Γενικά Η Μυρτώ, το πρώτο μου κοκατίλ

Cockatiel_m

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
272
Καλώς σας βρήκα.

Με λένε Θωμά και τέλη σεπ/ρη αγόρασα ενα θηλυκό κοκατιλ απο πετ σοπ. 5 μηνων μου ειπε ο ιδιοκτητης οτι ειναι, αρα τωρα κοντα 6 .

Η Μυρτω ❤️️️️ (δημιουργησα το θεμα για ερωτησεις αποριες σχετικα με το πτηνο μου μιας και ειναι το πρωτο μου κοκατιλ ) Untitled.webp

IMG_20181022_021718.webp
 
Kαλώς ήρθες Θωμά και να το χαίρεσαι! Το κλουβί είναι λίγο μικρό και πολύ άδειο. Χρειάζεται παιχνίδια, ενασχόληση (όχι καθρέφτες). :) Επίσης οι πατήθρες είναι καλό να είναι ξύλινες. Άλλο να έχεις και μια σχοινένια απο τις 3-4 κι άλλο να είναι όλες έτσι.
 
Να το χαίρεσαι το μικρούλι σου Θωμά!

Μιας και είναι το πρώτο σου κοκατίλ καλό είναι να διαβάσεις το άρθρο για αυτό το είδος https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/

Όπως σου είπε και ο Ανέστης το κλουβί είναι άδειο.
Αν θες ρίξε μία ματιά για να πάρεις ιδέες για παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου εδώ https://community.petbirds.gr/tags/parrot-toys/
Επίσης εδώ θα βρεις ποια ξύλα απαγορεύονται και ποια επιτρέπονται για πατήθρες και παιχνίδια https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/

Φρούτα και λαχανικά τρώει;
Αν όχι καλό είναι να ξέκινησεις να τα βάλεις στη διατροφή του τώρα που είναι μικρό.
Εδώ θα βρεις τι μπορούν να φάνε τα πουλιά και τι όχι https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/

Άλλο ένα άρθρο που είναι απαραίτητο να διαβάσεις είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/

Αυτά νομίζω για αρχή!
Καλές συζητήσεις!
 
Καλημέρα Θωμά! Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Καλές και επιμορφωτικές περιηγήσεις και συζητήσεις σου εύχομαι! 🙂

Είναι πανέμορφη και γλυκιά και η όμορφη ονοματοδοσία της την καθιστά πιο γοητευτική! Καλώς την δέχτηκες! Να σου ζήσει πολλά πολλά χρόνια και να χαίρεσαι την συντροφιά της! Καλή σας αρχή!👍
 
Nα την χαίρεσαι, είναι κούκλα.
Φρόντισε όπως σου είπε ο Ανέστης για ένα μεγαλύτερο κλουβάκι με παιγνίδια και αρκετό χώρο για να κινείται και να παίζει.
Τα φαγητάκια και το νεράκι της είναι αρκετά χαμηλά, πρόβλημα που έχουν όλα τα κλουβιά αφού όσοι τα φτιάχνουν κάθε άλλο παρά νοιάζονται για την "ευζωϊα" των πουλιών. Ισως κάποιες κρεμαστές ταιστρούλες που θα έμπαιναν ψηλότερα να έφτιαχναν την κατάσταση.

Κατά τα άλλα φαίνεται ότι είναι μια τσαχπίνα που αν γνωριστείτε σωστά θα σου πάρει τα μυαλά. Και πάλι να τη χαίρεσαι, και φυσικά να ρωτάς το κάθε τι που έχεις απορία για να κάνεις ότι καλύτερο για τη νέα σου φίλη.
 
Ευχαριστω παιδια για τα καλά σας λόγια. Οντως ασχετος με τα κοκατιλ λογικο ηταν να εχω κανει λαθάκια στην διαρρύθμιση κλπ το κλουβι δεν φαινεται καλα θα το ανεβασω παλι (οπως και βιντεο κλπ ) ηταν το μεγαλυτερο που ειχε στο πετ σοπ που την πήρα ( Ιωαννινα) Μου εβαλε 2-3 πατηθρες πλαστικες - δεν μου αρεσαν και αγορασα ενα κολαρο σκυλου το εκοψα και το στερεωσα.

Ποτιστρα - ταιστρα - μπανιερα (μπλε) ειναι ολα με βασεις και τα κρεμας οπου θες. σε οτι υψος θες.

