Γενικά Η αισχροκέρδεια των pet shop

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Ένα τεράστιο θέμα συνολικά για τους απανταχού καταναλωτές είναι η ασύδοτη αισχροκέρδεια των εμπόρων!
Ειδικότερα όσον αφορά τα πέτ σοπ μιλάμε για τεράστιες διαφορές απο μαγαζί σε μαγαζί για το ίδιο προιόν και ταυτόχρονα παντελής άγνοια του αντικειμένου, συγκεκριμενα της φροντίδας των πουλιών που πραγματεύεται το site!
Πχ στην Αθηνας έχουν ενα κακόμοιρο κανάρι πράγματι για λύπηση τ ονομάζουν "δάσκαλο" κοστολογώντας το 65 ευρω!
Στο pet city μου ζητησαν για μια πλαστικη μπανιέρα 1.4 και σ ένα 'αλλο πετ πολύ μικρό 0.60! Και μη μου πείτε κινεζικη και γερμανική γιατι ΟΛΑ αυτά κινεζικα ειναι.
Μια άλλη ιδιοκτήτης μου πε τις προάλλες ότι οι ζευγαρώστρες δεν πρέπει να χουν χώρισμα...
Ένας τρίτος μου ζήτησε 200 ευρω για μια κινέζικη κλούβα ενάμισι μέτρου υψος και για να μην μακρυγορώ μια πλαστική ζευγαρώστρα χρεώνεται μάλλον "όπου σε πιάσουν"
Σίγουρα όλοι έχουμε τέτοια παραδείγματα..
Θα μου πείτε οκ ρε φίλε ανακάλυψες την Αμερικη;
Οχι φυσικά μα πιστεύω πως καλό θα είναι να συζητήσουμε διεξοδικά το θέμα απο εδώ, να βρούμε λύσεις και να υποδείξουμε σημεία και επαγγελματίες που μας σέβονται και γνωρίζουν το αντικείμενο.
Φρένο στα λαμόγια
Αυτά
 
Φίλε αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς πολλα παρόμοια θέματα... Η συζήτηση εχει γίνει πολακης...
Είναι στη κρήση του καθένος σε ποιο πετ σοπ θα πάει.. Και αναλογα ποιο θα θεωρήσει σωστο θα γινει και καλυτερος πελάτης εκει!
Εγω να σου πω ποιο εινια καλυτερο.. Θα βγει κάποιος απο εδω και θα πει οχι γιατι του ειπα να μου μου δωσει καναρινι κιτρινο και αυτος μου εβαλε κοκκινο...
Θα βγει κάποιος και θα πει: παιδια το καλυτερο ειναι στη καλαμαρια... Και θα είνια ο ιδιος ο ιδιοκτητης ή κάποιος φίλος του(διαφημιση)...
Ανφέρθηκες στη διαφορά της τιμής, αλλο ενοικιο το μικρο αλλο το μεγάλο μαγαζι..
Τα μικρα εινια συνηθως οικογενειακες επιχειρησεις και τα μεγαλα μπορει να ειναι και αλυσίδες... (διαφορετικη πολιτικη).
Το θέμα εινια απλο.. Ενημερωνεσαι απο οπου θεωρεις εσυ οτι εινια αξιοπιστη η πηγη και απλα πηγαίνιε ενημερωμενος στο πετ σοπ και κάνιες μια ερευνα αγορας.. Δε θα το μάθεις απο το πετσοπα... Εσυ ο ιδιος πρέπει να γνωριζεις τη σωστη απαντηση... Οπότε οτι "τραβηγμένο" και να σου πει... απλα γελας...
Υ. Γ: Εχω δεί πετσοπα να είναι στο φορουμ και οταν μπηκα στο μαγαζι να κλεινει τον υπολογιστη. Για να μη δω που μπαινει...
 
Εγω εχω να πω το εξης :

Αν ελπιζουμε στο μελλον να αλλαξει κατι στον κοσμο (οτιδηποτε)

πρεπει να αλλαξουμε εμεις σημερα (οπωσδηποτε)

Νικο μου δυστυχος δεν μπορω να εχω παραπανω συμμετοχη σε αυτο το θεμα
που ανοιξες. Εχω πουλια και το ψαχνω καλα, οτι κανω. Σεβομαι πρωτα
εμενα και μετα τα πουλια μου.
 
Εγω προσωπικα δεν ψωνιζω απο ενα συγκεκριμενο πετ!

Εχω ψαξει, εχω χασει λεφτα, εχω "κερδισει" λεφτα κι εχω καταληξει απο ποιο μαγαζι θα παιρνω αυτο που πρεπει!

Απο το ταδε πουλια, απο το ταδε τροφη απο το αλλο αξεσουαρ κλπ.
Λιγο κουραστικο αλλα αξιζει τον κοπο!
 
