Αναπαραγωγή Η Οδύσσεια της πρώτης μου εκτροφής κόκκινων μωσαικών

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Ήρθε λοιπόν η στιγμή να σας πω την ιστορία μου και εγώ για την πρώτη μου προσπάθεια να εκτρέψω κόκκινα μωσαικά καναρίνια! Και μπορώ να πω πως έγιναν αρκετά ευτράπελα αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και είμαι σίγουρη πως θα γίνει ακόμα πιο όμορφο σε λίγο καιρό!

Το ζευγαράκι μας λοιπόν είναι ο Elmo (1 χρονών, τον οποίο μου έδωσε ο φίλος μου @Stfns για την αναπαραγωγή αυτή και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό!)
https://community.petbirds.gr/media/elmo-6-months-old.1064/full?d=1462031358

και η Μελίνα (5 χρονών).
%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B19-jpg.40392


Όπως είναι λογικό αρχικά το άγχος μου ήταν αν θα μπορέσει η Μελίνα να γεννήσει τα αυγά, αν έχει ακόμα αυγά κτλ. ( https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-5-ετών-σε-αναπαραγωγή-Θα-κάνει-άραγε-αυγό.26798/ ) Τελικά τα κατάφερε και 12, 13, 14, 15 και 16 Απριλίου έκανε 5 αυγά τεραστίων διαστάσεων!
5-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%B1-jpg.40521


Στο 2ο αυγό είχαμε και το πρώτο ευτράπελο.. Ξαφνικά το ποδαράκι της Μελίνας γύρισε όλο προς τα πάνω. Η ιστορία εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-έκανε-το-2ο-αυγό-και-ξαφνικά-πατάει-στραβά-το-πόδι-της.26828/
Τελικά δεν μπόρεσε να κάνει ο γιατρός κάτι και ζει μια χαρά με αυτό, αλλά επειδή δεν ήξερα κατά πόσο μπορεί να γίνει επαναφορά του ποδιού, μετά από 11 μέρες επώασης τα αυγά μπήκαν σε μια "παραμαμά" και "παραμπαμπά" (πρωτάρης και χρονιάρης). Η θετή μητέρα τα κλωσούσε με πολύ ζήλο και αγάπη και τελικά 26, 27, 28 και 29 Απριλίου βγήκαν 4 απ τα 5 μικρά (1 μόνο άσπορο δηλαδή) αλλά επειδή δεν είχα αντικαταστήσει τα αυγά, ο πιο μικρός νεοσσός δεν τα κατάφερε λόγω διαφοράς μεγέθους...

26 Απριλίου - Ο 1ος μπόμπιρας
1ος_μπομπιρας13228173_1043779705716652_1145792991_n.webp

27 Απριλίου - 2 ταϊσμένοι/κοιμισμένοι μπόμπιρες
2μπομπιρες13220179_1043779715716651_500268844_n.webp

28 Απριλίου - 3 μπόμπιρες (στοματάρα)
3μπομπιρες13227923_1043779719049984_357912875_n.webp

24 Απριλίου - 4 μπόμπιρες
%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%B1_rsz_13120491_1035447959883160_475936250_o-jpg.41061


Εντυπωσιακό πόσο πολύ τάιζαν οι θετοί γονείς τα υιοθετημένα μικρά τους (νομίζω φαίνεται και στην φωτο)! Και κυρίως ο μπαμπάς που αν και πρωτάρης τα τάισε απ την πρώτη μέρα της ζωής τους!

5 Μαΐου - 9, 10 & 11 ημερών μόνο καράφλες!
9_10_11_ημερων13231100_1043779722383317_359325237_n.webp

8 Μαΐου - 12, 13 &14 ημερών καρφάκια!
12_13_14_ημερων13235796_1043779729049983_1877295714_n.webp

10 Μαΐου - 14, 15 & 16 ημερών επιτέλους ντυθήκαμε και ομορφύναμε λιγάκι!
14_15_16ημερων13219711_1043779735716649_1760634362_n.webp

12 Μαΐου ο πρώτος και ο πιο θαρραλέος μπόμπιρας (16 ημερών) έκανε την πρώτη βόλτα εκτός φωλιάς! Και μετά ακολούθησαν και οι άλλοι 2 αλλά ακόμα και σήμερα επισκέπτονται και τα 3 τακτικά την φωλίτσα τους!

