Γενικά Η Μυρτώ, το πρώτο μου κοκατίλ

Λαθος δικου μου στην συνταξη. Τσιμπαει ενοουσα τρωει, το χερι μου δεν το τσιμπαει. Κανει κατι σε τσιμπημα οχι δυνατο βεβαια αν παω να την χαιδεψω . Ενω σε φαση που αραζει για υπνο ειναι η μονη φορα που καθεται να την χαιδεψω στο πανω μερος του κεφαλιου της στο λοφιο χωρις να κανει κατι.

Επισης εχω καταφερει να καθησει σε ενα κλαδακι το οποιο το κραταω εγω ( και εχω το χερι μου μεσα στο κλουβι ) πιστευω ειναι θεμα χρονου να καθησει πανω στο χερι μου, επισης ως ασχετος και εγω καμια φορα παω το χερι μου διστακτικα πραγμα αρκετα κακο πιστευω .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Toτε πάτε μια χαρά πολύ σύντομα πιστεύω οτι θα έρθει στο χέρι σου και θα μπορέσεις να τη βγάλεις έξω. Διστακτική είναι και αυτή αλλά το γεγονός ότι κάθεται στο ξύλο που κρατάς σημαίνει ότι έχει πάρει απόφαση να σε εμπιστευτεί. Τώρα μόνο να περιμένεις μπορείς και να συνεχίσεις την καλή δουλειά που ήδη κάνεις.
 
Να μας πεις αν θέλεις και περισσότερες λεπτομέρειες...ήμερο ή άγριο, πώς τα πάτε κτλ

Δεν τον ρωτησα αν ξαναπερασω απο το πετ σοπ θα ρωτησω . Θα έλεγα ήμερο αν και δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις. Τα παμε καλα μενω μονος μου την εχω στο σαλονι ( πανω σε μια παππουτσοθηκη το κλουβι κοντα σε τοιχο η μια πλευρα για να νιωθει ασφαλεια - οπως ειχα διαβασει ) Αραζω αρκετες ωρες στον καναπε στο σαλονι με κουβερτα για να με συνηθισει, οταν κοιμαμαι εκει το μεσημερι και ξυπναω μου μιλαει οταν δει πως κουνιεμαι - ξυπνησα

Χθες βραδυ ηταν η πρωτη της κριση ενω κοιμοταν πεταχτηκε και κουνουσε τα φτερα της μετα απο κανα λεπτο ηρεμησε την εδωσα λιγο τροφη με το χερι της μιλουσα και κοιτουσε προς ενα σημειο συνεχεια καπως σαν να ψαχνει κατι. εριξα μια ματια μην ειχε κανενα ζωιφιο στο πατωμα (αν και στο σπιτι δεν εχει - ειναι καινουριο 5-7ετιας και καθαρο ) ειχα την ηλεκτρικη σκουπα διπλα στο ψυγειο την πηγα στο υπνοδωματιο μην ειδε απο καμια σκια το λαστιχο σαν φιδι. Αυτα.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση αργοτερα ειναι οταν συνειδητοποιησα πως ο σεισμος στην σακυνθο ηταν σχεδον την ωρα που ταραχτηκε μηπως; Επαιξε ρολο. Ακουγεται καπως απλα το σκεφτηκα

Η τροφη που εχουν τα ΑΒ για παπαγάλους (την οποια εχω παρει και την τρωει )

https://www.ab.gr/click2shop/Gia-ka.../Trofi/TROFI-GIA-PAPAGALAKIA-500-GR/p/7148148
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θωμά έχει πολλά θέματα με κοκατίλ στο φόρουμ και καινούρια κιόλας. Ρίξε μια ματιά και θα βρεις πολλές συμβουλές σχετικά με τα κλουβιά και θα δεις και φωτο των άλλων μελών. Το κλουβί είναι μικρό, δεν πειράζει για τώρα αλλά πρέπει να βρεις άλλο και να το αντικαταστήσεις σύντομα. Επίσης χρειάζεται σωστές ξύλινες πατήθρες. Μην τυρανιέσαι γυρνώντας στα πετ σοπς. Ον λάιν θα βρεις τα πάντα.
 