ειδικα εδω στη Θεσσαλονίκη απο τι εχω καταλαβει οι περισοτεροι πετσοπαδες ειναι μεσα στο φορουμ
 
Στο pet city μου ζητησαν για μια πλαστικη μπανιέρα 1.4 και σ ένα 'αλλο πετ πολύ μικρό 0.60!

Το μοναδικο πετ που εχει συσκευασμενη τροφη στη Μυτιληνη, την εχει 5,90 το κιλο!😱 Ενω η ιδια ακριβως τροφη στην ιδια ποσοτητα, κανει το πολυ 3 ευρω στην Αθηνα!
Και μη μου πειτε οτι ειναι τα μεταφορικα και οτι η Μυτιληνη ειναι μακρια, γιατι εδω ο ΦΠΑ ειναι πολυ χαμηλοτερος, οποτε αυτη η τιμη ΔΕΝ δικαιολογειται με τιποτα!



ειδικα εδω στη Θεσσαλονίκη απο τι εχω καταλαβει οι περισοτεροι πετσοπαδες ειναι μεσα στο φορουμ

Ωραια λοιπον, μακαρι να μαθουν ετσι οτι ο κοσμος "ξυπναει" σιγα σιγα και να καταλαβουν πεντε πραγματα...🙄
 
Εγώ βρήκα 1 κιλό άμμο υγειηνής για πουλιά 2,50 €... Δεν ξέρω πόσο κάνουν αυτές γιαυτό δεν την κακολογώ... Θα μπορούσατε να μου πείτε;
 
εγω προσωπικα την αμμο υγιεινης την αγοραζω 0.60 λεπτα το κιλο.χυμα εννοω οχι συσκευασμενη
 
Εγώ ψωνίζω από ένα πολύ καλό συνοικιακό που έρχονται και από άλλες περιοχές σ' αυτό γιατί έχει καλές τιμές και καλή ποιότητα.
Πάντως να ελέγχετε τις τιμές και να κοιτάτε σε διάφορα μαγαζιά γιατί έχω δει κ εγώ κάτι τρελά, 1.6 € π.χ. μια ποτήστρα απλή! Δε νομίζω πάντος ότι είναι αισχροκέρδια αυτό... Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Αν θα το πάρουμε ή όχι είναι επιλογή μας.
Η άμμος κάνει 0,60-0,70€ το κιλό.
 
Εγω την αμμο την εχω δει και αγορασει απο επωνυμο πετ σοπ, πολυ γνωστο 0,45ευρω το κιλο!

Αυτο που λεει ο Ακης...
Οσο θελει πουλαει ο καθενας κι οποιος θελει τα δινει!
 
Τι; 0,50 μέσος όρος δηλαδή; 😱 Eγώ όμως την πήρα συσκευασμένη... Μήπως για αυτό είναι τόσο ακριβή;
 
το θεμα με τα pet shop ειναι σοβαρο. Οι peshopαδες θα πουνε αρκετα παραμυθια για να πουλησουν την πραματια τους και καλα κανουν γιατι αυτη ειναι οι δουλεια τους, να μαζευουνε ευρω, εμεις οι ιδιοι πρεπει να ανοιξουμε τα ματια μας και να εχουμε αποψη για πιανομαστε οσο λιγοτερο κοροιδα
 
Νικο και ολοι μας, οταν βλεπεις ενα χαρτινο μπουκαλι απο γαλα 1lt τι βλεπεις; Εγω βλεπω 1-2 ταιστρες ο αλλος μια μπανιερα και καποιος αλλος μια φωλια, με το παραδειγμα θελω να πω οτι υπαρχουν πραγμαρα διπλα μας που ειναι καταλληλα για τα πουλια μας και μας γλυτωνουν απο χρηματα. Και ταιστρες και πατηθρες και κλουβια μπορουμε να φτιαξουμε ολοι γρηγορα και οικονομικα
 
Δε νομίζω πάντος ότι είναι αισχροκέρδια αυτό... Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Αν θα το πάρουμε ή όχι είναι επιλογή μας.
; Αυτό είναι ο ορισμός της αισχροκέρδειας!
Ο καθένας να πουλάει όσο θέλει!
Οκ αυτο ειναι η κεντρική ιδέα του καπιταλιστικού συστήματος αυτό όμως σημαίνει οτι οι καταναλωτές ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ενημερωμενοι και να συσπηρώνονται.
Ειδικά σε ενα τόσο καλά δομημένο φορουμ όσο το petbirds ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να συζητούμε βρίσκοντας λύσεις!
Δεν είναι δύνατον να γνωρίζω εγω (χάρις στο petbirds) τι ακριβώς δοσολογιές σπόρων στην τροφή πρέπει να δώσω την περίοδο αναπαραγωγής σ ενα μαλινουα (π.χ.) και να τελειώνω το θέμα του "που πως και πόσο " θα τα βρώ αυτά μ ένα
" ψάξε ρε φίλε και θα το βρείς" απλα.
Συγγνωμη αλλα ειναι πολιτικό το θέμα με την ορθή έννοια του όρου και όλοι νομίζω αξίζει να τοποθετηθούν.
 
