Γενικά Η αισχροκέρδεια των pet shop

Για να είμαστε ακριβείς, όμως, η αισχροκέρδεια είθισται να χρησιμοποιείται για είδη πρώτης ανάγκης. Τη χρησιμοποιούμε καταχρηστικά όταν πρόκειται για χόμπυ.
Φιλε Πολύβιε απο που προκύπτει αυτή η ετοιμολογία;
Η λέξη αισχροκερδώ σημαίνει παραβαίνω τους ηθικούς κανόνες της αγοράς και εκμεταλεύομαι την ανάγκη για κατανάλωση εμπαίζοντας το κοινό με μονο σκοπο το μέγιστο κέρδος.
Όλους τους Μεγάλους(Τραπεζες, Πολυεθνικες) τους παίρνει μέσα.
Και τους μικρους ελληνοαπατεωνίσκους φυσικα...
Τι σχέση έχει αν είναι είδος πρώτης ανάγκης το προιον;

Όσο για το γενικότερο θέμα του καπιταλισμού, που θέτεις, η βασική ιδέα είναι η υπεραξία πάνω στο προϊόν. Μια επέκταση αυτού είναι η αύξηση της κατανάλωσης και προς τούτο, η αύξηση των καταναλωτικών συνηθειών και πέραν των βασικών αναγκών. Π.χ. Διακέδαση-χόμπυ και όχι μόνο βέβαια. Για σκέψου το πόσο πολύπλοκο είναι τελικά...
Εδω είμαι απόλυτα σύμφωνος σαν περιληπτική ανάλυση του ΚΑπιταλιστικού συστήματος.
Που είναι το περίπλοκο και που η διαφωνία σου δεν κατάλαβα...
 
Για να μην τρελαίνεσαι, θα σου πω μια σκέψη δικιά μου, με κάποιες -όχι μεγάλες- πιθανότητες αστοχίας. Το καναρίνι που λες, αν βγάλεις ΦΠΑ κλπ. έχει αν πουληθεί χωρίς παζάρι στην τιμή, ένα κέρδος 20 ευρώ. Αν δεν πουληθεί αμέσως έχει ένα κόστος συντήρησης, μια πιθανότητα να πεθάνει, άρα την πιθανότητα για -13 ευρώ. Ένα μέσο pet shop στην Αθήνα, νόμιμο, με ένα υπάλληλο, στην ξεφτίλα πρέπει να κάνει κέρδη μικτά περίπου 60000 ευρώ για να βγάλει τα έξοδα του, χωρίς να έχει εμπορικό κέρδος η επιχείρηση(υπολογίζω έναν μέσο μισθό για τον ιδιοκτήτη). Σκέψου πόσα πουλάκια, κούνιες, ταΐστρες και πόσα κιλά τροφές πρέπει να πουλήσει. Έτσι μόνο, μπορείς να τσεκάρεις την αισχροκέρδεια που λες.
Και επίσης, όταν για την αγορά ενός πουλιού που έχει να κάνει με τη διασκέδαση ή το χόμπυ μας, μπορούν να ξοδευτούν 1500 ή 2000 ευρώ, νομικά ή τυπικά δεν υπάρχει θέμα αισχροκέρδειας. Το μόνο που έχει νόημα είναι η ενημέρωση μας ως καταναλωτές και η γνώση πριν ξεκινήσουμε το χόμπυ μας για το ακρβές κόστος που μπορεί να έχει.
 
