Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

betaras1966

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2013
Μηνύματα
180
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παπαγαλοφιλοι..
εδω και περιπου 1 μηνα εχω αγορασει απο κετροφειο ενα ετοιμο ζευγαρι παπαγαλων κονουρας και συγκεκριμενα του ειδους dusky headed conure
την φωλια την εβαλα την τεταρτη που μας περασε οπως ειπε ο εκτροφεας και απο την πρωτη στιγμη πηγε ο αρσενικος και την κοιταξε χωρις να μπει μεσα αρκετες φορες εειτα φωναξε την θηλυκια η οποια και αρχισε μαζι με τον αρσενικο να κοβει και να χαλαει το γυρω γυρω της εισοδου τους απο την φωλια για να μπει μεσα πραγμα που καταφερανε και αρχισαν να μπαινονγαινουν ειδικα η θηλυκια..
απο την 2η κιολας μερα η θηλυκια κανει τακτικες επισκεψεις στην φωλια και πεταει το πριονιδι που εχωβαλει οπως μου ειπε ο εκτροφεας και το πεταει εξω και καθεται αρκετη ωρα μεσα στην φωλια!
οταν παω να δω τα πουλια ο αρσενικος αρχισει και φωναζει και ερχεται προς τα καγλεα και η θηλυκια μπαινει κατευθειαν μεσα στην φωλια..
εχθες λοιπον το βραδυ που γυρισα κατα τις 11 στο σπιτι βρηκα και τα υο τα πουλια μεσα στην φωλια και οτα ανοιξα την πορτα του δωματιου οπου τα εχω κοιταξε ο αρσενικος και βγηκαν ενα ενα εξω και τα δυο και αρχισαν τις ψιλοφωνες!
ο εκτροφεας μου λεει πως ειναι καλα σημαδια ολα αυτα καθως πως και σε εκεινον ετσι εκαναν αλλα πρεπει να κανω κι εγω υπομονη και ολα καλα θα πανε!
το ζευγαρι ειναι πολυ αγαπημενο αλλα απο την στιγμη που ηρθε η φωλια ειναι ακομη περισσοτερο!

εσεις τι λετε ειναι καλα σημαδια αυτα;

τι αλλο μπορω κανω γιατι εγω αγχωθει;
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ενδιαφερθει και απαντηση στο θεμα μου και συγνωμη για την ενοχληση!
 
Καλησπέρα Μενέλαε! Πιστέυω πως είναι πολύ καλά σημάδια, αν και δεν ξέρω το συγκεκριμένο είδος παπαγάλων. Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στους παπαγάλους;
 
καλησπερα μαρκο!
μακαρι να ειναι οπως τα λες το ελπιω!
αν ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες ας απαντησει παρακαλω! Διατροφικη προετοιμασια εκανα και εγω και ο εκτροφεας δινω καθημερινα φρουτα λαχανικα και σποτους και σουπιοκοκαλο!
οτι αλλο ειναι πειτε μου γεξικα πληροφοριες αλλα και συμβουλες για την κατασταση των πουλιωΝ!
 
σε ευχαριστω αυτα τα εχω διαβασει αλλα δεν εχει πληροφοριες για τα σημαδια αναπαραγωγης κλπ
 
Μενέλαε βλέπω στο ίντερνετ έχει αρκετές σελίδες οι οποίες μπορουν να σε βοηθήσουν, αν βάλεις το όνομα μπορει βέβαια όχι αναλυτικά, όμως όλο και θα υπάρχουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες
 
Ολα φαινονται να πηγαινουν καλα, οσα περιεγραψες ειναι φυσιολογικα. Αλλα... μην αναβεις φωτα μεσα στη νυχτα και τα ξεσηκωνεις, αν η θηλυκια ειχε αυγα θα μπορουσε να βγει απο τη φωλια κι απο την αναστατωση της να μην ξαναμπει επειδη θα ειναι βραδυ και θα νιωθει ανασφαλεια καθως ειναι ζωα θηραματα. Επισης μην "αναβεις τα λαμπακια" του αρσενικου καθως αυτο μπορει να γινει επικινδυνο και για την θηλυκια ή για αυγα ή τα μωρα που μπορει να εχεις αργοτερα. Πανω στην εξαψη του να τα υπερασπιστει μπορει να τους κανει ο ιδιος κακο. Αφησε τα σε ενα ησυχο δωματιο να λειτουργουν μονο με το φως της ημερας. Δινε τους αυγοτροφη με φρεσκο αυγο καθε μερα και ασβεστιο στο νερο μεχρι να ερθουν τα αυγα.

Καλη επιτυχια!
 
μακαρι να ειναι οπως τα λες!
ηθελα να τα δω αλλα δεν θα ξαναγινει!
δεν αναβω τα λαμπακια του αρσενικου αλλα μερικες φορες πρεπει να παω να παρω κατι που χρειαζομαι απο το δωματιο και να ταισω!
το φως της ημερας τους φτανει;
αυγοτροφη να παρω μια του εμποριου ή να φτιαξω μονος μου; ασβεστιο θα παρω αυριο πρωι κιολας!

αλλες συμβουλες και γνωμες παιδια;

ευχαριστω!
 
