Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγη των κονουρων μου 2014

σε ευχαριστω για το αρθρο!
λοιπον στην αυγοτροφη θα βαλω:
αυγα,ζοχους, καροτο,
αυγα μηλο και πορτοκαλι ποιο προτεινε ο φιλος jk21 kaλυετρα;
 
καλησπερα εβαλα την αυγοτροφη και τα πουλια τρελαθηκαν ειδικα η θυληκια η οποια το ταραξε απλα δεν το εχω τριψει πολυ καλα αλλα ειναι σε μικρα κομματακια...
η θηλυκια βγηκε απο την φωλια μονο και μονο για να φαει και της εδωσα ενα κομματακι μεσα στην φωλια το οποιο εφαγε...
επισης εβαλα και το ασβεστιο στο νερο!
ελπιζω πραγματικα να πανε ολα καλα εγω αγχωθει και ανυπομωνω ελπιζω να γινουν ολα οπως πρεπει!
 
καλησπερα
ρωτησα τον εκτροφεα και μου λεει πως ολα αυτα ειναι καλα σημαδια και πως η συγκεκριμενη θυληκια περναει αρκετες μερες στη φωλια για να γεννησει και ειναι ολα φυσιολογικα καθως και μου εγγυηθηκε πως θα δω μωρα... ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!

εσεις τι λετε σε ποσο καιρο πιστευετε θα δω καποιο αυγο;
 
εσεις τι λετε σε ποσο καιρο πιστευετε θα δω καποιο αυγο;

Πως μπορει καποιος να σου το απαντησει αυτο; Ειναι μια βιολογικη αναγκη του πουλιου που εξαρταται απο ενα σωρο παραμετρους.

Αφου μπαινει και καθεται μεσα στη φωλια απο μερα σε μερα μπορει να γεννησει. Τωρα αν θα ειναι αυριο, μεθαυριο ή σε μια βδομαδα ή παραπανω δεν μπορει να στο πει κανεις.
 
καλησπερα παιδια!
ακομη τιοτα αλλα συνεχιζει ολ κατασταση θυληκια στην φωλια και οα ρσενικος που και που βοηθαει κοιμουνται και μεσα κλπ
ο εκτροφεας μου εχει πει πως η συγκεκριμενη θυληκια πριν γεννησει περναει αρκετο καιρο στην φωλια και να μην αγχωνομαι γιατι θα δω πουλακαι σιγουρα...
εσεις τι λετε;
ειναι φυσιολογικο τοσο καιρο να ειναι με αυτα τα <συμπτωματα>?
τι μπορω να κάνω;
 
Εγω δεν μπορω σου πω κατι αλλο περα απο το να κανεις υπομονη που σου ξαναειπα. :) Δυστυχως αυτα που ρωτας ειναι πραγματα που δεν μπορει να στα απαντησει κανεις. Φετος ειναι η πρωτη σου χρονια κι ολα εγιναν ισως λιγο πιο συντομα απ'οτι θα επρεπε. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να πανε ολα καλα. Η διατροφικη προετοιμασια για αναπαραγωγη ξεκιναει με το τελος του χειμωνα, αρχες της Ανοιξης. Τωρα το ποτε 2 πουλια θα ειναι ετοιμα ειναι κατι που μονο τα ιδια μπορουν να στο απαντησουν και θα το κανουν με την εξελιξη που θα εχει η αναπαραγωγικη περιοδος.
 
Εγω δεν μπορω σου πω κατι αλλο περα απο το να κανεις υπομονη που σου ξαναειπα. :) Δυστυχως αυτα που ρωτας ειναι πραγματα που δεν μπορει να στα απαντησει κανεις. Φετος ειναι η πρωτη σου χρονια κι ολα εγιναν ισως λιγο πιο συντομα απ'οτι θα επρεπε. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορει να πανε ολα καλα. Η διατροφικη προετοιμασια για αναπαραγωγη ξεκιναει με το τελος του χειμωνα, αρχες της Ανοιξης. Τωρα το ποτε 2 πουλια θα ειναι ετοιμα ειναι κατι που μονο τα ιδια μπορουν να στο απαντησουν και θα το κανουν με την εξελιξη που θα εχει η αναπαραγωγικη περιοδος.
Ευχαριστω
Έγιναν λίγο πιο βιαστικά γιατι πίεζε ο χρόνος άργησα να τα πάρω κλπ αλλα τους δινω καλη διατροφή τώρα με πολλά πράγματα να περιέχει
Ο εκτροφεας μου είπε πως ειναι πολυ καλα σημάδια αυτα και πως του έχουν γεννήσει και αυτούνου τέτοια εποχή καθώς και οτι φέτος εχει μπερδέψει ολα τα πουλιά ο καιρός..
Ελπίζω όλο αυτο να βγει σε καλο με το να ´εχω Πουλάκια και αποκτώντας εμπειρία για μελλοντικές αναπραγωγες κλπ
Ανυπομονώ να δώ αυγουλακια στην φωλιά
Όταν έχουν αυγά πως θα το καταλάβω; θα βγαίνει καθόλου η θηλυκιά απο την φωλιά θα κοιμάται το βράδυ μέσα κι ο αρσενικός;
 
αυγο επιτελους σημερα ειδα το πρωτο αυγο και το καταλαβα διοτι δεν ειδα καθολου την προηγουμενο βραδυ τα πουλια και αουγα κατι ηχους..
σημερα νοιξα λιγο την φωλια και τσουπ το πρωτο αυγο..
ανοιξα την φωλια τα πουλια εχουν γινει πολυ πιο επιθετικα..
τι να κάνω;
οταν ανοιξα 2 φορες την φωλια δεν ειδα ομως να καθεται πανω του γιατι;
αλλα ομως ειχε στο στομα της πουπουλα που λογικα θα το σκεπαζε...
το ειχε απο κοντα το αυγο κλπ οταν ανοιξα την φωλια καθοταν διπλα στο αυγο και πηγαινε να με δαγκωσει με οτι δυναμη ειχε..
τι μπορω να κνω;
τι προτεινετε;
ποτε θα σκασει μυτη και το αλλο αυγο;
οπως καταλαβατεε εχω τρελαθειι...
 