Ένα μέσο pet shop στην Αθήνα, νόμιμο, με ένα υπάλληλο, στην ξεφτίλα πρέπει να κάνει κέρδη μικτά περίπου 60000 ευρώ για να βγάλει τα έξοδα του, χωρίς να έχει εμπορικό κέρδος η επιχείρηση(υπολογίζω έναν μέσο μισθό για τον ιδιοκτήτη). Σκέψου πόσα πουλάκια, κούνιες, ταΐστρες και πόσα κιλά τροφές πρέπει να πουλήσει. Έτσι μόνο, μπορείς να τσεκάρεις την αισχροκέρδεια που λες.
Τώρα σοβαρά μιλάς;
Τι με νοιάζει έμενα το ισοζύγιο πληρωμών του...
Ας κλείσει αν δεν μπορεί να ανταγωνιστεί υγιώς την αγορά ρε φίλε!
Εμένα και εσένα μας νοιάζει πως δεν θα μας πιάνουν κορόιδα σαν καταναλωτές κι αν υπήρχε μια υποτυπώδης ευρωπαική συνείδηση στη μπανανία που ζούμε θα μας ένοιαζε και πως να ενημερωθούμε και να εξυπηρετήσουμε σωστά- και οχι ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΩΝΤΑΣ επαναλαμβάνω- ωσάν επαγγελματίες. (Αν ειμασταν επαγγελματίες οι ίδιοι).
Το ψάξε, ενημερώσου,ρώτα, αγόρασε ειναι φυσικά η λύση που μας προστατεύει αλλά αν θέλεις να το αναγάγουμε σε πολιτικούς όρους μόνο το συσπηρώνεσθαι και το καταγγέλειν είναι ουσιαστικός τρόπος δράσης
 
Και δεν εννοω να... Πάμε στα Δικαστήρια τους petshopαδες (αν και θα χε πλακα!)
Εννοω να συσπηρωθουμε και να τους καταγγέλουμε απο εδώ.
Γραμμή δυσαρεστημένων καταναλωτών ενα πραμα
 
Αυτά που είπα δεν πήγαιναν σε σένα, δεν είχα δει το μήνυμα σου, αλλά σε προηγούμενο για να κρίνει αν ένα κέρδος είναι αισχροκέρδεια. Η κονσέρβα έχει κέρδος 35%, το χαβιάρι 1000%, το κέρδος καθορίζεται από την κατανάλωση και το είδος. Το θέμα δεν είναι αν σε νοιάζει τι θα κάνει ένας επαγγελματίας ή όχι, αλλά όταν συζητάμε να έχουμε υπ' όψιν τις πραγματικές παραμέτρους, γιατί τελικά σχεδόν παντα διαμαρτυρόμαστε χωρίς να ακεφτόμαστε πιο πριν. Και για να στο πω πιο λιανά, τρελαίνομαι και αγωνίζομαι για την αισχροκέρδεια στα είδη πρώτης ανάγκης όπως τα γαλακτοκομικά, απορρυπαντικά, είδη προσωπικής υγιεινής κλπ., αλλά αν οι εξωτερικές μπανιέρες που πήρα για τα καναρίνια είναι ακριβές για τις δυνατότητες μου, ή τα ταπέτα για το τζιπ -που δεν έχω- εξωφρενικά υπερτιμημένα, δεν θα τα πάρω και τα καναρίνια θα τα χαρίσω. Μην τρελλαθούμε κι εντελώς πια
 
Φιλε Νικο ετσι οπως μας τα παρουσιαζεις νομιζω πως θέλεις να κάνουμε μια επανάσταση κοντρα στην αισχροκέρδεια, κόντρα στο καπιταλιστικο συστημα... Να συσποιροθούμε και να προχωρήσουμε...
Η ακριβής ορολογια των λέξεων πολλες φορες δε συμπιπτει με την πραγματικότητα...
Εχω πει πολλες φορες την εκφραση.."Δε θα σώσουμε εμεις τον κόσμο.. Αλλα μπορουμε να τον κάνουμε καλυτερο..."
Την επανασταση του ο καθένας μπορει να την κάνει οπως θέλει.. Αν εγω δε παρω την ταιστρα απο το ακριβο μαγαζι και φυγω και την πάρω απο τον απεναντι που ενδέχεται να είνια πιο φθηνος, στην ουσια έκανα την επανασταση μου και ειπα:οχι φίλε θα ψαξω και θα βρω εγώ τις καλες τιμές...
Δε θα βγει κάποια ακρη απο αυτο το πόστ. Υπάρχουν ατομα που έχουν βρει Μακαο με 100 ευρω.. Ενω η πραγματικη του τιμη είναι 2,500 και πάνω... Και ένω τους λες οχι ειναι απατη συνεχίζουν να σκεφτονται οτι είνια ευκαιρια και οτι εσυ προσπαθεις να τους κοροιδεψεις... Δε μπαίνω καν στη διαδικασια να τους αλλάξω γνωμη...
Υπάρχουν ατομα που εχουν Υακινθο και του δίνουν τροφη χύμα. Για να γλυτώσουν χρηματα... Τι να τους πεις αυτους;
ΑΓοραζουν τον ακριβο παπαγάλο και μετα δεν εχουν τα λεφτα να τον συντηρησουν... Ουτε για γιατρο...
Οπως σου είπα και πριν ασχετα αν εσυ σταθηκες μονο σε τρεις σειρες καθε επιχειρηση εχει διαφορετικα λειτουργικα εξοδα και διαφορετικη πολιτικη...
 
