Γενικά Η Μένια το θηλυκό Timpardo μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tzio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Tzio δεν του ορμάει των μαλώνει είτε για τροφή να της φέρει στην φωλιά η να το. Ξεκούραση βέβαια όταν δυο πουλάκια ζευγαρώνουν αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ξ ζευγάρι κ θα τα πηγαίνουν καλά όποτε ίσως αυτός θέλει να ξανά ζευγαρώσει κ αυτή τον απομακρύνει μην βαζεις αυτή την περίοδο ούτε αυγά ούτε αυγοτροφη ούτε πράσιναδες. Ένα καλό μείγμα σπόρων σουπιοκοκαλο και εισια κομπλέ όταν και αν με τ καλό γεννηθούν μικρά. Τότε θα χρειαστούν όλα τα παραπάνω
Έχει κάνει ήδη 5 αυγά και η Θηλυκια κλωσσαει επειδή σήμερα ήμουν μπροστά μάλωναν κανονικά η Θηλυκια έριχνε ξύλο.Μαλλον ο αρσενικός θέλει να βατεψει παλι αλλά η Θηλυκια έχει στο νου της να κρατάει τα αυγά ζεστά και δεν θέλει το κορίτσι 😄
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Tzio κάπως έτσι είναι απλά μην βαζεις τροφές επιπλέον όπως αυτές που ανέφερα σταθερά τώρα μεζρι ν βγουν τα μικρά σπόρους κ μόνιμο σουπιοκοκαλο
 
Καλημερα στην ομάδα και καλή Μεγάλη βδομάδα να έχουμε από τα 5 αυγα τα 4 έχουν σκάσει αύριο μένει να σκάσει το τελευταίο θέλω μια βοήθεια τι αυγοτροφη να πάρω μιας και το αυγό δεν το πολύ ταΐζει η Θηλυκια;Επίσης τους σπόρους από τις ταιστρες τις ψάχνει πάρα πολύ και μετά παίρνει σπόρους για ταισμα μιας και τελειώνουν σχεδόν τι μου προτείνετε για αγορά;
 
Κανονικα η οποιαδηποτε αλλαγη τροφων γινεται πολυ πριν ερθουν οι νεοσσοι ωστε να ειναι εξοικειωμενοι οι γεννητορες με αυτες οταν θα ερθουν τα μικρα και να τα ταισουν.

Και αυγοτροφη(Cede,Raggio di sole,Orlux,Pineta )να βαλεις, το αυγο θα πρεπει να παραμεινει γιατι δεν ξερεις αν θα ταισουν την αυγοτροφη.
Αν τελικα παρεις να ειναι πατέ και οχι ξηρη.
Οι ταιστρες με τους σπορους να ειναι γεματες και ας διαλεξουν οποιους σπορους θελουν.
 
Κανονικα η οποιαδηποτε αλλαγη τροφων γινεται πολυ πριν ερθουν οι νεοσσοι ωστε να ειναι εξοικειωμενοι οι γεννητορες με αυτες οταν θα ερθουν τα μικρα και να τα ταισουν.

Και αυγοτροφη(Cede,Raggio di sole,Orlux,Pineta )να βαλεις, το αυγο θα πρεπει να παραμεινει γιατι δεν ξερεις αν θα ταισουν την αυγοτροφη.
Αν τελικα παρεις να ειναι πατέ και οχι ξηρη.
Οι ταιστρες με τους σπορους να ειναι γεματες και ας διαλεξουν οποιους σπορους θελουν.
Ευχαριστώ πολύ παλι καλα που υπάρχει το Forum και μας βοηθάτε παιδιά ΜΠΡΑΒΟ
 
Εγώ, μιας και φτιάχνω δική μου αυγοτροφή, δεν δίνω πατέ, παρα μόνον στις πύρουλες. Δοκίμασα (μάλλον τυχαία) αυτήν στα καναρίνια, και έγινε "σκοτωμός" πάνω στην ταΐστρα.
 
Εγώ, μιας και φτιάχνω δική μου αυγοτροφή, δεν δίνω πατέ, παρα μόνον στις πύρουλες. Δοκίμασα (μάλλον τυχαία) αυτήν στα καναρίνια, και έγινε "σκοτωμός" πάνω στην ταΐστρα.
Αφπυ την χρησιμοποιήσατε εσείς και έγινε χαμός θα φροντίσω να την ψάξω πρώτα εδώ Βεροια στα Pet Shop και αν δεν την παραγγέλνω.
 
Καλησπέρα Χριστός Ανέστη ποτέ θα μπορέσω να βγάλω τους Νεοσσους εξω είναι 8 ημερών τα 2 και το 1 7 τα άλλα 2 από τα 5 δυστυχώς τα έχασα λόγο ελλείψεις τροφής.
 
Τώρα τους έχω στο σπίτι μέσα μόνιμα για μπαλκόνι εννοώ ποτέ θα μπορέσω να τους βγαλω
 
για μπαλκόνι
Θα περιμένεις να κλαρώσουν οι νεοσσοί πρώτα, όταν φτάσουν σε ηλικία 20 ημερών θα αφήσουν την φωλιά και θα αρχίσουν τις βόλτες στο κλουβί.
Θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχει προστασία από τα αρπακτικά όταν τα μεταφέρεις στο μπαλκόνι.
 
