Αναπαραγωγή Η Οδύσσεια της πρώτης μου εκτροφής κόκκινων μωσαικών

Και επειδή σας αφήσαμε πολύ καιρό ανενημέρωτους και παραπονεμένους, ήρθε η ώρα για ενημέρωση και νέες φώτο των μικρών μωσαικών!

Photoshooting 08/06 - 65, 64 & 63 ημερών

Το πρωτότοκο μας μες την αυγοτροφή! 😛
rsz_1ο_μωρό_65_ημερών.webp

Ξεκίνησε νωρίς την ηλιοθεραπεία! (μάλλον ναι είναι κορίτσι :D )
rsz_1ο_μωρό_65_ημερών_ήλιο.webp

Και το 2ο μικράκι όντως είναι αγοράκι μιας και έχει αρχίσει το τσιλιμπούρδισμα ο τσιλιμπούρδας! 😛
rsz_1ο_2ο_μωρα_65_64_ημερών.webp
2ο μωρό_64 ημερών.webp

Και αυτή η φώτο αφιερωμένη στον Κο Μάκη φυσικά! 😛 ( @mgerom )
Το τρίτο μωρό δεν τον έχω παρατηρήσει να προσπαθεί να τραγουδήσει αλλά με τον 2ο κάνουν μάχες ποιος θα καπελώσει ποιον οπότε μάλλον όντως και αυτό είναι αρσενικό. :)
3ο μωρό_63 ημερών.webp

Photoshooting 18/06 - 75,74 & 73 ημερών όλα μαζί!
13578448_1071292416298714_1848617943_n.webp

Από τις 55 - 60 μέρες περίπου και πλέον καθημερινά στην αυγοτροφή τους βάζω την χρωστική της Beaphar, και δίνω και καρότο και καμελίνα που απ όσο ξέρω χρωματίζουν.

-
Καθώς κάποιο άλλο ζευγάρι είχε υιοθετήσει και μεγάλωνε τα μικρά της, η Μελίνα κλωσσούσε τα αυγά της 3ης ουσιαστικά γέννας (της 2ης τα παράτησε). Από τα 5 αυγά της Μελίνας έσκασε το πρώτο μικρό, την επόμενη μέρα βρήκα το 2ο μικρό (με ροζ ματάκια) πεθαμένο στην προσπάθεια του να βγει αο το αυγό, και τα άλλα 2 απο τα 3 αυγά που έμειναν άσπαστα είχαν ζωούλα μέσα που για κάποιο λόγο σταμάτησε η ανάπτυξή τους... Πιστεύω πως το πόδι της Μελίνας δεν της επέτρεψε να γυρίζει σωστά τα αυγά με αποτέλεσμα να μπορέσουν να φτάσουν στην εκκόλαψη μόνο τα 2 απ τα 4 ένσπορα αυγά..
Πάντως το μοναχοπαιδάκι μας μπορεί να είναι μαυρομάτικο, αλλά είναι κουκλί! Μοιάζει πιο πολύ με το πρώτο και μάλλον και αυτό είναι θηλυκό καθώς είναι και εκείνο αρκετά άσπρο. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι είναι μωσαικό γίγας 😀 μου φαίνεται πιο μεγαλόσωμο σε σχέση με τα άλλα 3 και με τους γονείς του! Και ιδού και οι φώτο!

02 Ιουνίου - Έσκασε απ το αυγό!
02_06_1 ημερας.webp

3 ημερών
05_06_3 ημερών.webp

5 ημερών
07_06_5 ημερών.webp

8 ημερών - Όχι δεν το σκάνε στο φαί! 😛
10_06_8 ημερών.webp

11 ημερών
13_06_11 ημερών.webp

14 ημερών
16_06_14 ημερών.webp

16 ημερών - κάποιος αποφάσισε να γνωρίσει τον κόσμο πέρα απ τη φωλιά!
18_06_16 ημερών.webp

18 ημερών - Κάνει και νάζια!
20_06_18 ημερών.webp

24 ημερών με τους γονείς μας! ( @Stfns ) Το λες μεγαλόσωμο μωρό! 😛
26_06_24 ημερών.webp
26_06_24 ημερών_v2.webp
 
Μπράβο Αλίκη μου να είσαι καλά να τα χαίρεσαι όλα, είναι κουκλάκια!
hp007-kako-mati-aetokineto-kathreftes-kremetai-me-kako-mati-yoeteia-tes-prostasias-5644-228x228_0.jpg
 
Τι ομορφιές είναι αυτές Αλίκη μου; Όλα τους πανέμορφα! Να σου ζήσουν τα μωσαικουλια σου! Λιώνω!
 