Φίλε Πολύβιε θυμήσου οτι η έννοια "πρώτη ανάγκη" έχει πια κι αυτή μεταλλαχθεί.
Υπάρχει πια μόνο στα δελτία ειδήσεων κατ ευφημισμό.
Και φυσικά ακόμα ολόκληρη στον Τρίτο Κόσμο.
Παρα πολύ λίγα πράγματα στη δεκαετία που ζούμε στην Αναπτυγμένη Δυτική κοινωνία απο αυτά που καταναλώνουμε είναι είδη πρώτης ανάγκης.
Γι αυτό θα σε επαναφέρω στο θέμα.
Και το θέμα είναι οι απατεωνίσκοι - ημιμαθείς εμποροι και petshop αδες
 
Νικόλα, μπήκα στον κόπο να γράψω τα παραπάνω, επειδή κατ' αρχήν δείχνεις άνθρωπος με προβληματισμό και κατά δεύτερο γιατί με ενοχλούν οι βαρείς χαρακτηρισμοί όπως απατεωνίσκοι κλπ. Δεν μου αρέσει να μιλάω γενικά αλλά συγκεκριμένα. Ναι, έχεις δίκιο η "πρώτη ανάγκη" έχει διαφοροποιηθεί. Αλλά ο παπαγάλος ή το ενυδρείο είναι πρώτη ανάγκη; Γιατί αν είναι, όλα τα υπόλοιπα αντικαπιταλιστικά δεν έχουν νόημα για μένα.
 
Φιλε Νικο ετσι οπως μας τα παρουσιαζεις νομιζω πως θέλεις να κάνουμε μια επανάσταση κοντρα στην αισχροκέρδεια, κόντρα στο καπιταλιστικο συστημα... Να συσποιροθούμε και να προχωρήσουμε...
Ο καθένας για πάρτη του. Σωστό κι αυτό.
 
Και βεβαια ο καθένας μόνος του θα πάρει την τελικη αποφση... Εδω ειμαστε μια μικρη κοινωνια που ο καθενας λεει την αποψη του.. Εσυ φιλτραρεις τις αποψεις του καθενος και μαζι με τα δικα σου πιστευω καταληγεις. Γιατι το κάνουμε να φαινεται τόσο σοβαρο δε μπορω να καταλαβω..
τωρα αμα θέλεις να σου πω το καλυτερο, το καθαροτερο,το φθηνοτερο, ο πιο ενημερωμενος πετσοπας, η πιο σεξυ πωλητρια και με τα καλυτερα πουλια πετ σοπ... Θα βρεθει κάποιος που θα σου πει ΟΧΙ δε μου αρεσε γιατι π.χ η ταιστρα ειναι ακριβη... Είνια καθαρα στη δικη σου κριση αν θα ενστερνηστεις αυτη την αποψη.. Εγω μπορει να πηγαινα μονο και μονο για να δω τη πωλητρια...
 