Κανεις ρε παιδιά;
Έχεις κανεις καμία καλη συνταγή για αυγοτροφη που απο οτι ξέρω ειναι πολυ δυναμωτικη;
Αυριο μου στέλνουν πράγματα απο το χωριό μέλι αυγά αλεύρι ολα φρέσκα και θελω τα Πουλάκια να τα ευχσριστηθουν!
Εχει κανεις καμία συνταγή καλη και δοκιμασμένη για να την προσθέσω στο διαιτολόγιο τους τώρα που πανε για γέννα;
Κανεις καμία συμβουλή και για την αναπαραγωγή τους;
 
´Εχω δει πολλές αλλα δεν ξέρω ποιες κάνουν γιατι άλλες ειναι για καναρίνια μερικες
Ποια ειναι η καλυτερη για εσάς;
Επισης αλλα σημάδια πως δείχνουν αναπαραγωγή;
 
Εδώ είναι όλες οι [HASHTAG]#αυγοτροφές[/HASHTAG]

Κάνε μια απλή, φροντίζοντας να είναι το αποτέλεσμα όσο το δυνατόν στεγνό.
 
εχει πολλες ενδιφερουσες συνταγες μερικες πιο ευκολες αλλες πιο δυσκολες 8α προσπαθησω να διαλεξω!
εσενα μαρια η συμπεριφορα των παπαγαλων μου πως σου φαινεται παει α γινει κατι μπορω να κανω κατι γι αυτα;
 
Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους παρέχεις άριστη διατροφή και συνθήκες ηρεμίας. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει η φύση.
Να εμπιστεύεσαι τα γραφόμενα του Ανέστη (Φοίβος) που έχει μεγάλη εμπειρία σε παπαγάλους απαιτήσεων 🙂
Εύχομαι τα καλύτερα!
Υ. Γ. απλή αυγοτροφή να διαλέξεις
 
τους τα παρεχω αυτα στο 100% συσκευασμενες τροφες φρεσκο νερο κεχρι και φρουτα τωρα θα αρχισω και την ΕΥΚΟΛΗ οπως λες αυγοτροφη!
Τον ανεστη τον εμπιστευομαι απολυτα και εχω διαβασει και το θεμα του με τις ομορφες αμαζονες του!
Να σε καλα μαρια και εσυ οτι επιθυμεις για τα πουλακια σου!
ευχομαι να βγει καλη η αυγοτροφη γα να μην παθυν τιποτα τα πουλια παντως τα υλικα θα ειναι διαλεκτα τα καλυτερα!
 
καλημερα!
σημερα θα φτιαξω την αυγοτροφη με συνατγη απο τον φιλο jk21 που ειναι με περισσοτερες πρωτεινες και ειναι πολυ καλη!
λοιπον επομενη ερωτηση 😛
ποια ειναι η επομενη κατασταση των παπαγαλωνν που πρεπει να γινει ετσι ωστε να καταλαβω πως πανε για αναπαραγωγη;
επισης θα αγορασω και ασβεστιο να ριχνω στο νερο καθως και καθημερινα φρουτα με παροτρυνση του φιλου ΑΝΕΣΤΗ !
κναεις καμια συμβουλη και γνωμη;
 
Καλυτερα ειναι να δινεις λαχανικα καθημερινα, καλα πλυμμενα και κομμενα, μπροκολο, καροτο, σπανακι, πατζαροφυλλα, κολοκυθακι, φασολακια φρεσκα, πιπεριες ολες ακομη και καυτερες και λιγοτερα φρουτα.

Τι αλλο μενει να δεις εκτος απο το να ζευγαρωνουν μπροστα σου που πιθανοτατα να μην το δεις αφου δεν ειναι ημερα πουλια; Ολα οσα περιγραφεις ειναι φυσιολογικα και δειχνουν οτι ολα βαινουν καλως, χαλαρωσε και απολαυσε τη διαδικασια και την αναμονη. 😉
 
Καλυτερα ειναι να δινεις λαχανικα καθημερινα, καλα πλυμμενα και κομμενα, μπροκολο, καροτο, σπανακι, πατζαροφυλλα, κολοκυθακι, φασολακια φρεσκα, πιπεριες ολες ακομη και καυτερες και λιγοτερα φρουτα.

Τι αλλο μενει να δεις εκτος απο το να ζευγαρωνουν μπροστα σου που πιθανοτατα να μην το δεις αφου δεν ειναι ημερα πουλια; Ολα οσα περιγραφεις ειναι φυσιολογικα και δειχνουν οτι ολα βαινουν καλως, χαλαρωσε και απολαυσε τη διαδικασια και την αναμονη. 😉

ωραια παω κιολας να ετοιμασω ενα μιξ απο μπροκολο καροτο κολοκυθακια και πιπεριες πρασινες πουε χω σε μικρες ποσοτητες ετσι ωστε να τα δοκιμασουν! Πιο μετα θα τοςυ δωσω και λιγο μηλο που κυριολεκτικα τρελαιονται...
αυτα τα λαχανικα σε καθημερινη βαση;
μακαρι να ειναι οπως τα λες σε εμπθστευομαι απολυτα..
εσενα οταν οι αμαζονες σου γεννησανε καθως και πριν γενησουν ποιες ηταν οι συμπεροφορες τους τι εκαναν;
 
αχχα καλο αυτο με ευχαριστει γιατι εχω παρακολουθησει τα θεματα σου αλλα στεναχωρηθηκα με το τελευταιο με τα αυγουλακια κριμα...
ελπιω να πανε ολα καλα και σε εσενα κι σε εμενα...
ξεκιναω τωρα την αυγοτροφη που λεω να βαλω μεσα μονο λαχανικα και οχ φρουτα την πρωτη φορα με τον φιλο δημητρη jk21 να συμβουλευει απο τα υλικα που εχω μπροκολο καροτο!
εχεις εσυ να προτεινεις ανεστη κατι ακομη να προστεθει που να ειναι δυαμοτικο και να προσφερει στα πουλια;
 
Back
Top