Σας ευχαριστώ! Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου! Αν δεν ήσασταν εσείς δε θα είχα φτάσει εδώ που έχω φτάσει (ας μην το ορίσουμε δεν χρειάζεται 😛 )! Και όταν λέω εσείς εννοώ όλοι σας, ο καθένας ξεχωριστά και για κάποιον άλλο λόγο! Και χαίρομαι που είμαστε μια τόσο όμορφη παρέα, που ψαχνόμαστε, συζητάμε, διαφωνούμε, με μόνο στόχο την όσο τον δυνατόν καλύτερη φροντίδα των φτερωτών μας φίλων! Από παντού κάτι βγαίνει! Ένα αποτέλεσμα ένα συμπέρασμα! Ας συνεχίσουμε να είμαστε έτσι, και όλοι βγαίνουμε κερδισμένοι! Δε ξέρω για ποιο λόγο αλλά όλα αυτά που λέω μου βγήκαν να τα μοιραστώ μαζί σας! Απ το πουθενά! 😀 😛

Μπράβο Αλίκη μου να είσαι καλά να τα χαίρεσαι όλα, είναι κουκλάκια!
hp007-kako-mati-aetokineto-kathreftes-kremetai-me-kako-mati-yoeteia-tes-prostasias-5644-228x228_0.jpg
Να δούμε πότε θα σε κάνουμε καναρινού Μαράκι μας!

Να σου ζήσουν Αλίκη. Είναι τέλεια!
Σ ευχαριστώ Κώστα μου! Τέλειοι γονείς, τέλεια μικρά! 😉

Να σου ζήσουν Αλίκη!
Κοκκινομωσαικάκιας και εσύ φίλε μου! Να σαι καλά!

.. Πολύ καλή δουλειά, Αλίκη! άξιος ο κόπος σου!
Δημήτρη μου σ ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη αναπαραγωγή είχε πολλά ευτράπελα! Αλλά άξιζε τον κόπο!

Τι ομορφιές είναι αυτές Αλίκη μου; Όλα τους πανέμορφα! Να σου ζήσουν τα μωσαικουλια σου! Λιώνω!
Όμορφα είναι ναι (η κουκοβάγια!) 😛 Με τέτοιους γονείς πως θα έβγαιναν άσχημα;
Άντε να δούμε πότε εσύ θα ξεκινήσεις με αυτή την ράτσα! 😉

Μπράβο Αλίκη, τέλειο photo shooting
Ο μόνος που εκτίμησε τον κόπο μου και το ταλέντο μου 😀 σ ευχαριστώ Γιώργο μου!

*Παιδιά μην με παρεξηγείτε, έχω πιει καφέ και φαίνεται! 😛
 
Πολύ ωραία όλα αλλά το τελευταίο το χοντρούλι κλέβει την παράσταση... και το φαί όπως φαίνεται. :D χαχα!
😀 μα ρε δεν είναι μωσαικό μέγας; Και νομίζω όσο πάει μεγαλώνει κι άλλο! 😀 :D
 
Πολύ ωραία όλα αλλά το τελευταίο το χοντρούλι κλέβει την παράσταση...
Θα μπορούσε πολύ άνετα το σώμα του να είναι ίδιο ή πιο μικρό από τα άλλα και να μας γελά το φτέρωμά του.
Ξέρετε τώρα... η διαφορά μαλακού σκληρού.
 
Ξέρουμε ξέρουμε! Και αυτό το μικρό είναι σίγουρα μαλακόφτερο! :D
Διόλου απίθανο... αλλά είπαμε.. Θέλει καλό μάτι, σωστό χέρι και πολύ καλή εμπειρία για σίγουρα.
 
θέλει καλό μάτι,
To χουμε 😛

Το χούμε!

και πολύ καλή εμπειρία για σίγουρα.
Και από αυτό έχουμε!

😀 πλάκα κάνω! Άντε Γιάννη έλα Αθήνα να σε κεράσω καφέ να μου πεις τι είναι το μικράκι μου! :D
 
24 ημερών με τους γονείς μας! ( @Stfns ) Το λες μεγαλόσωμο μωρό! 😛

Πω πω... Νομίζω ότι η μικρή είναι ίδια ο παππούς Dario, ενώ ο Elmo νομίζω ότι άντρεψε για τα καλά! Μπράβο Αλίκη! Είμαι πολύ χαρούμενος με την εξέλιξή τους!
 