30-35 ευρω νομιζω μου την χρεωσε μαζι με το κλουβι και 2-3 πραγματα ( τροφη μιξη ξηροι αλλη μια μιξη σποροι και βιταμινες μια ποτιστρα μια ταιστρα, κοντα 80ε ) αγορασα μια μπανιερα μονος αλλα οπως διαβασα - διαπιστωσα δεν τους αρεσει το μπανιο οποτε κατεληξε ταιστρα και αυτη και κρεβατι της για το βραδι (άλλοτε κοιματε εκεί άλλοτε στο σχοινί )

(ασχετο τωρα την εχω στο μπαλκονι στον ηλιο και ειναι η πρωτη μερα που τραγουδαει λολ ❤️️️️ μολις την ακουσα ακουω, κανονικο τραγουδισμα οχι τα καλεσματα που κανουν τα συνηθη )

Φαγητο της δινω τις 2 μιξεις τις οποιες τρωει ( τα κοκατιελ ειναι junkies εχω καταλαβει με το φαγητο ) Εχω δοκιμασει να της δωσω (χωρις να τα τρωει ). Μπανανα - μηλο - σταφυλι - ακτινιδιο - καροτο,
 
Μπράβο για τις προσπάθειές σου για το πουλάκι :)
Τα φρούτα και τα λαχανικά θα αργήσει πολύ να τα δοκιμάσει αλλά να επιμείνεις. Τροφές μην της παίρνεις χύμα, συνήθως είναι, ας το πω "χαλαρα" καπως "προβληματικές".
Συσκευασμένη, επώνυμη τροφή για κοκατιλ να της πάρεις, θα σου πούν και τα παιδια που έχουν κοκατίλ ποιές προτιμούν τα δικά τους φαντάζομαι.
Μπανάκι ναι, δεν είναι πολύ φανατικά κάποια πουλάκια, καλό είναι όμως να υπάρχει αραιά και που (όχι μόνιμα) μέσα στο κλουβί μήπως αποφασίσει να... Μπανιαριστεί η κυρία.

Καλό θα είναι να μας βάλεις και φωτο τις βιταμίνες και όλα τα υπόλοιπα μήπως είναι από τα "αχρηστα" που κάνουνε πως και πως τα πετ σοπ να τα... "ξεφορτώσουνε".

Φυσικά σουπιοκόκκαλο, όχι καθρέφτες, όχι τα έτοιμα στικ που πουλάνε για "σνακ" και καλά.

Μερικές πατηθρες από φυσικό ξύλο θα βολέψουνε επίσης πολύ, ξεκουράζονται τα πόδια τους. :)

Συγνώμη για την "σωρεία" παρατηρήσεων, είμαι μεν λίγο γκρινιάρης αλλά το κάνω για να βοηθήσω να περνάτε καλύτερα με το φιλαράκι σου :)

Χαιρετίσματα στη Μυρτούλα :)
 
Οπως και ο δικός μου ίσως να "αντιπαθει" τα κινητά ή να μη γουστάρει τη δημοσιότητα 😉

Τώρα φαίνεται και το κλουβί καλά, είναι καπως μικρό και "αδειο" όντως. Θα χρειαστεί ίσως κάτι σαν κούνια, κανα δυο κλαδάκια ακόμα να στέκεται (όχι σε αυτό το κλουβί καθώς θα "μπουκώσει") και τα φαγητάκια και τα νερά λίγο πιο ψηλά και κοντά σε κάποια πατηθρούλα ώστε να έχει εύκολη πρόσβαση.

Κούκλα, κούκλα, φτου φτου φτου.
 
Τροφη της δινω πλεον την μιξη ξηρων και μια απο τα ΑΒ που ειναι για παππαγαλακια ( οταν ξαναπαω θα την τραβηξω φωτο ) Καθεται αρκετα ξεφλουδιζει ηλιοσπορα χωρις να πειναει. τα πεταει κατω . Μετα απο καμια ωρα παει τα παιρνει απο κατω τα τρωει κοκ . Παιχνιδια την εβαλα ενα μπαλακι και μια πλαστικη αγελαδα ( χορηγιες της ανηψιας μου ) δεν τα εδινε σημασια και τα ξαναεβγαλα

Ενας λογος που δεν γεμιζω το κλουβι ειναι γιατι πολλες φορες χτυπαει τα φτερα της για ξεμουδιασμα μαλλον και φοβαμαι μη χτυπησει ακα θελω να εχει χωρο.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Επισης.

