναι ετοιμα γιατι δεν τα αφηνεις εξω απο το σπιτι σου και να πηγαινοερχονται; Ειναι πανεξυπνα και γι'αυτα εισαι πλεον η οικογενεια τους.
Εγω προσφατα αφησα 4 που μεγαλωσα απο μωρα και παντα επιστρεφουν σπιτι για φαι και υπνο...
 
Πόσο ασχημα μπορεί να είναι αυτα τα μικρα; Είναι σαν μια παραλλαγη παπιας με περιστερι, αλλα είναι τόσο γλυκα.. Να τα χαιρεσαι!
 
αυτα ειναι τα περιστερακια μου οταν τα πηρα! Ηταν τοσο δα μικρουλια! Το μικροτερο ηταν παγωμενο οταν το βρηκα..
 

Συνημμένα

  • μωρα περιστερακια.webp
    μωρα περιστερακια.webp
    7,4 KB · Προβολές: 108
  • μωρα περιστερακια (2).webp
    μωρα περιστερακια (2).webp
    14,8 KB · Προβολές: 110
  • μωρα περιστερακια (3).webp
    μωρα περιστερακια (3).webp
    14,2 KB · Προβολές: 112
  • μωρα περιστερακια (4).webp
    μωρα περιστερακια (4).webp
    11,8 KB · Προβολές: 98
τα περιστερακια μου σημερα! Ειναι τοσο φαγανικα και ζωηρα!:D
 

Συνημμένα

  • τα περιστερακια μου!!.webp
    τα περιστερακια μου!!.webp
    40 KB · Προβολές: 109
  • τα περιστερακια μου!! (2).webp
    τα περιστερακια μου!! (2).webp
    43,9 KB · Προβολές: 111
  • τα περιστερακια μου!! (3).webp
    τα περιστερακια μου!! (3).webp
    33 KB · Προβολές: 123
  • τα περιστερακια μου!! (4).webp
    τα περιστερακια μου!! (4).webp
    32,3 KB · Προβολές: 124
  • τα περιστερακια μου!! (6).webp
    τα περιστερακια μου!! (6).webp
    32,7 KB · Προβολές: 123
Πως τρανεψαν ετσι αυτα; Μπραβο Μαριλενακι! Να σε δω να τα μαθαινεις να πετανε τωρα...😀!βγάλε και κανενα βιντεακι.. Αλλα απο μακρυα γιατι σκιαζομαι..😀!
 
Eχουν γινει πανεμορφα.Αυτο με την ασπρη κοιλιτσα ειναι πανεμορφο.

Καλη συνεχεια. Μαριλενα μετα τι θα τα κανεις;
 
δεν ξερω τα εχω λατεψει! Με το που με δουν τρεχουν σαν τα παλαβα σε μενα σαν αεροπλανακια! α ξεχασα να σας πω τα ονοματα τους! το ασπρο ειναι η Cosmote και το μαυρουλικο η Vodafon! 😛
 
Πολυ πετυχημενα τα ονοματα ετσι;😀

Και ποσο μεγαλωσαν!
Μεγαλη διαφορα απο τοτε που τα ειχα δει..

Κοιτα να δεις που θα σε συνηθισουν για τα καλα και θα σε ακολουθουν για παρα πολυ καιρο ακομα..
 
μπραβο σου που τα μεγαλωσες τοσο καλα.. Βεβαια εχουν ακομη πολυ αναγκη τη φροντιδα σου...
 
μαριλενα ειναι υπεροχα! τα λατρευω!
εχω ακουσει οτι οταν προκειται για αδερφια συνηθως το μεγαλυτερο στη φωλια ειναι το αγορακι..
ισωσ να ισχυει το ιδιο και στα δικα σου.
πως θα μπορεσεις να τα αφησεις... ειναι πολυ δυσκολο...
αν το θελεισ παντως μπορεις να τα αφησεισ εξω απο το σπιτι σου και να ξαναερχονται.
και αν το θελεις αυτο, καλο θα ειναι να αρχισεις να τα βγαζεις απο τωρα σιγα σιγα(που δεν πετανε καλα) για να μαθαινουν το χωρο.
 
ευχαριστω! αλλα απο τωρα... Δεν ξερω φοβαμαι το μεγαλο πεταει σχετικα καλα πανω στον ομο μου οταν του φτιαχνω φαγητο ενω το αλλο ισα ισα μεχρο το γονατο πτησεις και αυτες με μια προσγειωση αστα να πανε! φοβαμαι να τα βγαλω στην βεραντα μην πεταξει και πεσει απο κατω γιατι ειμαι στο 2ο οροφο και πεσουν απο κατω...
επεισης και εγω νομιζω πως το μεγαλητερο το πρωτο ειναι αρσενικο (οχι πως ξερω αλλα κατι μου εκανε γιαυτο) επειδη ηταν απο παντα πολυ ζωηρο και θαρραλεο και δεν φοβοταν τιποτα για να ερθει κοντα μου σε σχεση με το μικροτερο που ειναι πολυ πιο ηρεμο και καχυποπτο και αμα δεν ερθει ο μεγαλος τρεχοντας αυτο μενει εκει που ειναι και ανοιγει το στομα για φαγητο!
 
τουλαχιστον να τα βγαζεις και να τα κρατας λιγο, για να μαθουν το χωρο. εγω τα ειχα απο μωρα συνεχεια εξω και δεν προσπαθουσαν αν φυγουν. Οταν ανεβαιναν στα καγκελα κι εβλεπαν το υψοσ δεν εκαναν καμια προσπαθεια.
απλα χαζευαν κι επεστρεφαν σε μενα. Θα προσπαθησω να βρω χρονο να ανεβασω φωτογραφιες.
 
Back
Top