Και τα 3 είναι πολύ ήρεμα και πολύ ήσυχα μικρά! Ακόμα και όταν ταΐζονται απ τους γονείς τους δεν φωνάζουν όσο άλλα μικρά. Οι γονείς είναι πραγματικά πολύ πιεστικοί και οι 2.. Πάνε και τα παρακαλάνε να ανοίξουν στόμα να ταΐσουν... Έλληνες γονείς.. και αυτά μόνο όταν θελήσουν το ανοίγουν 😀 και τους βλέπεις πάνε από δεξιά... Τίποτα... Πάνε από αριστερά... Τίποτα... κρέμονται απ το ταβάνι και πάνε από πάνω... Τίποτα... αυτά αν δεν πεινάνε δεν ανοίγουν στόμα! Η μαμά βάζει και το ποδαράκι της και τα πιάνει σαν να τους λέει "Έλα εδώ εσύ να φας το φαί σου!" Είναι για να τα χαζεύεις!

Το μεγαλύτερο απ τα 3 είναι το πιο κοινωνικό και το πιο φιλικό απ όλα! Έρχεται κάθεται στο χέρι μου, βάζω το χέρι μου μέσα, βάζω φαγητά δεν κουνάει! Τα 2 μικρά φοβούνται λιγάκι..
στοχερι13246026_1043779742383315_1331579227_n.webp

Και μια χθεσινή φωτογραφία που όλη η φτεροπαρεά λιάζεται στον ήλιο 21, 22 & 23 ημερών.
κομπανια13249473_1043779749049981_1399841853_n.webp

Και το ένα μικρό απ το πουθενά έχει μια μαύρη βούλα στο αριστερό φτερό! Και το όνομα αυτού ή Spot (αν είναι αγόρι) ή Βούλα (αν είναι κορίτσι)! Τι σημαίνει αυτή βούλα για την εκτροφή μου δεν έχω ιδέα... 😛
βουλα13231247_1043779745716648_927767355_n.webp
-
Πάλι πίσω στο ζευγάρι μας... Μετά την επίσκεψη στο γιατρό φυσικά η Μελίνα ξέχασε και φωλιά και αυγά για λίγες μέρες. (Εντυπωσιακή η αντίδραση του αρσενικού όταν πήρα την Μελίνα απ το κλουβί για να πάμε στο γιατρό! Τιτίβιζε συνεχόμενα σαν να έκλαιγε! Και την έψαχνε! Ένα πολύ δεμένο ζευγάρι που δεν με ντρέπεται καθόλου και όλο βατέματα, φιλιά και μέλια είναι!)

Έτσι λίγες μέρες μετά την επίσκεψη στο γιατρό, η Μελίνα ξαναέχτισε την φωλίτσα της και 5, 6, 7, 8 & 9 Μαΐου έκανε άλλα 5 αυγά! Είχαμε και μια απώλεια βέβαια, οπότε έμεινε με 4 αυγά.. Μετά από 7 μέρες συνεχούς επώασης, εγώ έφυγα ταξίδι για 5 μέρες και μόλις έφυγα η Μελίνα παράτησε τα αυγά! Η μητέρα μου είχε να την δει να μπαίνει στη φωλιά απ το μεσημέρι.. όταν πλέον άρχισε να βραδιάζει της είπα τηλεφωνικώς να βάλει τα αυγά σε παραμάνα μέσα στην κλούβα (μετά από 5-6 ώρες δηλαδή). Μέσα σε 5 λεπτά είχε βγάλει τα πλαστικά αυγά, είχε βάλει τα αληθινά αυγά της Μελίνας και η παραμαμά τα κλωσούσε ήδη! Μήπως η μαμά μου είναι κρυφό εκτροφικό ταλέντο; 😀
Μόλις επέστρεψα τσέκαρα για ψείρες αλλά δεν ήταν αυτό.. λέτε να τα παράτησε επειδή έφυγα; 😛