Θα περιμένεις να κλαρώσουν οι νεοσσοί πρώτα, όταν φτάσουν σε ηλικία 20 ημερών θα αφήσουν την φωλιά και θα αρχίσουν τις βόλτες στο κλουβί.
Θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχει προστασία από τα αρπακτικά όταν τα μεταφέρεις στο μπαλκόνι.
Οκ Ευχαριστώ πολύ έχω κάνει ήδη κατασκευη από Dexion
 
τα άλλα 2 από τα 5 δυστυχώς τα έχασα λόγο ελλείψεις τροφής.
Σκοπεύεις να τα αφήσεις να προχωρήσουν και σε νέο αναπαραγωγικό κύκλο; Αν ναι, να συζητήσουμε από τώρα σχετικά με τις τροφές που θα τους βάζεις, ώστε, αν πράγματι τα πουλάκια πέθαναν από ελλιπές τάισμα, να αυξήσουμε τις πιθανότητες των επόμενων (μελλοντικών) να ζήσουν.
 
Σκοπεύεις να τα αφήσεις να προχωρήσουν και σε νέο αναπαραγωγικό κύκλο; Αν ναι, να συζητήσουμε από τώρα σχετικά με τις τροφές που θα τους βάζεις, ώστε, αν πράγματι τα πουλάκια πέθαναν από ελλιπές τάισμα, να αυξήσουμε τις πιθανότητες των επόμενων (μελλοντικών) να ζήσουν.
Ναι μάλλον θα πάω και για 2 γέννα αππα ψάχνω Timpardo αρσενικό αν δεν βρω θα πάω με το ίδιο ζευγάρι θα ήθελα μια βοήθεια γιατί σήμερα δυστυχώς το μικρότερο από τα Τρία το ποδοπατησαν τα αδελφάκια του οπότε έμεινα 2 😭
 
Για να αλλάξεις ζευγάρι τώρα και αν κρατήσεις και τις 40 ημέρες καραντίνα, οριακό τον βλέπω τον χρόνο. Αν παρόλα αυτά προσδοκείς σε επόμενη γέννα, καλό θα ήταν να έδινες και μεμονωμένους σπόρους στην κανάρα, ώστε να τους συνηθίσει και να δίνει και στα μικρά της, όπως περίλα, κανναβούρι, καμελίνα, νίζερ, κινόα, σουσάμι. Θεωρούνται αρκετά θρεπτικοί. Εννοείται ότι θα εξακολουθήσεις να παρέχεις το μείγμα σπόρων που τους δίνεις έως σήμερα, ως βασική τροφή.
 
Πήρα Κινοα και Σουσάμι να τα βάλω μαζί;Έχω διαβάσει ότι έχουν πολλές θερμίδες
 
Πήρα Κινοα και Σουσάμι να τα βάλω μαζί;Έχω διαβάσει ότι έχουν πολλές θερμίδες
Το σουσάμι έχει πολλές θερμίδες, είναι επίσης καλή πηγή ασβεστίου. Η κινόα θεωρείται από τους πρωτεϊνούχους σπόρους, και πολύ συχνά τα πτηνά δεν την τρώνε έτσι όπως είναι. Θα έλεγα να δοκιμάσεις σταδιακά, ένα ΄- ένα, ώστε όταν π.χ. δώσεις κινόα, να μην υπάρχει παροχή σουσαμιού σε πρώτη φάση, για να δεις αν θα τη φάνε. Αν όχι, τότε, βράζεις μικρή ποσότητα κινόα σε κρύο νερό, αφήνεις να βράσει περίπου 5 λεπτά, κατεβάζεις το μπρίκι από τη φωτιά και αφήνεις άλλα 5 λεπτά την κινόα στο βραστό νερό. Τότε είναι που θα έχει βγάλει και τα "φύτρα" της. Σουρώνεις, ξεπλένεις (ο ίδιος δεν το ξεπλένω) και το δίνεις σε μια ταΐστρα, και το τρώνε πολύ ευχάριστα.
Η Καμελίνα, το καναβούρι και το νίζερ είναι κατά κύριο λόγο λιπαροί σπόροι και προσφέρουν μεταξύ άλλων ενέργεια, θεωρούνται πολύ θρεπτικοί. Η περίλα πάλι θεωρείται κυρίως πρωτεϊνούχος σπόρος. Οι πρωτεΐνες βοηθούν στην γρήγορη ανάπτυξη του μυοσκελετικού συστήματος των μικρών. Στη φάση της αναπαραγωγής, τόσο στην προετοιμασία, όσο και μετά την εκκόλαψη των νεοσσών, καλό θα ήταν να δίδονται αφειδώς όλοι αυτοί οι σπόροι. Η κατανάλωσή τους κατά την προετοιμασία, εκτός του ότι βοηθά σε εύρωστους γονείς, βοηθά επίσης στο ότι τους έχουν δοκιμάσει / αποδεχτεί και μετέπειτα τους επιλέγουν για τη σίτιση των μικρών τους. Ομοίως και το αυγό.
 
Το ξανά έγραψα και πιο παλιά και συγνώμη που επαναλαμβανομαι η τροφή σχεδόν τελειώνει να παραγγείλω άλλη;Μιας και αυτή που είχα πάρει αρχικά ήταν χύμα και πλέον δεν θα ξανά πάρω χύμα.
 
Back
Top