Γενικά Η Λινκ παρουσιάζεται

Μακριά απο το τζάκι Άγγελε. Πρώτον γιατί έστω και ο λιγοστός καπνός απο την καύση είναι επικίνδυνος για το πουλί (έχουν πολύ πιο ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα απο εμάς) και δεύτερον βάλε οπωσδήποτε προστατευτικό μπροστά στο άνοιγμα του τζακιού όταν το πουλί είναι εκτός κλουβιού. Μπορεί να τρομάξει, να πετάξει άτσαλα και να πέσει στη φωτιά.
 
Έχει παγώσει το πετρέλαιο και έτσι το τζάκι δυστυχώς αυτές τις μέρες είναι μονόδρομος. Το προστατευτικό το έχω πάντα εκτός κι αν είναι ήσυχος. Δυστυχώς το προστατευτικό κόβει πολύ ζέστη οπότε το αφαιρώ οπότε μπορώ. Τον εχω όσο πιο μακρυά γίνεται από το τζάκι αλλά κάθε τόσο έρχεται κοντά δεν γίνεται να το γλυτώσω αυτο
 
Έχει παγώσει το πετρέλαιο και έτσι το τζάκι δυστυχώς αυτές τις μέρες είναι μονόδρομος. Το προστατευτικό το έχω πάντα εκτός κι αν είναι ήσυχος. Δυστυχώς το προστατευτικό κόβει πολύ ζέστη οπότε το αφαιρώ οπότε μπορώ. Τον εχω όσο πιο μακρυά γίνεται από το τζάκι αλλά κάθε τόσο έρχεται κοντά δεν γίνεται να το γλυτώσω αυτο

Βάλτον στο κλουβί του Άγγελε. Μου φαίνεται μεγάλο το ρίσκο.
 
Βάλτον στο κλουβί του Άγγελε. Μου φαίνεται μεγάλο το ρίσκο.
Του έχει κοπεί η ελευθερία. Με το τζάκι βγαίνει για δέκα λεπτά ίσα ίσα να ξεμουδιασει. Απλά κρατάω και αναμνηστικές φωτογραφίες. Η κάθε καινούργια πόζα του Λίνκ όπως και η σημερινή είναι για να δω τι πρέπει να προσέξω. Η προστασία είναι αυτονόητη απλά αν απομακρυνθεί χωρίς το να υπάρχει το πλέγμα τον κυνηγάω ώστε να κάτσει πάνω μου. Τον καπνό όμως δεν μπορώ να τον αποφύγω.
 
Του έχει κοπεί η ελευθερία. Με το τζάκι βγαίνει για δέκα λεπτά ίσα ίσα να ξεμουδιασει. Απλά κρατάω και αναμνηστικές φωτογραφίες. Η κάθε καινούργια πόζα του Λίνκ όπως και η σημερινή είναι για να δω τι πρέπει να προσέξω. Η προστασία είναι αυτονόητη απλά αν απομακρυνθεί χωρίς το να υπάρχει το πλέγμα τον κυνηγάω ώστε να κάτσει πάνω μου. Τον καπνό όμως δεν μπορώ να τον αποφύγω.

Στη θέση σου θα τον είχα σε άλλο δωμάτιο ή έστω σε χωλ κι ας έχει πιο χαμηλή θερμοκρασία. Δεν θα πάθει τίποτα, σκέψου ότι τα ελεύθερα ρινγκνεκς της Ελλάδας ζουν έξω αυτόν τον καιρό. Και προτού ανοίξεις την πόρτα του κλουβιού για το ξεμούδιασμα να κλείνεις το τζάκι. Φύλαγε τα ρούχα σου...
 
Μου έρχεται κρίμα να τον αφήσω μόνο του. Προς το παρόν μόνο το τζάκι λειτουργεί ως θέρμανση και στα άλλα δωμάτια δεν υπάρχει κάτι. Σε λίγες μέρες θα λειτουργεί πάλι μόνο το καλοριφέρ οπότε είναι προσωρινό το πρόβλημα
 
Δε χρειαζεται πολυ για να γινει το κακο! Εννοειται οτι χωρις προστατευτικο το πουλι δε πρεπει να ειναι ελευθερο! Οπως σου ειπε κ ο Ανεστης βαλτον σε αλλο δωματιο δε παθαινει κατι! Καλυτερα να τον λυπασαι που ειναι σε αλλο δωματιο παρα να λυπηθεις αν παθει κατι αλλο!
 
Η πρώτη επαφή του Λίνκ με το χιόνι.
Το πλησίασε για να δει τι είναι και μετά επέστρεψε στην καψούρα του το ψαράκι.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Καλησπέρα στην παρέα.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1563644365750.webp
    FB_IMG_1563644365750.webp
    81,1 KB · Προβολές: 26
  • FB_IMG_1563644352971.webp
    FB_IMG_1563644352971.webp
    64,4 KB · Προβολές: 27
  • FB_IMG_1563644294449.webp
    FB_IMG_1563644294449.webp
    16 KB · Προβολές: 28
  • FB_IMG_1563644272245.webp
    FB_IMG_1563644272245.webp
    38,9 KB · Προβολές: 33
  • FB_IMG_1563644263576.webp
    FB_IMG_1563644263576.webp
    44,7 KB · Προβολές: 32
  • FB_IMG_1563644202688.webp
    FB_IMG_1563644202688.webp
    48,5 KB · Προβολές: 36
  • FB_IMG_1563644174555.webp
    FB_IMG_1563644174555.webp
    48,9 KB · Προβολές: 33
  • FB_IMG_1563644158447.webp
    FB_IMG_1563644158447.webp
    25,1 KB · Προβολές: 32
Έχει κάνει τρομερές αλλαγές. Πλεον συζούμε αρμονικά. Δεν πλησιάζει το παράθυρο, την μπύρα την γλύφει γύρο γύρο που είναι παγωμένη και δεν κάνει ποτέ κίνηση να ανέβει προς την πάνω πλευρά, μασουλάει τα καλώδια αλλά αν τα τυλίξω με κάποιο ρούχο για λίγες μέρες μετά δεν ξαναπηγαίνει σε αυτά τα καλώδια, κάνει μπάνιο κάθε κυριακή (όλες τις άλλες μέρες προσέχει ακόμη κι όταν πίνει νερό μην "καθαριστεί" έστω και λίγο. Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτή η συνήθεια αλλά εδώ και 2.5 εβδομάδες που κάθε πρωί του βάζω την μπανιέρα, δεν μπαίνει μέσα ακόμη κι αν βάλω παιχνίδια. Κάθε Κυριακή όμως λες και μετράει τις μέρες δεν βγαίνει από την μπανιέρα και τέλος η ζήλια έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Εκεί που ζήλευε και το έδειχνε με ένα απλό δαγκωμα, πλέον με το που θα ξαπλώσω με την Δέσποινα, έρχεται και κάθεται ακριβώς στο σημείο που ακουμπάει το κεφάλι της η δέσποινα στον ώμο μου και την πέφτει για ύπνο. Η μόνη μου παρηγοριά είναι ότι λέω στην Δέσποινα πως στους δύο τρίτος δεν χωράει. Για τρίτη όμως δεν θα υπήρχε πρόβλημα και εκεί αρχίζει η γκρίνια χα χα.
 
Back
Top