Γενικά Η αισχροκέρδεια των pet shop

δεν συμφωνω - Επίσης, οι παπαγάλοι δεν είναι γλειφιτζούρια. Δεν παέι, δεν έχω 2000 ευρώ παίρνω έναν πιο φθηνό, που κάνει 200, σε πληροφορω οτι αν εδω μεσα ολοι ειχανε 2000ευρω διαθεσιμα λεφτα για παπαγαλο, το 70% της ταξεως αυτης και πολυ παραπανω θα ειχε παπαγαλο αλλον... (επισης χωρις να θελω να σε θιξω, για πολιτικος δεν κανεις :) ιδιος ακουγοντας της κλασσικες ατακες σου περι ιδεολογιας ταχαμου οτι αν ειχες διαθεσιμα λεφτα δεν θα επαιρνες κατι καλυτερο, και εσυ και οι υπολοιποι.. Φυσικα να ΔΙΕΥΚΡΙΝΥΣΩ οτι με τους ειδη υπαρχοντες που εχει σχεδον ολο το φορουμ εδω μεσα δεν παυει να πει οτι δεν εχουν την ιδια ακριβως μεταχειριση... Το αμαξι μου με ΤΑ ΦΗΜΕ τζαμια το προσεχω το ιδιο οπως θα προσεχα και μια Lamborghini...
Φιλικα, και αν θες μην το διαβαζεις. :)
 
Μήπως είσαι εμπαθής με μένα; Αφού είπες περί απαράδεκτης άποψης μου, περί ανθρώπου της μεσαίας ή πλούσιας τάξης, μου κάνεις και κριτική για το αν κάνω για πολιτικός; Σε παρακαλώ μαζέψου λίγο, γιατί όλα έχουν και τα όρια τους, όπως και η άποψη ότι αν είχες περισσότερα λεφτά θα τα έκανες κάτι άλλο, είναι αυστηρά προσωπική και όχι αυτό που θα έκαναν όλοι οι υπόλοιποι
 
Χαριτολογοντας Πολυβιε μου στο ειπα, οπως και οτι δεν θα ξαναπαρακολουθησω τις δικες σου σαπουνοπερες παλι χαριτολογοντας στο ειπα σε προηγουμενο ποστ, ειδου και η αποδειξη οτι προσεξα και απαντησα απο απλο ενδιαφερον στο ποστ σου, αντιθετος εσυ βαπτισες το απλο ενδιαφερον μου ως προς σαπουνοπερα μην ξεχναμε ετσι... Οσο για το αν ειχαν αρκετοι απο εδω μεσα τοσα λεφτα διαθεσιμα για παπαγαλοι ρωτα τους και θα παρεις οσες απαντησεις θελεις. Ξαναλεω ο κοσμος καταλαβαινει πολλα (σου ζητω συγνωμη που σου ειπα αυτο παραπανω δεν το ειπα σοβαρα, αλλα επειδη επιασα μια... Ταση αδυναμιας περι πολιτικης δεν λεω κατι αλλο) απλα περι ηθικολογιας και οτι κανεις απο εδω μεσα δεν θα επαιρνε ακριβο παπαγαλο ιδιος εσυ κτλ μου θυμιζει κατι ψευτικους λογους που βγαλανε αρκετοι μεγαλοι πολιτικοικαι εχουν κανει την ελλαδα να εχει μπει τοσο πολυ μεσα. Φιλικα δεν εχω κατι μαζι σου. Ειλικρινα στο λεω :)
 
Θα σας παρακαλούσα να σταματησουν αυτη την στιγμη οι προσωπικες αντιπαραθέσεις. Ο τιτλος του θέματος είναι : Αισχοκέρδεια και οι συζητησεις θα συνεχιστούν μονο επι αυτου του θέματος. Εαν επιθυμείτε να κανετε διάλογο χρησιμοποιείστε τα προφίλ σας ή τα προσωπικά μυνηματα.:)
 
Προσωπική αναφορά δεν έχω κάνει σε κανέναν, όποια άποψη και αν έχω. Οι moderators μπορούν να διαχειριστούν το θέμα, όπως νομίζουν.
 
Τζωρτζινα δεν ειχα ουτε εχω καμια προθεση, απλα μια απλη διαφωνια ειχα, Πολυβιε αν σε εθιξα σου ζητω δημοσιος συγνωμη και φυσικα σταματει εδω η κουβεντα αυτη, σεβαστο Τζωρτζινα. :)
 
Η διαφωνία αφορά το θέμα που συζητάει κανείς. Αν εσύ, επειδή σου έγινε μια κριτική πριν από μέρες, βρίσκεις την ευκαιρία να ρίχνεις χολή, μένοντας σταθερά εκτός θέματος, η συγγνώμη δεν έχει κανένα νόημα, απλά γιατί δεν απευθύνεται σε ανόητο ή σε κανέναν αμόρφωτο παιδάκι. Αυτά είναι τεχνασματάκια, δεν τα τρώω, άμα θέλουν ας σβήσουν όλα τα άσχετα μηνύματα.
 