Μπράβο με το καλό!
Δεν κάθονται να κλωσσούν από το πρώτο αυγό. Μην ανησυχείς
 
σε ευχαριστωω πολυ..
μακαρι να ειναι οπως τα λες..
εχει κανεις καμια συμβουλη;
μακαρι να πανε ολα καλα...
 
Συνηθως απο το δευτερο αυγο καθονται να κλωσσησουν. Κανονικα οι μεγαλοι παπαγαλοι γεννουν καθε 2η ή 3η ημερα. Για πληροφοριες για το συγκεκριμενο αποκλειστικα ειδος μπορεις να ψαξεις περισσοτερα και στο google στα αγγλικα που λογικα θα βρεις αρκετες οπως το ποσες ημερες χρειαζεται να περασουν ως την εκκολαψη. Μην τα πολυενοχλεις απο εδω και περα. Ενα ανοιγμα στη φωλια μια φορα την ημερα καθε πρωι ή μεσημερι ας πουμε για να σημειωνεις ημερομηνιες γεννησης των αυγων ειναι αρκετο. Δινε αυγο και ασβεστιο μεχρι να γεννηθει και το τελευταιο αυγο, προσωπικα δεν γνωριζω ποσα κανουν το συγκεκριμενο ειδος.
 
Συνηθως απο το δευτερο αυγο καθονται να κλωσσησουν. Κανονικα οι μεγαλοι παπαγαλοι γεννουν καθε 2η ή 3η ημερα. Για πληροφοριες για το συγκεκριμενο αποκλειστικα ειδος μπορεις να ψαξεις περισσοτερα και στο google στα αγγλικα που λογικα θα βρεις αρκετες οπως το ποσες ημερες χρειαζεται να περασουν ως την εκκολαψη. Μην τα πολυενοχλεις απο εδω και περα. Ενα ανοιγμα στη φωλια μια φορα την ημερα καθε πρωι ή μεσημερι ας πουμε για να σημειωνεις ημερομηνιες γεννησης των αυγων ειναι αρκετο. Δινε αυγο και ασβεστιο μεχρι να γεννηθει και το τελευταιο αυγο, προσωπικα δεν γνωριζω ποσα κανουν το συγκεκριμενο ειδος.

ευχαριστω πολυ..
μπαα το google δεν εχει πολλες πληροφοριες για το συγκεκριμενο ειδος δυστηχως δεν ειναι απο τις πιο συνηθισμενες κονουρες για αυτο βασιζομαι στα λιγοστα του google...
απο τροφη δινω την zupreem που ειναι πολυ καλη αλλα επειδη ειαι πολυ βιταμινουχα δεν βαζω ασβεστιο αλλο για να μην γινουν και πετρα τα αυγα οπως με συμβουλεψε εκτροφεας της βαρης.. Που πηρα την τροφη!
προσπαθω να μην τα ενοχλω και κοιταω την φωλια και γενικως τα βλεπω 3 φορες την ημερα 1 για ταισμα και αλλγη 1-2 γιατι ειμαι τρελαμμενος και ανυπομονος...
στην φωλια να ριξω καθλου πριονιδι ειχα ριει στην αρχη να ξαναριξω;
το λεω για τα αυγα να μη γλυστρανε αν και απο οτι βλεπω κατι κανουν εκει με το φτερωμα τους με τα πουπουλα..
τι αλλο να κάνω;
 
δεν είχες βάλει πριονίδι πιο πριν; αν νομίζεις πως χρειάζεται βάλε αλλά άφησέ το λίγο πιο κει από τα αυγά μην το τακτοποιήσεις εσύ. Άφησέ τον αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσει μόνη της.
 
ειχα πιο πριν πριονιδι και το εβγαζε κανονικα αλλα εχει μεινει λιγο τωρα προσθεσα λιγο λιγο πιο κει ελαχιστο πριονιδι και αν το θελει θα το φτιαξει μονη της...
σημερα που ειδα την φωλια ειδα την θυληκια να καθεται πανω στο αυγο με το φτερωμα της να το σκεπαζει αυριο θα περιμενω το αυγο λογικα αυριο
ελπιζω να πανε ολα καλα..
τα λατρευω οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο γιατι ισα ισα αναπτυσεται ενα ειδος που στην ελλαδα σπανιζει απο οσο ξερω γιατι σε κανενα εκτροφειο δεν υπαρχει!
 
να είσαι σίγουρος όλοι σε καταλαβαίνουμε :)
το πιστευω ειναι μοναδικη εμπειρια και για εμας που ειμαστε τρελαμενοι ακομη πιο ωραια εμπειρεια
προχθες το βραδυ οταν ακουσα τον θορυβο μεσα απο την φωλια με τους ηχους του βατεμματος καταλαβα πως κατι καλο ετοιμαζουν και την επομενη μερα ηρθε περιμενω τωρα το αυριανο μακαρι να πανε ολα καλα..
το αυγο αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηρθε τα ξημερωματα...
αυτο ηταν κατι τυχαιο ετσι; η οχι;
 
κι εγώ που έχω μικρομεσαίους, συνήθως νωρίς το πρωί κάνουν τα αυγά
 
Back
Top