Διάβασα όλο το θέμα και μπορώ να πω ότι αυτό που είπα ήταν "να ταν κι αλλο".
Κοιμηθηκε ο μικρός και είπα να χαζεψω λίγο στο αγαπημένο μας φόρουμ και έπεσα πάνω στο θέμα της Αλίκης.
Μαρεσει πολύ όταν βλέπω τόσο όμορφη παρουσίαση και ολοκληρωμένη και ειδικά από τα μέλη του φόρουμ που είναι εμπειρα και εμεργα :)
Τα μικρά είναι πανέμορφα (να πω ότι "ζηλεψα" και λίγο γιατί ενώ είμαι παπαγαλου τα λάτρεψα τα μικρά σου).
Κυρίως το κοινωνικούλι και το μοναχοπαιδι σου :)
Με το καλο η εκτροφή σου Αλικακι είσαι απίστευτη.
Πάντα υγεία να έχουν τα καναρινακια σου :)
 
πολυ ωραια ολα τους να τα χαιρεσε!
Σ ευχαριστώ φίλε μου!

Πω πω... Νομίζω ότι η μικρή είναι ίδια ο παππούς Dario
Αλήθεια; 😀 είδες το DNA! Τίποτα δεν πήρε απ το Μελινάκι! Για κοριτσάκι κι αυτό το κόβεις εε; :)

ενώ ο Elmo νομίζω ότι άντρεψε για τα καλά!
Αν άντρεψε λέει... Τα έχω μέσα σε δωμάτιο στο εξοχικό (λόγω αρπακτικών έξω και λόγω θερμοκρασίας που μέσα εκεί που τα έχω δεν ξεπερνάει τους 29-30 βαθμούς) και ένα βράδυ πήγα να πάρω κάτι απ το δωμάτιο αυτό, με αποτέλεσμα να τα ξυπνήσω, και βλέπω τον Elmo να ζευγαρώνει την Μελίνα βραδιάτικο!meh Φωλιά δεν υπάρχει και σε λίγες μέρες θα χωριστούν, αλλά ο άτιμος δεν έχει τον Θεό του!

Μπράβο Αλίκη! Είμαι πολύ χαρούμενος με την εξέλιξή τους!
Κι γω! Απλά θεωρώ πως έπρεπε και τα τελευταία αυγά να μπουν σε παραμαμά γιατί λόγω της αναπηρίας της το Μελινάκι δεν μπορεί να τα γυρίσει πολύ καλά. Γιατί 4 στα 5 ήταν γόνιμα και μόνο τα 2 έφτασαν μέχρι την εκκόλαψη (το ένα παραλίγο). Του χρόνου θεωρώ πως πάλι θα κάνει αυγά αλλά θα τα βάλω κατευθείαν σε παραμαμά!
*Δε σε έχω ξεχάσει! Θα μιλήσουμε τηλ για τα υπόλοιπα φίλε μου!

Διάβασα όλο το θέμα και μπορώ να πω ότι αυτό που είπα ήταν "να ταν κι αλλο".
Κοιμηθηκε ο μικρός και είπα να χαζεψω λίγο στο αγαπημένο μας φόρουμ και έπεσα πάνω στο θέμα της Αλίκης.
Μαρεσει πολύ όταν βλέπω τόσο όμορφη παρουσίαση και ολοκληρωμένη και ειδικά από τα μέλη του φόρουμ που είναι εμπειρα και εμεργα :)
Τα μικρά είναι πανέμορφα (να πω ότι "ζηλεψα" και λίγο γιατί ενώ είμαι παπαγαλου τα λάτρεψα τα μικρά σου).
Κυρίως το κοινωνικούλι και το μοναχοπαιδι σου :)
Με το καλο η εκτροφή σου Αλικακι είσαι απίστευτη.
Πάντα υγεία να έχουν τα καναρινακια σου :)
😀 Σ ευχαριστώ πολύ αγαπημένη μου! Να σαι καλά! Αφού ζητάς κι άλλο θα σου φτιάξω κι άλλο θέμα με παρουσίαση άλλου ζευγαριού να μην σε αφήσω παραπονεμένη! Απλά πρέπει να βρω λίγο χρόνο! 😉 Και μην το σκέφτεσαι.. Να γίνεις και καναρινού! Θα είσαι φοβερή! 👍

Όσο περνάνε οι μέρες τόσο και αλλάζουν τα μικρά μου και γίνονται όλο και πιο κοντά στα κόκκινα μωσαικά! Είναι εντυπωσιακή ράτσα! Αναμένετε νέες φώτο!
 
Back
Top