Χθες έκανα ωοσκόπηση, το 1 απ τα 4 είναι νεκρό και τα άλλα δύο δείχνουν να είναι ένσπορα, αλλά δεν είναι πολύ σκούρα μέσα ακόμα... Αλλά κάτι δείχνει να απλώνεται σε όλο το χώρο του αυγού γι αυτό ακόμα τα αφήνω εκεί και περιμένουμε...

Και μιας και τα ευτράπελα συνεχίζουν... Η Μελίνα έχτισε εκ νέου 3η φωλιά και σήμερα μου έκανε το 2ο αυγό... Φυσικά τα βατέματα πάνε και έρχονται οπότε αναμένετε για την συνέχεια επί... Της οθόνης! Και η Οδύσσεια συνεχίζεται...
 
Στην Οδύσσεια ο Οδυσσέας στο τέλος φτάνει στην πολυπόθητη Ιθάκη έχοντας αποκτήσει πολλές εμπειρίες από το ταξίδι του. Φαντάζομαι ότι και συ Αλίκη από την ιστορία του Elmo και της Μελίνα απέκτησες περισσότερη εμπειρία και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο της αναπαραγωγής. Να τα χαίρεσαι Αλίκη μου είναι πανέμορφα και όταν βαφτούν θα είναι ακόμα πιο όμορφα!
 
... Και μιας και τα ευτράπελα συνεχίζουν... Η Μελίνα έχτισε εκ νέου 3η φωλιά και σήμερα μου έκανε το 2ο αυγό... Φυσικά τα βατέματα πάνε και έρχονται οπότε αναμένετε για την συνέχεια επί... Της οθόνης!

Τώρα κατάλαβες γιατί παράτησε την προηγούμενη φωλιά ; Οσο αφήνεις μέσα το αρσενικό, τόσο θα παρατάει στην μέση τις φωλιές της. Βγάλτον ΤΩΡΑ, αν θέλεις να συνεχίσει κανονικά την επώαση αυτής της φωλιάς.
Υ. Γ Το σημάδι που έχει το μικρό σου είναι ΜΑΥΡΟ ή ΚΑΦΕ σκούρο;
 
; Οσο αφήνεις μέσα το αρσενικό, τόσο θα παρατάει στην μέση τις φωλιές της.
Την πρώτη φωλιά δεν την παράτησε.. απλά την πήρα με το ζόρι να την πάω στο γιατρό...

Τώρα κατάλαβες γιατί παράτησε την προηγούμενη φωλιά ;
Δηλαδή παρατάει την επώαση για να κάνει φίκι φίκι με τον αρσενικό; Είναι τόσο δεμένο ζευγάρι... Ταίζονται και βατεύονται συνεχώς...

Βγάλτον ΤΩΡΑ, αν θέλεις να συνεχίσει κανονικά την επώαση αυτής της φωλιάς.
Βάζω χώρισμα με κάγκελο ή αδιαφανές; να μην τα χωρίσω αφού ολοκληρώσει την ωοτοκία;
 
Το γαρ πολύ του έρωτος γεννά παραφροσύνη. :) Βλέπεις το κάθε πουλάκι έχει την ιδιοσυγκρασία του. Οι γενικοί κανόνες επιβεβαιώνονται απο τις εξαιρέσεις. Η δουλειά του αρσενικού έχει γίνει, αφου έχεις πάρει ήδη δυό αυγά. Εχει σπέρμα για αρκετά ακόμα. Αν είναι να κάνεις την κίνηση να την κάνεις σωστά. Σε άλλο κλουβί και μακρυά. Αν είναι να τον αφήσεις δίπλα με το χώρισμα, δεν υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις.
 