Πολυβιε εσενα η τσεπουλα σου μπορει να ειναι λιγο πιο ανεξαρτητη, και να αδιαφορεις για καποια πραγματα, ο Νικολας δινει ενα ποιο ωμο παραδειγμα, δεν υπαρχη ξερεις μονο μεσαια ταξη και πλουσια... υπαρχουν και οι φτωχοι...υπαρχουν φτωχα παιδια που ενας παπαγαλος 200ευρω του φαινετε σαν ενας μακαο τον 2000 ευρω, αυτα τα παιδια γιατι να μην χαρουν σαν εμας δεν το καταλαβα; το λεω αυτο γιατι αυτη εδω η προταση που ειπες για μενα ειναι απαραδεκτη φιλε μου -


Η άποψη του Σωτήρη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Όλοι έχουν δικαίωμα να χαρούν την συντροφιά ενός κατοικίδιου. Εννοείτε και ότι θα ψάξουν πρώτα με τις ανάγκες του ζώου ποιο ταιριάζει στον καθένα μας. Αλλά εκτός αυτού είναι και ο οικονομικός παράγοντας πολύ σημαντικός. Και καθόλου αστείος.
Τώρα όσον αφορά για την αισχροκέρδεια αναφερόμαστε στο ίδιο προϊόν που πωλείτε στην διπλάσια τιμή ίσος και παραπάνω. (ίδια τροφή, ίδια βιταμίνη, κάποιο αξεσουάρ κλουβιού ) Και πιστεύω ότι είναι καλό να αναφέρονται γιατί εκτός από ζωόφιλοι είμαστε και καταναλωτές.
 
Πολυβιε θα σε παρακαλεσω να μην το συνεχιζεις αλλο, ειπα ο (λαος) εχει κριση, ειτε ειναι αποδεκτη η συγνωμη μου ειτε οχι αδιαφορο πλεον, σεβασου την Τζωρτζινα.
 
Αρη βλέπω εκτρέφεις αρα πόσο αντικειμενικη μπορεί να είναι η αποψη σου;Λες οτι όλα τα πετ σοπ εχουν σαβούρες... Δε νομιζω..υπαρχουν και πετ σοπ απο τα οποια θα βρείς καλα πουλια.. Αν σου έδιναν 50 ευρω για κάθε πουλι η γνωμη σου θα ήταν διαφορετικη; Πως έχει σαβουρες.. Αφου κι εσυ οπως και αλλοι εκτροφεις δινεται πουλια σε πετ σοπ...

την αποψη μου να την σεβεσε για εχω φαει την κουτσουλια με το τσουβαλι
και δεν εχω 1 πουλι και μπαινω στο φορουμ για πλακα. Δινω καλα πουλια στα πετ αλλα δινω και αυτα που δεν μου κανουν.
εσεις στα πετ που αγοραζετε πουλια τι πουλια αγοραζετε; Μερικα ειναι καλα πουλια αλλα μερικα δεν αξιζουν τιποτα, σας εδιξαν ποτε τα πουλια που εβγαλε μια καναρα που θελετε να αγορασετε;οχι βεβαια γιατι η καναρα ειναι 6 χρονων και κανει αυγα μονο για ομελετα, οταν αγοραζετε αυτες τις χρωματιστες "βιταμινες" τι σας λενε;οτι εναι ειναι η καλυτερη βιταμινα γιατα πουλια σας
 
Aρη συμφωνω με τις αποψεις σου, οπως ειπα και εγω και το ΕΝΝΟΩ απο οπουδηποτε den θα επαιρνα πουλι δεν θα ημουν ηρεμος, τουλαχιστον αν δεν ξεπερασει καποιο χρονικο βαζω στο ιδιο καζανι ολους τους εκτροφεις με αυτα που εχω ακουσει, φυσικα και αν ειναι καποιοι σωστοι (μαζι με τα ξερα φυλλα αλοιωνονται... και τα χλωρα..) οποτε απλα το μονο που μας μενει ειναι στο να προσεχουμε. Εχουν περασει 3 εβδομαδες που εχω στην κατοχη μου το ρινκνεκ που αγορασα και ελπιζω ακομα στο να μου βγει γερο, θα ηρεμησω τελος του μηνα μονο στο πτηνιατρο:)
 