Εχω δοκιμασει να της δωσω (χωρις να τα τρωει ). Μπανανα - μηλο - σταφυλι - ακτινιδιο - καροτο,

Το μεσημερι της εβαλα λιγο μπρόκολο και λιγο μαρουλι. Μεχρι στιγμης το μπροκολο το σνομπάρει εφαγε ομως μαρουλι! ( πρωτη φορα φρουτο ) ❤️️️️ μυρτω-μαρουλι.webp
 
Γλυκούλα... :D
Το κλουβάκι είναι όντως λίγο μικρό... Κράτησέ το για κλουβί μεταφοράς, κλουβί ήλιου στο μπαλκόνι, κλουβί διακοπών (ο,τι θες) και πάρε ένα καινούριο λίγο μεγαλύτερο... Αν μερικές πλευρές έχουν και οριζόντια κάγκελα, ακόμα καλύτερα, για να σκαρφαλώνει άνετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και βάλε και την ποτίστρα δίπλα σε πατήθρα να μην χρειάζεται να κρεμαστεί για να πιεί νερό. Η μπανιέρα αυτή είναι μικρή για κοκατίλ αλλά και δεν χρειάζεται να βρίσκεται συνέχεια μέσα στο κλουβί.
 
Και βάλε και την ποτίστρα δίπλα σε πατήθρα να μην χρειάζεται να κρεμαστεί για να πιεί νερό. Η μπανιέρα αυτή είναι μικρή για κοκατίλ αλλά και δεν χρειάζεται να βρίσκεται συνέχεια μέσα στο κλουβί.

Εξηγησα παραπισω καπου οτι την μπανιερα ( που ειναι οντως για καναρινι ) δεν την χρησιμοποιησε κανα 3-4 - 5 μερες που την ειχα με νερο. Το μονο που την ειχα δει να κανει ηταν να πινει νερο. Μετα οπως εκανε τα ακροβατικα της γυρω γυρω στο κλουβι βουταγε (καταλαθος;) την ουρα της και βρεχοτανε οποτε την αδειασα. Με το που την αδειασα την εχει κανει κατι σαν φωλια και κοιματε το βραδυ οποτε την εχω αφησει μεσα, Και λογικα θα αντικατασταθει οταν βρω μια μεγαλυτερη να ξαναδοκιμασω .
 
Με το που την αδειασα την εχει κανει κατι σαν φωλια και κοιματε το βραδυ οποτε την εχω αφησει μεσα,

Tα κοκατιλ δεν χρησιμοποιούν τέτοιου είδους ανοιχτές φωλιές οπότε ο λόγος που κοιμάται εκεί δεν είναι επειδή το βλέπει σαν φωλιά. Πιθανονολογώ πως κοιμάται μέσα στην μπανιέρα επειδή τα σχοινιά που της έχεις δεν την βολεύουν να πατάει ή δεν της προσφέρουν ασφάλεια οι σχοινένιες πατήθρες που τις έχεις. Χρειάζεται άμεσα ξύλινες πατήθρες.
 
Χρόνια πολλά παιδιά :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ όμορφη... Την άκουσε ο δικός μου, παράτησε το φαγητό και έτρεξε στην οθόνη, αλήθεια!

Θα κανουμε κανενα προξενιο;
Να ετοιμαζομια για κουμπαρια;
 
Ο λογος που πηρα θηλυκό είναι πως ενας φιλος μου στο πατρικο εχει αρσενικο ( τον ρικο ) και το καλοκαιρι που ημουν εκει του ειχα πει πως μαλλον θα παρω και εγω κοκατιλ . Και η γυναικα του φιλου μου μου ειπε αν παρεις παρε θηλυκό γιατι ο ρικο μας εχει μεινει κανει σεξ με τα παιχνιδια του 😛 . Δεν θελω να στεναχωρησω κανεναν αλλα μαλλον ειναι λογοδοσμενη

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αυριο εντωμεταξυ αν προλαβω θα παω να δω για καμια ξυλινη πατηθρα και κανενα παιχνιδι. Αν δεν βρω θα παρω ονλινε απο ενα λινκ που ειδα εδω μεσα στο θεμα ( http://my-petshop.gr/my-petshop/el/ ) Λογικα ως τα Χριστουγεννα θα της εχω αλλαξει και κλουβι.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top