Γενικά Η Μένια το θηλυκό Timpardo μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σαν τα παιδάκια το καθένα έχει την δικο του χωρο 🤣. Η αριστερή που κάθεται το ασπρόμαυρο παιδί είναι η καινούργια θέλω να πιστεύω ότι θα τον βγαλει η θηλυκια από μέσα το άλλο ακομη δεν βγήκε να βολτάρει εκει μπαστακας.

IMG-36cf44f6e00366078d899c02c0493dd3-V_800x450.jpg
 
Καλημερα και καλή Κυριακή να έχουμε σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι η θηλυκια είναι πολύ επιθετική στα μικρά και τον αρσενικό έτσι έβαλα χώρισμα και έχω την θηλυκια μόνη και τα μικρά με τον πατέρα καλα εκαν;
 
έβαλα χώρισμα και έχω την θηλυκια μόνη και τα μικρά με τον πατέρα καλα εκαν;
Όχι, να αφήσεις τον κάναρο μαζί με την κανάρα και τα μικρά στην άλλη μεριά, ο κάναρος και η κανάρα πρέπει να είναι μαζί ειδικά τις πρωινές και απογευματινές ώρες.
Αν ο κάναρος ταΐζει τα μικρά μέσα από το κάγκελο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορείς επίσης να ανοίγεις το χώρισμα και να αφήνεις τον κάναρο με τα μικρά για να τα ταΐσει και μετά να τον επιστρέφεις στην μεριά της κανάρας.
 
Καλησπέρα φίλοι μου από σήμερα είδα ότι ο Παοκτσης μου στηρίζεται στο ένα πόδι το άλλο δεν μπορεί να το πατήσει καμία βοήθεια;
 

Συνημμένα

  • 20210518_140908_001_800x600.webp
    20210518_140908_001_800x600.webp
    89,4 KB · Προβολές: 20
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Σαν πιο έμπειροι από μένα για πείτε ρε παιδιά αρσενικά για θηλυκά;
Από φωτογραφία είναι αδύνατον να γνωρίζουμε, θα περιμένεις να μεγαλώσουν, στους 3-4 Μήνες θα αρχίσουν να σαλιαρίζουν (προσπάθεια τραγουδιού) και θα καταλάβεις ποια είναι αρσενικά και ποια θηλυκά.
 
Από φωτογραφία είναι αδύνατον να γνωρίζουμε, θα περιμένεις να μεγαλώσουν, στους 3-4 Μήνες θα αρχίσουν να σαλιαρίζουν (προσπάθεια τραγουδιού) και θα καταλάβεις ποια είναι αρσενικά και ποια θηλυκά.
Ναι δεν αντιλέγω για την φώτο 🤣.Η καναρα έκανε ήδη 5 καινούργια αυγά και κλωσσαει τα μικρά κλείνουν μήνα σε δύο μέρες όπως τα βλέπω ψεύτο τρώνε μόνα σε πόσες μέρες να τα αλλάξω κλουβί;
 
σε πόσες μέρες να τα αλλάξω κλουβί;
Σίγουρα μετά τις 30 ημέρες και αφού έχεις σιγουρευτεί ότι τρώνε μόνα τους αυγό - αυγοτροφή - σπόρους.
Προσωπικά τα χωρίζω στις 35 ημέρες αφού δεν ενοχλούν την κανάρα και ο κάναρος δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
 
Σίγουρα μετά τις 30 ημέρες και αφού έχεις σιγουρευτεί ότι τρώνε μόνα τους αυγό - αυγοτροφή - σπόρους.
Προσωπικά τα χωρίζω στις 35 ημέρες αφού δεν ενοχλούν την κανάρα και ο κάναρος δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
Όχι ο Καναρος αν και στην αρχή είχα μια αμφιβολία έγινε πολύ καλώς ταΐζει κελαηδάει βατευει γενικά τα κάνει όλα και συμφέρει 🤣
 
Ευχαριστώ τελικα δεν περίμενα να ασχοληθώ τόσο πολύ με τα καναρίνια αλλά εδώ που τα λέμε ούτε οι περισσότεροι περιμένουν η ενασχόληση με αυτά τα ωραία πλάσματα να προσπαθείς να τους προσφέρεις όση καλύτερη άνεση μπορείς δεδομένων των περιστάσεων Μπραβο σε όλους που έχουν μεράκι και στο Forum και στα παιδιά που μας δίνουν απλόχερα την βοήθεια τους.
 
@Tzio Ω ναι το φορουμ καταπληκτικο,δεν ηξερα οτι υπηρχε μεχρι που ζητησα βοηθεια εγω και μου απαντησαν . 🥰 😀
Ναι τα καναρινια οσο τα προσεχεις στο ανταποδιδουν με τα κελαηδισματα και με απογονους.
Μπραβο σε οσους/ες τα αγαπανε και ασχολουνται.
 
Έσκασαν μύτη τα δύο μικρούλια και περιμένω αλλά 3 με το καλό.Τωρα το θέμα μου είναι με τα άλλα δύο τι κάνω είναι 38 ημερών να τα βάλω σε δικό τους κλουβι μαζί ή να περιμένω λίγο ακομη;Επίσης μου προτείνε και ένας φίλος να μου δώσει ένα πωρωμένο θηλυκό να το ζευγαρώσω με το Μαλινουα που επίσης είναι πωρωμένος.
 
Τωρα το θέμα μου είναι με τα άλλα δύο τι κάνω είναι 38 ημερών να τα βάλω σε δικό τους κλουβι μαζί ή να περιμένω λίγο ακομη;
Σιγουρέψου ότι τρώνε μόνα τους και μετέφερε τα σε άλλο ευρύχωρο κλουβί.
Επίσης μου προτείνε και ένας φίλος να μου δώσει ένα πωρωμένο θηλυκό
Είναι Μαλινούα ?
 
Οχι είναι λευκό κοινό
Η γνώμη μου είναι να μην το ζευγαρώσεις, να βρεις μια κανάρα Μαλινούα, έτσι τα μικρά θα έχουν τα χαρακτηριστικά και την φωνή της ράτσας.
 
Καλησπέρα φίλοι μου και καλή Κυριακή σε όλους μια ερώτηση από τους 5 Νεοσσους που έχω πλέον από τι είδα ο ένας είναι σκουρόχρωμα σε σχέση με τα υπόλοιπα έχει τύχει σε κανέναν άλλον;
 
Καλησπέρα.
από τους 5 Νεοσσους που έχω πλέον από τι είδα ο ένας είναι σκουρόχρωμα σε σχέση με τα υπόλοιπα έχει τύχει σε κανέναν άλλον;
Φυσικά οι νεοσσοί είναι ''kinder έκπληξη'', μπορείς να δεις πολλές διαφοροποιήσεις μεταξύ τους ειδικά αν οι γονείς είναι λίγο ή περισσότερο παρδαλοί στα χρώματα.
 
Back
Top