ελα μου ντε 🙂
Eγω φιλε μου θα σου πω το αλλο και θα το πω και δημοσιος αν και το εχω πει σε πολλους απο δω. Το ringneck οταν το πηρα απο το ΤΑΔΕ μαγαζι μου ζητησανε 250ευρω! Οταν με ειδαν απολυτο και οτι τους εδινα 170 ευρω ιδεαλος θα εφευγα μου το δωσαν κατευθειαν. Και αυτο γιατι πιστευω το εχουμε κανει εμεις.. Ποσοι απο μας δουλευουμε για να ζησουμε; ποσοι απο μας φυλαμε παραπολυ λιγα χρηματα για να κατορθωσουμε να παρουμε ενα ζωακι... Πολλοι απλα δεν το λεμε. Ετσι τα πραγματα εχουν δυσκολεψει και σε μερικες φασεις της πραγμάτιας τους αναγκαζονται να ριξουν τις τιμες. και ο εκτροφεας στον μαγαζατορα αλλα και το αντιστροφο. Και να ξερεις και κατι, εσυ μπορει να περιποιησε 1000φορες καλυτερα τα πτηνα σου, αντε να γινει μια στραβη και αντε να το αποδειξεις..
 
ακου τι επαθα να γελασεις, ειχα σκοπο να δωσω τα πουλια στα πετ της περιοχης και για να μη μου την πει κανεις πετσοπας εδωσα προληπτικα στα πουλια μου ενα φαρμακο. Τι εγινε; εχασα5-10 καλα πουλια απο το φαρμακο, αντι για καλο εκανα κακο, ετσι και οι πετσοπαδες τους περνει ο πονος για εσας και τι θα πουλησουν



εδωσα φετος δαχτυλιδωμενα φετεινα πουλια σε πετ και αντι να μου μπραβο μου την ειπανε κιολας
 
Φιλε μου σεβομαι την αποψη σου και δε με νοιαζει αν εχεις φαει ή δε φαει τη κουτσουλία με το τσουβάλι... Οπως σεβομαι και την αποψη αυτου που εχει ενα πουλακι και το προσέχει σαν τα ματια του.. Τωρα αν εσυ σεβεσαι την δικη μου εινια κατι που δε μ ενδιαφερει...
Και εγω σου λεω οτι παω σε πετ σοπ που ειναι και εκτροφεας και μου δείχνει τις γέννες του..Αρα ξέρω τι πουλακια περνω..
Σαφως και ενας εκτροφεας θα πουλησει σε πετ σοπ για να βγαλει τα σπασμενα.. Και οχι μονο τα πουλια που δεν κανουν. Γιατι αν ο πετ σοπας ξέρει.. Δεν ειναι ο εκτροφεας πιο εξυπνος για να τον κοροιδεψει...
Δεν εινια ολοι οι επαγγελματιες ιδιοι... Μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι...
Μιλαμε για την αισχροκερδεια και εχουμε τωρα κοντρα για πετσοπ με τους εκτροφεις...
Εγω δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο αλλα δε μπορω και να κατηγορησω ολοκληρο κλαδο...
Καλιστα θα μπορουσε να βγει και ενας πετ σοπας και να μας πει.. Ποιοι εκτροφεις ρε παιδια.. Αφου εγω ο ιδιος παω και διαλεγω πουλια... Τι; τα καλα θα μου τα κρυψει;
Ο καθένας μπορει να διαλεξει μονος του τι τον συμφερει...
 
φιλε αλεξανδρε καλησπερα! Λοιπον απο δικη μου εμπειρια σου λεω οτι ναι μπορει ο εκτροφεας να κρυψει τα ''καλα'' πουλια του. Με πολλους τροπους. Επισης μπορει να πουλησει στον πετσοπα αδερφια χωρις να το καταλαβει και μετα ο πετσοπας να τα πλασαρει στους πελατες του χωρις να γνωριζει. Οσο για τους πετσοπαδες υπαρχουν και καποιοι που ειναι τιμιοι αλλα αυτο ποτελει εξαιρεση στον κανονα που λεει οτι τους ενδιαφερει μονο το κερδος.
 