Το γαρ πολύ του έρωτος γεννά παραφροσύνη. :) Βλέπεις το κάθε πουλάκι έχει την ιδιοσυγκρασία του.
Κοίτα να δεις! Ερωτεύτηκε το κορίτσι και παρατάει τα αυγά! Τόσα χρόνια ποτέ δεν έχει παρατήσει φωλιά ακόμα και την χρόνια που είχαν ψείρες! Δεν το περίμενα ποτέ αυτό! Τουλάχιστον απ την Μελίνα που την έχω τόσα χρόνια.. και μου έχει κάνει τόσες γέννες και φωλιές.. Και έλεγα εγώ ότι επειδή έφυγα τα παράτησε τα αυγά 😀
 
... Τόσα χρόνια ποτέ δεν έχει παρατήσει φωλιά ακόμα και την χρόνια που είχαν ψείρες! Δεν το περίμενα ποτέ αυτό!
Κάθε νέα εκτροφική περίοδος έχει πάρα πολλές διαφορές απο την προηγούμενη.
Αλλάζει η ηλικία, το πάθος, η εμπειρία των πουλιών.
Αλλάζει σε μεγάλα ποσοστά η διαχείρισή μας (απο τροφές-μέχρι αξεσουάρ)
Αλλάζουν οι κλιματικές συνθήκες. Κ.λ. Π κλπ. κλπ.
Τίποτα δεν είναι ίδιο κάθε χρονιά και το πιθανότερο είναι οτι αλλάζουμε κι' εμείς. ΓΜΤ αυτό το τελευταίο δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα μετά απο τόσα χρόνια. Πάντα μου στοιχίζει 😛
 
Κάθε νέα εκτροφική περίοδος έχει πάρα πολλές διαφορές απο την προηγούμενη.
Αλλάζει η ηλικία, το πάθος, η εμπειρία των πουλιών.
Αλλάζει σε μεγάλα ποσοστά η διαχείρισή μας (απο τροφές-μέχρι αξεσουάρ)
Αλλάζουν οι κλιματικές συνθήκες. κλπ. κλπ. κλπ.
Αυτό το λένε και για τους ανθρώπους... Η πρώτη εγκυμοσύνη μιας γυναίκας δεν έχει καμία σχέση με την δεύτερη ή την τρίτη. Ίσως να ναι κάποιος άγραφος κανόνας της φύσης!

Τίποτα δεν είναι ίδιο κάθε χρονιά και το πιθανότερο είναι οτι αλλάζουμε κι' εμείς. ΓΜΤ αυτό το τελευταίο δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα μετά απο τόσα χρόνια. Πάντα μου στοιχίζει 😛
😀

Δηλαδή άλλος λόγος να παράτησε τα αυγά δεν υπάρχει εεε; Καλα λένε ο έρωτας σου παίρνει τα μυαλά α😀

Μπράβο Αλίκη, να σου ζήσουν όλα, κουκλάκια φτου φτου φτου!
Σ ευχαριστώ πολύ Μαράκι μου!

μπράβο, βρε Αλίκη! Μπράβο! Να σου ζήσουν τα μικράκια και καλοκλάρωτα να είναι! φτου φτου!
Σ ευχαριστώ πολύ Δημήτρη μου! Επίσης!

Στην Οδύσσεια ο Οδυσσέας στο τέλος φτάνει στην πολυπόθητη Ιθάκη έχοντας αποκτήσει πολλές εμπειρίες από το ταξίδι του. Φαντάζομαι ότι και συ Αλίκη από την ιστορία του Elmo και της Μελίνα απέκτησες περισσότερη εμπειρία και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο της αναπαραγωγής.
Αν έχω αποκτήσει εμπειρία λέει; Αυτή η αναπαραγωγή του συγκεκριμένου ζευγαριού με προσγείωσε στο -2 😀 ένιωσα τόσο άσχετη τα προηγούμενα χρόνια... Πλέον νιώθω λιγότερο άχρηστη 😀

Να τα χαίρεσαι Αλίκη μου είναι πανέμορφα και όταν βαφτούν θα είναι ακόμα πιο όμορφα!
Ναι ναι θα γίνουν! Τώρα ψάχνομαι για χρωστική κτλ κτλ.. Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!