Οκ αυτο ειναι η κεντρική ιδέα του καπιταλιστικού συστήματος αυτό όμως σημαίνει οτι οι καταναλωτές ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ενημερωμενοι και να συσπηρώνονται


Νικο εχεις δικιο αλλα σιγουρα ξερεις πως υπαρχουν αναμεσα μας ανθρωποι οι οποιοι εχουν ενα ζωο και δεν τους ενδιαφερει να μαθουν κατι παραπανω!
Κι αν πας να τους συμβουλεψεις π.χ. Να παρουν μια καλυτερη και σαφως ακριβοτερη τροφη σε θεωρουν υπερβολικο και γινεται ακομα πιο καλος ο πετσοπας που τους δινει την μπουρουχα!
Αν δεν την πληρωναν τα ζωακια θα χαιρομουν να τα ετρωγαν αυτοι ας πουμε!
 
Το θέμα εινια απλο.. Ενημερωνεσαι απο οπου θεωρεις εσυ οτι εινια αξιοπιστη η πηγη και απλα πηγαίνιε ενημερωμενος στο πετ σοπ και κάνιες μια ερευνα αγορας.. Δε θα το μάθεις απο το πετσοπα... Εσυ ο ιδιος πρέπει να γνωριζεις τη σωστη απαντηση... Οπότε οτι "τραβηγμένο" και να σου πει... απλα γελας...
Αλέξανδρε αυτό που περιγράφεις είναι το αποτέλεσμα.
Και το internet εχει ξεπερασει προ πολλού τα όρια του μέσου πληροφόρησης μόνο.
Μπορεί να είναι και μέσω άσκησης πολιτικής, ανταλλαγής ιδεών, συσπήρωσης, καινοτομικών ιδεών κλπ.
Και σε τελικη αναλυση αν δεν το συζητήσουμε πως θα ενημερωθούμε;
Ειδικα σε νέα μέλη η επισκέπτες δεν ειναι ολα αυτονοητα.
 
Για να είμαστε ακριβείς, όμως, η αισχροκέρδεια είθισται να χρησιμοποιείται για είδη πρώτης ανάγκης. Τη χρησιμοποιούμε καταχρηστικά όταν πρόκειται για χόμπυ. Για τον ίδιο λόγο, θέλει λίγη σκέψη τι σημαίνει αισχροκέρδεια για παράδειγμα σε ένα κατάστημα της περιφέρειας. Αν π.χ. στη Μυτιλήνη ανοίξει ένα pet shop, το καταναλωτικό κοινό είναι τέτοιο σε αριθμό, που για να επιβιώσει πρέπει να πουλήσει ακριβά. Δεν είναι εύκολο να πάρεις θέση σε αυτό. Αν δεν υπάρξει, θα πει κανείς "εμείς εδώ έχουμε περιορισμένες λύσεις". Αν υπάρξει και πρέπει να βιοποριστεί ο επαγγελματίας θα πουλήσει ακριβά.😕
Όσο για το γενικότερο θέμα του καπιταλισμού, που θέτεις, η βασική ιδέα είναι η υπεραξία πάνω στο προϊόν. Μια επέκταση αυτού είναι η αύξηση της κατανάλωσης και προς τούτο, η αύξηση των καταναλωτικών συνηθειών και πέραν των βασικών αναγκών. Π.χ. Διακέδαση-χόμπυ και όχι μόνο βέβαια. Για σκέψου το πόσο πολύπλοκο είναι τελικά...
 
Παιδια ολοι εχουμε αγορασει διαφορα ακριβα φτηνα οτι μπορει να βρει ο καθενας και οχι μονο ταιστρες ποτιστρες και τροφες αλλα και πουλια που παμε να παρουμε ακους τρελα πραματα.ΑΑΑ αυτο ειναι γιορκ 100 ευρω αυτο ειναι τιμπραντος 80 ευρω εχει τυχει σε καποιον να παει να πουλησει πουλια σε μαγαζι;Φιλος μου πριν 5 μερες πηγε μικρα καναρινακια αχατες κοκκινα και μοζαικ και τα ζηταγε ο μαγαζατορας 13 ευρω το ενα με κατι απιστευτες δικαιολογιες και την αλλη μερα που πηγα και ρωτησα τα εδεινε 40 ευρω.Αυτο δεν ειναι αισχροκερδεια να τρελαινεσαι;
 
Back
Top