ο πετσοπας ομως φιλε Γιωργο ειναι υπευθυνος αν τα δεχτει για να τα πουληση μετα.. Δυστυχως ετσι ειναι, και αυτο που με νευριαζει παρα πολυ ειναι οτι μερικοι δινουν το καλο παραδειγμα, ενω στην πραγματικοτητα δεν νοιαζονται και ουτε τηρουν τιποτα, και ετσι λεω εγω = στα λογια πολλοι στις πραξεις ελαχιστοι
 
Ναι μπορει να το κανει αν ο πετσοπας δεν ειναι τοσο εμπειρος...Αν παλι καταφέρει να ξεγελασει εναν επαγγελματια.. Αρχιζω να σκεφτομαι τι μπορει να κανει σ εμενα που δεν ξερω απο αυτα...Αρα ο εκτροφεας που μπορει να τα κανει αυτα, δεν θα εινια και ο πιο τιμιος ανθρωπος που υπάρχει... Ποιος φταιει; Ο πετσοπας που εν αγνοια του πληρωσε τον κουκο αηδονι (και τον πουλαει για αηδονι) ή ο εκτροφεας που κρατησε το "καλο"πουλι για να το πουλήσει σε κάποιον που ξέρει απο αυτα τα πουλιά...ή δε ξέρω για ποιος άλλους λόγους μπορεί να το κρατησει...
 
Εκτός απο διχογνωμίες αυτό που προσφέρουν σελίδες σαν την δική μας
είναι η δυνατότητα ενημέρωσης.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ γιά κάθε έναν απο 'μάς
που καταναλώνουμε. Εχω την γνώμη οτι όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με αυτή την μαγεία που προσφέρει το χόμπυ μας, πρέπει να κάνουν κάθε δυνατή προσπάθεια(διαβάζοντας τα υπάρχοντα θέματα και ρωτώντας συνεχώς) για να μάθουν καλά, τα βασικά πράγματα που αναφέρονται στην μορφολογία, την εμφάνιση ενός υγιούς πουλιού,τον τρόπο που αναπαράγονται και διατίθενται στην αγορά αλλά και ότι άλλο νομίζουν οτι θα τους φανεί χρήσιμο. Οι εκθέσεις είναι κατάλληλοι χώροι για μια πρώτη επαφή και γνωριμία και μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, οτι παρ' ότι δεν είναι αγγελικά πλασμένοι οι εκτροφείς, λίγοι είναι εκείνοι που δεν θα ικανοποιήσουν το αίσθημα τους για επίδειξη γνώσεων και πείρας, μπροστά σε μια ερώτηση μας. Εκμεταλευθείτε το, περιηγηθείτε, ακούστε, ρωτήστε και γίνεται μέλος σε κάποιον σύλλογο αντί να κλαίτε την μοίρα σας, που σας κορόιδεψαν κάποιοι επιτήδειοι. Εχω πάθει, μέχρι να μάθω (και μαθαίνω ακόμη).
Εχω 30 χρόνια που ασχολούμαι με τα καναρίνια και τα τελευταία 5-6 απο αυτά, που ήλθα πιο κοντά σ' αυτήν την κοινότητα(των φίλων του καναρινιού), με συμμετοχή σε σύλλογο, με ψάξιμο και ξεφύλλισμα όλων των σχετικών σελίδων του διαδικτύου, με συνεχείς συζητήσεις
με διαφωνίες και γνώμες, έμαθα τόσα πράγματα που νομίζω δεν θα τα μάθαινα ποτέ.
Τι είναι καλύτερο, να ανταλλάσσουμε αντιφατικές γνώμες για το ποίοι είναι καλύτεροι, οι
έμποροι ή οι εκτροφείς; ή να μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα καλό πουλί που μας ενδιαφέρει να αποκτήσουμε,
αδιαφορώντας για όποια μπαρούφα μας εξαπολύσει ο πωλών;
Καταλήγοντας έχω να πώ οτι αισχροκέρδια μπορεί να είναι τα 20 ευρώ που
μας πούλησαν ένα θηλυκό στείρο ή άρρωστο, πολύ περισσότερο απο τα 120 που δώσαμε για ένα θηλυκό
που θα μας δώσει 15 υγιείς και σωστούς απογόνους της αγαπημένης μας ράτσας.
 
Συμφωνω με το Μακη,οπως θα ηθελα να πω οτι για εμενα αισχροκερδια ειναι οτι δεν υπαρχουν ορια στις τιμες...
Επισης ενα μικρο σχολιο για τα πουλια εισαγωγης... Το 80-90% των πουλιων δεν ειναι Α ποιοτητας...η απαντηση απλη φανταστειτε να ειχατε 200-300 ζευγαρια αναπαραγωγης για εμπορικο σκοπο και να τα ταιζατε με οτι καλυτερο, δεν μιλαμε για τον κοπο σας(δεν πληρωνεται) σκεφτεστε το κοστος; δυσβασταχτο, οποτε τι μενει απλη διατροφη - οσα περισσοτερα βγουν και στην πωληση σκουπα ολα... Αυτο θελουν και τα μαγαζια μεγαλη ποσοτητα - χαμηλη τιμη αγορας - μεγαλα περιθωρια κερδους...
 
Back
Top