Γενικά Η Μυρτώ, το πρώτο μου κοκατίλ

Ο λογος που πηρα θηλυκό είναι πως ενας φιλος μου στο πατρικο εχει αρσενικο ( τον ρικο ) και το καλοκαιρι που ημουν εκει του ειχα πει πως μαλλον θα παρω και εγω κοκατιλ . Και η γυναικα του φιλου μου μου ειπε αν παρεις παρε θηλυκό γιατι ο ρικο μας εχει μεινει κανει σεξ με τα παιχνιδια του 😛 . Δεν θελω να στεναχωρησω κανεναν αλλα μαλλον ειναι λογοδοσμενη

Ξέρεις ότι θα πρέπει να την αποχωριστείς για να ζευγαρώσουν και να αναπαραχθούν τα πουλιά, έτσι; Βάλε στο νερό ένα 4μηνο ίσως και πολύ παραπάνω.
 
Οχι δεν το ηξερα, πιο πολυ χαριτολογωντας το ειπαν οι ανθρωποι ( οχι οτι αποκλειεται κιολας να τα ζευγαρωσουμε ) τελος παρολο που ακουγεται μεγαλο διαστημα ( και ειναι ) δεν μου ακουγεται ανεφικτο ( τουλαχιστον τωρα) Ενω θα την βλεπω καθημερινα αυτο το διαστημα.
 
Καλ δε θα επαιρνα και ορκο οτι ειναι θυληκο το πουλακι!
η προοπτικη να τα βαλετε μαζι να ζευγαρωσουν και μετα να τα χωρισετε δε μου ακουγεται και πολυ καλη! Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια!
 
Βρε η Μυρτώ μάλλον είναι αγόρι... Εκτός κι αν είναι ταλαντούχα τενόρος
Αλλαγή σχεδίων λοιπόν...
Αν ήθελες να πάρεις οποσδήποτε θηλυκό θα έπρεπε να απευθυνθείς σε εκτροφέα και να συνοδεύεται το πουλάκι από τεστ DNA... Τωρα ΟΛΑ είναι πιθανά.
Αν δεις σε λίγο καιρό να γίνεται το πρόσωπο του πιο κίτρινο(σταδιακά) μη τρομάξεις, θα σου αποδείξει απλά οτι είναι αντρακλας!
 
Καταρχήν ήθελα ενα κατοικίδιο, πηρα ενα κοκατιλ λοιπον. Τωρα αν δεν ειναι θηλυκό δεν χαθηκε ο κοσμος. Δεν το αγορασα με σκοπο να το ζευγαρωσω η να κανω εκτροφη η κατι αλλο. Το πηρα για να εχω ενα κατοικιδιο σε περιπτωση που το βαλω για ζευγαρωμα (αν μου πουν οι φιλοι μου ) στο τελος τους το χαριζω κιολας και παιρνω ενα απο τα μικρα ( λεω τωρα)
 
στο τελος τους το χαριζω κιολας και παιρνω ενα απο τα μικρα
Περίμενε λίγο να δεθείς και εσύ μαζί του και αυτό μαζί σου και τα ξαναλέμε... :) Δε θα μπορείς ούτε μια μέρα χωρίς να το δεις και να παίξετε :)
 
Ποτε θα αρχισει να σιγουρευει το φυλλο (απο εξωτερικα γνωρισματα); Εννοω σε ποια ηλικια στον χρονο πχ;
6-7 μηνών θα γίνει κίτρινο το πρόσωπο του αν είναι αγόρι.
 
Σημερα της εβαλα 2 πλαστικές πατηθρες ( μέχρι να παραγγείλω τις ξύλινες ) Την εβγαλα και ενα βιντεο να παιζει ( προσπαθει να διαλυσει :D ) με ενα κρεμασταρι που της εφτιαξα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

IMG_20181030_104244.webp
 
Μη βαζεις εφημεριδα κατω για υποστρωμα γιατι περιεχει μελανι και δε κανει να τη δαγκωνει, βαλε καλυτερα χαρτι κουζινας η χαρτι Α4! Επισης καλο θα ηταν να αλλαξεις κλουβι για να παρεις μεγαλυτερο!(δε θυμαμι αν εχει ειπωθει). Επισης το νερακι βαλτ σε αλλη μερια κοντα σε πατηθρα, εκει ειναι ολα μαζεμενα και δεν υπαρχει λογος να το δυσκολευεις!
 
Μη βαζεις εφημεριδα κατω για υποστρωμα γιατι περιεχει μελανι και δε κανει να τη δαγκωνει, βαλε καλυτερα χαρτι κουζινας η χαρτι Α4! Επισης καλο θα ηταν να αλλαξεις κλουβι για να παρεις μεγαλυτερο!(δε θυμαμι αν εχει ειπωθει). Επισης το νερακι βαλτ σε αλλη μερια κοντα σε πατηθρα, εκει ειναι ολα μαζεμενα και δεν υπαρχει λογος να το δυσκολευεις!

Δεν το ηξερα λογικα θα παρω μερικά Α3 που βολευουν λογω μεγεθους τότε (και το κουζινας βολευει παντως ). Για το κλουβι εχει ειπωθει και εχω απαντησει πως μεχρι τα χριστουγεννα το πολυ θα το εχω αλλάξει με μεγαλύτερο. 👍 (πχ http://my-petshop.gr/my-petshop/el/kloubia-megalwn-papagalwn/1263-klouvi-eva-white.html )
 
Δεν το ηξερα λογικα θα παρω μερικά Α3 που βολευουν λογω μεγεθους τότε. Για το κλουβι εχει ειπωθει και εχω απαντησει πως μεχρι τα χριστουγεννα το πολυ θα το εχω αλλάξει με μεγαλύτερο. 👍 (πχ http://my-petshop.gr/my-petshop/el/kloubia-megalwn-papagalwn/1263-klouvi-eva-white.html )

τελεια! απλα το ανεφερα επειδη δε θυμομουν!
 
τελεια! απλα το ανεφερα επειδη δε θυμομουν!

Καλα εκανες. Οπως εχω ξαναπει ( στην πρωτη σελιδα 10ο ποστ) την αγορασα απο πετ σοπ και αυτο ηταν το μεγαλυτερο που ειχε! ( τα αλλα ηταν για καναρινια μαλλον ) Αν ειχε μεγαλυτερο θα ειχα παρει απο την πρωτη μερα μεγαλυτερο.
 
Χαμογελίτσα είναι η μικρή. Μπράβο πάτε πολύ καλά. Στο νέο της μεγαλύτερο κλουβάκι που θα της πάρεις σίγουρα θα κάνει και περισσότερα ακροβατικά :)
 
Διαβαζα στο νετ για μπανιο περι κοκατιλς (δεν την εχω κανει μπανιο εγω, και οσο της ειχα την λεκανη με νερο μεσα στο κλουβι δεν την ειχα δει να '' πλενεται '' . ) και καπου λεγανε για (ελαφρυ) ψεκασμα με βαποριζατερ σιγα σιγα να συνηθισουν - η να καθαριζονται μονα, τι λετε;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top