Πολύβιε το- λανθασμένο κατα την αποψη μου- θεμα της πρωτης αναγκης το εθεσες εσυ.
Δεν πλεκω εδω κανενα αντικαπιταλιστικο μανιφεστο δεν πολυψηνομαι να σου πω κιολας.
Μιλαω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για την καταγγελια των κακων επαγγελματιων απο αυτο το φορουμ σαν μια συντονισμενη πραξη δρασης ας πουμε κατι σαν προστασια καταναλωτων σε ολους δηλαδη εμας που αγοραζουμε.
Τι τωρα πρωτη και δευτερη αναγκη... Αλλου παει η κουβεντα...
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Ειναι απλα μια καλή η μια κακή προταση.
ΚΑι φιλε Αλεξανδρε πριν 20 χρονια προσπαθουσα να αλλαξω τον κοσμο στον δρομο. Ματαιως.
Αλλα μην τα χλευαζουμε ολα..
 
Anyway αφου το λετε εσεις δεν υπαρχει λογος για κουβεντα περι αισχροκερδειας.
Ας συζηταμε απο εδω μονο αν το τριτο αυγο της καναρας ειναι ασπορο.
Να διαγραφει παρακαλωωω!
 
Δε τα χλευαζουμε Νικόλα! Απλα μεσα απο το χιουμορ λεμε αληθειες! Και θα σου προτεινα εφοσον οπως λες το συζηταμε ακομη... Να βλεπουμε όλο το ποστ τι γραφει και να μη στεκομαστε και κανουμε κριτικη μονο σε μια σειρα ή μια λεξη...
 
Νικολα, επειδή υποτιμάς τη διάθεση και τη προσπάθεια να συζητήσουμε ένα θέμα πέρα από τα άσπορα αυγά, ξαναδιάβασε τους συλλογισμούς πρώτα, για να ορίσουμε τι είναι αισχροκέρδεια και να μην μηδενίζουμε ούτε το θέμα, ούτε τις συμβολές ακόμα και αν δεν συμφωνούμε
 
αισχροκερδια σε καποιο προιον υπαρχει οταν τελικα το προιον πουληθει. Αν δεν πουληθει δεν υπαρχει τιποτα. Οι καταναλωτες εχουμε μεγαλη αγοραστικη δυναμη απλα δεν το ξερουμε, αν ξεραμε οτι τις τιμες και γενικα την υπαρξη ενος προιοντος την καθοριζουμε εμεις τοτε τα πραγματα θα ηταν αλλιως
 
αν πατε σε ενα petshop και ζητησετε φετεινο δαχτυλιδωμενο πουλι εχουν να σας πουλησουν; Δε νομιζω. Εχουν ομως αρκετη σαβουρα που με αρκετη πονηρια θα ξεφορτωθουνε, αντι να παμε σε ενα εκτοφεα και να αγορασουμε πουλακια παμε ολοι στα pet και αγοραζουμε σαβουρες, πηγα πριν λιγες μερες να δωσω μερικα φετεινα δαχτυλιδωμενα πουλια σε ενα μαγαζι και ξερετε τι μου λεγανε;οτι δεν τους ενδιαφερει το δαχτυλιδι στο πουλι και οτι το δαχτιλιδι ειναι προβλημα στο ποδι πουλιου και τελικα να μου δωσουν 10 ευρω για καθε πουλι και χαρη μου κανουν



μπορουμε ολοι να κερδιζουμε χρηματα αγοραζοντας η ανταλλασοντας πουλια με εκτροφεις και φτιαχνοντας και κανενα κλουβακι μονοι μας
 
Αρη βλέπω εκτρέφεις αρα πόσο αντικειμενικη μπορεί να είναι η αποψη σου;Λες οτι όλα τα πετ σοπ εχουν σαβούρες... Δε νομιζω..υπαρχουν και πετ σοπ απο τα οποια θα βρείς καλα πουλια.. Αν σου έδιναν 50 ευρω για κάθε πουλι η γνωμη σου θα ήταν διαφορετικη; Πως έχει σαβουρες.. Αφου κι εσυ οπως και αλλοι εκτροφεις δινεται πουλια σε πετ σοπ...
 