Ποτε να δοκιμασω να την βγαλω απο το κλουβι; Ενοειται μεσα στο σπιτι με κλειστά πορτοπαραθυρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πρώτα θα πρεπει να φτάσεις στο σημείο να τρώει από το χέρι σου (μέσα στο κλουβί) χωρίς να σε φοβάται, και μετά να δοκιμάσεις να τη βγαλεις έξω. Υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα. Είναι σχεδόν ένα μήνα μαζί σου και θα πρέπει να ξεκινήσετε να εξοικειώνεστε μεταξύ σας. Μίλα της, δοκίμασε να την ταϊσεις μέσα απ' τα κάγκελα ή με το χέρι σου μέσα από την πόρτα, μέχρι που να μην τρομάζει πια. Αν δεν έχει συνηθίσει το χέρι σου θα είναι εξαιρετικά δύσκολο και αγχωτικό και για σένα και για το πουλάκι να το επιστρέψεις στο κλουβί.
 
Φίλε μου είναι όντως πανέμορφη. Πάρε επώνυμη συσκευασμένη τροφή. Μπορεί να είναι λίγο ακριβότερη, αλλά για ένα πουλάκι η διαφορά είναι ελάχιστη.
Προσωπικά δίνω μίγμα σπόρων Vadigran (δεν έχει πολλούς ηλιόσπορους μέσα που είναι παχυντικοι) και πέλλετς Psittacus. Τα λαχανικά κόβε τα μικρά κομματάκια ίσως ή δώσε κανά μπρόκολο (και θα παίζει και θα τρώει) ή πράσινα φυλλαράκια (σπανάκι, παντζαρόφυλλο κτλ) που νομίζω ότι τα προτιμούν.
Για παιχνίδια έχει πολλές ιδέες εδώ μέσα (κάνε αναζήτηση). Μπορείς να φτιάχνεις εύκολα και φθηνά.
 
Τρωει απο το χερι μου εξω απο το κλουβι εδω και 10 μερες. Και επισης μεσα. Το θεμα ειναι οτι αγχωνεται καπως με το που μπει μεσα το χερι μου. Τσιμπαει. Αλλα ''φοβισμενα''

Sorry για το οριζοντιο ανεβασμα ( τελικα σωστα ανεβηκε τα win ειχαν το θεμα τους μαλλον ) αλλα δεν βρηκα ακρη με το movie maker και βιαζομαι καπως για μια δουλεια.


https://vimeo.com/user91039919/review/297277243/0d449d7cbd
 
Τρωει απο το χερι μου εξω απο το κλουβι εδω και 10 μερες. Και επισης μεσα. Το θεμα ειναι οτι αγχωνεται καπως με το που μπει μεσα το χερι μου. Τσιμπαει. Αλλα ''φοβισμενα''

Sorry για το οριζοντιο ανεβασμα ( τελικα σωστα ανεβηκε τα win ειχαν το θεμα τους μαλλον ) αλλα δεν βρηκα ακρη με το movie maker και βιαζομαι καπως για μια δουλεια.


https://vimeo.com/user91039919/review/297277243/0d449d7cbd

To δάγκωμα είναι ένας διστακτικός τρόπος να σου πει "κράτα αποστάσεις" αλλά και παράλληλα να δοκιμάσει..."τι μέρος του λόγου είναι τουτο το χέρι;". Δοκιμάζει προσεγγίσεις και αυτή.

Συνέχισε να επιμένεις χωρίς να την πιέζεις, μέχρι να αποφασίσει μόνη της να πατήσει στο χέρι σου. Είναι θέμα χαρακτήρα του κάθε πουλιού άλλα μπορεί να αργήσουν άλλα όχι. Αν ξεκινήσει και ανεβαίνει στο χέρι σου μετά τα πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα.
Κλείνεις πόρτες, παράθυρα, κουρτίνες, εξοπλίζεσαι με το... "γλύκισμα" που της αρέσει περισσότερο (για να την καλέσεις όταν είναι να τη βάλεις μέσα) και... ιδού η περιπέτεια ξεκινάει :)
 
Back
Top