Υ. Γ Το σημάδι που έχει το μικρό σου είναι ΜΑΥΡΟ ή ΚΑΦΕ σκούρο;
Αυτό τώρα το είδα! 😛 Στην ρίζα είναι μαύρο και στις άκρες αυτά τα 2 φτερά ανοίγουν το χρώμα τους.. Δε ξέρω αν μπορείτε να δείτε σε αυτή τη φώτο:
βουλα13231247_1043779745716648_927767355_n.webp
Τι σημαίνει αυτό;
Εντωμεταξύ αυτά τα 2 φτερά της φτερούγας στο ξεκάρφωτο να πούμε.. 😛 Αυτή η γέννα όλο μεταλλάξεις 😛
 
Πανέμορφα τα μικρά σου Αλίκη χρόνια καλά να εχουν !
Σ ευχαριστώ πολύ Χρήστο μου!

κουκλιά είναι! Να σου ζήσουν Αλίκη μου! 😛
Δεν είμαι κουκουβάγια αλλά είναι 😀 Σ ευχαριστώ Ελεάννα μου! Άντε να γίνει καλά και το δικό σου και το έχουμε ζευγαράκι για του χρόνου! 😉
 
Απο τα λίγα καναρίνια που ζηλεύω! 😛 Να τα χαίρεσαι όλα και περιμένουμε να δούμε και την επόμενη φουρνιά!
 
Και μεγαλώνουμε...
Το πιο λευκό απ όλα (βλ. Πρώτη φώτο το δεξιά) παραμένει τόσο κοινωνικό και φιλικό μαζί μου!
Πότε θα τα φάω δεν ξέρω! 😛
20_05_16_13250378_1044905662270723_788343110_n.webp
20_05_16_13250381_1044905658937390_1300296652_n.webp
Και μεγαλώνουν και τα 2 μαύρα φτερά της Βούλας/του Σποτ ! Που ακόμα ο κύριος Μάκης ( @mgerom ) δεν μου έχει πει τι σημαίνει αυτό... 😛

Απο τα λίγα καναρίνια που ζηλεύω! 😛
Επειδή είναι δικά μου ή τα ζηλεύεις σαν ράτσα; Πρόσεξε τι θα πεις μην παρεξηγηθούμε... 😛

και περιμένουμε να δούμε και την επόμενη φουρνιά!
Εγώ να δεις πως περιμένω... Ειδικά τα αυγά που μεταφέρθηκαν σε παραμάνα μετά από 5-6 ώρες... Με έχουν μπερδεψει πολύ. Το εντυπωσιακό είναι πως φαίνονται σαν γόνιμα, δεν έχουν μαυρίσει (νεκρός νεοσσός), αλλά το χρώμα τους δεν είναι σκούρο.. Ένα ροζ-πορτοκαλί χρώμα καλύπτει όλο το αυγό... και εγώ είμαι σε αναμμένα κάρβουνα! Από μέρα σε μέρα αν σώθηκαν θα αρχίσουν να σκάνε μύτη!

Να τα χαίρεσαι όλα
Σ ευχαριστωωω πολύ πολύ! :D
 
...


Επειδή είναι δικά μου ή τα ζηλεύεις σαν ράτσα; Πρόσεξε τι θα πεις μην παρεξηγηθούμε... 😛


...

Σαν ράτσα αλλά κι επειδή είναι δικά σου και ζουν τόσο καλά φροντισμένα. :D
 
Back
Top