Αγαπητε φιλε Νικολα τα λες οπως ακριβως ειναι και μπραβο σου για μενα, και εσυ Αλεξανδρε δεν εχεις αδικο πουθενα, το θεμα πρωτης αναγκης πανω απο ολα το εχουμε δημιουργησει εμεις με τον αδυνατο χαρακτηρα μας, που ανυπολογιζοντας την τσεπη μας ειτε φτηνο ειτε ακριβο θα το αγορασουμε, ετσι ο εμπορος καταπιανετε και εκμεταλευεται καποιες συγκεκριμενες καταστασεις, και ετσι με το τσαμπουκα ανεβαζει οσο θελει τις τιμες βαση δικια μας αδυναμιας. Οσο για σενα Φιλε Αρη και που ξερω εγω πως τα εχεις μεγαλωσει εσυ τα πουλια σου, δεν λεω μπορει και να εισαι σωστος (ερασιτεχνης εκτροφεας) αλλα κρινω απαραδεκτο το πετ που τα αγοραζει απο σενα να τα πουλαει σε συγκεκριμενες τιμες στον κοσμο, και το βασικοτερο πηγη υγειας προερχομενων πτηνων εντελως αγνωστη, και σε ρωτω πως αυτα τα μαγαζια πουλανε τα ταδε πτηνα σε μια αλφα τιμη και δεν εχουν ιδεα πως εχουν βιωση πανω σε θεματα υγιεινης.. ; Γι αυτο και εγω επειδη εχω ακουσει παραπολλα εμπιστευομαι εκει που βλεπει μονο το ματι μου... και εννοω με αυτο απο ενα φρικαλεο πετ εως ενα χλυδατο.
να ειστε καλα φιλικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mpikis
Πολυβιε εσενα η τσεπουλα σου μπορει να ειναι λιγο πιο ανεξαρτητη, και να αδιαφορεις για καποια πραγματα, ο Νικολας δινει ενα ποιο ωμο παραδειγμα, δεν υπαρχη ξερεις μονο μεσαια ταξη και πλουσια... υπαρχουν και οι φτωχοι...υπαρχουν φτωχα παιδια που ενας παπαγαλος 200ευρω του φαινετε σαν ενας μακαο τον 2000 ευρω, αυτα τα παιδια γιατι να μην χαρουν σαν εμας δεν το καταλαβα; το λεω αυτο γιατι αυτη εδω η προταση που ειπες για μενα ειναι απαραδεκτη φιλε μου -
Αρχική Δημοσίευση από GreenRed [x]
Για να είμαστε ακριβείς, όμως, η αισχροκέρδεια είθισται να χρησιμοποιείται για είδη πρώτης ανάγκης. (ιδιος αυτη =Τη χρησιμοποιούμε καταχρηστικά όταν πρόκειται για χόμπυ.) ωραια λογικη...
 
Καλά και εμένα μου αρέσει να εχω ένα διθέσιο με φιμέ τζάμια, ένα ιστιοπλοϊκό στη μαρίνα και να μπορούσα να κάνω κάθε Σαββατοκύριακο εκδρομή. Δεν έχω, δεν κάνω. Δεν μπορώ να συντηρήσω ένα πουλί -δεν το αγοράζω. Επίσης, οι παπαγάλοι δεν είναι γλειφιτζούρια. Δεν παέι, δεν έχω 2000 ευρώ παίρνω έναν πιο φθηνό, που κάνει 200. Αν έχεις δει τους πιο έμπειρους -και ως πρώην κάτοχος παπαγάλου συμφωνώ- η λογική είναι μελετάω, επιλέγω ποιος μου ταιριάζει, βλέπω τα χαρακτηριστικά του και αν μπορώ να το αντέξω τον αγοραζω. Δεν είναι αξεσουάρ μόδας τα ζώα.
Όσο για την αισχροκέρδεια, υπάρχει στην πολιτική οικονομία μια αρχή και ένα τέλος. Έδωσα ένα παράδειγμα. Στο χαβιάρι δεν μπορείς να μιλάς για αισχροκέρδεια. Αυτό είναι μια βασική αρχή. Μπορεί να κάνει κάποιος συγκρίσεις, να λέει πιο ακριβός, πανάκριβος, αλλά η έννοια αισχροκέρδεια δεν συνάδει. Ε, αν κάποιος θέλει να το ορίσει αλλιώς, ας το ορίσει, ο καθένας ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει και να μην διαβάζει επίσης
 
Back
Top